3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

 

Sztuka w mackach mediów

Z teoretycznego punktu widzenia, bez względu na to jak dobrze znamy się na sztuce wysokiej lub użytkowej, definicja doświadczenia kulturalnego zmienia się. Następuje to po części pod presją szerokiej publiczności oraz interdyscyplinarności kolejnych trendów. Natomiast widzowie ci są wystawieni na działanie mediów masowych w stopniu bezprecedensowym. Działa to jednak w obie strony - przynajmniej w założeniu - nie ma tu "estetycznych ofiar". Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami ze świata polityki, sportu czy kultury które wzbudzają emocje i są dyskutowane w świecie realnym oraz wirtualnym do upadłego. Okazuje się, że również z dzieła sztuki w dość prosty sposób można utworzyć "njus" tak, aby zyskać oglądalność. Oprócz okoliczności takich jak kradzież czy kontrowersja obyczajowa, mass media wykorzystują wysokie ceny młotkowe na aukcjach sztuki współczesnej a nawet rażący kicz aby przyciągnąć widzów.

 

Coraz częściej to, co mass media oferują, nie jest sztuką. Nie zawsze artyści powinni do nich zaglądać. Efektem rozpowszechnienia masowego jest lekka rozrywka, tak jak dokończenie jednego dania i zastąpienie go następnym. Niekoniecznie będzie to deser z wisienką.

W. H. Auden

 

Kontakty artystów z mediami, naturalnie, również przebiegają w obie strony już od czasów rozpowszechnienia dziewiętnastowiecznych żurnali towarzyskich. Można narzekać na pauperyzację sztuk pięknych oraz popularności tego, co teraz jest za nie uważane. Niewątpliwie odejście od tradycyjnego renesansowego pojęcia klasyki, na rzecz awangardy/abstrakcji/postmodernizmu XX wieku przyczyniły się do poluzowania norm. Wracając do artystów, znajdziemy wśród światowych i lokalnych twórców chętnych do występowania przed aparatami i kamerami - oraz takich - którzy/e preferują spokojne doskonalenie warsztatu oraz kameralne wystawiennictwo swoich obrazów olejnych czy grafiki. Idealną sytuacją byłoby zjawisko wzajemnego pozytywnego wpływu mediów i artyzmu na obie te dziedziny działalności człowieka. Na pewno łączy je chęć przekazania czegoś światu, doza próżności oraz określony talent i zdolności do wybicia się ponad przeciętną. W tym wpisie blogowym jednak, chcielibyśmy skupić się na dosłownie kilku przykładach dzieł sztuki nowoczesnej - i jednym dziele dawnego mistrza - które wywołały niespotykane zainteresowanie mass mediów. Przesłanki do "rozdmuchania" sprawy były rozmaite, począwszy od wartości, do osoby twórcy po banał twórczy...

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Fotografia artystyczna    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Medialny szał i sztuka

Mass media i sztuka na sprzedaż. Warszawa Galeria Sztuki Foksal 17

 

Dzieła sztuki i sensacja - subiektywna lista

   
 • 1. BANKSY  

  Doprawdy trudno być członkiem współczesnej wspólnoty, interesować się pop-kulturą oraz sztuką nowoczesną i nie wiedzieć o działalności artysty o pseudonimie Banksy. Działający od lat 90. XX wieku tzw. artysta uliczny, ale również reżyser i aktywista polityczny, pozostaje nadal anonimowy. Na przestrzeni lat pojawiło się mnóstwo teorii, kim może być Banksy, wraz z założeniem, iż jest nim jeden z członków grupy Massive Attack. Tworzy on murale w skrupulatnie bądź losowo wybranych miejscach, zawsze jednak uwzględnia w swoich pracach przekaz społeczny lub polityczny. Wiele jego aranżacji wykonywanych jest w tajemnicy, pod osłoną nocy, co potęguje ładunek estetyczny. Obecnie każdy nowy mural lub szkic Banksy'ego jest szumnie komentowany w mediach tradycyjnych oraz online. Mnoży się przypuszczenia, jakie tym razem jest przesłanie kontrowersyjnego, eterycznego artysty. Co więcej, o najwyższe ceny młotkowe wydruków prac działającego głównie w Angli twórcy walczą największe domy aukcyjne na świecie. Sam on potrafi zniszczyć swoje dzieło warte 1 mln dolarów przepuszczając je przez niszczarkę - publicznie! Mass media fascynują losy fałszywysz reprodukcji obrazów Banksy'ego a najlepsze galerie sztuki nowoczesnej pragną je mieć w swojej kolekcji.

 •  
 • 2. SALVADOR MUNDI  

  .......................

 •  
 • 3. BANAN "Comedian"  

  ........................  

 •  

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Sztuka inwestycją w czasach kryzysu     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie