Z życia galerii


5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

Rzeźba a tkanka miejska

Przestrzeń publiczna w wielu miastach na świecie obfituje w architekturę małą, pomniki i cokoły, formy rzeźbiarskie urbanistyczne, ogrodowe czy parkowe. Są to przeważnie zabytki istotne dla historii, tragicznej lub chwalebnej, danego okresu w historii miasta. To miejsca spotkań i punkty orientacyjne, które budują tożsamość i wyjątkowość współdzielonej przez mieszkańców przestrzeni. W wymiarze współczesnym rzeźba miejska zmienia się podobnie, jak pozostałe działy sztuki pięknej - powstają instalacje kinetyczne, multimedialne. Poznajmy ciekawe przykłady miejskiego rzeźbiarstwa na świecie!

Więcej...

Dom aukcyjny Sotheby's || Gigant rynkowy

Dom aukcyjny Sotheby's || Gigant rynkowy

 

Hegemoni licytacji sztuki

Zapytani o największe instytucje zajmujące się handlem sztuką, większość z nas wymieniłaby dwie, trzy. Zdecydowanie więcej światowej sławy muzeów przychodzi na myśl, gdy zastanawiamy się, kto trzyma pieczę i kiesę w świecie artystycznego dziedzictwa kulturowego. Globalny układ na rynku sztuki prezentuje się obecnie dość totalitarnie. Przy niemal 67 tysiącach transakcji oraz prawie 70 miliardach dolarów rocznego obrotu, największych graczy jest około pięciu. Stosunkowo młode domy aukcyjne, takie jak China Guardian ustępują czołówce, Christie's oraz właśnie Sotheby's.

Więcej...

Sławni artyści i ich zwierzęta || Zestawienie

Sławni artyści i ich zwierzęta || Zestawienie

Symbioza istnień

Świat zwierząt oraz świat twórczości artystycznej są ze sobą nierozerwalnie związane od stuleci. Już malunki naskalne z epoki kamienia przedstawiają symbiozę, ale również zagrożenia i niepewności, wynikające ze współistnienia ze zwierzętami dzikimi. Dziś jednak chcemy zająć udomowionymi towarzyszami życia i twórczości sławnych artystów, którzy w urzekający sposób łączyli swoją wenę oraz wypoczynek rzemieślniczy z ukochanymi zwierzętami. Poznajmy kilkoro z nich!

Więcej...

Słoneczniki van Gogha || Symbole radości czy melancholii?

Słoneczniki van Gogha || Symbole radości czy melancholii?

Początki rozpoznawalności

W 1887 roku pewien zmagający się z losem malarz wystawił swoje obrazy w miejscu zwanym Grand Bouillon-Restaurant du Chalet, w Paryżu. Ze względu na niewielki oddźwięk i krótki czas wystawy, Vincent van Gogh srodze pokłócił się z właścicielem miejsca i zabrał swoje prace na zwykłym ręcznym wózku. Dopiero po czasie zestawem obrazów olejnych zainteresował się ... Paul Gauguin. Wybrał dla siebie dwa obrazy w konwencji martwej natury, atłasowych i płomiennych kielichów słoneczników o wyglądzie płomieni. Van Gogh wymienił je na jedynie jeden obraz poważanego symbolisty. Jaka jest pełna historia Słoneczników?

Więcej...

Leworęczni malarze || Ciekawostki

Leworęczni malarze || Ciekawostki

Sztuka, talent, neurony

W przestrzeni internetowej oraz rozmaitych legendach miejskich pojawiają się opinie, iż ludzie posługujący się lewą - dominującą - ręką, są geniuszami. Możemy napotkać liczby, według których 20 procent członków stowarzyszenia Mensa to leworęczni. Nie sposób tych danych potwierdzić, jednak w sferze naukowej dowiemy się faktów wynikających ze struktury ludzkiego mózgu oraz poszczególnych zależności lewej i prawej półkuli. Wynikają z nich interesujące fakty, związane z tym, jak artystycznymi i ekspresyjnymi "duszami" są osoby leworęczne. Jak to wyglądało w historii sztuki? Sprawdzamy!

Więcej...

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Estetyka ludzkiego ciała tematem artystycznym

Znajdujemy się w takim momencie dziejów tzw. "świata zachodniego", kiedy to ścierają się ze sobą życiowa frywolność i swoboda, ze swoistą hipokryzją obyczajową i obostrzeniami w dowolnym wyrażaniu siebie na forum publicznym. Jednocześnie na przestrzeni historii sztuki, niezależnie od wydarzeń społeczno-kulturowych, odnajdujemy znakomitą ilość dzieł sztuki o tematyce cielesności, nagości czy negliżu, zmysłowości. W rzeźbie to przede wszystkim przedstawienia idealnych proporcji ludzkiego ciała, adoracja piękna zarówno kobiecego jak i męskiego. Poznajmy kilka podstawowych faktów o aktach...

Więcej...

Zaginiony uśmiech w malarstwie  || Vademecum

Zaginiony uśmiech w malarstwie  || Vademecum

"Uśmiech czy grymas?"

Spora część środowisk malarzy-portrecistów zgadza się z ustanowionym przed wiekami poglądem, iż tylko nieuśmiechająca się twarz daje właściwe warsztatowo rezultaty na portrecie. Jedynie zrelaksowane mięśnie twarzy - a uśmiech je napina - mają bowiem pozwolić koneserowi sztuki na docenienie wszystkich elementów składowych obrazu olejnego. Uważa się również, iż wizerunek bez uśmiechu a co więcej: bez pokazywania uzębienia, to jedyny sposób na zamknięcie danego dzieła sztuki w kapsule czasu i jego gwarantowane powodzenie w galeriach sztuki. Jak sprawa wyglądała na przestrzeni dziejów?/p> Więcej...

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Miejsce zwierząt w twórczości artystycznej

Zwierzęta od wieków są integralną częścią historii sztuki i tematem obrazów olejnych, rzeźby i grafiki. Artyści zawsze znajdowali inspirację w życiu fauny, zarówno w wymiarze ich symbiozy z naturą jak i relacjami z człowiekiem. Owszem, motywem bywały często ceremonie rytualne, walki i przemoc - z obu stron, podkreślmy. Jako obrońcy, admiratorzy i właściciele zwierząt - malarze niosą swoisty dialog z naszymi braćmi mniejszymi przez sztukę współczesną w XXI wiek. Wizerunki zwierząt znajdziemy w nowoczesnym realizmie magicznym, surrealizmie czy grafice komputerowej. Dziś kilka słów o motywie animalistycznym!

Więcej...

Mariaż sztuki i finansów  ||  Nowe zjawiska

Mariaż sztuki i finansów  ||  Nowe zjawiska

Wzrost przyciąga jak magnes!

W czasie niebotycznego boomu na rynku sztuki światowej słyszy się często opinie, że zagadnienia związane z inwestycjami w sztukę są nieco nadmiernie wyeksponowane. To bez wątpienia wpływ mass mediów i globalnej wioski, że w 2019 roku rozmawiamy sobie o autentykacji "Salvador Mundi" Leonarda, podczas wizyty u fryzjera czy w restauracji. Oprócz rynku technologii niewiele jest branży, które urosły w takim stopniu w ciągu ostatnich dekad, ja rynek sztuki. Na myśli mamy, oczywiście, obroty i kapitał angażowane w handel eksponatami. To naturalne, że gracze na owym rynku szukają nowych sposobów na powielenie dochodu i rozpoznawalności. Zmienia się też jednak podejście systemowe, akademickie i edukacyjne...

Więcej...

6 hoteli dla miłośników sztuki || Ranking 2019

6 hoteli dla miłośników sztuki || Ranking 2019

Art hotels wciąż wyjątkowe

Artystyczny hotel nie jest konceptem nowym, wszak na całym świecie formuła serwisu hotelarskiego ewoluuje nieustannie, aby zapewnić turystom maksimum wrażeń. Wiele hoteli o rozmaitym standardzie skłonnych jest do kooperacji z galeriami sztuki lub ruchomymi wystawami cyklicznymi. Oczywiście są i takie placówki, które wywieszają kilka awangardowych obrazów na ścianach lobby i zaczynają mówić o sobie "art hotel". Dodatkowo, jeśli hotel znajduje się w sieci komercyjnej i podlega zasadom korporacyjnym, artystyczna wizja nieco się rozmywa. Wybraliśmy dla Was te hotele, które wyróżniają się pomysłowością i zaangażowaniem w estetyczny przekaz, godzien sztuk pięknych!

Więcej...

Kategorie