Malarstwo nowoczesne || Przyszłość akrylu

Malarstwo nowoczesne ||  Przyszłość akrylu

 

Malarstwo akrylowe - cechy i zalety

Z historycznego punktu widzenia, pierwsze owocne prace nad żywicą akrylową miały miejsce w latach 30. XX wieku, a prowadzone przez przemysłowca w branży chemicznej Otto Röhma. Akrylowa żywica to - w dużym uproszczeniu - polimerowa substancja termoplastyczna, złożona z odpowiednio dobranych kwasów organicznych. Poprzez lata czterdzieste i pięćdziesiąte rozwijano ich skład i użyteczność, otrzymując zarówno akryle na bazie wody jak i spirytusu mineralnego. Te pierwsze wkrótce skomercjalizowano jako lateksowe farby do ścian wewnętrzych i zewnętrzych. Już na tym etapie naświetlania Państwu cech akrylu w malarstwie współczesnym robi się bardzo naukowo, lecz skoro medium jest skomplikowane należy się spodziewać iż będzie o wiele bardziej wszechstronne, niż farby do obrazów olejnych. Dlatego akrylem zainteresowali się artyści!

 

Farby akrylowe służą znakomicie odwiecznemu poszukiwaniu spełnienia w sztuce, zadowolenia z twórczości. Są efektywne tak samo jak każde inne medium do bólu tradycyjne.

Robert Bissett

 

Od lat 60. XX wieku akryle stosowane są szeroko przez artystów wielu nurtów, jako farby podstawowe do obrazów nowoczesnych lub jako spoiwo malarskie przy technikach mieszanych. Naturalnie zatem wpisują się w dwudziestowieczną dywersyfikację sztuk pięknych, służą jej urozmaiceniu. Użyteczność akrylu wychodzi o wiele dalej niż powszechnie doceniane z technicznego punktu widzenia, szybkie jego schnięcie. Jak natomiast wyglądają perspektywy dla malarstwa akrylowego poza warstwą estetyczną i warsztatową w XXI wieku? Dlaczego akurat akryl przyciąga uwagę analityków? Najlepiej na to pytanie odpowiada fakt, iż od 2004 roku międzynarodowe gremium ekspertów przygotowuje raporty dotyczące rozwoju rynku farb akrylowych. Dotyczą one dwóch najważniejszych typów farb, spoiw czy warstw wierzchnich: akryli szkoleniowych ("studenckich", ang. student acrylics) i akryli profesjonalnych vel. artystycznych. Różnią się one poziomem koncentracji pigmentu w polimerowej zawiesinie a tym samym, kosztem dla twórcy obrazów nowoczesnych. Znaczący wzrost popytu na szybkoschnące farby akrylowe w sektorze deweloperskim (ang. heavy-body acrylics), pozostaje poza naszym zainteresowaniem w tym podsumowaniu.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |     Obrazy akrylowe     |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Obrazy akrylowe - prognozy dla rynku

Akryl nowoczesne obrazy. Warszawa Galeria Sztuki Foksal 17

Najnowsze dostępne opracowania dla popytu i podaży farb akrylowych dla malarstwa współczesnego, obejmują lata 2020 - 2027. Tak szeroki zakres badawczy i dalekosiężne prognozowanie przemawiają za dużymi nadziejami rynku sztuki nowoczesnej w tej mierze. Najważniejsze dane dotyczą jednak danych i statystych stricte biznesowych: od przejęć na rynku producentów, szeregu globalnych projektów joint venture, metod produkcji farb (przede wszystkim modnych akryli metalicznych) etc. Nie pominięto analiz wpływu pandemii koronawirusa oraz strat poniesionych przez rynek w obliczu Covid-19, jak i scenariuszy "pocovidowych". Ocenia się, że z nastaniem roku 2027 sprzedaż globalna farb akrylowych dla nowoczesnego malarstwa jak i przemysłowych, osiagnie obroty ok. 194 miliardów dolarów amerykańskich (sic!). Te olbrzymie kwoty, co ciekawe, będą napędzały rynki Ameryki Łacińskiej oraz Azji - gdzie edukacja artystyczna oraz zatrudnienie w sektorze sztuki przeżywają już teraz boom. Kolejny przykład na wszechstronność innowacyjnego akrylu!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Sztuka z plastiku. Recykling i realizacje     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie