Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Od antycznej rzeźby po fotografię cyfrową

Spora część badaczy starożytnej sztuki uznaje, iż to Afrodyta Praksytelesa z okresu późnoklasycznego była pierwszym doniosłym aktem w rzeźbie. Hellenistyczna Wenus z Milo czy szkoła aleksandryjska, to kolejne przykłady. W sferze malarstwa histycy sztuki mogą posiłkować się jedynie ostatkami zabytków - np. malowidłami z pompejańskich "domów uciech". Do wyobraźni naszych czytelników przemawia na pewno motyw posągów antycznych z białego kamienia, których niezliczona ilość znajduje się w stolicach krajów basenu Morza Śródziemnego. Na potężny ładunek estetyczny rzeźby ludzkiego ciała nie wpłynęła zybtnio słynna decyzja papieża Pawła IV w połowie XVI wieku i kontynuowana przez następnych. Nakazał on usunięcie bądź zasłonięcie figowymi listkami męskich genitaliów - był to efekt ruchów refomatorskich uznających ludzką cielesność za grzech, co stało w tak wyraźnej opozycji do czasów antycznych.

 

Żaden artytyczny akt nie powinien zawieść w kwestii wywołania w widzu namiastki erotycznego doznania - nawet jeśli byłby to tylko cień odczucia. Jeśli tego nie czyni, jest to zła sztuka i zakłamane emocje..

Kenneth Clark

 

Średniowieczne iluminacje i całość postaw religijnych (w tym toposu grzesznika) nie sprzyjały artystycznym aktom, które pojawiają się znowu w wieki XV w malarstwie niderlandzkim i włoskim. Dowodem na to, iż już od stuleci akt jest fundamentem warsztatu artystycznego w znaczeniu akademickim oraz estetycznym, jest fakt malowania nagich kobiet według wzorca ciała męskiego. Zasady anatomiczne w XVI wieku stały się bardziej świeckie i na obrazach olejnych znajdujemy bardziej zmysłowe i kobiece wizerunki. Wielu malarzy stosowało archetyp i wzór bogini Wenus, ze stulecia na stulcie nadając bohaterkom obrazów olejnych większego przekazu erotycznego. Możemy tu wymienić wysmakowany erotyzmu tzw. szkoły Fontainebleau we Francji. W malarstwie barokowym nieprzeceniony dla artystycznego aktu jest dorobek Rubensa, Rembrandta czy Velázqueza - bujność kształtów, dynamika, swoboda kompozycji. Wiek XVIII to olbrzymia popularność stylu malarstwa erotycznego nazywany "petite", czyli "mała" (np. Boucher - Diana po kąpieli; archetyp nimfy wodnej itp.). Wiek dziewiętnasty można opisać często stosowanym w tej epoce hasłem "powrót do antyku" - nagość implementowano w scenach batalistycznych, romansach i uwodzeniu. Wyjątkowo realistyczny warsztat malarzy obrazów olejnych tego czasu skutkował utrwaleniu kobiecego ciała jako modelu akademickiego (Ingres, Manet, Courbet, Toulouse-Lautrec, Renoir...).

 

  DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Akty  |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

   

Akt współczesny - rewolucje

Obrazy olejne akty rzeźba erotyczna. Galeria Sztuki Foksal 17

Moderna, awangarda, abstrakcja i surrealizm w XX wieku przyniosły - niejako z zasady - modyfikacje ciał kobiecych oraz męskich. Nastąpiło dynamicznie przebiegające odrealnienie aktów w malarstwie (Picasso, Moore, Matisse, Bacon). Erotica zagościła również w nowych środkach przekazu, a co za tym idzie w nowoczesnych galeriach sztuki. Pojawienie się współczesnej grafiki oraz, co kluczowe, rozwój technik fotograficznych (Bernhard, Cunningham, Stieglitz), nadały aktom nowego wymiaru. Rewolucja seksualna lat 70. pozwoliła na dostarczenie zachwytów nad ludzką nagością nowym grupom koneserów sztuki pięknej. Koniec XX wieku oraz czasy nam współczesne cechuje różne podejście do cielesności, w zależności od części świata. Bez wątpienia jednak multimedia, mass media, instalacje artystyczne czy rzeźba kinetyczna wznoszą adorację ciała na zupelnie nowy poziom.

   

FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

  Rzeźba jako inwestycja. Vademecum  


  

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2019. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie