Z życia galerii


Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Zmiana polityki historycznej vs. sztuka

Powstała w wyniku wojny osiemdziesięcioletniej nowa holenderska Republika Zjednoczonych Prowincji była najzamożniejszym i najlepiej prosperującym organizmem państwowym Europy XVII wieku. Wraz z towarzyszącą temu sekularyzacją społeczeństwa, w Niderlandach wzrosło zainteresowanie malarstwem świeckim. Okres ten nazywany jest Złoty Wiekiem Malarstwa Niderlandzkiego, historia sztuki stosuje ten właśnie termin od dawna. Jednak w ostatnim czasie następuje rewizja poglądu na to sformułowanie i holenderskie instytucje kulturowych oraz galerie sztuk pięknych zmieniają podejście. Dlaczego zatem?

Więcej...

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Inwestycja w sztukę - pastele

Zgadniecie Państwo czym jest proporcja 70 / 700 / 1650? Nie są to daty ani jednostki miary. To porównanie, jaką ilość odcieni pasteli oferowano odpowiednio w XVIII, połowie XIX wieku oraz jaką oferuje się obecnie. Pigment z wypełnieniem bowiem, to nie tylko kredka, jak mogą sobie wyobrażać nie zaznajomieni z historią sztuki. Podobnie jak gros innych technik artystycznych, malarstwo pastelowe przeszło na przestrzeni wieków ewolucję warsztatową i technologiczną. Tak - malarstwo - nie tylko rysunek z pomocą pasteli suchych lub mokrych, kojarzony z amatorskim wykorzystaniem tego medium ...

Więcej...

4 modne koncepcje w sztuce 2019

4 modne koncepcje w sztuce 2019

De gustibus ...

Preferencje dotyczące kolekcjonowania dzieł sztuki oraz ozdabiania nimi swoich domów, to sprawa osobista. Każdego sezonu jednak, podobnie jak w modzie, gastronomii czy turystyce, galerie sztuki współczesnej kreują trendy estetyczne. Jest to jednak zadanie specyficzne i dość niszowa wiedza o owych tendencjach sprawi, że goście w naszych progach docenią wysiłek dekoratorski. Dzięki biuletynom i ekskluzywnym magazynom wydawanym przez prestiżowe galerie sztuki wiemy, jakiego rodzaju eksponaty czy materiały nadadzą modnego sznytu naszym wnętrzom. Co dominowało w roku 2019?

Więcej...

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Kluczowe kulturowe znaczenie

Krytyk sztuki Federica Martini napisała w swojej książce, iż targi sztuki to sposób na "spektakularyzację codzienności" oraz budowanie wspólnej tożsamości miasta. Nie wypada się z ekspertką nie zgodzić. Uważa ona iż wydarzenia takie jak biennale mają potencjał polityczno-ekonomiczny oraz ułatwiają regenerację tkanki miejskiej. Od czasu pierwszego weneckiego Biennale w roku 1895 wiele w formule tego rodzaju imprezy artystycznej się zmieniło. Zarówno skala, wymiar socjologiczny, artystyczny jak i technologiczny. Poznajmy jednak najpierw czym są targi w modelu biennale i czemu są tak cenne dla świata sztuki!

Więcej...

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Allegro mecenasem Targów Sztuki Dostępnej 2019

Tegoroczna edycja TSD w Warszawie wywołuje emocje już na początku listopada, wielu kolekcjonerów i koneserów sztuki oczekuje z niecierpliwością oferty wystawców oraz wydarzeń towarzyszących Targom. Okoliczności te zaowocowały projektem early-bird, którym jest wyjątkowa oferta aukcyjna we współpracy z gigantem internetowego handlu w Polsce - serwisem Allegro! Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 jest obecna w Strefie Kolekcjonera Allegro od dłuższego czasu i również tym razem, w dniach 7 - 14 listopada br. będziemy oferować nasze eksponaty! Dowiedzcie się Państwo więcej... Więcej...

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

UE a rynek sztuki

W końcu 2018 roku oraz na początku roku 2019 organy legislacyjne Unii Europejskiej prowadziły intensywne prace nad udoskonaleniem przepisów dotyczących przepływu dóbr kultury między krajami. Powstały i zostały uchwalone zarówno stosowne dyrektywy jak i rozporządzenia. Oprócz regulacji związanych z kwestiami zapobiegania oszustwom na współczesnym rynku sztuki, przyjęto zasady prewencji wobec finansowania terroryzmu międzynarodowego poprzez przemyt artefaktów oraz wytyczne związane z transparentnością transakcji i inwestycji alternatywnych na rynku sztuki światowej. Podsumowujemy obecny stan prawny...

Więcej...

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Listopadowe Targi Sztuki Dostępnej 2019

Już niebawem odbędzie się II edycja Targów Sztuki Dostępnej w Warszawie! Pierwsza edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów oraz koneserów sztuki współczesnej. To właśnie na dziełach sztuki tego nurtu skupia się nadchodzące wydarzenie. Kilkudziesięciu wystawców oraz ponad 20 galerii sztuki współczesnej przyciągnęły uwagę 3.500 gości! Jako wystawca Foksal 17 liczy na równie tłumne odwiedziny w edycji 2019, zapraszamy i podpowiadamy co wyjątkowego jest w TSD w Warszawie!

Więcej...

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

 

To już rok

Czy po 12 miesiącach od śmierci wybitnego artysty można napisać odpowiednie epitafium? Powielić je? 28 października 2018 pożegnaliśmy Edwarda Dwurnika, a jako Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 byliśmy silnie związani zarówno z twórczością malarza, jak i jego niezwykłą osobowością. Poświęcamy Mu dziś kilka słów wspomnienia i podziwu....

Więcej...

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

Cztery pory roku

Koniec okresu urlopowego oznacza także dla ludzi świata sztuki pięknej, powrót do zajęć. Dla kolekcjonerów sztuki, galerii obrazów współczesnych czy aukcjonerów kalendarze na nowo zostają wypełnione. Jesienne wystawy, targi, tzw. evening sales - wszystkie te wydarzenia będą obfitowały w nowe prezentacje pozyskanych kolekcji czy drogocennych obrazów olejnych wystawionych na sprzedaż. Na tych z kolei padną zapewne nowe rekordy cen młotkowych. Globalne otoczenie świata sztuki wskazuje nam co w skali makro będzie się działo jesienią 2019 na rynku sztuki. Sprawdzamy!

Więcej...

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Sztuka i jej dostępność

Skomplikowany temat dzisiejszego artykułu dotyka wielu aspektów: niepełnosprawnych artystów, ułatwień w muzeach i galeriach sztuki dla niepełnosprawnych i ogólnie pojętej inkluzywności osób z trudnościami zdrowotnymi. Czy jest to brak rampy dla wózka inwalidzkiego w muzeum, niezrozumienie dla istoty choroby psychicznej czy dyskryminacja na rynku wtórnym sztuk pięknych - nadal globalnie instytucje sztuki radzą sobie kiepsko. Jednak społeczeństwa stają się coraz bardziej aktywne i wyczulone na potrzeby osób z niepełnosprawnością, to truizm powiedzieć, iż osoby te również chcą poznać estetykę i artyzm.

Więcej...

Kategorie