Steampunk || Fenomen w malarstwie surrealistycznym

Steampunk  ||  Fenomen w malarstwie surrealistycznym

Wplatanie techniki w baśń fantasy

Steampunk, czy też retrofuturyzm, jest stylem w wielu obszarach działalności artystycznej człowieka: literatura, design, architektura, gry komputerowe, ubiór i moda, twórczość fantasy. W sztuce pięknej sytuuje się zazwyczaj w ramach realizmu magicznego oraz realizmu fantastycznego, spiętych stylistyczną klamrą surrealizmu. Co należy zaś rozumieć poprzez "technikę" w tym obszarze? To estetyka wyrastająca z fascynacji dziwiętnastowieczną modą i maszynerią parową (ang. steam - para) pojawiającą się w miarę postępu industrializacji (zawory, tłoki, lewitujące statki, śruby napędowe, metal i drewno). Fikcja steampunk w światopoglądzie zakładała anachroniczną wizję świata, który rozwija się dzięki napędowi parowemu zachowując jednocześnie iście wiktoriański styl wizualny (fraki, koronka, skóra, gogle, zegary, motywy cosplay, szachownice). Niekiedy tego rodzaju malarstwo surrealistyczne opisywane jest jako "historia alternatywna".

 

Usłyszałam kiedyś porównanie, że steampunk to jak skrzyżowanie sklepu z odzieżą dla metalowców z dramatem kostiumowym nadawanym przez BBC.

Gail Carriger

 

Czy baśń lub bajkę opowiedzianą wizualnie też nazwiemy rzeczywistością alternatywną? Można takie stanowisko przyjąć, owszem, w odniesieniu do współczesnych obrazów olejnych realizmu magicznego. Malarstwo tego nurtu na świecie oraz w Polsce, eksploruje senne marzenia, podróże i przygody, nieznane światy. Właściwie należałoby napisać, iż je kreauje - używając do tego obrazów olejnych na płótnie, akryli w miniaturze, grafik (szkice, rysunki, komiksy). Steampunk wpleciony zostaje w sceny apokaliptyczne, jak i tchnące spokojem oraz ładem - niczym dobrze naoliwiona maszyna. W wielu dziełach retrofuturystycznych w tej konwencji elementem kluczowym narracji są zmodyfikowane statki powietrzne, balony i galeony, wieże zegarowe, labirynty jak również antropomorfizacja postaci. Wspomniane zegary i mechanizmy umieszczane są w malarstwie realizmu magicznego są środkiem wyrazu artystycznego, upatrującego swoistych wehikułów czasu w danym obrazie olejnym, światów paralelnych czy w końcu - utopii. Historycy sztuki zgodnie podkreślają, iż owa równoległość z epoką wiktoriańską przejawia się w warstwie społecznej, kulturowej, emocjonalnej oraz technologicznej. Zarówno w XIX wieku jak i obecnie, surrealistyczne obrazy olejne usiłują znaleźć odpowiedzi na gros pytań o przyszłość ludzkości oraz na potoczne "co by było, gdyby?". Jako galeria sztuki współczesnej, posiadamy w Foksal 17 swoich faworytów na polskim rynku sztuki, dla których magia, baśń i steampunk są podstawowym medium wyrażania przesłania artystycznego. Poniżej zapraszamy do teatrum wybranych malarzy!

 

 |   Tomasz Sętowski    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

    

 |   Maja Borowicz    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

      

 |   Jarosław Jaśnikowski    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

     

Polscy surrealiści i steampunk

Realizm magiczny obrazy olejne. Galeria Sztuki Foksal 17

Na naszym rodzimym gruncie twórczym znajdziemy wybitnych przedstawicieli nurtu, który zmierza ku zatarciu nadnaturalnej inżynierii i sztuki pięknej. Polscy surrealiści to grono twórców, którzy w kraju cieszą się olbrzymią popularnością i panteon tak liczny, iż standardem sezonowym są wystawy zbiorowe tych osobistości. Niech padną nazwiska, takie jak: Tomasz Sętowski, Jarosław Jaśnikowski, mistrz Zdzisław Beksiński, Jacek Yerka, Rafał Olbiński - wszyscy oni znani z wysokiej pozycji na aukcjach sztuki współczesnej. Czy łączy malarki i malarzy jakaś dewiza? Czy postrzegają narzędzia, które daje steampunk i retrofuturyzm, jako podobnie użyteczne? Eksperci rynku sztuki nazywają rozkwit realizmu magicznego w Polsce wręcz "nadrealizmem" czy "hiperrealizmem" - na taki poziom polscy malarze nowocześni wznieśli kunszt malarstwa surrealistycznego. W podsumowaniu cytując wybitnego reprezentanta realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka: "Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery."

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Artystka kompletna, czyli sylwetka Mai Borowicz     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2021. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie