Polski rynek sztuki 2020  ||  Podsumowanie

Polski rynek sztuki 2020  ||  Podsumowanie

 

Pandemia zmienia rynek

To jak błyskawicznie ludność niemal wszystkich krajów świata musiała dostosować się do zabójczej epidemii koronawirusa, zakrawa na film sensacyjny, jeśli nie horror. W przeciągu pierwszego kwartału 2020 zostaliśmy zamknięci nie tylko w domach czy odesłaniu z biur. Ograniczony został dostęp do dóbr kultury, od kin i teatrów, przez muzea oraz galerie sztuki nowoczesnej. Około 80% galerii ankietowanych globalnie wskazało na spadek obrotów, nie odbyło się większość imprez targowych. Jak to się stało zatem, że polscy analitycy rynku malarstwa współczesnego wystosowali prognozę: w 2020 rynek sztuki w Polsce przekroczy obroty rzędu 300 milionów PLN? Cały poprzedni rok przyniósł niespełna 250 milionów złotych. Za paradoks ten odpowiada przede wszystkim szybka adaptacja domów aukcyjnych oraz galerii malarstwa nowoczesnego do warunków kwarantanny.

 

Jeden człowiek może generalizować, podczas gdy inny wyrazi się o tym samym w dogłębny, solidny i wartościowy sposób.

Stewart Stafford

 

Adaptacja ta nastąpiła na dwóch poziomach, przy czym z punktu widzenia czysto ludzkiego był to fakt konieczności pozostania w domach przez sporą liczbę zamożnych Polaków. Covid-19 w Polsce spowodował, iż zasiedli oni przed komputerami poszukując nie tylko rozrywki ale i możliwości inwestycji alternatywnych wobec np. lokat bankowych. Dostęp do zdigitalizowanych zbiorów sztuki oraz możliwość powiększenia własnej wiedzy inwestorskiej w tym zakresie zrobiły swoje. Skoro o sieci mowa - jest to absolutny przodownik jeśli chodzi o zwrot w formule funkcjonowania rynku sztuki współczesnej. Podobnie jak najwięksi gracze na rynku aukcyjnym, polskie instytucje kultury i gracze komercyjni postawili na świat wirtualny. Internetowe aukcje sztuki okazały się wyzwaniem i szansą dla działalności handlowej i artystycznej jednocześnie. Co zatem kupowano i w jakich proporcjach? Najpierw zaznaczmy, że eksperci już kolejny rok powtarzają, iż w Polsce umacnia się grono koneserów dzieł sztuki, którzy swoje hobby łączą z biznesem w bardzo odważny sposób. Widoczne jest to m.in. w tym, iż miniony rok utrzymał zainteresowanie dziełami sztuki dawnej, podczas gdy raczej niesłusznie, uważano że online obrazy olejne kupują raczej klienci niewytrawni, młodzi stażem i wiekiem. Pandemia koronawirusa odwróciła wiele z tych zjawisk do góry nogami, przynosząc w I kwartale 2020 trzydziestoprocentowy wzrost wolumenu sprzedaży dzieł sztuki w Polsce. Na licytacjach padły zawrotne sumy za obrazy olejne Matejki (ok. 7 mln PLN) czy Malczewskiego (dwa dzieła powyżej 3 mln PLN). Podczas gdy rok 2019 zamknął rekord "Caminando" Magdaleny Abakanowicz - seria rzeźb - już w początkach 2020 rzeźba Igora Mitoraja przekroczyła 2 miliony złotych. Malarstwo olejne dominuje zatem na polskim rynku sztuki, jednak pozostałe dziedziny artystyczne oraz sztuka użytkowa nie próżnują.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Martwa Natura    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Sztuka polska 2020 w liczbach

Polski rynek sztuki. Warszawa Galeria Sztuki Foksal 17

Analitycy rynku oraz najważniejsze na rodzimym rynku raporty roczne (w tym Artinfo.pl) donoszą, iż duże domy aukcyjne w Polsce osiągnęły wzrost obrotów w roku 2020 o 60 do 130 % r.r. Dzięki możliwości oferowania dzieł sztuki online, mogły one zwiększyć ilość eksponatów i przejrzystość oferty skutkiem czego wystawiono ich o 13 procent więcej niż w roku poprzednim. Zgodnie z danymi artprice.com na grudzień 2020, polski rynek sztuki zwiększył obroty o około 23%, a dodatkowo sensacyjne wzrosty notowano już w marcu lub czerwcu. Zgodnie z przewidywaniami zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi w dzieła szuki rośnie dynamicznie, a wiedza o rynku szlachetnieje. Co ciekawe, obrazy olejne na aukcjach z danego okresu i stylu malarskiego, które osiągneły najwyższe ceny młotkowe w przeszłości stają się jeszcze droższe!

To właśnie grudzień przyniósł dwa spektakularne osiągnięcia aukcyjne, znów umieszczamy na podium tych dwoje wybitnych twórców. Otóż 3 grudnia 2020 obraz "M22" Wojciecha Fangora (r. 1969) został zlicytowany przez Desa Unicum za 7,3 mln PLN, natomiast tydzień później "Czytająca I" Tamary Łempickiej (r. 1951) zmieniła właściciela za 4,5 mln PLN. Jest to na polskim rynku sztuki najdroższy zlicytowany obraz, namalowany przez kobietę. Cieszą również wyniki zanotowane przez dzieła tzw. sztuki młodej w zakresie średnich cen za nowoczesny obraz olejny. Wchodzimy w kolejny sezon na rynku sztuki, jaki będzie dla inwestorów w dzieła sztuki rok 2021? Po tym co widzieliśmy w tym minionym, możemy zachowywać ostrożny optymizm, w zależności od sytuacji epidemiologicznej która, niestety, pozostaje poza naszą kontrolą. Najlepsze życzenia dla wszystkich miłośników nowoczesnych obrazów olejnych składa zespół Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17!

 

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Jak eksponować domową kolekcję dzieł sztuki. Poradnik     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie