Z życia galerii


Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Czy to pełnoprawna grafika?

Niektórzy obserwatorzy historii sztuki oraz rozwoju druku artystycznego nazywają ją "techniką zagadkową", inni "wyjątkową". Nie dla wszystkich koneserów dzieł sztuki pięknej jasne jest, czym kierują się twórcy wykonując monotypy - pojedyncze odbitki graficzne danej koncepcji artystycznej. W dobie limitowanych serii fotografii oraz ekskluzywnych inkografii, monotypia jawi się jako technika "samolubna" i nieszablonowa. Często nie uważa się tej metody za de facto grafikę, jednak unikatowość wykonania odbitki w technice monotypii skłania do bliższego przyjrzenia się jej arkanom. Przekonajmy się!

Więcej...

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą?

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Odczuwanie sztuki w hi-tech

Pojęcie immersyjności jest zasadniczo rozpatrywane na trzech poziomach: technologii informatycznych, fabularnych gier komputerowych oraz...sztuki. W najbardziej podstawowym wymiarze, dzieła sztuki pięknej z definicji miały przenosić widza w inny świat, pozwalać doświadczyć zjawisk zmysłem wzroku. Dzięki rozwojowi technologicznemu natomiast, "zanurzanie się" w sztukę otrzymało możliwość dostarczania szerszego spektrum odczuć. Historycy sztuki określają całość tych zjawisk "środowiskiem immersyjnym", ściśle związanym z estetycznym doświadczeniem obrazu olejnego, rzeźby kinetycznej czy instalacji interaktywnej. W ostatnich latach koncepcja immersyjności i takowe pokazy sztuki zyskały niezwykłą popularność. Dziś opisujemy na czym polega sztuka immersyjna!

Więcej...

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Dlaczego kolekcjonuje się sztukę?

Jest to pytanie absolutnie podstawowe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gromadzenia eksponatów sztuki pięknej. Jakie są nasze motywacje? Czy to kwestia aktualnej mody, autentyczne zainteresowanie danym okresem historii sztuki czy może impuls inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość? Inną sprawą jest to, iż przy dzisiejszym rozbudowanym rynku sztuki współczesnej oraz bez względu na naszą wiedzę artystyczną i finansową - warto pomyśleć o poradzie specjalisty. Domy aukcyjne i galerie sztuki nowoczesnej pomagają w takich przypadkach i dziś gromadzimy na blogu kilka podstawowych porad w temacie kolekcjonowania dzieł sztuki.

Więcej...

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Zdrowie publiczne a sztuka

Targi sztuki, zorganizowane zwiedzanie muzeum czy samodzielne wizyty w galeriach sztuki nowoczesnej. Są to niezwykłe doświadczenia dla miłośników twórczości artystycznej lecz również, najzwyczajniej w świecie, zbiorowiska ludzi. W dobie docierających do opinii publicznej i władz najnowszych wiadomości o sile epidemii wirusa Covid-19, podejmowane są odpowiednie kroki bezpieczeństwa. Nie trzeba być medykiem aby zrozumieć, iż duże grupy ludzi w jednym pomieszczeniu są narażone na kontakt z owym wirusem. Dlatego instytucje kultury na całym świecie decydują się na ograniczenie działalności. Oto przykłady z ostatnich dni i informacje o zmianach planów na rynku sztuki.

Więcej...

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Exodus Wielkiej Brytanii a sztuka

Brytyjskie przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe oraz te działające na rynku handlu dziełami sztuki, stanęły przed faktem dokonanym. Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia ze struktur Unii Europejskiej po ponad trzyletniej gehennie społecznej i prawnej. Niektóre przepisy dotyczące obrotu ekonomicznego między UK a UE już stały się faktem, inne sukcesywnie będą wprowadzane w życie. Jak będzie wyglądała wymiana handlowa w zakresie inwestowania w dzieła sztuki między tymi podmiotami? Eksport oraz import spoza struktur? Jak poradzą sobie największe domy aukcyjne? Analizujemy na gorąco!

Więcej...

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Pieniądze, napięcie, profesjonalizm

W listopadzie 2017 roku Alex Rotter operował telefonicznymi zgłoszeniami na licytacji w domu aukcyjnym Christie's. W pewnym momencie wypowiedział niewiarygodne słowa "czterysta milionów", a po sali poszedł szmer niedowierzania i spekulacji kto zaproponował taką kwotę. Przybierając swoją najbardziej profesjonalną pozę, Rotter kilkakrotnie spytał anonimowego licytatora, czy jest pewien stawianej kwoty oraz wszystkich opłat dodatkowych. Uzyskał potwierdzenie, a kupiec nabył "Salvatora Mundi" Leonarda za 450.3 miliona USD. Potem aukcjoner wspominał, że wydawało mu się to chwilą, lecz licytacja trwała 18 minut. Nie stracił zimnej krwi, pomimo dramatycznych okoliczności i olbrzymiej ceny młotkowej. To unikatowy przypadek, ale jak pracuje aukcjoner w mniej spektakularnych warunkach? Wyjaśniamy.

Więcej...

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Gdy spece od sztuki zawodzą

Spektakularna cena młotkowa obrazu olejnego, wielkie otwarcie nowego muzeum, odnalezienie zrabowanych dzieł sztuki. Tego rodzaju informacje elektryzują opinię publiczną i koneserów sztuki. Jednak, podobnie jak w każdej dziedzinie życia, danej branży przytrafiają się przedsięwzięcia nietrafione. Świat sztuki pięknej nie jest wyjątkiem. W latach dwutysięcznych rozpoczął się proces zmiany formuły wystawienniczej dla dzieł sztuki i rzemiosła. Dziś opisujemy kilka, co by nie powiedzieć, największych porażek światowych targów sztuki pięknej i użytkowej.

Więcej...

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Papier, Picasso, Pasja

Wielcy mistrzowie malarstwa od zawsze charakteryzowali się jakąś cechą, często przywarą, która czyniła ich nietuzinkowymi. Mogły to być codzienne rytuały, ubiór czy metoda pracy w atelier malarskim. W przypadku słynnego Picassa było to tworzenie na materiale, który każdy z nas zna z prozaicznych zastosowań. Otóż mistrz z Figueras fascynował się … papierem. To właśnie w tym medium dosięgał najgłębszych pokładów swojej kreatywności, co może kłócić się z wiedzą ogólną o tym wybitnym artyście. Dziś serwujemy garść informacji o tym, w jaki sposób Picasso wykorzystywał papier w procesie twórczym.

Więcej...

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

  

Dlaczego akryl wraca do łask

Dla wielu profesjonalnych artystów malowanie obrazów farbami akrylowymi jest równoznaczne z zajęciami w przedszkolu. Wielu uczonych sztuk plastycznych również uważało przed połową XX wieku, że farby olejne to jedyne medium odpowiednie dla stworzenia wartościowego obrazu. Po tej cezurze zaczęto jednak opracowywać formułę farb wykorzystujących akryl, które wydawały się o wiele bardziej kuszące od drogich, dość toksycznych i wolno schnących olei. W początkach testów jednak właściwości akryli nie były idealne - były zbyt kredowe i niosły zbyt mało pigmentu. Po wielu latach możemy powiedzieć, że możliwości malarstwa akrylowego osiągnęły poziom znakomity. Przekonajmy się, jaką stylistykę dzieła sztuki współczesnej można uzyskać akrylami najnowszej generacji.

Więcej...

Kategorie