Z życia galerii


Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Allegro mecenasem Targów Sztuki Dostępnej 2019

Tegoroczna edycja TSD w Warszawie wywołuje emocje już na początku listopada, wielu kolekcjonerów i koneserów sztuki oczekuje z niecierpliwością oferty wystawców oraz wydarzeń towarzyszących Targom. Okoliczności te zaowocowały projektem early-bird, którym jest wyjątkowa oferta aukcyjna we współpracy z gigantem internetowego handlu w Polsce - serwisem Allegro! Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 jest obecna w Strefie Kolekcjonera Allegro od dłuższego czasu i również tym razem, w dniach 7 - 14 listopada br. będziemy oferować nasze eksponaty! Dowiedzcie się Państwo więcej... Więcej...

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Listopadowe Targi Sztuki Dostępnej 2019

Już niebawem odbędzie się II edycja Targów Sztuki Dostępnej w Warszawie! Pierwsza edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów oraz koneserów sztuki współczesnej. To właśnie na dziełach sztuki tego nurtu skupia się nadchodzące wydarzenie. Kilkudziesięciu wystawców oraz ponad 20 galerii sztuki współczesnej przyciągnęły uwagę 3.500 gości! Jako wystawca Foksal 17 liczy na równie tłumne odwiedziny w edycji 2019, zapraszamy i podpowiadamy co wyjątkowego jest w TSD w Warszawie!

Więcej...

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

 

To już rok

Czy po 12 miesiącach od śmierci wybitnego artysty można napisać odpowiednie epitafium? Powielić je? 28 października 2018 pożegnaliśmy Edwarda Dwurnika, a jako Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 byliśmy silnie związani zarówno z twórczością malarza, jak i jego niezwykłą osobowością. Poświęcamy Mu dziś kilka słów wspomnienia i podziwu....

Więcej...

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Kluczowe kulturowe znaczenie

Krytyk sztuki Federica Martini napisała w swojej książce, iż targi sztuki to sposób na "spektakularyzację codzienności" oraz budowanie wspólnej tożsamości miasta. Nie wypada się z ekspertką nie zgodzić. Uważa ona iż wydarzenia takie jak biennale mają potencjał polityczno-ekonomiczny oraz ułatwiają regenerację tkanki miejskiej. Od czasu pierwszego weneckiego Biennale w roku 1895 wiele w formule tego rodzaju imprezy artystycznej się zmieniło. Zarówno skala, wymiar socjologiczny, artystyczny jak i technologiczny. Poznajmy jednak najpierw czym są targi w modelu biennale i czemu są tak cenne dla świata sztuki!

Więcej...

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Sztuka i jej dostępność

Skomplikowany temat dzisiejszego artykułu dotyka wielu aspektów: niepełnosprawnych artystów, ułatwień w muzeach i galeriach sztuki dla niepełnosprawnych i ogólnie pojętej inkluzywności osób z trudnościami zdrowotnymi. Czy jest to brak rampy dla wózka inwalidzkiego w muzeum, niezrozumienie dla istoty choroby psychicznej czy dyskryminacja na rynku wtórnym sztuk pięknych - nadal globalnie instytucje sztuki radzą sobie kiepsko. Jednak społeczeństwa stają się coraz bardziej aktywne i wyczulone na potrzeby osób z niepełnosprawnością, to truizm powiedzieć, iż osoby te również chcą poznać estetykę i artyzm.

Więcej...

Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki

Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki

Testament i sztuka

Otrzymanie spadku, co jest oczywiste, wiąże się z utratą bliskiej osoby lub człowieka, który zaufał nam na tyle, by przekazać jako akt ostatniej woli, swój cenny życiowy dorobek w nasze ręce. Jednak oprócz smutku i nieodżałowanej straty, otrzymanie kolekcji sztuki pięknej lub użytkowej w spadku, może być cennym doświadczeniem. To okazja do zaznajomienia się ze światem sztuki oraz z historią własnej rodziny. Może jednak wystąpić sytuacja, gdy dziedziczący będzie chciał sprzedać jedno lub kilka z dzieł lub przedmiotów jakie otrzymał. Jak zrobić to bezpiecznie i zapewniając profit?

Więcej...

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Dwa ośrodki i ekonomia

Od kilku lat panuje opinia, iż rynek sztuki w Niemczech jest niekonkurencyjny. Pomimo znakomitej ilości wybitnych muzeów i galerii sztuki, w Niemczech panuje silny interwencjonizm państwa w sferę obrotu dziełami sztuki. Rosnące ceny nieruchomości blokują również możliwość powstawania małych i średnich galerii sztuki współczesnej. Utrudnia to również start, wypromowanie oraz zbudowanie rynku wtórnego młodym artystom. Obecnie da się zauważyć dwie, niejako lokacyjne, tendencje dla niemieckiego rynku sztuki - te ośrodki to Berlin i Monachium. Przyglądamy się ich staraniom w kwestii sztuki.

Więcej...

Wenecja  ||  Miasto sztuki, światła i wody

Wenecja  ||  Miasto sztuki, światła i wody

Wenecja czyli "Inny Świat"

Elegancka, urzekająca, romantyczna, bezcenna: oto Wenecja. Niekwestionowana włoska perła architektoniczna to niezliczone palazzi, place (campi), wąskie uliczki (calli)) i kanały oraz mosty. Piękno Wenecji może wprawiać w zakłopotanie i onieśmielać, świadczy też o jej artystycznej witalności. Bizantyjska przeszłość tego miasta powoduje, iż jest ono zupełnie inne niż Florencja lub Rzym. Mieni się innym światłem i dostarcza innych estetycznych wrażeń. Wenecja to, naturalnie, miejsce wymarzone dla miłośników sztuki. Dziś dla Państwa krótki przegląd i poradnik, gdzie udać się po artystyczne wzruszenia w Wenecji!

Więcej...

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

Cztery pory roku

Koniec okresu urlopowego oznacza także dla ludzi świata sztuki pięknej, powrót do zajęć. Dla kolekcjonerów sztuki, galerii obrazów współczesnych czy aukcjonerów kalendarze na nowo zostają wypełnione. Jesienne wystawy, targi, tzw. evening sales - wszystkie te wydarzenia będą obfitowały w nowe prezentacje pozyskanych kolekcji czy drogocennych obrazów olejnych wystawionych na sprzedaż. Na tych z kolei padną zapewne nowe rekordy cen młotkowych. Globalne otoczenie świata sztuki wskazuje nam co w skali makro będzie się działo jesienią 2019 na rynku sztuki. Sprawdzamy!

Więcej...

Rewolucja w Museum of Modern Art

Rewolucja w Museum of Modern Art

Megaremont MoMA

Już 21 października 2019 słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku otworzy ponownie swoje podwoje, po trwającym od lutego olbrzymim remoncie. Znajdujące się w sercu Manhattanu muzeum, a właściwie instytucja, uważana jest powszechnie za najbardziej wpływowy podmiot w świecie sztuki współczesnej na świecie. Zarówno w kwestii posiadanych kolekcji, jak i kształtowania światowych trendów w sztuce nowoczesnej oraz szablonie prowadzenia galerii sztuki współczesnych. Czego możemy się spodziewać po spektakularnej renowacji MoMA?

Więcej...

Kategorie