Z życia galerii


Obrazy olejne - technologia na ratunek

Obrazy olejne - technologia na ratunek

Sztuka konserwacji

Zachowanie dla przyszłych pokoleń najznamienitszych obrazów olejnych nie musi już opierać się na tradycyjnych, acz sprawdzonych, metodach konserwacji. Choć w przypadku wiekowych i znacznie nadszarpniętych zębem czasu dzieł sztuki są one najlepsze, technologia pozwala na więcej. Postęp w dziedzinie spektrum działań konserwacyjnych: chemii, fizyki, mechaniki, oraz nauk optycznych - jest ogromny. Nowoczesne technologie "ratują" obrazy olejne w skali makro oraz nano. Wykorzystuje się wielomilionowe techniki oraz laboratoria, jak i niekosztowne, przenośne instrumenty. Dzieła sztuki są w XXI wieku w dobrych rękach!

Więcej...

Sztuka inwestycją w czasach kryzysu

Sztuka inwestycją w czasach kryzysu

Na bessę - sztuka piękna!

Kolekcjonowanie dzieł sztuki należy, w terminologii ekonomicznej, do tak zwanych inwestycji alternatywnych. Wielokrotnie to podkreślamy na łamach naszego bloga. Jednak w czasie globalnego kryzysu, jakim jest sam Covid-19 jak i jego skutki dla gospodarki, należy spojrzeć na to pojęcie pod innym kątem. Dzieła sztuki to lokata kapitału alternatywna wobec czego? Czy jest to bezpieczny ruch finansowy? Jeśli przez cztery z sześciu pierwszych miesięcy roku 2020 trwał lockdown obywatelski i ekonomiczny, sztuka piękna ma potencjał inwestycyjny? Otóż podczas gdy klasyczne rynki "lecą na łeb, na szyję", ze wszech miar: tak!

Więcej...

Konsygnacja dzieł sztuki || Jak podjąć decyzję?

Konsygnacja dzieł sztuki || Jak podjąć decyzję?

Jeśli nie sprzedaż to co?

W obrocie dziełami sztuki podstawowym pojęciem jest naturalnie bezpośrednia sprzedaż eksponatu kolekcjonerom prywatnym lub instytucjom kultury. Dziś jednak zamierzamy rozprawić się z terminem "konsygnacji" sztuki, który to w języku polskim nie jest oczywisty. Traktując sprawę słownikowo, almanachy podają definicję: konsygnować - przekazać towar za pokwitowaniem. Wielu z Państwa może się to nie kojarzyć ze światem sztuki pięknej, lecz z ogólnie pojętym handlem przedmiotami. Dlaczego artyści mieliby "przekazywać" swoje prace artystyczne? Jak to wygląda i czy warto podjąć decyzję o konsygnacji dzieła sztuki wyjaśniamy w artykule...

Więcej...

Sztuka ukraińska || W kierunku XXI wieku

Sztuka ukraińska || W kierunku XXI wieku

Dynamika sprzedaży sztuki ukraińskiej

Ukraina - młoda, niepewna demokracja, od ponad 5 lat targana konfliktami zbrojnymi i terytorialnymi. Pomimo poważnych politycznych zawirowań i skomplikowanych zależnościach, sztuka ukraińska zdołała w XXI wieku odcisnąć znaczące piętno na globalnym rynku sztuki pięknej. Artyści ukraińscy biorą udział w rozmaitych krajowych i zagranicznych wystawach malarstwa nowoczesnego, w świetnej kondycji jest rękodzieło ludowe, a galerie sztuki oraz muzea stale zwiększają swoją ofertę. Na rynku tym zachodzą jednak specyficzne procesy dotyczące popytu na nowoczesne obrazy olejne, czemu dziś się przyglądamy na blogu.

Więcej...

Internetowa aukcja sztuki || Zasady i przebieg

Internetowa aukcja sztuki || Zasady i przebieg

Po raz trzeci! ... Ping!

Z pewnością przejście w świat wirtualny jest w XXI wieku największym wyzwaniem dla domów aukcyjnych oraz samego procesu licytacji dzieł sztuki. Z jednej strony e-aukcja pozwala hegemonom tego biznesu, Sotheby's czy Christie's powiększyć katalog oferowanych jednocześnie eksponatów, jak i rozszerzyć spektrum potencjalnych inwestorów w obrazy olejne. Cyfrowa licytacja umacnia również podmioty, które działają w oparciu o jedynie e-wydarzenia. Wydaje się, że następujące zmiany już z nami zostaną i pozwolą również na większą inkluzywność artystów i dzieł sztuki z różnych zakątków świata. Zobaczmy szczegóły!

Więcej...

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Nierealność, pejzaż, prostota

Na ukształtowanie się warsztatu jednego z najpopularniejszych artystów w Panteonie Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17, wpływ miało kilka czynników. Zarówno bytowych, eksploracji estetyki malarstwa od najmłodszych lat oraz wpływ późniejszych jego idoli. Otóż to właśnie spotkanie i kontakt z twórczością wybitnych polskich prymitywistów - Nikifora i Edwarda Dwurnika - wytyczyły stylistyczną ścieżkę Pawła Kluzy. Pejzaże, miniatury, formy surrealistyczne oraz bezpośrednie nawiązania do mistrzów rysunkowego prymitywizmu to glina, z której Kluza lepi własne prace, wzbogacone o jego nieprzeciętną wyobraźnię i doświadczenia.

Więcej...

Digital Gallery Hopping || Trend w pandemii

Digital Gallery Hopping || Trend w pandemii

Antidotum na kryzys

Wieczorne czy nocne zwiedzanie określonej porcji muzeów czy galerii sztuki współczesnej jest popularne od lat. Na całym świecie urządzane są tzw. noce muzeów, obfitujące w artystyczne atrakcje dla chętnych poświęcić ten czas koneserów sztuki oraz turystów. Trwająca od początku 2020 roku, fatalna w skutkach na wielu poziomach, pandemia koronawirusa, wymusiła zmiany również i w tym aspekcie kulturalnej rozrywki. Jednak zamknięte dla zwiedzających muzea i galerie zdołały w zdumiewająco szybkim czasie zaadaptować się do kryzysu. Poznajmy sposoby na udostępnianie sztuki pięknej poprzez inicjatywy online!

Więcej...

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Dlaczego kolekcjonuje się sztukę?

Jest to pytanie absolutnie podstawowe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gromadzenia eksponatów sztuki pięknej. Jakie są nasze motywacje? Czy to kwestia aktualnej mody, autentyczne zainteresowanie danym okresem historii sztuki czy może impuls inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość? Inną sprawą jest to, iż przy dzisiejszym rozbudowanym rynku sztuki współczesnej oraz bez względu na naszą wiedzę artystyczną i finansową - warto pomyśleć o poradzie specjalisty. Domy aukcyjne i galerie sztuki nowoczesnej pomagają w takich przypadkach i dziś gromadzimy na blogu kilka podstawowych porad w temacie kolekcjonowania dzieł sztuki.

Więcej...

Cena dzieła sztuki i proces jej ustalania

Cena dzieła sztuki i proces jej ustalania

Obraz obrazowi nie równy

Inwestowanie w dzieła sztuki jest nazywane i klasyfikowane jako rynek alternatywny, która to nazwa sugeruje iż jest odmienny od klasycznych form międzynarodowego obrotu towarami i usługami. Finansów, walut, nieruchomości, metali szlachetnych czy ropy. Najważniejszą różnicą jest kwestia długości trwania takiej inwestycji, od zakupu do momentu kiedy kolekcjoner jest skłonny lub musi dane dzieło sztuki pięknej sprzedać. Czy sprzeda je z zyskiem? Tutaj na scenę wkracza cena, mechanizmy której powinny być przeanalizowane szczególnie przez nowych inwestorów na rynkach alternatywnych. Oto jak ona (najczęściej!) powstaje...

Więcej...

Wet-on-wet, alla prima  ||  Wyjątkowa technika olejna

Wet-on-wet, alla prima  ||  Wyjątkowa technika olejna

Olej i improwizacja?

Istnieją wypracowywane poprzez stulecia techniki malarskie, które są ujęte w konkretne ramy teoretyczne. Sztuka dwudziestego wieku, a właściwie już ruchy impresjonistyczne oraz modernizm, przełamały sporą ilość z tych ram. W następstwie rosnącej popularności abstrakcji i surrealizmu warsztat artystów-malarzy również ewoluował, a podejście do klasycznej szkoły rozluźniło. Kiedy sztukę figuratywną zastąpiła w dużej mierze estetyka wieloznaczności i nieprzewidywalności efektu końcowego, technika olejna wet-on-wet znalazła dla siebie znakomity zakątek w historii malarstwa i sztuk pięknych. Poznajmy jej cechy.

Więcej...

Kategorie