Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

 

Definicja i cechy immersji artystycznej

W wymiarze sztuki "zanurzenie się", czyli doświadczenie immersyjne wymaga większej inscenizacji, niż jedynie zaprezentowanie obrazu 2D na ścianie galerii sztuki współczesnej. Teoria zakłada wykorzystanie w sztuce panoramicznych paneli trójwymiarowych, akustyki wysokiej klasy surround-system, technologii haptycznej (dotykowa interakcja z ekspozycją, wibracje, powierzchnie fakturowane, robotyka). Doświadczenie immersji w dzieło sztuki może również wzmacniać przygotowany system wrażeń zapachowych, a nawet smakowych. Słowem, dla widza i konesera sztuki nowoczesnej przygotowane są platformy o ogólnej cesze interaktywności. Z pewnością wielcy mistrzowie malarstwa światowego nie wyobrażali sobie, w swoich czasach, iż dzieła sztuki będziemy dziś rozpatrywać multisensorycznie!

 

By osiągnąć kontakt z rzeczywistością, nie wystarczy się gdzieś przemieścić. Należy dokonać immersji, zanurzenia w swoje otoczenie. To doświadczenie ani fizyczne ani metaforyczne, to obie te rzeczy naraz.

Antoni Tapies

 

Niewątpliwie sam trend oraz rosnące zainteresowanie ekspozycjami immersyjnymi, związane są ze zmianą paradygmatu galerii sztuki współczesnej. Warszawa czy inne polskie miasta nie mają na tym polu (jeszcze!) dużych osiągnięć, lecz w USA, Azji oraz w największych ośrodkach kultury w Europie - jest w czym wybierać. Owy paradygmat to zwrócenie się w kierunku doświadczeń niszowych, takich jak chociażby galerie sztuki nowoczesnej ad hoc czy też objazdowe. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości zaś, to naturalna konsekwencja błyskawicznego rozwoju technologii na świecie. Innowacje pomagają bowiem nie tylko w sprzedaży obrazów inwestycyjnych, e.g. poprzez aukcje online czy opłaty w technologii blockchain. VR oraz responsywność instalacji pozwala artystom na stworzenie swoistych "jaskinii", w których prezentowane są kompilacje dzieł sztuki lub interaktywne pokazy performance. Przykładem takiej immersyjnej instalacji może być prezentacja z końca 2019, Color of the Year firmy Pantone - Classic Blue. Gości zaproszono do wielopoziomowej przestrzeni w Nowym Jorku o nazwie Artechouse, gdzie na wszystkich powierzchniach wyświetlano interaktywne obrazy i animacje w tym właśnie kolorze. Często bowiem tego typu sztuka immersyjna stanowi wydarzenie dedykowane danemu stylowi, estetyce lub artyście.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Abstrakcja    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

Jak jawi się kariera sztuki immersyjnej?

Obrazy olejne na sprzedaż sztuka immersyjna. Galeria Sztuki Foksal 17

Popularność immersyjnych koncepcji pokazów dzieł sztuki w ogromnej mierze będzie uzależnione od odbiorców, koneserów sztuki współczesnej. Niezależnie bowiem od poziomu awangardy estetycznej jaką sobie przypisujemy oraz osobistych preferencji, jak i poziomu zaznajomienia z hi-tech - od sztuki nadal wymaga się wymiaru osobistego i zachwytu. Największe imprezy targowe oraz galerie sztuki nowoczesnej skrzętnie planują tego typu wydarzenia i chętnie przyjmują innowacje. Jednocześnie rynek, ostatnimi laty, zwraca się ku młodym artystom, którzy są cenieni za przygotowywanie pokazów sztuki immersyjnej samodzielnie, we własnych atelier. Spore znaczenie ma upodobanie tzw. milenialsów do nowinek technologicznych oraz doświadczeń wykraczających poza artystyczną "sztampę", widzowie chcą być częścią całego doświadczenia. Zatem zapotrzebowanie na holistyczne, responsywne doświadczenie z pogranicza cyberprzestrzeni jest dziś spore. W Stanach Zjednoczonych instalacje immersyjne są w wielu miastach wystawami stałymi (ang. permanent installations), nie tylko sezonowymi (ang. pop-up installations). W Galerii Foksal 17 w Warszawie sądzimy, iż ten rodzaj prezentacji dzieł sztuki ma potencjał wysoki, czas pokaże jak przyjmie się na większą skalę w naszym kraju!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Technologia zmienia sztukę. Przykłady     


 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie