Sztuka z plastiku  ||  Recykling, realizacje

Sztuka z plastiku  ||  Recykling, realizacje

Sztuka vs. ekologia

Nie zamierzamy opisywać dzisiejszego tematu w konwencji lepsze-gorze medium dla dzieł sztuki. Jest to niemożliwe, powierzchowne i nieuzasadnione. Przedstawimy zaś gatunek w sztuce nowoczesnej, który jednocześnie poszerza różnorodność artystyczną na świecie, a z drugiej strony może przyczynić się do jego ratowania. To wykorzystanie plastiku (również akrylu) do tworzenia interesujących eksponatów o silnym przekazie ekologicznym, nie tylko do zrealizowania wizji artysty. Ocenia się bowiem, iż około 60 - 65 % tworzyw sztucznych wyprodukowanych w XX wieku nadal pozostaje na powierzchni ziemi i w oceanach. Wszyscy musieliśmy słyszeć ile setek lat rozkładają się plastik, polietylen, poliester etc., z których przemysł korzystał i korzysta skwapliwie od dziesięcioleci. Instentywne działania recyklingowe mogą być jednym z wachlarza remediów na zaśmiecenie globu - obok akcji usuwania odpadów z lądu i wód. Recyklingowe aranżacje artystyczne to hit czy kit?

 

Przede wszystkim sztuka życia po której następuje moja wymarzona profesja - poezja, oraz moja autentyczna profesja: sztuka tworzona w plastiku lub stali. W ostateczności mógłbym robić ilustracje, ale tylko gdyby brakowało mi pieniędzy.

Paul Klee

 

Zdecydowanie sztuka nowoczesna często ociera się o prowokację artystyczną, wywołanie szok czy oburzenia oraz o pewien stopień kiczu. Mamy tu na myśli zupełne przeciwieństwo dzieł klasycznych będących w posiadaniu galerii sztuki, muzeów i prywatnych atelier. Statement Arts & Crafts to nie tylko działania ekologów o zacięciu twórczym, lecz również realizacje które doczekały się sławy i znaczącej wartości na rynku sztuki. Przed rokiem 2020, w którym ludzkość jest sparaliżowana sytuacją bio-epidemiczną w sensie medycznym, termin "pandemia" był zarezerwowany dla proliferacji plastikowych odpadów. Dopiero bardzo niedawno odzysk materiałów plastikowych nabrał rozpędu, za sprawą działań firm, NGOs oraz świadomego wyboru konsumentów produktów codziennego, jednorazowego użytku. Do gry wkraczają artyści wykorzystując plastic waste do tworzenia przestrzennych instalacji artystycznych, np. na świeżym powietrzu. Plastikowe butelki, opakowania, folia - są używane jako podkłady dla obrazów nowoczesnych lub ich integralne elementy. Ze względu na fizyczne cechy plastikowych odpadów, z powodzeniem przysługują się artystom do tworzenia ultranowoczesnych rzeżb z plastiku. W konwencji instalacji artystycznych od początku XXI wieku popularne stały się happeningi, podczas których rozpuszcza się plastikowe lub akrylowe resztki, formując je następnie w dany przedmiot (Roxy Paine, "Scumak 2", 2001).


Wielu twórców nowoczesnych dzieł sztuki skupia się na recyklingu butelek PET oraz...zakrętek do tychże. Rozgłos zyskały takie realizacje jak podświetlany, olbrzymie napisy HELP (Maria Cristina Finucci) prezentowane w Mediolanie, Rzymie czy Palermo. Innym przykładem o dużej skali i rozpoznawalności jest "Plastikophobia" - instalacja immersyjna złożona z 16 000 nakrętek plastikowych prezentowana w Singapurze w 2019 roku. Wpisuje się ona w trend recyklingu plastiku jednorazowego użytku, podobnie jak popularne ostatnimi czasy eksponaty stworzone z plastikowych rurek do napojów. Tworzy się z nich zaangażowane społecznie billboardy, sztukę na przystankach komunikacji miejskiej lub przedmioty kompaktowe, które można nabyć w celach dekoracyjnych. Nie przetworzymy całości z 8 milionów ton tworzyw sztucznych, które co roku (!) trafiają do rzek mórz i oceanów. Jednak działalność recyklingowa w służbie sztuki nowoczesnej nabiera rozpędu.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |       Najnowsza oferta       |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

  

Plastikowe rzeźby

Dzieła sztuki z plastiku. Galeria Sztuki Foksal 17

O przystępności sztuki z plastiku przesąda fakt, iż można z niego wykonać dzieła sztuki dwuwymiarowe lub trójwymiarowe. Jeśli wystawiane są na sprzedaż (charytatywnie lub zarobkowo), galerie sztuki współczesnej nie mają problemu z ich promocją dzięki rosnącemu zainteresowaniu życiem EKO, ale również dekoracją wnętrz. Pokusimy się nawet o stwierdzenie, iż rzeźby z tworzyw sztucznych zbliżają się do pozycji nowoczesnych rzeżb metalowych, nie mówiąc o medium kamiennym. Silna potrzeba - wśród ludzi świadomych - zastopowania katastrofy oceanicznych śmieci daje nadzieję, iż uda nam się choć trochę odwrócić własne krótkowzroczne działania i błędy przemysłowe. Instalacje plastikowe są bowiem często umieszczane w pobliżu madmorskich promenad lub na festiwalach (fauna morska przedstawiona z butelek, folii).

W realizacjach tego typu przodują Wielka Brytania, USA, Japonia oraz kraje skandynawskie. Oprócz zwrócenia uwagi na zanieczyszczenie globu i cierpienie wodnych stworzeń, plastikowe rzeźby czy rękodzieło z tworzyw sztucznych może służyć jako "zabawka" edukacyjna dla najmłodszych. Aranżacje tego typu nie wywołują w widzach grozy i zatroskania, lecz poprzez fantazję i bogatą kolorystykę trafiają do następnych pokoleń. To one będą odpowiedzialne za kontunuację i amplifikację działań zmierzających do uratowania środowiska naturalnego. Jeśli artyśli i galerie sztuki współczesnej mogą się do tego dołączyć, to zdecydowanie dobra informacja!

  

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Akwaforta, czyli artyzm i procesy chemiczne     

  

 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie