Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

 

Monos - typos

Przekładając nazwę z języka greckiego otrzymujemy zbitek słów: jedno - odbicie. Tym właśnie jest prezentowana dziś przez nas technika graficzna, znajdująca się zasadniczo rzecz biorąc po drugiej stronie spektrum warsztatowego - od grafiki klasycznej, inkografii czy drzeworytów. W ich przypadku możliwe jest nieograniczone multiplikowane odbitki danej pracy plastycznej, lub też "wypuszczenie" ograniczonych ilościowo serii reprodukcji. To właśnie stanowi o wyjątkowości monotypii, której efekty ponoć są często zaskakujące dla samego artysty tworzącego dzieło sztuki. Nie jest to technika skomplikowana i nie wymaga żmudnych przygotowań, pozwala wręcz stworzyć grafikę "od ręki", bez szkiców - spontanicznie. Pojedyncza odbitka dzieła sztuki, ze względu na charakter jej wykonania, osiąga zupełnie odmienne od rysunku czy malunku bezpośredniego, walory jasności oraz cieni i faktury. To inna jakość, a zainteresowanie monotypią w ostatnim czasie znacząco wzrosło.

  

Wykonywanie odbitek jest zabawne. Operuje czymś tak prostym jak rysunek i czyni go skomplikowanym, bo nie powinno się popełnić błędu.

George Bodmer

 

Monotypia polega na pokryciu matrycy, wzorca obranej koncepcji artystycznej, farbą lub tuszem drukarskim. Matryca musi być wykonana z materiału nie chłonącego wilgoci: szkło, plexi, metalowy arkusz, tworzywo sztuczne. Nanoszenie przebiega ręcznie, np. przy użyciu wałka lub nasączonej szmatki lub gąbki. Następnie do matrycy monotypu przykłada się i dociska (ręcznie, techniką akwaforty czy z użyciem prasy drukarskiej przy większych formatach) arkusz papieru odpowiedniego do utrzymania medium używanego przez artystę. Teoria mówi o nakładaniu medium metodą "jasnego pola" (aplikacja bezpośrednio na matrycę) lub "ciemnego pola" (zakłada manipulowanie ilością medium na płytce wzorca za pomocą szczoteczek lub dłoni artysty tak, by uzyskać pożądany wizerunek). Odbitka zwyczajowo, jak to w technikach drukarskich, jest najlepsza przy pierwszym dociśnięciu do papieru, kolejne uważane są za reprodukcje niskiej jakości. Możliwe jest, naturalnie, wykonywanie kolejnych wersji aranżacji plastycznej z matrycy, nazywa się je wtedy "odbitkami-zjawami" lub odbitkami pochodnymi. Monotypia współczesna zakłada możliwość uatrakcyjnienia gotowej odbitki z wykorzystaniem dociętych na wymiar szablonów czy farb wodnych.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Monotypia    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Monotypia - rys historyczny

Monotypia grafika na sprzedaż. Galeria Sztuki Foksal 17

Nie jest ustalone wśród historyków sztuki, komu można przypisać wynalezienie metody monotypii, pewne jest jednak iż pierwszymi matrycami były miedziane płytki zapożyczone z techniki akwaforty. Nieoficjalnie wymienia się Giovanniego Benedetto Castiglione (wiek XVII), włoskiego artystę, jako inicjatora zastosowania monotypii w grafice artystycznej. Na ten sam okres dziejów sztuki pięknej przypada również warsztat flamandzkiego twórcy Antoon Sallaert - techniki obu postaci w zakresie monotypii różniły się jednak w pewnym stopniu. Powrót monotypów do łask to wiek XIX i eksperymenty Edgara Degas, który stosował do ich stworzenia farbę olejną oraz pastele. Sporo z tych dzieł uważa się za eksponaty o wysokiej wartości estetycznej. W naszym kraju w okresie Młodej Polski monotypie tworzył Wojciech Weiss. Współcześnie mamy nad Wisłą sporą ilość artystów zajmujących się tą techniką, bądź też wyskawiających je w polskich galeriach sztuki współczesnej. Co ciekawe, mimo iż monotypie nie są "skazane" na bicie rekordów cen młotkowych, e.g. Maria Jarema sprzedała swój monotyp z cyklu "Postacie" za 270 000 PLN! Ze strony naszego zespołu, pragniemy w Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17 polecić Państwa uwadze monotypię w wykonaniu Yaroslava Kachmara - polecamy ze skorzystania z linku powyżej!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Serigrafia. Ewolucja techniki twórczej     


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie