Oleg Litvinenko - twórca baśniowych miniatur

Oleg Litvinenko - twórca baśniowych miniatur

Wyobraźnia bez granic

Latem bieżącego roku opisywaliśmy dla Państwa realia rozwoju nowoczesnej sztuki ukraińskiej. Z naszych poszukiwań i otrzymanych informacji wynika, iż u naszych wschodnich sąsiadów nadal występują spore utrudnienia ku owemu, zarówno na płaszczyźnie biznesowej jak i podaży artystycznej. Zostawiając kontekst społeczno-polityczny na uboczu, wypada przypomnieć że dopiero na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, sztuka ukraińska zaczęła odchodzić od malarstwa figuratywnego odświeżonego nieco w latach 60. nurtami nowego realizmu czy avant-garde. Malarze ukraińscy zaczęli śmiało eksperymentować z wielobarwnymi aranżacjami oraz abstrakcją, ewoluowała forma, grupa docelowa sztuki poszerzyła się. Jednocześnie w XXI wieku bardziej niż w kraju, owa sztuka popularna jest na scenie międzynarodowej, pod postacią nowoczesnych obrazów olejnych. Wiele z opisanych okoliczności uosabia warsztat artystyczny i dorobek Olega Litvinenki, z dumą promowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej Foksal 17.

  

Niemal każdy człowiek może zafascynować się małymi "światami". Coś w nas, w sposób naturalny i wrodzony przyciąga ludzi do sfer miniaturowych, do małych "królestw".

John Lasseter

   

Miniatury olejne na płótnie według Litvinenki

Kijów jest miejscem zarówno zamieszkania jak i pracy artystycznej Olega Litvinenki. Jest on twórcą odważnym i niezwykle skrupulatnym, co stanowi zdecydowany plus przy podejmowaniu się kreacji miniaturowych obrazów olejnych. Czy może powinniśmy powiedzieć obrazków? Klasyfikując najbardziej interesujące prace malarza z lat 2019-2010, poprosimy Państwa o wyobrażenie sobie szkolnej ekierki - mającej zazwyczaj na podziałce oznaczonych 10 centymetrów. W kolekcjach galerii sztuki współczesnej odnajdziemy miniatury ukraińskiego artysty w rozmiarach właśnie 10x10 cm, 25x25 cm i incydentalnymi obrazami olejnymi sięgającymi wymiarów do 40 cm krawędzi. Kompozycje tego typu wymagają perfekcyjnego warsztatu, idealnej precyzji ruchu pędzla oraz rozmieszczenia elementów. Co umieszcza na swoich olejnych miniaturach Litvinenko? Są to przede wszystkim wyobrażenia nadnaturalnych scen, przywodzących na myśl realizm magiczny. Znajdziemy na nich przepełnione barwami astralne sfery, lewitujące odrealnione pojazdy, wielopoziomowe konstrukcje. Towarzyszą im rozmaite miniaturowe postaci i zwierzęta - w tym dinozaury - oraz roślinność, głównie palmy. Sceny przypominają ujęcie z filmu lub ilustrowanego komiksu dla najmłodszych. To jest jedna z grup docelowych miniatur olejnych - prace te doskonale sprawdzą się jako dekoracyjny obraz do pokoju dziecięcego. Pobudzają wyobraźnie, są pełne fantazyjnych połączeń, a każda opowiada pewną historię.

  

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Oleg Litvinenko    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

    

Litvinenki tematy przewodnie

Litvinenko miniatury na sprzedaż. Warszawa Galeria Sztuki Foksal 17

W przypadku obrazów olejnych nurtu realizmu magicznego, spotykamy dwojakie zjawisko formalne. Galerie sztuki posiadają obrazy, których tytuły mówią wprost co przedstawia dana praca, lub pozostawiają konesera na swobodnej ścieżce interpretacyjnej. Oleg Litvinenko opatruje miniatury olejne tytułami explicite co - ujmując to nieco humorystycznie - może być pomocne przy tak niewielkich rozmiarach prac! Tematy niewielkich scen to bajka połączona z codziennością: przyjaźń i zabawa, podróż i wakacje, upływ czasu, nieznane kierunki. Malarz ukraiński pragnie zatem wyraźnie pobudzić wyobraźnię widza, niemal oszałamiając go kolorystyką miniatur oraz drobiazgowością elementów kompozycji. Czy taka tematyka pasuje do gościa galerii sztuki nowoczesnej w wieku dorosłym? Oczywiście! Topos przygody to zjawisko ponadczasowe, stąd niezwykła popularność efektów pracy Litvinenki. Kompaktowe obrazy na ścianę salonu czy biura to znakomita dekoracja, nie znajdziemy w nich infantylizmu lecz fascynujący świat malarski. Co ciekawe, artysta wykonuje również lampy naścienne, czy też plafony, doskonale sprawdzające się jako żródło delikatnego światła - spokojne tonacje kolorystyczne i efekt tekstury to ich znaki rozpoznawcze.

Oprócz miniatur olejnych na płótnie, Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 posiada w swojej ofercie również kreacje w technice giclee oraz limitowane inkografie Olega Litvinenki. Zapraszamy do Jego baśniowego świata!

   

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Miniatury. Bogaty świat malarski    

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie