Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

  

Licytatorzy - jak to z nimi jest...

Istnieje sporo stereotypów dotyczących pracy aukcjonera, czy też licytatora dzieł sztuki na aukcjach. Jeden z nich to przekonanie, że są to bezduszni profesjonaliści wyszkoleni tak, aby uzyskać jak największą cenę za prezentowany eksponat. Porównuje się ich do maklerów giełdowych, którzy pod presją czasu jest gotowy na wszystko. Ma wszakże do czynienia z ludźmi zdecydowanymi wyłożyć spore kwoty pieniędzy na dzieła sztuki, zainwestować w obraz olejny, rzeźbę lub precjoza. Jeszcze inny stereotyp zakłada, że aukcjoner nie zna się na sztuce bardziej niż dealer samochodowy. W dobie licytacji online oraz przez mosty telefoniczne zawód ten wydaje się być jeszcze bardziej efemeryczny. Zatrzymajmy się tu. Wyjaśniam, obalamy - lecz nie wszystkie z tych założeń opinii publicznej, co do natury pracy aukcjonera dzieł sztuki pięknej.

 

Boże dopomóż, jesli kiedykolwiek będziemy chcieli pozbyć się elementu teatru z branży aukcyjnej. Byłby to strasznie nudny świat.

A. Alfred Taubman

 

W środowisku domów aukcyjnych używa się oficjalnej terminologii "prowadzący sprzedaż/sesję sprzedaży aukcyjnej". Nie jest to wynik, mówiąc kolokwialnie, nadęcia, jednak pewna biznesowa etykieta obowiązuje na aukcjach, podobnie jak na licytacjach szlachetnej maści koni. Na początek kwestia profesjonalnej wiedzy - otóż dla sporej ilości dowodzących aukcją z podium, jest to zajęcie dodatkowe. W Christie's nie ma żadnego aukcjonera zatrudnionego na pełen etat, są to zazwyczaj zlecenia lub cząstkowe umowy. Jednak prawdą jest też to, że aukcjonerzy specjalizują się w danym rodzaju sztuki np. dziełach sztuki afrykańskiej - lub pracują rotacyjnie przy różnych wydarzeniach sprzedażowych. Specjaliści zobowiązani są natomiast do wykonania researchu danego eksponatu, jego proweniencji i autentyczności.


W Stanach Zjednoczonych, a szczególnie w Nowym Jorku który mieści największe domy aukcyjne globu, kwestia licencjonowania aukcjonerów jest dwojaka. Stan Nowy Jork nie wymaga certyfikacji ani pozwoleń, natomiast już samo miasto wymaga licencji od departamentu spraw konsumenckich. W Polsce przez długi czas domy aukcyjne preferowały osoby z dyplomem historii sztuki lub kursem zagranicznej instytucji aukcyjnej. Niestety też, w naszym kraju licytację cennych dzieł sztuki może prowadzić np. komornik sądowy. Dziś to się zmienia i największe polskie domy aukcyjne wprowadzają autorskie programy szkoleniowe dla adeptów tego zawodu.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   ! Najnowsze obrazy !    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Ciekawostki zawodu aukcjonera

Rynek sztuki w Niemczech. Galeria Sztuki Foksal 17

Wbrew filmowym przedstawieniom, nie wszyscy aukcjonerzy mówią z zawrotną szybkością. Jeśli to robią, ich styl nazywa się "skandowaniem" lub "mową grzechotnika". Szybkość jest ważna przy wysoce interesujących aukcjach, ale nie kluczowa. W przypadku rzadkich artefaktów lub drogich obrazów olejnych aukcjoner wręcz powinien budować napięcie, milknąć i skanować gości wzrokiem obserwując reakcję. Zabawną ciekawostką jest to, że niektórzy aukcjonerzy za oceanem recytują pod nosem rozmaite rymowanki i wierszyki, przed rozpoczęciem sesji sprzedaży - rozgrzewając głos. Inni kolekcjonują swoje młotki licytacyjne i traktują je z manierą zabobonu. Zdolnością aukcjonera powinno być to, aby umiał odróżnić drobny ruch głowy licytującego, gest ręką i inne zjawiska, które mogą ale nie muszą oznaczać podbicia kwoty. Mniejszy uśmiech wywołuje to, iż aukcjoner absolutnie musi orientować się w podstawach ekonomii sprzedaży i matematyce, w czasie rzeczywistym. Powinien umieć wykonać wiele czynności na raz, multitasking to zbawienna umiejętność w tym zawodzie. To nie zajęcie efemeryczne, to wyzwanie osobiste oraz wymagające ćwiczenie intelektualne w świecie rekinów biznesu i ludzi zamożnych.

 

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie