Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Widok na historię

Przedstawienia krajobrazu pojawiały się w starożytności i sztuce klasycznej - również jako m malarstwo ścienne - jako dodatek czy też tło. Sztuka Zachodu odnotowuje właśnie, iż pierwszym wyobrażeniem krajobrazu jest fresk z Akrotiri na greckiej wyspie Santorini (nazwany "Wiosną w Akrotiri" i zachowany w pyle wulkanicznym; epoka brązu). Znane są również przedstawienia polowań w starożytnej Delcie Nilu w dzisiejszym Egipcie. W kulturze wschodniej (głównie Chiny) występowały od IV wieku n.e. W przeważającej ilości obrazy olejne pejzażowe za główny temat miały sceny batalistyczne, upamiętniające momenty historii lub sceny religijne. Jako indywidualny gatunek malarstwa pejzaż zaczął się kształtować zaś dopiero w Renesansie, kiedy pracowano nad zagadnieniem perspektywy graficznej. Doskonalenie warsztatu pozwoliło na wiarygodne oddanie poszczególnych planów krajobrazu, głębi i tła obrazu olejnego.

  

Od większości artystów zajmujących się muzyką wiem, że chętnie poszliby na akademię sztuk pięknych. Co frapujące, przyznają oni, iż wybraliby kierunek malarstwa portretowego lub pejzaże.

Róisín Murphy

  

Przez kilka stuleci krajobrazy były wciąż jednak drugorzędnym elementem kompozycyjnym. Pomimo dobrego opanowania przez malarzy obrazów olejnych tzw. średnio i długodystansowych panoram, pozycja pejzażu w sztuce Zachodu była niska. W wieku XVII sztuka niderlandzka odnotowuje malarzy specjalizujących się w krajobrazach - głównie w zakresie technik przedstawiania pogody i gry światła. Nurt malarstwa, który pozwolił krajobrazowi zaistnieć w pewnym stopniu, zwykło się nazywać malarstwem narracyjnym (głównie sceny biblijne i mitologiczne). Kojarzone były one z prestiżem w sztuce włoskiej i francuskiej, podczas gdy brytyjskie krajobrazy miały ukazywać zasobność właścicieli majątków ziemskich. Do XIX wieku tak właśnie sytuował się pejzaż olejny. Odpowiednio wcześniej zaś, sceny religijne zaczęły w Europie tracić na popularności, co w połączeniu z mocnym wpływem Romantyzmu wywindowało pejzaż na pozycję wręcz wielbioną przez koneserów sztuki. Narodziny impresjonizmu dodatkowo wzmocniły siłę przekazu estetycznego malarstwa krajobrazowego. O polskim pejzażu z XIX wieku mówi się, iż oddawał on pewien absolut, nieskończoną moc natury otaczającej człowieka, obrazom olejnym - krajobrazom - zaczęły towarzyszyć uczucia wzniosłe, często nostalgiczne. Na przełomie wieków zaznaczyła się działalność hiszpańskiej szkoły krajobrazu oraz amerykańska Hudson River School, pochodzące od tych malarzy obrazy olejne to plastyczne wyobrażenia, odpowiednio, iberyjskiej prowincji i Zachodu USA. Znawcy tego okresu w historii pejzażu ujmują to w ten sposób: "oprócz wartości artystycznej to, co pomogło panoramom i krajobrazom na proliferację świata sztuki wysokiej, to chociażby rozwój kolei - malarze mogli eksplorować najodleglejsze zakątki swoich krain i państw."

  

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |       Pejzaż      |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Landszaft obecnie

Malarstwo pejzaż na sprzedaż. Galeria Sztuki Foksal 17

Do dziś malarstwo krajobrazowe kojarzy się koneserom obrazów olejnych z dystyngowaniem, "potęgą spokoju". Galerie malarstwa współczesnego posiadają w swoich zbiorach przynajmniej kilka pejzaży, odnajdziemy je w wydaniu surrealizmu, postmodernizmu czy obrazach abstrakcyjnych. W XXI wieku krajobrazy to temat ochoczo podejmowany przez artystów, przede wszystkim ze względu na bogatą historię gatunku. Być może celne jest stwierdzenie, iż pejzaż to temat uniwersalny, standardowy, "wprawkowy". Jednak nowoczesne obrazy olejne, akrylowe czy rękodzieło kryją w panoramach natury inspirację - chociażby w wystroju wnętrz. Nadal popularne są krajobrazy pór roku, pejzaże morskie czy górskie, pomimo kultu miasta, urbanistyki a nawet pejzaże postapokaliptyczne. Znak czasów!

 

  

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Malarstwo akrylowe. Techniki popularne w 2020 roku     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie