Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

  

Przesłanki do inwestycji w grafikę

W poradnikach początkującego inwestora w dzieła sztuki możemy przeczytać, iż rysunki to pozycja, od której warto zacząć budować kolekcję sztuki współczesnej. Podobnie twierdzi się o artystach młodego pokolenia, którzy nie wytworzyli dla siebie jeszcze solidnego rynku wtórnego (obecnie 19% rynku aukcji rysunku na świecie). Owszem, rysunki i szkice - choć wyceniane poniżej kwot obrazów olejnych - są ciekawym punktem wyjściowym. Powiedzmy bez ogródek, inwestycja w rysunki sie opłaca! Można ją przyporządkować rodzajowi inwestycji alternatywnej w dzieła sztuki, podobnie jak fotografię, rzemiosło czy precjoza. Prosimy nie myśleć jedynie o Dürerze, nowoczesne rysunki wykorzytują grafit, długopis, tusz, gwasz czy fotograficzny kolaż - a nawet brokat. To czysta awangarda dzieł sztuki.

 

Rysunek posiada trzy czwarte właściwoci obrazu olejnego. Szkice zawierają bowiem wszystko, oprócz odcienia!

Jean-Auguste-Dominique Ingres

 

Od około XVII do XX wieku, jeśli artysta chciał przebić się na rynku sztuki, musiał początkowo nauczyć się...rysować. W tych czasach "wprawki" szkicem nazywano "rysunkiem instruktażowy". Trzeba przyznać, iż to właśnie tą metodą Europa nauczyła się szkicować - jako że przez wieki prym w artystycznym rysunku wiedli Azjaci. Tendencja ta, z resztą, utrzymywała się aż do lat 2014-2017! W roku 2014 bowiem na aukcjach sztuki 90 procent najdroższych rysunków, zostało wykonanych przez chińskich artystów plastyków. Były to zarówno dzieła nowoczesne, jak i należące niegdyś do chińskich rodzin dynastycznych. Co ciekawe, jedną z najdroższych dzieł sztuki z Państwa Środka jest rysunek Cui Ruzhuo "Landscape in Snow" (cena młotkowa 20 600 000 USD).

Poprzez współczesny rysunek kolekcjonerski zwykło się natomiast rozumieć prace, powstałe po roku 1970 XX wieku . To właśnie w kilku ostatnich dekadach definicja i forma rysunku i szkicu nabrała imponującego kształtu i zachęca inwestorów w dzieła sztuki. Podejmowane są również o wiele szerzej zakrojone, niż w przeszłości, tematy rysunków. Na globalnym rynku sztuki znajdziemy dzieła o tematyce kontrowersyjnej społecznie, bogatej kulturowo - w tym oczywiście pop-art. Współczesny rysunek kolekcjonerski to o wiele więcej dodanej wartości estetycznej, niż batalistyka i sceny religijne z przeszłości. Rachel Whiteread czy słynny Gerhard Richter zajmują poczytne miejsca na wystawach szkiców i rysunków tak znamienitych przybytków, jak np. British Museum.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Rysunki - Grafika - Szkice    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Rysunek - tendencje ostatnich lat

Inwestycja w grafikę i rysunek. Galeria Sztuki Foksal 17

Pomijając najbardziej awangardowe prace szkicem, eksperci rynku sztuki podkreślają uniwersalny walor dekoracyjny rysunków. Są one wykonane w znakomitej większości w tonacjach monochromatycznych, są więc ozdobą dla zarówno zimnych jak i ciepłych pomieszczeń. Wspaniale prezentują się również w nowoczesnych, minimalistycznych galeriach sztuki współczesnej. Chętni do inwestycji w rysunek kolekcjonerski powinni, przede wszystkim, wyzbyć się klisz myślowych o tym, iż rysunek to plakat czy coś co znajdujemy w kolorowych magazynach. To wymagające dzieła sztuki. Jak wspominaliśmy, choć technika idzie na przód, klasyczny rysunek pod szybą ochronną jest narażony na działanie światła dziennego oraz sztucznego oświetlenia. Niewłaściwa oprawa rysunku prowadzi również do zabrudzenia jego rewersu, nagromadzenia materii organicznej za ramą, bo może stwarzać nawet bakteriologiczne zagrożenie. Wybierając lub podziwiając interesujący nas rysunek kolekcjonerski zawsze używajmy ochronnych rękawic, a umieszczajmy je w pomieszczeniach o niskiej wilgotności i braku dymu papierosowego lub opałowego. W celu uzyskania precyzyjnych wskazówek, inwestor w dzieło sztuki może zwrócić się do instytucji, zajmujących się li tylko konserwacją i obrotem rysunkami i szkicami!

 

FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie