Z życia galerii


Cena dzieła sztuki i proces jej ustalania

Cena dzieła sztuki i proces jej ustalania

Obraz obrazowi nie równy

Inwestowanie w dzieła sztuki jest nazywane i klasyfikowane jako rynek alternatywny, która to nazwa sugeruje iż jest odmienny od klasycznych form międzynarodowego obrotu towarami i usługami. Finansów, walut, nieruchomości, metali szlachetnych czy ropy. Najważniejszą różnicą jest kwestia długości trwania takiej inwestycji, od zakupu do momentu kiedy kolekcjoner jest skłonny lub musi dane dzieło sztuki pięknej sprzedać. Czy sprzeda je z zyskiem? Tutaj na scenę wkracza cena, mechanizmy której powinny być przeanalizowane szczególnie przez nowych inwestorów na rynkach alternatywnych. Oto jak ona (najczęściej!) powstaje...

Więcej...

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Kultura wyższa vs. wirus

Jeszcze na przełomie stycznia i lutego 2020 magazyny i portale branżowe publikowały sugestie dla koneserów i miłośników sztuki pięknej na "spring break", czy też tegoroczną Majówkę. Niestety rzeczywistość globalna okazała się koszmarem dla milionów ludzi, gałęzi gospodarki oraz wszelakich usług. Wybuchła pandemia choroby Covid-19, która zostanie zapamiętana na kartach historii. Budzącą się wiosną 2020 nikomu nie w głowie wyjazdy i wypoczynek, po pierwsze z powodu obostrzeń państwowych, po drugie ze względu na obawę o własne życie i zdrowie. Dla zachowania zdrowia od strony emocjonalnej jednak, świat sztuki pięknej przychodzi w sukurs spragnionym estetycznych i artystycznych doświadczeń. A zatem koronawirus versus świat wirtualnej rzeczywistości muzealno-galeryjnej!

Więcej...

Impasto  ||  Warstwy artystycznej ekspresji

Impasto  ||  Warstwy artystycznej ekspresji

Głębia i tekstura

Pojawiająca się od czasów weneckiego Renesansu technika nadawania obrazowi olejnemu głębi, pojawiała się również w epoce Baroku (odpowiednio Tycjan; Rubens). Znaczący wzrost popularności impast wśród artystów malarzy nastąpił w dziewiętnastowiecznych obrazach naturalistycznych, romantycznych oraz pejzażach. Nomen omen "zgłębianie" zagadnienia tekstury w malarstwie nabrało szczególnego znaczenia w przypadku akrylowych i olejnych obrazów współczesnych, których zadaniem było obdarzenie faktury dzieła własnym życiem i charakterem, nie mniej ważnym niż tematyka i wena twórcy. Poznajmy arkana impasto

Więcej...

Czym jest krakelura? || Wpływ na obraz olejny

Czym jest krakelura? || Wpływ na obraz olejny

Wartość dodana niedoskonałości

W teorii sztuki i analizie warsztatowej dzieł dużo miejsca poświęca się pojęciu tekstury oraz faktury obrazu olejnego. To jeden z najważniejszych składników analizy i oceny pracy malarskiej, obok doboru podłoża, medium, tzw. "kreski', łączenia technik oraz oczywiście tematyki. To właśnie zawiłości związane z podłożem obrazu prowadzą nas do dzisiejszego wpisu na blogu Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17. Dołącza do nich czynnik upływu czasu, który skutkuje uszkodzeniami obrazu olejnego, często niezależnie od sposobu obchodzenia się z nim przez właściciela. Przyglądali się Państwo zapewne obrazom, które okazują spękania farby i co ciekawe, możliwe że wydawały się one Państwu frapujące bardziej niż odrzucające. Czemu tak jest? To nie ordynarne rozdarcie czy efekt upadku. To krakelura...

Więcej...

Fałszerze dzieł sztuki pięknej || Jak działają?

Fałszerze dzieł sztuki pięknej || Jak działają?

Przepraszam, czy to oryginał?

Kopiowanie, wzorowanie się, inspirowanie dziełem innego autora. Brzmi to dostojnie, jednak powiedzmy sobie szczerze - już w starożytności rzymscy rzeźbiarze podrabiali posągi wykonane w Grecji. To bodaj pierwsi fałszerze dzieł sztuki! Na korzyść takich działań wpływał fakt, iż w okresie klasycystycznym tożsamość autora dzieła nie była tak istotna jak jego przesłanie - religijne, historyczne, estetyczne. Czym innym jest idea kopiowania dzieł mistrza malarstwa przez jego uczniów - to raczej rodzaj hołdu. Przez wieki jednak fałszerze udoskonalili swój "fach", osiągali i osiągają spektakularne efekty, wprowadzając zamęt wśród kustoszy i koneserów sztuki, jak również narażają na straty inwestorów w sztukę piękną.

Więcej...

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Czy to pełnoprawna grafika?

Niektórzy obserwatorzy historii sztuki oraz rozwoju druku artystycznego nazywają ją "techniką zagadkową", inni "wyjątkową". Nie dla wszystkich koneserów dzieł sztuki pięknej jasne jest, czym kierują się twórcy wykonując monotypy - pojedyncze odbitki graficzne danej koncepcji artystycznej. W dobie limitowanych serii fotografii oraz ekskluzywnych inkografii, monotypia jawi się jako technika "samolubna" i nieszablonowa. Często nie uważa się tej metody za de facto grafikę, jednak unikatowość wykonania odbitki w technice monotypii skłania do bliższego przyjrzenia się jej arkanom. Przekonajmy się!

Więcej...

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Zdrowie publiczne a sztuka

Targi sztuki, zorganizowane zwiedzanie muzeum czy samodzielne wizyty w galeriach sztuki nowoczesnej. Są to niezwykłe doświadczenia dla miłośników twórczości artystycznej lecz również, najzwyczajniej w świecie, zbiorowiska ludzi. W dobie docierających do opinii publicznej i władz najnowszych wiadomości o sile epidemii wirusa Covid-19, podejmowane są odpowiednie kroki bezpieczeństwa. Nie trzeba być medykiem aby zrozumieć, iż duże grupy ludzi w jednym pomieszczeniu są narażone na kontakt z owym wirusem. Dlatego instytucje kultury na całym świecie decydują się na ograniczenie działalności. Oto przykłady z ostatnich dni i informacje o zmianach planów na rynku sztuki.

Więcej...

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Dlaczego kolekcjonuje się sztukę?

Jest to pytanie absolutnie podstawowe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gromadzenia eksponatów sztuki pięknej. Jakie są nasze motywacje? Czy to kwestia aktualnej mody, autentyczne zainteresowanie danym okresem historii sztuki czy może impuls inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość? Inną sprawą jest to, iż przy dzisiejszym rozbudowanym rynku sztuki współczesnej oraz bez względu na naszą wiedzę artystyczną i finansową - warto pomyśleć o poradzie specjalisty. Domy aukcyjne i galerie sztuki nowoczesnej pomagają w takich przypadkach i dziś gromadzimy na blogu kilka podstawowych porad w temacie kolekcjonowania dzieł sztuki.

Więcej...

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Odczuwanie sztuki w hi-tech

Pojęcie immersyjności jest zasadniczo rozpatrywane na trzech poziomach: technologii informatycznych, fabularnych gier komputerowych oraz...sztuki. W najbardziej podstawowym wymiarze, dzieła sztuki pięknej z definicji miały przenosić widza w inny świat, pozwalać doświadczyć zjawisk zmysłem wzroku. Dzięki rozwojowi technologicznemu natomiast, "zanurzanie się" w sztukę otrzymało możliwość dostarczania szerszego spektrum odczuć. Historycy sztuki określają całość tych zjawisk "środowiskiem immersyjnym", ściśle związanym z estetycznym doświadczeniem obrazu olejnego, rzeźby kinetycznej czy instalacji interaktywnej. W ostatnich latach koncepcja immersyjności i takowe pokazy sztuki zyskały niezwykłą popularność. Dziś opisujemy na czym polega sztuka immersyjna!

Więcej...

Kategorie