Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

  

Krótki zarys techniki

Farby akrylowe wykorzystują tworzywa sztuczne, a więc wraz z rozwojem technologii wytwarzania plastiku ich jakość również rosła. Unikalne właściwości malarstwa akrylowego z czasem odkryli tuzi tamtych czasów, David Hockney, Mark Rothko czy Helen Frankenthaler. Współcześni artyści często wykorzystują tylko to medium do tworzenia swoich nowoczesnych obrazów akrylowych. Sporą zasługę w propagowaniu akryli ma rozwój nurtu abstrakcji, a szczególnie metody impasto - wielowarstwowego nakładania farby na podkład. I tu dochodzimy do kwestii utensyliów malarskich, bowiem przy akrylach nie jest niezbędne spreparowane płótno, terpentyna, zestaw pędzli, gesso czy nawet wentylowane pomieszczenie. Malarstwo akrylowe wymaga farby, powierzchni do zapełnienia i kubka z wodą lub nowoczesnym żelem pomocniczym.

 

Malarstwo akrylowe powinno być traktowane jako ćwiczenie z przemyślanej akumulacji - nakładanie koloru za kolorem, pociągnięcia pędzlem za kolejnym ruchem.

Brad Faegrre

 

Nowoczesne akryle są "formowalne" lub "deformowalne", co oznacza dwie unikalne właściwości. Obrazy akrylowe 2020 można poddać przeróbce lub poprawkom, zwyczajnie zwilżając warstwę lub ją zeskrobując. Drugi aspekt ma dużo wspólnego z metodą impasto, odpowiednie ich nałożenie bowiem, może wywołać u kontemplującego nowoczesny obraz akrylowy wrażenie 3D. Konsystencja współczesnych akryli pozwala również na użycie metody tzw. kropkowania lub punktowania, czyli nanoszenia serii punkcików na kompozycję, miksując kolory bez ryzyka rozmycia farby. Podobny efekt estetyczny daje metoda rozpryskiwania akryli. Farby akrylowe płynne lub ultrapłynne pozwalają natomiast zastosować "polewanie", czyli nanoszenie pigmentu z podajnika podobnego do dyspensera kosmetyków.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Malarstwo akrylowe    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Innowacyjne farby akrylowe

Rynek sztuki w Niemczech. Galeria Sztuki Foksal 17

Obecnie na rynku europejskim i amerykańskim (oraz oczywiście online) dostępny jest szeroki wachlarz farb przeznaczonych do tworzenia nowoczesnych obrazów akrylowych. W 2020 roku producenci postawili na wysoką specjalizację ze względu na pigment farby akrylowej, jak i czas jej schnięcia. Duży nacisk kładzie się też na wykonywanie tub do farb z materiałów możliwie jak najbardziej biodegradowalnych. Dostępne są farby dla początkujących oraz profesjonalistów i dzieci, dla malarzy przestawiających się z olejów na akryle oraz zawodowych akwarelistów. Na rynku pojawiły się farby akrylowe typu "liquitex", idealne dla techniki impasto oraz malowania szpachlą. W kwestii czasu schnięcia i w zależności od pożądanego efektu (rozmycie, blendowanie, skala szarości) możemy nabyć farby ultraszybko schnące, szybko schnące lub o czasie pracy do pół godziny. Jeśli malarz potrzebuje zmienić konsystencję akrylu, na rynku otrzyma innowacyjne, molekularne żele, pełniące rolę medium. Pomimo wszystkich tych usprawnień malarze obrazów akrylowych powatrzają od dziesięcioleci - "akryl ma mieć konsystencję masła".

 

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Akwarela. Subtelne i ponadczasowe malarstwo     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie