Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

 

Kolekcjoner początkujący

Wychodząc z założenia, iż są Państwo początujący w omawianej materii. Zwiedzaliście już muzea oraz galerie sztuki, uczyliście się o poszczególnych okresach w sztuce podczas zajęć szkolnych. Być może to właśnie podczas któregoś zwiedzania zaczęliście się zastanawiać, jak duże pieniądze wyłożył dany kolekcjoner, by skompletować np. antyczne wazy lub obrazy olejne jednego z wielkich mistrzów. Zainteresowanie kolekcjonowaniem przedmiotów może wyzwolić zbieranie komiksów czy plakatów w dzieciństwie. To pewne uwarunkowanie psychologiczne, w żadnym wypadku natręctwo! Nie jest to też podróż zarezerwowana dla niezwykle majętnych, a w erze Internetu dostęp do właściwej wiedzy oraz uzyskanie przeglądu dostępnych na rynku obiektów artystycznych są stosunkowo ułatwione.

 

Dobra kolekcja dzieł sztuki jest emblematyczna i reprezentuje osobę kolekcjonera.

David Furnish

 

Z punktu widzenia makroekonomicznego, inwestowanie na rynkach alternatywnych, jakim jest sztuka piękna, jest widziane jako okazja dość niewielkiego ryzyka i możliwość dywersyfikacji. Ponad połowa specjalistów zarządzania majątkiem uważa, że inwestycja w sztukę to dobry, długoterminowy wybór odporny na zawirowania polityczno-gospodarcze. Jednak jak to wygląda w skali mikro? Czy zaczynać już od pogłębionej rozmowy z jednym z tzw. art consultants - który to zawód w ostatnich latach robi zawrotną karierę? Uważa się, iż to dobre rozwiązanie, niezależnie od naszych motywacji. Kompleksowa porada połączy kwestie wystroju wnętrz, naszej potrzeby posiadania pięknych przedmiotów oraz będzie inwestycyjną busolą na przyszłość. Dla wielu początkujących inwestorów w dzieła sztuki na rynku wtórnym, zbawienne są relacje z domami aukcyjnymi czy galeriami sztuki współczesnej. Śledzenie prasy branżowej i rozmaitych raportów o różnym stopniu skomplikowania, to czynność oczywista.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Martwa Natura    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Obszary korzystnego kolekcjonowania sztuki

Jak kolekcjonować dzieła sztuki. Galeria Sztuki Foksal 17

Ostatnia dekada to kilka kluczowych zjawisk. Początkowo był to boom na wielkoformatowe obrazy olejne w nurcie abstrakcjonizmu. Następnie pałeczkę, zarówno wśród koneserów jak i licytatorów na aukcjach, przejęły segmenty Impresjonizmu i sztuki modernistycznej. Współczesne obrazy olejne i rzeźba to dominacja od mniej więcej roku 2017-2018. Obecnie do łask wraca rzemiosło artystyczne i sztuka użytkowa oraz precjoza. Na niektórych rynkach popularne jest kolekcjonowanie dzieł okresu pop-artu czy plakatu politycznego, jak również obrazów w formacie miniatury. Olbrzymie znaczenie ma dziś kolekcjonowanie fotografii fine art! Coraz więcej zaufania zdobywają również artyści wschodzący, młodzi i nowi na rynku wtórnym, szczególnie w dobie zmian w formule targów sztuki współczesnej.

Podsumowując, poza ustaleniem własnych motywacji i możliwości, początkujący kolekcjoner dzieł sztuki musi zdecydować się w kwestiach techniczno-historycznych. Czy będzie to określona technika estetyczna czy też okres w dziejach sztuki, jakiego rodzaju materiały i czy będą to zbiory homogeniczne, np. jedynie współczesne obrazy abstrakcyjne, czy też eksponaty różnorodne. Zastanowić się również należy nad tym, czy kolekcja dzieł sztuki będzie przechowywana w naszym własnym lokum, czy też wynajmiemy powierzchnię specjalnie do tego przystosowaną. Doradcy ds. handlu sztuką doradzają, aby kolejne decyzje podejmować nie częściej niż kilka razy w roku, uważnie obserwując trendy. Powodzenia młodzi kolekcjonerzy!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie