5 słynnych artystów na wakacjach || Urlop a kreatywność

5 słynnych artystów na wakacjach || Urlop a kreatywność

Wpływ wypoczynku na twórczość artystyczną

Nie zagłębiając się w zależności organizmu ludzkiego od serotoniny, dopaminy czy endorfin, muszą Państwo przyznać, iż wyciszenie - zwyczajnie i po prostu - wpływa dodatnio na procesy myślowe. Udowodniono to badając fale alfa w naszym udręczonym mózgu! Są one niezbędnym składnikiem innowacyjności i klarowności myśli każdego z nas. Sprzyjające okoliczności, takie jak wakacyjny wypoczynek, to wzrost kreatywności stymulowany przez ukontentowanie, radość, miłość, przygodę. Wena artystyczna jest idealną emanacją wszystkich tych zmiennych i zjawisk. Artyści nie są wyjątkiem - pomimo twórczego szału czy okresów gorszych warsztatowo - odpoczynek w sielskim otoczeniu niesie im wyzwolenie. A co jeśli postanowimy zgadnąć, gdzie tuzy XX-wiecznej sztuki pięknej, a dokładnie malarstwa współczesnego, odpoczywały w ramach wakacji? Co inspirowało ich najbardziej? Znane zakątki czy totalna zmiana otoczenia?

 

"Wakacyjna lokalizacja poza sezonem turystycznym, kiedy masz całe to miejsce dla siebie, jest zawsze pełna magii."

 

Max Von Sydow

   


 

Sławni artyści i ich ulubione kierunki wakacyjne

   
 • PABLO PICASSO - nr. 1  

  Przez dojrzały okres życia twórczego i osobistych perypetii Picasso dotrzymywał słowa i wyjeżdżał na francuskie Lazurowe Wybrzeże. Szczególnie od roku 1920 upodobał sobie wypoczynek w nadmorskiej miejscowości Juan-les-Pins. Wakacje w tym urokliwym miejcu przerwała dla mistrza jedynie ... II wojna światowa! Towarzyszkami jego wyjazdów do Francji były zarówno jego żona Olga, jak i kochanka Marie-Thérèse. Już po wojnie Picasso odznaczył swoją obecność na Lazurowym Wybrzeżu w wymiarze artystycznym, kiedy to u jego boku podróżowała Françoise. Zwiedzali oni kurorty nadmorskie, zatrzymując się na kilka intensywnych w pracę dni w słynnym Antibes. To tam, w przypływie weny i pasji, Picasso stworzył aż 67 (!) obrazów i szkiców, ofiarowując je następnie Château Grimaldi, gdzie powstała pierwsza galeria-hołd dla wspaniałego twórcy.

 •  
 • GEORGIA O'KEEFFE - nr. 2  

  Pierwszy pobyt malarki na Hawajach okazał się być prezentem od niejakiej Hawajskiej Kompanii Ananasowej i przypadł na luty 1939 roku. W pełni opłacona 9-tygodniowa wyprawa miała, dosłownie, zaowocować serią reklam prasowych dla owego przedsiębiorstwa i ogólną promocją wysp. Dla O'Keeffe wakacje te były ponoć niezwykłym przeżyciem emocjonalnym i hedonistycznym - plaże, niezwykła kuchnia, zachody słońca i absolutne oderwanie od kontynentalnych USA. Artystka powróciła jeszcze na ukochane Hawaje dwukrotnie, ostatni raz mając 94 lata, za każdym razem przywożąc ze sobą do Stanów pewną porcję płócien. Co ciekawe, z szumnego wyjazdu sponsorowanego przez Kompanię Ananasową Georgia O'Keeffe przywiozła dzieła sztuki o tematyce rozmaitej ... z wyjątkiem ananasów!

 •  
 • GUSTAV KLIMT - nr. 3  

  Słynny piewca wiedeńskich klimatów wyższych sfer stworzył również kilkadziesiąt pejzaży. Inspiracją do tych estetycznych wycieczek był region Austrii Północnej, a szczególnie Jezioro Attersee - gdzie malarz urlopował przez kilkanaście kolejnych lat życia. Te cykliczne wyjazdy Klimt nazywał sommerfrische - termin ten powstał za dynastii Habsburgów i ich kolejowych inwestycji - letnim wytchnieniem od duchoty Wiednia. 45 obrazów Gustava Klimta powstało nad Attersee, gdzie mistrz wiosłował, spacerował po wzgórzach i regenerował pokłady artystycznej weny z zawsze towarzyszącymi mu przyrządami malarskimi. Lokalni mieszkańcy nadali mu nawet z czasem przezwisko "leśny goblin".  

 •  
 • SALVADOR DALI - nr. 4  

  Wybitny surrealista i jedna z najbardziej barwnych postaci świata sztuki XX wieku, nie wybierał odległych destynacji podróżniczych. Niemalże przez całe swoje życie artystyczne i prywatne udawał się w różne rejony rodzinnej Costa Brava w Hiszpanii. Specjalne miejsce w sercu Dalego miała miejscowość Cadaqués, gdzie spędzał rodzinne wakacje jako dziecko i młody chłopak. To w tych rejonach okolic Girony nabrał on swojej maniery malarskiej okresu wczesnej twórczości - były to impresjonistyczne gaje oliwne, kamieniste nabrzeża i białe domy. Również tam Salvador poznał Galę, miłość swojego życia oraz wkrótce żonę. Odizolowana lokalizacja wioski sprawiła, iż para zdecydowała się zakupić tam domek, który stał się z upływem lat materialną miłością i źródłem inspiracji dla Dalego.  

 •  
 • PAUL KLEE - nr. 5  

  Jednym z najważniejszych dla Paula Klee okresów rozwoju warsztatu barwnych akwareli, była jego podróż do Tunezji z 1914 roku. Niezwykła przyroda północnoafrykańskich ostępów była dla artysty szokującym doświaczeniem, kontrastującym tak bardzo z codziennością St. Germain. Klee spędził z dwoma zaprzyjaźnionymi malarzami kilka tygodni w Tunezji, a jego szczególną admirację wzbudziło miasto Kairouan. To fascynujące i tajemnicze miejsce na obrzeżach Sahary skłoniło go do ekperymentów nie tylko ze szkicem, ale również z kolorem, co po latach sam uznał za doświadczenie artystycznie przełomowe. Nie było mu dane wrócić do Północnej Afryki za życia, jedna powracał wielokrotnie do urzekających widoków tunezyjskich oraz często wspominał fascynację barwą, jaka była jego udziałem ponad 100 lat temu.

 •  

 

  DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Akwarela   |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

    

Malarstwo współczesne a tradycja wakacyjna

Malarstwo a podroze - inspiracje artystow. Galeria Sztuki Foksal 17

Z naszego podsumowania wynika niezbicie, iż największą inspiracją oraz urlopowym magnesem dla sław światowego malarstwa były: rejony nadmorskie, akweny i plaże. Zapewne można prześledzić na kanwie neurologicznej owy wpływ szumu wody, ciepła słonecznego i świeżości powietrza na relaks oraz procesy kreatywne ludzi. U malarzy z pewnością przynosiło to wymierny estetyczny efekt w postaci nowostworzonych dzieł - pejzaży, malarstwa plenerowego oraz akwareli. Oprócz tych subtelnych niuansów, wypoczynek na łonie przyrody przynosił również wydarzenia natury emocjonalnej, romanse, niebezpieczne przygody lub zupełnie dojrzałe życiowe konstatacje. Nie przeceniajmy swoich sił... Odpoczywajmy. Historia sztuki pięknej uczy odprężenia!

 

FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

  Malarstwo plenerowe. Uroki en plein air  


  

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2019. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie