Florencja || Światowa stolica kultury i sztuki

Florencja || Światowa stolica kultury i sztuki

Firenze - fakty podstawowe

Historyczne centrum Florencji jest niewielkie, jednak wysycone zabytkami w takim stopniu, iż niełatwo oddzielić tu architekturę od dzieł sztuki pięknej. Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w roku 1982. Wnioskowano o objęcie tym zaszczytnym tytułem i patronatem obszaru miasta od tzw. "rzymskiego czworoboku" z Piazza della Repubblica, poprzez wąskie uliczki średniowieczne aż po splendor XVI-wiecznego Palazzo Pitti oraz obszary przebudowane w czasie gdy Florencja była stolicą Zjednoczonych Włoch (1865–1870). Zbędne jest przytoczenie faktu, iż to tutaj narodził się włoski Renesans - okres piwotalnych osiągnieć w dziedzinie dzieł sztuki. Ze względu na uprzywilejowane położenie geograficzne na rzymskich szlakach handlowych i delikatną rzeźbę terenu, miasto przez stulecia rozwijało się na swobodnej zasadzie kompozycyjnej. Dlatego tak łatwo i tak polecane jest zwiedzanie Florencji wyłącznie pieszo!

 

"Obserwowanie tonącego w różowo-fioletowej i złocistej toni słońca. Dać się przytłoczyć potokiem kolorów Florencji, które wygładzają wszelkie ostre kontury i czynią z tego kamiennego miasta miejsce ze snu. To zjawiska, które poruszą najzimniejszą duszę."

 

Mark Twain

   

Z podstawowych zajęć z zakresu historii większość z nas powinna wiedzieć, iż nierozłącznym rodem związanym z Florencją są Medyceusze. To za ich panowania od drugiej połowy XV wieku miasto osiągnęło szczyt rozwoju gospodarczego i - co frapuje koneserów sztuki najbardziej - kulturalnego. Dzięki rozbudowie tkanki miejskiej o liczne kościoły i pałace, możliwe było stopniowe ustanawianie mecenatów artystycznych nad twórcami dzieł sztuki. Wiązało się to bezpośrednio z rozwojem myśli humanistycznej oraz nauk przestrzennych - o czym dawał świadectwo sam Dante, da Vinci czy Michał Anioł. Powstała spektakularna Katedra Santa Maria del Fiore - słynna "Duomo" z kopułą Brunelleschiego, Dzwonnica Giotta, a średniowieczne Babtysterium San Giovanii zyskało sławne Drzwi Raju. Nie sposób wymieniać po przecinku wszystkich zabytków Florencji więc już na tym etapie zaprzestaniemy "wyliczanki". Skupmy się na tym co najważniejsze daje nam dziś Florencja, bez czego wielu klasycznych ale i współczesnych artystów nie potrafiłoby odnaleźć się w arkanach rzemiosła, czy znaleźć inspiracji. Przede wszystkim rozkwit Florencji w dziedzinie kultury, architektury, muzyki, literatury i traktatów filozoficznych - pozwolił raz na zawsze zerwać z mitem średniowiecza. To wyjątkowa cezura dla świata sztuki, prawdziwy znacznik postępu. Miasto odwiedzamy w pewnej bańce historycznej, spacerując po niemalże niezmienionym w czasie żywym muzeum, jednocześnie na wskroś włoskim i pełnym inspiracji. Olbrzymi i przytłaczający ładunek estetyczny oraz ciężar gatunkowy zgromadzonych tutaj dzieł sztuki - to zjawiska przed którymi chylą głowy adepci sztuk pięknych, akademicy i koneserzy malarstwa czy rzeźby.

 

  DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Pejzaż miejski   |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

    

Florencja, jej zabytki i muzea

Florencja czyli światowa stolica sztuki. Galeria Sztuki Foksal 17

Słowa nie opiszą wystarczająco dzisiejszej bohaterki naszego krótkiego, galeryjnego szkicu tematu. Jak bowiem ując to, co należy zobaczyć w sławnej Galerii Ufizzi, Museo casa di Dante, Piazza della Signoria, Palazzo i Ponte Vecchio - czy Galleria dell’Accademia? Po wypełnieniu tych niezbędnych punktów zwiedzania, wrażliwe dusze mają we Florencji mnóstwo okazji do zaznania ulicznych wystaw dzieł sztuki, festiwali artystycznych czy pokazów filmowych organizowanych w starych willach. Jedną z takich galerii sztuki na świeżym powietrzu jest przestrzeń na XII-wiecznej części Loggia dei Lanzi, gdzie znajdziemy wiele wspaniałych rzeźb i - sezonowo - instalacji artystycznych. Pasjonaci historii sztuki powinni odwiedzić miejsce ostatniego spoczynku Michała Anioła, Galileusza oraz Makiawellego - czyli Basillica Santa Croce z jej słynnymi freskami Giotta. Ta najprawdziwsza Renesansowa kapsuła sztuk pięknych nie potrzebuje więcej rekomendacji. Należy spakować swoje rzeczy, wygodne buty, wyzbyć się codziennych trosk i udać do Stolicy Toskanii na jedyne w swoim rodzaju przeżycia, jakich nie zapewni żadna galeria sztuki współczesnej!

 

FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

  Luwr. Paryska perełka artystyczna  


  

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2019. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie