Sztuka i pandemia w Polsce || Pomoc dla artystów

Sztuka i pandemia w Polsce || Pomoc dla artystów

 

Koronawirus vs. artyści

Artyści, specjaliści kreacji oraz rzemieślnicy sa grupą twórców którzy zostali niemal natychmiast dotknięci skutkami rozwijającej się pandemii koronawirusa. Jest to kryzys bez precedensu w świecie sztuki współczesnej, powodujący długotrwałe i bolesne skutki dla instytucji kultury na całym globie. Niemal każdego miesiąca słyszymy o nowych wydarzeniach i rozstrzygnięciach dotyczących muzeów, galerii sztuki nowoczesnej czy domów aukcyjnych. Jedne podmioty, olbrzymimi nakładami środków, przenoszą swoją działalność do internetu, inne szukają nowego sposobu ekspozycji dzieł sztuki. W 2020 roku na nowo definiowany jest rynek inwestycji alternatywnych i lokaty kapitału w obrazy olejne czy rzeźbę. W świetle wpływu Covid-19 na środowiska artystyczne, te same instytucje, jak i organy państwowe oraz fundacje stoją przed zadaniem dostarczenia dodatkowego wsparcia dla samych artystów.

  

Źródła postępu i wzrostu są zawsze w nas. Czasem jednak potrzeba kryzysu, aby podtrzymać chęci i wolę walki.

Susan L. Taylor

  

Bez względu na to jakie są proporcje polskiego rynku sztuki, w porównaniu do innych państw i regionów, artyści plastycy oraz rzemieślnicy liczą na wszelaką pomoc w swojej działalności. Właściwie w podtrzymaniu swojej działalności na powierzchni, dopóki światowa sytuacja epidemiologiczna się nie unormuje. Można powiedzieć to samo o przytłaczającej części działalności na rynkach, jednak wyjątkowa charakterystyka aktywności artystycznej czyni ją równie niezbędną dla kulturowej tkanki państwa. Eksperci podkreślają, iż sfera kultury jest czynnikiem spajającym społeczeństwo oraz dostarczającym tak potrzebnego wytchnienia od dręczących nas w 2020 roku problemów. Obcowanie z dziełami sztuki pozwala zachować integralność emocjonalną oraz rozwój w zakresie każdej grupy wiekowej oraz wielbicieli różnych odmian sztuki. Rządy państw podjęły się interwencji w tym sektorze wytwórczości obywateli na zasadzie pomocy finansowej (granty, stypendia), dla artystów szukających nowych sposobów promocji i eksploracji rynku sztuki w Polsce. Jak to wygląda w naszym kraju? Gdzie mogą zgłosić się artyści, dla których malarstwo współczesne czy prowadzenie galerii sztuki nowoczesnej to jedyne źródło utrzymania? Jakie dziedziny kultury mogą liczyć w polskich realiach na wsparcie?

  

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ    |     Abstrakcja      |   PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Wsparcie dla polskich artystów

Sztuka i koronawirus pomoc finansowa. Galeria Sztuki Foksal 17

Ze strony rządowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwsze działania podjęło w tej materii w maju 2020 roku, natomiast w październiku br. określono i odświeżono zasady przyznawania pomocy dla środowisk twórczych. Artyści znajdujący się w ciężkiej sytuacji materialnej mają możliwość złożenia e-wniosku o pomoc socjalną, pod warunkiem, że reprezentowana przez nich wytwórczość jest objęta mecenatem państwowym. Budżetowe wsparcie uzyskać mogą, na ścisle określonych w rozporządzeniach zasadach, uczniowie szkół artystycznych oraz studenci danych ASP. Minister ogłosił również przygotowanie konkursów promujących kulturę na rok 2021, a informacje na temat wymaganych dokumentów są dostępne na stronach ministerstwa. Tak zwane "stypendia w zakresie upowszechniania kultury" dotyczą w Polsce literatury, kinematografii i teatru, muzyki oraz sztuk wizualnych - w których zawiera się działalność współczesnych artystów malarzy. Choć rozporządzenia nie nazywają tego tak, w sporej części chodzi o tzw. sztukę młodą czy też sztukę aktualną, której twórcy przed pandemią nie zdążyli ustanowić dla siebie pozycji na rynku wtórnym nowoczesnej sztuki. Poszczególne magistraty polskich miast również przygotowały w pierwszej połowie roku programy wsparcia finansowego dla artysów na zasadzie wypłat jednorazowych, lub współfinansowania inicjatyw kulturalnych typu performance lub działań w galeriach sztuki współczesnej (Gdańsk, Kraków, Warszawa). Polskie instytucje kultury ogólnie zaoferowały artystom dotkniętym skutkami epidemii Covid-19 wsparcie w wysokości od 2.500 PLN brutto miesięcznie, aż do 1 mln PLN na największe projekty kulturalne. To ciężki czas, zatem artyści powinni bacznie obserwować zasady i metody przyznawania pomocy na 2021 rok, jako że pandemia koronawirusa nie zamierza nas opuścić. Bądźmy bezpieczni i twórczy!

  

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Aukcja sztuki online. Bezpieczeństwo transakcji     

  

  

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie