Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

 

Wirus torpeduje wydarzenia artystyczne

Na przełomie lutego i marca 2020 kierownicy targów sztuki, kustosze muzeów oraz marszandzi galerii sztuki współczesnej podjęli szereg ważnych decyzji. Rosnąca liczba przypadków zachorowań na tzw. koronawirusa zmusza instytucje sztuki do drastycznych kroków ograniczających możliwość masowych imprez oraz codziennego funkcjonowania. Najbardziej jaskrawym przykładem jest definitywne zamknięcie dla zwiedzających paryskiego Muzeum Luwru, na skutek rozporządzenia francuskich władz o zakazaniu zgromadzeń powyżej 5 000 osób. Luwr natomiast zatrudnia 2 300 osób, nie mówiąc o niebezpieczeństwie wobec ogromnej ilości zwiedzejących to słynne muzeum każdego dnia. Nie wyznaczono jeszcze daty ponownego otwarcia sal wystawowych. Reakcje na całym globie są jednak różnorakie.

 

W czasie stresu i zagrożenia epidemią choroby, na jaw wychodzi wiele niecnych ludzkich cech. Na szczęście przeważa rozwaga i bezinteresowność.

William Crawford Gorgas

 

Jak wiadomo z doniesień medialnych i faktycznych, tragicznych wydarzeń, najtrudniejsza sytuacja panuje w Chinach i innych częściach Azji. Nałożono ograniczenia w podróżach, zatem udający się na tematyczne, związane ze sztuką wydarzenia nie wezmą w nich udziału. Inwestorzy w sztukę współczesną zapowiedzieli nieobecność na marcowych i kwietniowych aukcjach nowoczesnych obrazów olejnych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Muzea w Chinach są zamknięte, podobnie jak galerie sztuki w Korei Południowej. Odwołano całe wydarzenie Art Basel Hong Kong, co jest olbrzymim ciosem dla rynku sztuki azjatyckiej oraz oczekiwanych obrotów sprzedażowych. Japonia zaostrzyła środki bezpieczeństwa zamykając instytucje kultury, przy czym specyficzny problem dotknął japońskie Muzeum Narodowe w Tokio. Otóż miało ono wystawić "Słoneczniki" van Gogha oraz 60 innych pracy wypożyczonych z National Gallery w Londynie. Klasyczne obrazy olejne były już w drodze, jednak ze względu na Covid-19 dzieła sztuki zostały poddane kwarantannie!

Koronawirusem na dużą skalę zostały dotknięte Włochy, gdzie m.in w Mediolanie odwołano kilka kluczowych dla rynku sztuki wydarzeń. W mniej narażonych na epidemię rejonach kraju władze pozwoliły na stopniowe otwieranie instytucji kultury, wydając jednocześnie zalecenie by zwiedzający nie zbliżali się do siebie na mniej niż metr. Holenderskie targi European Fine Art Fair oraz Art Paris podejmują środki w postaci wielokrotnego odkażania powierzchni wystawowych oraz rozdawania darmowych płynów antybakteryjnych do rąk...Organizatorzy nie podjęli jeszcze natomiast decyzji dotyczącej przeprowadzenia słynnego Art Basel w czerwcu.

 

 DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Najnowsze obrazy olejne    |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

 

Sztuka na świecie a koronawirus

Rynek sztuki a koronawirus. Galeria Sztuki Foksal 17

Również na Bliskim Wschodzie podejmowane są kroki zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wydarzeniami artystycznymi. Jak dotąd przełożono marcowy Art Dubai, wobec którego lokalny rynek sztuki współczesnej miał duże oczekiwania. W zamian władze Emiratów zapowiedziały organizację "zastępczych" wystaw w galeriach sztuki nowoczesnej oraz eventy towarzyszące. Co ciekawe, irański rząd zapowiedział ogłoszenie artystycznego konkursu na prace, które miałyby ograniczyć szerzenie paniki w kraju, związanej z epidemią i przypadkami zachorowań. Z kolei targi sztuki w np. São Paulo czy The Armory Show w Nowym Jorku wydały oświadczenie, iż wydarzenia i ekspozycje będą przebiegały zgodnie z dotychczasowym planem, jednak podkreślają iż sytuacja jest monitorowana. W czasach zagrożenia pandemią, łatwości podróży i wzmożonego zainteresowania inwestycjami w sztukę współczesną - potrzebne są odpowiednie działania prewencyjne. Wydaje się, że jak dotąd, władze instytucji kultury reagują odpowiednio i rynek sztuki nie okaże się czynnikiem ryzyka dla koneserów twórczości artystycznej!

 

GALERIA FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

     Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy     


 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2020. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie