Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

 

Nieustająca inspiracja estetyczna - zwierzęta

Podając terminologię - animalistyka to w sztukach wizualnych podejmowanie tematów związanych ze światem zwierząt, przedstawianie scen rodzajowych z udziałem zwierząt w malarstwie, rzeźbie, grafice czy fotografii. Jej początku sięgają prehistorii, epoki kamienia aby być precyzyjnymi, a poprzez średniowieczne iluminatorstwo animalistyka dobrnęła do XVI wieku. Zaistniała w historii sztuki jako odrębny nurt malarski właśnie w późnym Renesansie. Na gruncie polskiej sztuki pięknej dopiero fin de siecle przyniósł rozpowszechnienie malarstwa animalistycznego, niejako w symbiozie z malarstwem krajobrazowym, batalistycznym i rodzajowym. Malarzy podejmujących takie tematy nazywamy - animalistami.

 

Nigdy nie spotkałam zwierzęcia, którego bym nie polubiła, a nie mogę tego samego powiedzieć o ludziach.

Doris Day

 

Kiedy w 1940 roku odkryno naskalne malowidła zwierząt we francuskiej jaskinii Lascaux, Pablo Picasso miał powiedzieć "Niczego się nie nauczyliśmy przez 12 000 lat!". Potwierdzają to nie tak dawne badania naukowe, które określiły iż pierwsze malowidła przedstawiające zgrzebne sceny polowania np. na tury, lepiej ujmowały dynamikę i anatomię czworonożnego zwierzęcia niż obrazy olejne z przełomu XIX i XX wieku. Niezwykły realizm i dokładność występowała również w starożytnych przedstawieniach zwierząt na Bliskim Wschodzie czy w antycznym Egipcie. Były to zarówno wizerunki mityczne, religijne, reinkarnacja czy symbolika chrześcijańska. Oczywiście zwierzęta były również przedstawiane jako zwyczajni towarzysze życia domowego. Dziś można powiedzieć, iż zarówno malarze obrazów olejnych jak i koneserzy sztuki pięknej dzielą zachwyt naszych przodków i prekursorów estetycznego wyrazu, do wspaniałych zwierząt. Emocje towarzyszące kontemplacji dzieła sztuki o tematyce animalistycznej to całe spektrum uczuć: szacunek, strach, podziw, fascynacja i ... miłość.

 

  DZIEŁA SZTUKI NA SPRZEDAŻ  |   Zwierzęta  |  PRZEJDŹ DO ZBIORÓW GALERII FOKSAL 17 

   

Najsłynniejsze motywy animalistyczne

Obrazy o tematyce animalistycznej. Galeria Sztuki Foksal 17

W opracowaniach malarstwa animalistycznego, jako jedne z pierwszych przełomowych dzieł sztuki wymienia się prace Albrechta Dürera. Jego Renesansowy "Nosorożec" z 1515 roku jest przykładem nieprzebranej fascynacji zwierzętami. Wybitny artysta nigdy bowiem nie widział nosorożca, jedna stworzył drzeworyt i rysunek zaliczany do TOP 10 portretów zwierzęcia w historii sztuki! Zwierzęta królowały na obrazach olejnych Rubensa, obu Brueghelów, Georges Stubbsa czy Eugène Delacroix. Ten ostatni mistrz pędzla tworzył znamienne wizerunki koni w okresie Romantyzmu. Bliżej czasom nam współczesnym, Frida, David Hockney, Damien Hirst czy rzeźbiarz Jeff Koons dostarczyli na rynek sztuki niezwykłych dzieł.

Dziś znamy już niemal 99,8% gatunków zwierząt, nic nas nie zaskakuje, jednak wystarczy że w wymiarze estetycznym wiemy, iż zwierzęta są od nas lepsze, piękniejsze i urzekające.

   

FOKSAL 17 POLECA RÓWNIEŻ ARTYKUŁ:

  Akwarela. Subtelne i ponadczasowe malarstwo  


  

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści umieszczonych na portalu internetowym "Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17" na domenie foksal17.pl, jest zabronione bez zgody Artcorp Sp. z o.o. © 2019. [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.]

Kategorie