Sztuka jako prezent biznesowy  ||  Propozycje

Sztuka jako prezent biznesowy  ||  Propozycje

Sztuka na prezent a firma

Sztuka współczesna daje olbrzymie pole dla kolekcjonerów, inwestorów w sztukę nowoczesną ale również dla osób, które mają przed sobą zadanie kupna podarunku biznesowego. Spieszymy zaznaczyć, iż środowiska firmowe czy korporacje prezentują zbiór zachowań oraz reguł funkcjonowania, lecz w kwestiach relacji wewnątrz zespołów niekoniecznie jest to zbiór zamknięty. Wpływa na to przede wszystkim charakter relacji między współpracownikami, ich "położenie" w strukturze przedsiębiorstwa oraz rodzaj pracy. Bez absolutnie żadnych nieczystych intencji musimy przyznać, iż prezenty biznesowe w postaci dzieł sztuki nowoczesnej, wręczane są raczej w firmach o profilu nieprodukcyjnym - finansach, bankowości, deweloperskim, usług teleinformatycznych, prawnym. Nie ma to żadnego związku z kwestią znajomości sztuki czy umiejętności jej docenienia - lecz z poziomem korporacyjnym na jakim operuje firma, z delikatną nutą ekskluzywności.

 

"Prezent składa się nie z tego co jest wykonane lub podarowane, lecz z intencji ofiarującego lub wykonującego dany uczynek."

Seneka

 

Podczas gdy w relacjach bliskich, personalnych czy semipersonalnych ofiarowanie e.g. kubków do kawy, zestawów zapachowych, literatury lub kalendarzy - jest zdecydowanie na miejscu - w firmach o wysokiej kulturze korporacyjnej nie jest powszechne. Omawiamy bowiem organizowanie upominku pomiędzy reprezentantami kadr zarządzających, managerów wyższego stopnia oraz dyrekcji. Prosty i ludzki powód takiego postawienia sprawy jest taki, iż dla osób o niższych widełkach zarobkowych, dzieło sztuki współczesnej mogłoby być krępujące i zwyczajnie okazać się faux pas. Podobnie jak w przypadku prezentów dla znajomych i przyjaciół, o ile dobrze nie znamy sytuacji obdarowywanego - lepiej pozostawać po bezpiecznej stronie. Z praktycznej strony w przypadku prezentów biznesowych, powinno się wziąć pod uwage jednak jedną wspólną rzecz - powierzchnię. Jeśli grupa managerów postanowi sprezentować na Święta obraz olejny o dużym formacie swojemu szefowi, powinni być pewni iż nie będzie to prezent nad wyrost. Naturalnie może zostać ustalone, iż obraz olejny na ścianę zostanie umieszczony w samym gabinecie dyrektorskim lub prezent będzie dekoracją na ścianę hallu czy recepcji biurowej. Podstawowa wiedza z zakresu gustu współpracownika również jest istotna, co da się ustalić drogą jawną lub niejawną. Zwykle jednak w korporacjach nawet najwyżej postawione osoby prowadzą styl życia który nie jest tajemnicą. Dlatego jeśli chcemy oferować dzieło sztuki nowoczesnej lub klasyczny obraz olejny, powinniśmy wyczuć preferencje estetyczne.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Najnowsze obrazy    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Obrazy, rzeźba, biżuteria?

Prezent obraz olejny. Galeria Sztuki Foksal 17

Jeśli chodzi o precjoza oraz kosztowną biżuterię, tego rodzaju prezent świąteczny wydaje się być zbyt personalny. W ostateczności doprowadzimy do tego, iż dyrektor przekaże podarek na cel dobroczynny, a nie do końca o to nam chodzi. W kulturze korporacyjnej dzieło sztuki na prezent to wyraz najwyższego szacunku i dość skomplikowana operacja logistyczna. Dlatego też na rynkach europejskich oraz światowych działają firmy oferujące kompleksowe doradztwo w kwestii tzw. corporate gifts. Są to zazwyczaj zespoły specjalistów o wysokim poczuciu kreatywności, estetyki i wiedzy o rynku sztuki współczesnej. Nierzadko są to doradcy domów aukcyjnych czy galerii sztuki nowoczesnej, których zadaniem jest rozpoznanie potrzeb korporacyjnych w zakresie świątecznych podarunków klasy high-end. Korzystając z usług takiej agencji dowiemy się, czy managerowi lub dyrektorowi oddziału można sprezentować miniaturę obrazu olejnego, płótno wielkoformatowe, klasyczną lub nowoczesną rzeźbę lub inny przedmiot dekoracyjny np. puzderko na cygara, sekretarzyk, naścienny zegar. Ciekawą oraz bardzo popularną formą biznesowego prezentu kolekcjonerskiego jest kupno alkoholu z limitowanej serii, np. rzadkiej brandy czy whisky. Półkę niżej mogą znaleźć się ekskluzywne ekspresy do kawy, wspomniane humidory i cygara. Życzymy udanych Świąt, dobrze wyselekcjonowanych korporacyjnych prezentów oraz zadowolenia z możliwością obcowania z dziełami nowoczesnej sztuki w miejscu pracy!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Dzieło sztuki jako prezent. Poradnik świąteczny     

 

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie