Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

"Bruksela nowym Berlinem!"

Większość z nas widzi stolicę Belgii, całkiem słusznie, jako epicentrum spraw związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Z polityką i stanowieniem prawa, protokołem dyplomatycznym... W międzyczasie, od lat 90. XX wieku dokładane jest wiele starań aby promować lokalne talenty w sferze sztuki. Z punktu widzenia społecznego szacuje się również, iż w ostatnich 10 latach nastąpił wzmożony napływ międzynarodowych artystów i marszandów galerii sztuki nowoczesnej do Brukseli. Tym samym wzbogaciła się kulturowa i kulturalna tkanka miasta, które wychodzi na przeciw rzemieślnikom chociażby poprzez utrzymywanie cen nieruchomości na rozsądym, przystępnym dla debiutantów poziomie. Według ekspertów i analityków rynku sztuki Bruksela przyciąga oryginalne osobowości i jest otwarta na nietuzinkowe inicjatywy artystyczne. René Magritte byłby zachwycony, gdyż to zdecydowanie obiecująca przesłanka dla miasta!

 

Bruksela jest często źle rozumiana w sferze pozapolitycznej - jedyne co musimy zrobić, to chcieć ją poznać.

Federica Mogherini

 

Korzystne warunki bytowe w Brukseli, to z pewnością duży atut dla chcących rozpocząć tamże karierę w dziedzinie sztuk pięknych. Porównując tę lokalizację ze Sztokholmem, Londynem czy - właśnie - Berlinem, otrzymujemy doprawdy pozytywne wrażenie. Dodatkowo warstwa społeczno-kulturowa, która niesie ze sobą dozę tolerancji i otwartości. Na kolejną dokładkę fakt, iż np. Paryż jest miejscem gdzie w sztukę się inwestuje, w głównej mierze sprzedaje i kupuje eksponaty - w Brukseli się ją tworzy. Nie zaszkodzi jednakże fakt, iż stolicę Wielkiej Brytanii i Francji łączy z miastem szybka kolej, zapewniając stały napływ chętnych do kolekcjonowania dzieł sztuki. I tu również dodamy, że według profesjonalnych magazynów branżowych, w Brukseli mieszka na stałe największa ilość kolekcjonerów per capita.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Martwa Natura    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Co zobaczyć, gdzie się udać w Brukseli?

Rynek sztuki w Brukseli. Galeria Sztuki Foksal 17

Art Brussels, analogiczne do innych cyklicznych, miejskich targów sztuki wydarzenie, będzie miało miejsce w dniach 23 -26 kwietnia 2020 roku (edycja 38.). To właśnie ten zalążek szerokich działań artystycznych w Brukseli, stanowi centrum sztuki współczesnej w mieście. Wszystko wskazuje na to, iż wykuje sobie również miejsce w Panteonie europejskich wydarzeń artystycznych. Nieco wcześniej, pomiędzy 20 a 22 marca br., Bruksela zaprasza na Affordable Art Fair, czyli targi sztuki przystępnej vel. dostępnej. Podczas tego wydarzenia inwestowanie w dzieła sztuki nowoczesnej odbywać się będzie w widełkach od 100 do 7 500 €. Wrzesień z kolei powita wydarzeniem skupiającym obrazy olejne i inne eksponaty z najważniejszych galerii sztuki współczesnej w stolicy Belgii. Kluczowe przybytki kultury i sztuki w Brukseli to: The Royal Museum of Fine Arts, MIMA, Magritte Museum. Łakomym kąskiem dla wielbicieli sztuki nowoczesnej konceptualnej jest przekształcona w galerię fabryka Citroena nieopodal Kanal Pompidou. W poszukiwaniu podobnych, lecz kameralych, oryginalnych galerii sztuki współczesnej, wybierzmy się na spacer po dzielnicach Saint-Gilles, Ixelles, Sablon, czy też po prowadzonych przez środowiska artystyczne ośrodkach Société lub LaVallée. Cudownych wrażeń z Bruskeli życzy Galeria Foksal 17 w Warszawie.

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     6 hoteli dla miłośników sztuki. Ranking 2019     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie