Z życia galerii


Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Sztuka i jej dostępność

Skomplikowany temat dzisiejszego artykułu dotyka wielu aspektów: niepełnosprawnych artystów, ułatwień w muzeach i galeriach sztuki dla niepełnosprawnych i ogólnie pojętej inkluzywności osób z trudnościami zdrowotnymi. Czy jest to brak rampy dla wózka inwalidzkiego w muzeum, niezrozumienie dla istoty choroby psychicznej czy dyskryminacja na rynku wtórnym sztuk pięknych - nadal globalnie instytucje sztuki radzą sobie kiepsko. Jednak społeczeństwa stają się coraz bardziej aktywne i wyczulone na potrzeby osób z niepełnosprawnością, to truizm powiedzieć, iż osoby te również chcą poznać estetykę i artyzm.

Więcej...

Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki

Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki

Testament i sztuka

Otrzymanie spadku, co jest oczywiste, wiąże się z utratą bliskiej osoby lub człowieka, który zaufał nam na tyle, by przekazać jako akt ostatniej woli, swój cenny życiowy dorobek w nasze ręce. Jednak oprócz smutku i nieodżałowanej straty, otrzymanie kolekcji sztuki pięknej lub użytkowej w spadku, może być cennym doświadczeniem. To okazja do zaznajomienia się ze światem sztuki oraz z historią własnej rodziny. Może jednak wystąpić sytuacja, gdy dziedziczący będzie chciał sprzedać jedno lub kilka z dzieł lub przedmiotów jakie otrzymał. Jak zrobić to bezpiecznie i zapewniając profit?

Więcej...

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Dwa ośrodki i ekonomia

Od kilku lat panuje opinia, iż rynek sztuki w Niemczech jest niekonkurencyjny. Pomimo znakomitej ilości wybitnych muzeów i galerii sztuki, w Niemczech panuje silny interwencjonizm państwa w sferę obrotu dziełami sztuki. Rosnące ceny nieruchomości blokują również możliwość powstawania małych i średnich galerii sztuki współczesnej. Utrudnia to również start, wypromowanie oraz zbudowanie rynku wtórnego młodym artystom. Obecnie da się zauważyć dwie, niejako lokacyjne, tendencje dla niemieckiego rynku sztuki - te ośrodki to Berlin i Monachium. Przyglądamy się ich staraniom w kwestii sztuki.

Więcej...

Wenecja  ||  Miasto sztuki, światła i wody

Wenecja  ||  Miasto sztuki, światła i wody

Wenecja czyli "Inny Świat"

Elegancka, urzekająca, romantyczna, bezcenna: oto Wenecja. Niekwestionowana włoska perła architektoniczna to niezliczone palazzi, place (campi), wąskie uliczki (calli)) i kanały oraz mosty. Piękno Wenecji może wprawiać w zakłopotanie i onieśmielać, świadczy też o jej artystycznej witalności. Bizantyjska przeszłość tego miasta powoduje, iż jest ono zupełnie inne niż Florencja lub Rzym. Mieni się innym światłem i dostarcza innych estetycznych wrażeń. Wenecja to, naturalnie, miejsce wymarzone dla miłośników sztuki. Dziś dla Państwa krótki przegląd i poradnik, gdzie udać się po artystyczne wzruszenia w Wenecji!

Więcej...

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

Cztery pory roku

Koniec okresu urlopowego oznacza także dla ludzi świata sztuki pięknej, powrót do zajęć. Dla kolekcjonerów sztuki, galerii obrazów współczesnych czy aukcjonerów kalendarze na nowo zostają wypełnione. Jesienne wystawy, targi, tzw. evening sales - wszystkie te wydarzenia będą obfitowały w nowe prezentacje pozyskanych kolekcji czy drogocennych obrazów olejnych wystawionych na sprzedaż. Na tych z kolei padną zapewne nowe rekordy cen młotkowych. Globalne otoczenie świata sztuki wskazuje nam co w skali makro będzie się działo jesienią 2019 na rynku sztuki. Sprawdzamy!

Więcej...

Rewolucja w Museum of Modern Art

Rewolucja w Museum of Modern Art

Megaremont MoMA

Już 21 października 2019 słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku otworzy ponownie swoje podwoje, po trwającym od lutego olbrzymim remoncie. Znajdujące się w sercu Manhattanu muzeum, a właściwie instytucja, uważana jest powszechnie za najbardziej wpływowy podmiot w świecie sztuki współczesnej na świecie. Zarówno w kwestii posiadanych kolekcji, jak i kształtowania światowych trendów w sztuce nowoczesnej oraz szablonie prowadzenia galerii sztuki współczesnych. Czego możemy się spodziewać po spektakularnej renowacji MoMA?

Więcej...

3 filmy kreujące wizerunek handlarza sztuki

3 filmy kreujące wizerunek handlarza sztuki

Bezduszny sprzedawca?

Galerzysta, dealer, handlarz. Każde z tych określeń osób profesjonalnie zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki niesie za sobą subtelnie odmienne konotacje. Handlowanie, czy też obrót sztuką piękną może kojarzyć się z zaciętością aukcji sztuki oraz bezwzględną rywalizacją. W rzeczywistości, oraz w zależności od wielkości, prestiżu i planów galerii sztuki, operacje sprzedaży wyglądają inaczej. Jednak historia innej dziedziny twórczości artystycznej - filmu - pokazuje, iż scenarzyści zmonopolizowali jeden szczególny archetyp dealera sztuki. Przekonajmy się!

Więcej...

Serigrafia  ||  Ewolucja techniki twórczej

Serigrafia  ||  Ewolucja techniki twórczej

Rzemiosło artystyczne

Na łamach "Z Życia Galerii" poruszaliśmy już w tym roku zagadnienia poszczególnych technik artystycznych, takie jak akwarela, malarstwo el plein air, rzeźba, abstrakcja...W tej odsłonie proponujemy Państwu przyjrzenie się, mającemu uzasadnione technologiczne konotacje, sitodrukowi. Tak, w przestrzeni sztuk pięknych i w galeriach malarstwa spotkamy eksponaty wykonane w technice serigrafii - matrycy oraz tkaniny. Są to odrębne prace graficzne, ale sitodruk z powodzeniem służył i służy do nanoszenia obrazów fotograficznych bezpośrednio na tkaninę. Jakie jeszcze ciekawostki kryje serigrafia?

Więcej...

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

Rzeźba a tkanka miejska

Przestrzeń publiczna w wielu miastach na świecie obfituje w architekturę małą, pomniki i cokoły, formy rzeźbiarskie urbanistyczne, ogrodowe czy parkowe. Są to przeważnie zabytki istotne dla historii, tragicznej lub chwalebnej, danego okresu w historii miasta. To miejsca spotkań i punkty orientacyjne, które budują tożsamość i wyjątkowość współdzielonej przez mieszkańców przestrzeni. W wymiarze współczesnym rzeźba miejska zmienia się podobnie, jak pozostałe działy sztuki pięknej - powstają instalacje kinetyczne, multimedialne. Poznajmy ciekawe przykłady miejskiego rzeźbiarstwa na świecie!

Więcej...

Dom aukcyjny Sotheby's || Gigant rynkowy

Dom aukcyjny Sotheby's || Gigant rynkowy

 

Hegemoni licytacji sztuki

Zapytani o największe instytucje zajmujące się handlem sztuką, większość z nas wymieniłaby dwie, trzy. Zdecydowanie więcej światowej sławy muzeów przychodzi na myśl, gdy zastanawiamy się, kto trzyma pieczę i kiesę w świecie artystycznego dziedzictwa kulturowego. Globalny układ na rynku sztuki prezentuje się obecnie dość totalitarnie. Przy niemal 67 tysiącach transakcji oraz prawie 70 miliardach dolarów rocznego obrotu, największych graczy jest około pięciu. Stosunkowo młode domy aukcyjne, takie jak China Guardian ustępują czołówce, Christie's oraz właśnie Sotheby's.

Więcej...

Kategorie