Jak eksponować domową kolekcję sztuki  ||  Poradnik

Jak eksponować domową kolekcję sztuki  ||  Poradnik

U siebie lecz w klastrze sztuki

Wielu amatorów ładnych, pięknych, urzekających przedmiotów dekoracyjnych nie powiedziałoby, iż kolekcjonują oni sztukę piękną. Użyto by raczej zwrotu "zbieram" lub "często kupuję", ewentualnie "gdy zmieniam wystrój lubię klasowe przedmioty". Nikomu nie przystoi oceniać takich wyborów, gdyż każdy może introdukować do własnego domu takie obiekty, jakie chce. To truizmy. Eksperci z zakresu ekspozycji muzealnej i galeryjnej, dekoratorzy wnętrz czy doradcy stylu z magazynów branżowych mają jednakże sporą moc przekonywania właścicieli eksponatów. Przede wszystkim do tego z czym nie "mieszać" danego rodzaju dzieł sztuki, do doboru odpowiedniej kolorystyki, rozmieszczenia dekoracji, jak również ich pielęgnacji i właściwego obchodzenia się np. z obrazem olejnym czy fotografią zabytkową. To cenne doradztwo, przekonajmy się zatem jaką estetyczny ładunek możemy wywołać małym nakładem sił, a jedynie za pomocą wyobraźni.

 

Staram się szeroko rozumieć opiekę kuratorską nad dziełami sztuki. Wystawa nie musi odbywać się jedynie w galerii sztuki. Nie musi polegać jedynie na ekspozycji. Sztuka bowiem może zamieszkać gdziekolwiek.

Hans-Ulrich Obrist

  

Warto zaznaczyć, choć po chwili namysłu wydaje się to być oczywiste, iż dzieła sztuki z różnych okresów historycznych oraz odmiennych nurtów artystycznych, wymagają innego zaprezentowania. Inna zmienna to oczywiście tym eksponatu, jaki nabyliśmy: rzeźbę nowoczesną czy antyczną, obraz klasyczny czy obraz współczesny, grafika i fotografia w kolorze lub monochromatyczna. Kolejna kwestia to fizyczna przestrzeń jaką dysponujemy w naszym domu czy mieszkaniu, czy ściany zmieszczą wielkoformatowy obraz abstrakcyjny czy tylko obraz miniaturę. Jak urządziliśmy nasze gniazdko? W sposób tradycyjny, na modłę skandynawską lub japońską, eklektyczny, rustykalny, ultranowoczesny. Jakie dekoracyjne dzieła sztuki do nich pasują? Na to ostatnie pytanie odpowiedź nie jest definitywna i nieubłagana. Szczególnie w przypadku sztuki nowoczesnej i współczesnej, modne są kontrasty i kontrapunkty. Ne jest jednak obecnie w cenie przesyt, choć w niektórych prądach dekoracyjnych z kiczu uczyniono umiejętność! Balans jest kluczem do właściwego wyeksponowania domowej kolekcji sztuki.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Martwa Natura    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Sztuka piękna - garść porad dekoratorskich

Obrazy olejne na ścianę. Galeria Sztuki Foksal 17

Wydawać by się mogło, że aby uchodzić za osobę zaznajomioną ze sztuką, należałoby wyposażyć w jakiś eksponat każde pomieszczenie w domu, wraz z jadalnią i łazienką. Są eksperci, którzy by temu przyklasnęli. Inni powiedzą, iż dane dzieła należy grupować. Zadajmy sobie te pytania przechadzając się po swoim "em" i zdecydujmy. W przypadku obrazów olejnych i innych dzieł malarskich należy je umieszczać na wysokości wzroku przeciętnej osoby, jak i brać pod uwagę wielkość ścian oraz ich wytrzymałość. Cenne wazy, figurki i rzeźby umieszczajmy na komodach, półkach czy w serwantkach tak, aby nie groziło im strącenie lub uszkodzenie. Pamiętać należy, że większość wydruków, grafik i fotografii blednie pod wpływem światła słonecznego lub cierpi z powodu nadmiernej wilgotności. Umieszczajmy prywatne zbiory sztuki tak, by uniknąć katastrofy - to zasada generalna. Naturalnie, jeśli nie czujemy się wystarczająco spokojni o naszą kolekcję dziseł sztuki, skorzystajmy z porady ekspertów galerii sztuki - dziś można wynająć profesjonalistów, którzy pomogą nawet w przeprowadzce i skoordynują kwestię eksponatów z firmami deweloperskimi. Możliwości jest wiele, pamiętajmy tylko, obok dumy z posiadanych obrazów olejnych czy sztuki użytkowej, zachowajmy balans!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie