Sztuka i tenis  ||  Starcie w elitarnym świecie

Sztuka i tenis  ||  Starcie w elitarnym świecie

Obraz olejny niczym mecz

Po roku trwania pandemii koronawirusa wracają na areny sportowe najważniejsze wydarzenia, które w sezonie 2020 musiały zostać odwołane. Ucierpiały na tym eventy od olimpiady po lokalne ligi rozgrywkowe i dokładnie ten sam los spotkał wydarzenia kulturalne. Dlaczego w ten sposób łączymy tematy? W szerokiem ujęciu, świat sportu oraz świat sztuki pięknej mają ze sobą znaczącą ilość punktów stycznych. Jeśli kiedykolwiek oglądali Państwo transmisję z meczu tenisa ziemnego zaś, z pewnością choć raz z ust komentatorów padło sformułowanie "wirtuozeria". Trening umiejętności potrzebnych do operowania i panowania nad drobną piłeczką tenisową, trwa lata i wymaga sporej dyscypliny. Podobnie ma się kwestia wykształcania zdolności artystycznych i pielęgnowanie naturalnego talentu do zaprzęgania barw, kształtów oraz znaczeń do świata sztuki pięknej. Sztuka i tenis to, nomen omen, proces tworzenia pełen wiekopomnych chwil i emocji.

 

To nie przypadek, że w tenisie używa się terminologii z życia wziętej. Przewaga, podanie, błąd, przełamanie, remis to podstawowe elementy tenisa, będące jednocześnie naszą codziennością. Tenis to życie w miniaturce, gdyż nawet struktura tego sportu zazębia się niczym figurki w Matrioszce, tworząc mimikrę każdego dowolnego dnia.

Andre Agassi

 

Poza warsztatowymi detalami obie te dziedziny łączy również skala makro, przede wszystkim swoisty rodzaj spektaklu. Kluczowe mecze w ramach Wielkiego Szlema można, na pewnym poziomie interpretacji, powiązać z najważniejszymi aukcjami sztuki współczesnej lub najbardziej rozpoznawalnymi targami sztuki pięknej. Sportowcy mają w zwyczaju zaznaczanie swojej narodowości, hobby i gustów w strojach specjalnie dla nich zaprojektowanych, zarówno panie jak i panowie. Od mody oraz designu i tzw. fashion statements, do sztuki użytkowej oraz rzemieślniczej niedaleko! Za tymi aspektami idą inne zjawiska, chociażby powszechne i niekiedy doniosłe dla danego kręgu działalności programy współpracy i sponsoringu. Koncerny zajmujące się prowadzeniem kariery medialnej lub charytatywnej tenisistek i tenisistów to paralela współpracy słynnych muzeów czy galerii sztuki nowoczesnej przy organizowaniu wystaw tematycznych. Siatka powiązań, które można nakreślić między tenisem a sztuką, jest doprawdy gęsto zapleciona. Mówiąc o skali makro nie ominęliśmy kwestii pieniędzy - i nic w tym mało szlachetnego - gdyż w obu sferach płyną one szerokim strumieniem. Faktem niezaprzeczalnym jest, że jako sport "jednostkowy" czy też indywidualny (nie ujmując nic tenisowej grze podwójnej czy pucharom narodowym), tenis to gigantyczna machina finansowa. Nie bez powodu zaraz obok ilości wygranych tytułów czy osiągniętych finałów, podaje się zarobki zawodników na przestrzeni roku oraz w karierze...Z łatwością znajdziemy zagorzałych fanów sportu, którzy krzywią się na taki stan rzeczy, jednak elitarność tenisa wykształcona przez cały XX i XXI wiek nie mogła skutkować inaczej. Od wielkich pieniędzy trafiamy w obszar ich wydawania, czyli również inwestycji alternatywnych jakie podejmują tenisiści. Ten szybki skok prowadzi nas poprzez posiadłości, motoryzację, precjoza i inne dobra luksusowe - do kolekcjonowania dzieł sztuki współczesnej!

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |      Grafika komputerowa      |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Sztuka współczesna w kolekcjach tenisistów

Sztuka i sport. Warszawa Galeria Sztuki Foksal 17

Na naszym rodzimym, polskim podwórku najbardziej rozpoznawalną postacią-ikoną tenisa jest naturalnie Wojciech Fibak. Zdobywca mistrzowstwa w turnieju deblowym w Australian Open (1978) jest jednocześnie uznanym i spełnionym biznesmanem oraz kolekcjonerem dzieł sztuki. Fibak jest pierwszym prywatnym kolekcjonerem i inwestorem w szukę współczensą, który udostępnił swoje zbiory polskim muzeom. Od 20 lat działa w Warszawie galeria nowoczesnych obrazów, które jak podkreśla milioner, utożsamiają miłość do sztuki przekazanej mu w młodości przez rodziców. Na arenie miedzynarodowej warto wspomnieć dwie niezwykle barwne gwiazdy tenisa, kolekcjonujące sztukę. Przede wszystkim porywczy i ekscentryczny na korcie oraz poza nim, Joe McEnroe - święcący zawodnicze triumfy w latach 80. ubiegłego wieku. W czasie trwania kariery rozpoczął on budowanie godnej pozazdroszczenia kolekcji dzieł sztuki współczesnej, jego bliskim znajomym zaś był sam Andy Warhol. Wykonał on znany portet McEnroe i jego żony, na specjalne zamówienie, który następnie został przekazany przez tenisistę do domu aukcyjnego Sotheby's. Kojena sława to Serena Williams, amerykańska supermistrzyni dyscypliny, aktywistka i projektantka. Oprócz własnej kolekcji ubrań jest ona wielbicielką światowej architektury oraz nowoczesnych obrazów olejnych, często kolaży. W domu Williams znajduje się kilka pokoi przeznaczonych wyłącznie na dzieła sztuki oraz...zdobyte przez nią puchary tenisowe. Jak mówi sama gwiazda "to tylko trofea główne, nie trzymamy tu drugich miejsc". Roger Federer, Andy Murray i wielu innych, przeznaczają miliony dolarów na eksponaty i trzeba przyznać, iż przede wszystkim te zbiory odzwierciedlają charakter swoich nabywców. Inwestycja w malarstwo nowoczesne to nie tylko kalkulacja - może być ona ekspresją żywiowego motto i podkreśleniem żmudnego procesu osiągania założonego celu!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Aukcja sztuki online. Bezpieczeństwo transakcji     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie