5 podwodnych galerii sztuki na świecie

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

Geneza podwodnych galerii sztuki

Fakty są następujące: na Ziemi około 1/4 morskiego i oceanicznego życia polega na schronieniu i pożywieniu, jakie dają rafy koralowe. Z ubolewaniem musimy od razu dodać, że na dzień dzisiejszy, około 40% ekosystemów raf koralowych zostało zniszczonych przez działalność człowieka. Czynniki ryzyka to ocieplenie klimatu, przełowienie, piractwo, akty wandalizmu czy rabunkowa turystyka. W jaki sposób wiąże się to ze sztuką i galeriami sztuki współczesnej? Otóż w latach dwutysięcznych kilkanaście projektów budowy swoistej galerii pod powierzchnią wody zostało przeprowadzonych w najrozmaitszych rejonach globu. Nie funkcjonują one jednak tylko po to, by kasować bilety. Kluczowa w naświetleniu tematu jest postać Jasona deCaires Taylora, zapalonego nurka, który doświadczył dewastacji wód i zajął się innowacyjnymi instalacjami podwodnymi, mającymi zwrócić na ten poważny problem uwagę światowej opinii publicznej.

 

Jak większość ludzi, ja uznaję niemrawą i cichą przestrzeń podwodną mórz i oceanów - które jawią mi się jako olbrzymie akwarium - za niezwykle uspokajające.

Michael Dirda

 

Oprócz pasji do nurkowania, deCaires Taylor jest również ekologiem i rzeźbiarzem, stąd połączenie tych dwóch warsztatów i umiejętności. Obecnie koordynuje on około 1 000 podwodnych figur, w specjalnie wyznaczonych i przygotowanych miejscach, obróconych w zanurzone galerie sztuki współczesnej. W jaki sposób przyczyniają się one do poprawy sytuacji w morzach i oceanach? Otóż umieszczone na dnie rzeźby, a są to zazwyczaj postaci ludzkie, ale również inne elementy, stanowią miejsce schronienia dla żywych organizmów wodnych. Ekolog pracuje nad instalacjami od 2006 roku, należy więc sądzić iż wokół niektórych z nich wytworzyły się już warunki dla "żyjątek" (narastanie glonów, osadów solnych etc.). Poznajmy kilka z tych wyjątkowych miejsc!

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Marynistyka    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

5 podwodnych galerii sztuki na świecie. Galeria Sztuki Foksal 17

 

Podwodne galerie sztuki - przykłady

   
 • Coralarium Sirru Fen Fushi, Malediwy  

  Ta instalacja z 2018 roku to metalowy sześcian, który zanurzony jest ciężkowo w płytkiej lagunie archipelagu. Jest on zalewany przez przypływ i wtedy nurkowie mogą obejrzeć miejsce od środka. Gdy woda ustępuje na instalację można wejść i obserwować wodę. Konstrukcja została tak dobrana, by w jej zakamarkach mógł powstać nowy ekoystem.

 •  
 • Museo Atlántico Playa Blanca, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania  

  O tej podwodnej, nowoczesnej galerii sztuki było głośno w 2019 roku ze względu na rekordową liczbę odwiedzających, jednak "otwarta" została w roku 2016. Na intalację rzeźbiarską składa się 300 elementów, w tym tzw. Rubikon, czyli seria 35 postaci w różnym usytuowaniu. Przedstawione są tak, iż wydają się lunatykować po dnie Atlantyku.

 •  
 • Ocean Atlas Nassau, Bahamy  

  U wybrzeży archipelagu znajduje się największa podwodna rzeźba na świecie. W jej pobliżu można uprawiać snorkeling, nie tylko nurkować ze sprzętem, jako że usytuowana jest na płytkich wodach. Rzeźba bahamskiej dziewczynki waży ponad 60 ton i mierzy niemalże 5 metrów wysokości. Jej poza przynosi na myśl greckiego Atlasa, który w mitologii podtrzymywał sklepienie niebieskie - ona, ocean.

 •   
 • The Silent Evolution, Isla Mujeres, Meksyk  

  Znajdująca się u wybrzeży Cancun instalacja, składa się z ponad 400 postaci naturalnej wielkości, odlanych na podobieństwo okolicznych rybaków. Rzeźby nowoczesne zdają się chronić okoliczne wody. I tak w istocie jest, po 10 latach funkcjonowania, Cicha Rewolucja jest już domem dla ponad 2 000 młodych koralowców.

 •          

   

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     5 słynnych artystów na wakacjach. Urlop a kreatywność     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie