Digital Gallery Hopping || Trend w pandemii

Digital Gallery Hopping || Trend w pandemii

 

Sztuka a korona - to jeszcze nie koniec!

Świat sztuki przeniósł się do Internetu w czasie pandemii, w wymiarze kreatywnie bijącym o klasę internetowe aukcje sztuki czy galerie online dostępne dotychczas. Przez ostatnie 20-25 lat konflikty zbrojne oraz rozmaite katastrofy spowodowały, iż instytucje kultury przyspieszyły procesy digitalizacji swoich zbiorów sztuki pięknej oraz użytkowej. Dziś, w dobie kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią, przydają się one bardziej niż kiedykolwiek. To już nie tylko rozsądny krok i testowanie nowoczesnych technologii - to konieczność. Szczęśliwie nie jest też tak, iż tylko najbardziej zasobne i największe muzea i galerie są w stanie przenieść swoje wystawy w świat wirtualny. Obecność w Internecie ratuje również wizerunek i kiesę galerii sztuki współczesnej o mniejszych możliwościach.

 

Jeśli udajesz się do galerii sztuki osobiście, lub jedynie przeglądasz jej eksponaty, wita cię ogrom sztuki jawnej lub ukrytej. Jeśli dane jest ci je po prostu zobaczyć, twój umysł staje się najwspanialszą galerią sztuki, a twoja pamięć najbogatszym jej archiwum.

Mehmet Murat ildan

 

Wraz z tzw. lockdownem koło napędowe konkurencji rynkowej na rynku sztuki współczesnej przyspieszyło niebotycznie. Galerie i muzea zostały zmuszone do zachowywania płynności finansowej poprzez zorganizowanie wirtualnego zwiedzania, zwiększenia obecności w mediach społecznościowych, organizowania seminariów czy zbierania funduszy online (powszechnie w USA). Pojawiły się "miękkie" incjatywy, takie jak zachęcanie przez słynne Getty Muzeum czy Rijksmuseum do odtwarzania przez chętnych w domach znanych obrazów wielkich mistrzów malarstwa olejnego. Wyszło zabawnie, lekko, kreatywnie. Wirtualna aktywność użytkowików muzealnych portali, przebywających na wymuszonej lub dobrowolnej kwarantannie wzrosła niebotycznie. Na przestrzeni I kwartału 2020 instytucje kultury udostępniły darmowo setki tysięcy dzieł szutki w sferze wirtualnej. Trend ten zatem pozwala na dość intensywne "skakanie po galeriach" (od ang. hopping)! Paradoksalnie kryzys pandemiczny i spadki obrotów indywidualnych, pozwoliły na powiększenie cyfrowych zbiorów sztuki pięknej, ale też przekonały koneserów iż sztuka to nadal najlepsza inwestycja kapitału - którym również jest nasz czas.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Obrazy olejne i grafika    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

E-sztuka, czy tak już zostanie?

Rynek sztuki w Niemczech. Galeria Sztuki Foksal 17

Oprócz inicjatyw samych instytucji kultury, wiele portali internetowych zajmujących się sztuką wykorzystuje newslettery oraz organizuje akcje promocyjne. Polegają one na sugerowaniu użytkownikom niemalże codziennie innego zestawu galerii do "obskoczenia", wg. kryterium nurtu artystycznego, sezonu czy obszaru geograficznego. Tym którym brak doświadczenia analogowego obcowania ze sztuką, podpowiada się jak e.g. uporządkować książki o sztuce jakie posiadamy lub chcemy nabyć po wygaśnięciu pandemii koronawirusa. Największym minusem obecnej sytuacji - oprócz spadków dochodów w wysokości od 30 nawet do 70% w Q1 i Q2 - jest swoista utrata modelu biznesowego opartego na relacjach międzyludzkich. Gościa galerii sztuki współczesnej z kuratorem i inwestorami, kuratora wystaw oraz kustosza ze zwiedzającymi muzea. Tylko 40% ankietowanych w maju koneserów sztuki planuje w tym roku odwiedzić targi lub wystawy, jeśli restrykcje pozostaną łagodne. Z drugiej strony, amerykańskie dane mówią o tym, że zamkniętym galeriom udało się zatrzymać około 85% etatów, co jest dość niezwykłe zważając na okoliczności! A co z samymi artystami? W wielu krajach rządy starają się wygospodarować granty, które podtrzymałyby aktywność zawodową artystów, w innych nie robi się dla nich wiele. Bywają też przypadki niezwyke chojne, dla przykładu, hrabstwo Los Angeles zapowiedziało na czerwiec 2020 przyznanie pomocy około 400 artystom i 80 galeriom w wysokości 2 700 000 dolarów. Z pandemią każda gałąź gospodarki dopiero uczy się żyć. I przetrwa, będziemy jednak nieco inaczej przeszkoleni do życia w społeczności, jednak fascynacja sztuką jako najlepszą inwestycją pieniędzy, czasu i emocji - nie przeminie!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Zmierzch klasycznych targów sztuki? Zmiana modelu     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie