Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

  

Okoliczności historyczne

Początki dynamicznego rozwoju rzemiosła dekoracyjnego to, choć to dość niezgodne z intuicją, przełom XIX i XX wieku, a dokładnie ruch Arts and Crafts. Przeciętnie zainteresowany sztuką człowiek ma przecież przed oczami stare wyobrażenia kobiet haftujących na kordonku lub sztukę ceramiki ozdobnej. Jednak to właśnie w tym czasie zaczęły powstawać ruchy artystyczne złożone z rzeźbiarzy, architektów i malarzy, konstytuujące podwaliny dzisiejszej rzemieślniczej sztuki dekoracyjnej. Kolejna fala artystów-rzemieślników to ruch Pattern and Design (ang. wzornictwo i projektowanie), popularny w latach 70. i 80. XX wieku. Nazywano go również Nową Dekoracyjnością i bez dyskusji zaliczano do świata sztuki pięknej. Popularyzacja sztuki użytkowej i funkcjonalnej nie było jednak prostym zadaniem.

 

Na pytanie, czy da się przyrównać pracę jedną do drugiej, pracę artysty do rzemieślnika czy starania silnego bądź słabego - nie da się odpowiedzieć.

Benjamin N. Cardozo

 

Rozwój ruchu Pattern and Design przypadł na okres przejściowy między awangardą w sztuce nowoczesnej a sztuką konceptualną. Nadal rzemieślnicy byli niejako "odsyłani do kąta" w zakresie sztuki wysokiej. W szczególności należy tu odnotować działania amerykańskich twórców ceramiki, mebli ozdobnych czy szwaczy. Oprócz faktu, iż współczeny ekspresjonizm dopiero zaczynał służyć warsztatowo rzemieślnikom, do okoliczności niepomyślnych należały kwestie patriarchalne. Tkactwo, ozdabianie przedmiotów czy rzeźbienie figurynek było uważane za zajęcie typowo kobiece, a znając realia tych czasów nie musimy chyba dodawać nic więcej. Dziś jednak trudno sobie wyobrazić taką hierarchię, gdyż sztuka dekoracyjna otacza nas zewsząd. Kolekcjonerzy i inwestorzy w sztukę współczesną często otaczają się również drobnymi przedmiotami wykonanymi przez artystów-rzemieślników. Zwyczajni mieszkańcy miast i miasteczek również przykładają dużą rolę do dekoracji na ścianę salonu, rzeźby czy miniaturowych obrazów.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Rzeźby i gobeliny    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Sztuka dekoracyjna w XIX wieku

Rzemiosło artystyczne na sprzedaż. Galeria Sztuki Foksal 17

Co ciekawe, w galeriach sztuki współczesnej, jako pierwsza zaczęła robić karierę ceramika (wystawy w Filadelfii czy Nowym Jorku; 2007). Ceramiczne rzeźby potrafią osiągać na aukcjach sztuki nowoczesnej ceny młotkowe ok. 1 mln dolarów. Po krótkim okresie fascynacji powraca zainteresowanie - na targach sztuki jak i u nabywców - sztuką włókienniczą. Rzemiosło artystyczne wykorzystujące włókna i przędzę gości na takich imprezach targowych jak Frieze London czy w galerii sztuki nowoczesnej Tate Modern. I nie mówimy tu o kilimach, gobelinach czy dekoracyjnej odzieży - z przędzy powstają nowoczesne rzeźby oraz instalacje artystyczne! Nowojorskie Whitney Museum posiada całe piętro poświęcone nowoczesnej sztuce dekoracyjnej. To niezwykły trend, poszerzający ofertę rynkową sztuki współczesnej oraz różnorodność działalności artystycznej en bloc. Pozwala również na większe uznanie dla twórczości artystycznej spoza naszej "zachodniej" bańki - na rzemiosło artykańskie, latynoskie czy aborygeńskie. Należy temu dopingować i Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 z pewnością tak sądzi!

 

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Sztuka modernistyczna. Krytyka w XXI wieku     

   


Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie