Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

  

Brexit, sztuka i prawo

W okresie przejściowym dla Wielkiej Brytanii, stopniowo będzie wygasać jeden z fundamentów porozumień wspólnotowych, czyli swobody przepływ towarów i usług. W tych obszarach kolekcjonerzy, inwestorzy w dzieła sztuki oraz kustosze i domy aukcyjne mają więcej pytań niż odpowiedzi. Już w 2016 wydano analizy mówiące o tym, że kluczowe będą kwestie licencji na wywóz/wwóz artefaktów. Oznacza to również konieczność rozwiązania zagadnień eksportowych w zakresie dokumentów proweniencji eksponatów i tego, co dla znawców tematu wydaje się najważniejsze - taryf, ceł i pozwoleń. Do tego dochodzą nowe regulacje dotyczące dóbr o charakterze archeologicznym starszych niż 250 lat, które będą realizowane przez UE do 2025 roku. Czy znajdziemy wśród "cieni" jakieś "blaski"? Paradoksalnie niektóre obszary tych zawirowań okazać się mogą korzystne dla...Wielkiej Brytanii.

 

Brexit był idealnym przykładem tego, jak naród potrafi sam strzelić sobie w twarz.

Hugh Grant

 

Tymczasem jednak, jeszcze nie alarm czy lament, ale zaniepokojenie wyrażają największe globalne domy aukcyjne - np. Sotheby's. Podczas lutowych aukcji tej instytucji problematyczne okazują się nie tylko ceny, liczba chętnych inwestorów w dzieła sztuki - lecz również ilość znakomitych obrazów olejnych pozyskanych do licytacji. Doradcy na rynku sztuki współczesnej wieszczą, iż kolekcjonerzy w najbliższych miesiącach skupią się na aukcjach prywatnych oraz tych przeprowadzanych w Nowym Jorku. Ponoć kluczowe dla rynku mają być wiosenne eventy aukcyjne w Sotheby's NY, Christie's NY oraz Phillipsie. Zatem zarówo najwięksi gracze w obrocie dziełami sztuki, jak i same wybitne obrazy olejne na sprzedaż, wędrują ku USA, Paryżowi czy Hong Kongowi. Ten efekt Brexitu oraz wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii jest najbardziej namacalny.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Pejzaż    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Obrót dziełami sztuki po Brexicie

Rynek sztuki po Brexicie. Galeria Sztuki Foksal 17

Jako że debata i "przepychanki" na rynku sztuki związane z Brexitem toczą się od kilku lat, między rokiem 2017 a 2018 udział brytyjskiego rynku sztuki i obrocie globalnym spadł o aż 10%. Fine Art Group ocenia, że to jednak tzw. "reżim eskportowy" będzie kwestią kluczową do rozstrzygnięcia. Otóż eksportując np. obraz olejny z UK do UE, następuje transakcja do kraju trzeciego. Na scenę znowu wkraczają tu nowe przepisy dotyczące obrotu dziełami kultury, wydane przez Unię. Najgorzej na sytuację wpływa brak szczegółowych wytycznych KE co do legalności przewozu antyków oraz włoskie obostrzenia. W przypadku np. targów dzieł sztuki jednak, skoro UE wymaga licencji i pozwoleń dla eksponatów starszych niż 250 lat a UK nie ... brytyjskiemu rynkowi sztuki może być łatwiej takie artefakty pozyskać dla swoich inicjatyw kulturalnych. Poza usługami i towarami pozostaje jeszcze paląca kwestia przepływu siły roboczej. Wiele brytyjskich muzeów, galerii sztuki nowoczesnej czy innych instytucji kultury zatrudnia bowiem obywateli Unii i są to nierzadko wybitni specjaliści. I finalnie, choć nie mniej istotne, będą przepisy dotyczące ARR (Artist's Resale Rights; ang. prawa artystów dot. odsprzedaży), określające prowizję dla autora dzieła sztuki w przypadku sprzedaży poza terytorium Wielkiej Brytanii. Muszą one być renegocjowane, co z pewnością będzie przybierało zaporowe momenty i kwestie podobne do rozmów ze związkami zawodowymi. Problemów jest i będzie bez liku, to pewne.

 

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Przepływ dóbr kultury. Nowe normy UE     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie