Z życia galerii


Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Pieniądze, napięcie, profesjonalizm

W listopadzie 2017 roku Alex Rotter operował telefonicznymi zgłoszeniami na licytacji w domu aukcyjnym Christie's. W pewnym momencie wypowiedział niewiarygodne słowa "czterysta milionów", a po sali poszedł szmer niedowierzania i spekulacji kto zaproponował taką kwotę. Przybierając swoją najbardziej profesjonalną pozę, Rotter kilkakrotnie spytał anonimowego licytatora, czy jest pewien stawianej kwoty oraz wszystkich opłat dodatkowych. Uzyskał potwierdzenie, a kupiec nabył "Salvatora Mundi" Leonarda za 450.3 miliona USD. Potem aukcjoner wspominał, że wydawało mu się to chwilą, lecz licytacja trwała 18 minut. Nie stracił zimnej krwi, pomimo dramatycznych okoliczności i olbrzymiej ceny młotkowej. To unikatowy przypadek, ale jak pracuje aukcjoner w mniej spektakularnych warunkach? Wyjaśniamy.

Więcej...

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Exodus Wielkiej Brytanii a sztuka

Brytyjskie przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe oraz te działające na rynku handlu dziełami sztuki, stanęły przed faktem dokonanym. Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia ze struktur Unii Europejskiej po ponad trzyletniej gehennie społecznej i prawnej. Niektóre przepisy dotyczące obrotu ekonomicznego między UK a UE już stały się faktem, inne sukcesywnie będą wprowadzane w życie. Jak będzie wyglądała wymiana handlowa w zakresie inwestowania w dzieła sztuki między tymi podmiotami? Eksport oraz import spoza struktur? Jak poradzą sobie największe domy aukcyjne? Analizujemy na gorąco!

Więcej...

Kobieta w malarstwie Tamary Łempickiej

Kobieta w malarstwie Tamary Łempickiej

"And all that jazz!"

Od niemalże dwóch lat media donoszą o nowych rekordach aukcyjnych obrazów polskich malarzy. Choć niezupełnie, musimy się tu poprawić - polskiej malarki art deco. Tamara Łempicka, po wyjeździe do Paryża Tamara de Lempicka to postać skomplikowana, fascynująca i w czasach jej współczesnych kontrowersyjna. O wykonanych przez nią w unikalnym stylu portretach kobiet lat 20. i 30. XX wieku krytycy mówią, iż niosą ze sobą "syreni śpiew" - mitologiczne przesłanie kusicielstwa, uroku i urzekających cech. Jak wiemy, cechy te i działania syren niosą również niebezpieczeństwo. Dziś podsumowanie wyjątkowości kobiet de Lempickiej.

Więcej...

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Gdy spece od sztuki zawodzą

Spektakularna cena młotkowa obrazu olejnego, wielkie otwarcie nowego muzeum, odnalezienie zrabowanych dzieł sztuki. Tego rodzaju informacje elektryzują opinię publiczną i koneserów sztuki. Jednak, podobnie jak w każdej dziedzinie życia, danej branży przytrafiają się przedsięwzięcia nietrafione. Świat sztuki pięknej nie jest wyjątkiem. W latach dwutysięcznych rozpoczął się proces zmiany formuły wystawienniczej dla dzieł sztuki i rzemiosła. Dziś opisujemy kilka, co by nie powiedzieć, największych porażek światowych targów sztuki pięknej i użytkowej.

Więcej...

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Papier, Picasso, Pasja

Wielcy mistrzowie malarstwa od zawsze charakteryzowali się jakąś cechą, często przywarą, która czyniła ich nietuzinkowymi. Mogły to być codzienne rytuały, ubiór czy metoda pracy w atelier malarskim. W przypadku słynnego Picassa było to tworzenie na materiale, który każdy z nas zna z prozaicznych zastosowań. Otóż mistrz z Figueras fascynował się … papierem. To właśnie w tym medium dosięgał najgłębszych pokładów swojej kreatywności, co może kłócić się z wiedzą ogólną o tym wybitnym artyście. Dziś serwujemy garść informacji o tym, w jaki sposób Picasso wykorzystywał papier w procesie twórczym.

Więcej...

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

  

Dlaczego akryl wraca do łask

Dla wielu profesjonalnych artystów malowanie obrazów farbami akrylowymi jest równoznaczne z zajęciami w przedszkolu. Wielu uczonych sztuk plastycznych również uważało przed połową XX wieku, że farby olejne to jedyne medium odpowiednie dla stworzenia wartościowego obrazu. Po tej cezurze zaczęto jednak opracowywać formułę farb wykorzystujących akryl, które wydawały się o wiele bardziej kuszące od drogich, dość toksycznych i wolno schnących olei. W początkach testów jednak właściwości akryli nie były idealne - były zbyt kredowe i niosły zbyt mało pigmentu. Po wielu latach możemy powiedzieć, że możliwości malarstwa akrylowego osiągnęły poziom znakomity. Przekonajmy się, jaką stylistykę dzieła sztuki współczesnej można uzyskać akrylami najnowszej generacji.

Więcej...

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Forma niższa sztuki?

W jednej z publikacji o trendach w zakresie współczesnych dzieł sztuki, autor określił rzemiosło dekoracyjne jako "sztukę light". To lekkomyślne i powierzchowne stwierdzenie z pewnością nie padłoby, gdyby dziennikarz odrobinę się rozejrzał i dokonał researchu nowoczesnych targów sztuki. Czasy, gdy wyszywankami zajmowały się panienki w tiulach w ogrodowej altanie, to prehistoria. Sztuka plecenia koszyków czy dywanów to dziedzictwo ludzkości. Sztuką dekoracyjną może być jeden zasuszony kwiat, chromowana mini-rzeźba czy olbrzymie formy ceramiczne. Rzemiosło wraca do łask i jest doceniane w świecie sztuki!

Więcej...

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Wprawki czy dzieła sztuki?

Dzisiejsze zagadnienie nie jest ani nowością, ani innowacją: szkice i rysunki były obiektem kolekcjonerskim od kiedy zaczęły powstawać. W epoce Renesansu stanowiły studium w atelier malarskich. Podając za przykład choćby Giorgio Vasariego wiemy, iż z czasem stały się cenionym dziełem na własnych warunkach. Początkowo najznamienitsze szkice i rysunki na sprzedaż zbierane były przez artystów w klaserach, portfoliach i albumach. Od mniej więcej XVIII wieku spotykamy grafikę kunsztownie oprawioną, często pod szkłem. Jak zatem zacząć przygodę z kolekcjonowaniem rysunków i jak o nie dbać?

Więcej...

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

Niezwykła artystyczna atrakcja i misja

Mogłoby się wydawać, że koncepcja podwodnej galerii sztuki to pomysł karkołomny, szalony i niepoważny. Hotel lub restauracja poniżej poziomu wody - tego typu atrakcje brzmią bardziej komercyjnie, ale również ekscytująco. Lecz czy jest możliwe kontemplowanie dzieł sztuki i uchwycenie ich przesłania, kiedy ponad naszymi głowami znajdują się miliony litrów wody? Otóż w zaskakująco sporej liczbie lokalizacji postanowiono utworzyć takie galerie, jednak ich przesłanie nie jest czysto turystyczne. W grę ma wchodzić również ekologia i próba zwrócenia uwagi na problemy nękające nasze morza i oceany.

Więcej...

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Spodziewane ożywienie

Kiedy zapytamy przeciętnego Europejczyka o podanie kilku miast, które najbardziej kojarzą się jej/jemu ze sztuką, prawdopodobnie nie usłyszymy o stolicy Belgii. Będzie podobnie w przypadku pytania o muzea, targi sztuki współczesnej czy scenę artystyczną w ogóle. Popularne powiedzonko mówi, że Bruksela jest "kosmopolityczna, ale maleńka", jednak w niczym nie oddaje ono dynamiki miasta i jego faktycznego miejsca na globalnej scenie sztuk pięknych. Otóż na zachętę powiemy, iż w Brukseli odbywa się druga najstarsza europejska impreza targowa, natomiast samych obiektów muzealnych i galerii sztuki współczesnej jest w stolicy około 200!

Więcej...

Kategorie