Z życia galerii


Nowoczesne obrazy jesienią. Kolor sezonu!

Nowoczesne obrazy jesienią. Kolor sezonu!

Trendy sztuka na jesień 2021

Choć dzisiejsza propozycja czytelnicza Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17 opatrzona jest fotografią koniczyny, nie przenieśliśmy Państwa w czas celebracji święta St. Patrick's! Powracamy natomiast do kwestii nieodłącznej współpracy barw i tonacji w nowoczesnych obrazach na ścianę. Współczesne malarstwo również, podobnie jak moda czy rękodzieło i wyposażenie wnętrz, pozostaje czujne w kwestii aktualnych trendów kolorystycznych. Pod hasłem "moda" kryją się niekiedy niepochlebne konotacje, gdy mówimy o sztuce pięknej, jednak w szybko zmieniającym się świecie inwestycja w obrazy może być też elementem popularności i tego, co miło zobaczyć u siebie jako dekoracja na ścianę!

Więcej...

Minimalizm w sztuce nowoczesnej || Vademecum

Minimalizm w sztuce nowoczesnej || Vademecum

Nowoczesny obraz bez przekazu?

To, co zaskakuje w opracowaniach dotyczących historii sztuki najbardziej, to przymiotnik jakim określa się nurt minimalizmu - ekstremalny! Słowo to kojarzy się w sposób oczywisty z przesadą, nadmiarem środków wyrazu i przekraczaniem reguł. W zakresie twórczości artystycznej jednak, minimalizm wykształcił się jako celowe stosowanie pojedynczych prostych form i barw, w sposób który może kłócić się z ideą tworzenia w ogóle. Zgodnie z założeniami tego prądu, dzieło sztuki w żaden sposób nie ma imitować rzeczywistości - jest nią - co do zasady spełniając przesłanki malarstwa abstrakcyjnego czy rzeźby. Opowiadamy o genezie minimalizmu jako osobnego nurtu i wyjaśniamy jego znaczenie. Zapraszamy!

Więcej...

Kondycja rynku sztuki współczesnej - I kwartał 2021

Kondycja rynku sztuki współczesnej - I kwartał 2021

Sztuka zmiany

Pytania jakie należy zadać podejmując się podsumowania I kwartału roku 2021 na rynku sztuki są dość przewidywalne. Jak pandemia koronawirusa na świecie wpływa na rynek sztuki pięknej w już drugim roku swojego 'panowania'? Jakie zmiany nastąpiły w obrocie dziełami sztuki współczesnej i jakie modele zarzucono? Czy technologiczne usprawnienia mają również strony ujemne, niekorzystne dla rozwoju nowoczesnego malarstwa? Jak oceniane są szanse na podtrzymanie boomu na rynku w ramach internetowych aukcji sztuki? Otóż odpowiedzi na te pytania należy wyprowadzić od najważniejszego składnika, a jest nim stwierdzenie: wszystko się zmieniło!

Więcej...

Galerie sztuki eksperymentują, czyli o malarskiej inwersji

Galerie sztuki eksperymentują, czyli o malarskiej inwersji

Artystyczne psikusy?

W świecie sztuki współczesnej i wystawiennictwa obserwować można zmianę formuły targów i happeningów artystycznych. Rok 2020 zaś postawił tę branżę przed koniecznością zasadniczego przeformułowania prezentacji dzieł, sprzedaży eksponatów oraz dostępu do informacji o aukcjach sztuki nowoczesnej. Wszystko wskazuje na to, iż oba sukcesywne procesy będą się nadal rozwijać, jednak w dzisiejszym wpisie chcemy skupić się na ciekawym zagadnieniu psychologii galeryjnej. Nie jest to termin naukowy, jednak pokazuje jak poza mechanizmami rynkowymi twórcy i marszandzi sztuki urozmaicają jej odbiór. Są to proste triki, owocujące złożonymi wnioskami dla artyzmu!

Więcej...

Steampunk  ||  Fenomen w malarstwie surrealistycznym

Steampunk || Fenomen w malarstwie surrealistycznym

Obraz i symbioza pojęć

Zastosowany w tytule dzisiejszego wpisu zwrot "retrofuturyzm" w oczywisty sposób zawierza w sobie, nie tyle sprzeczności, co dwie odmienne ścieżki skojarzeniowe oraz estetyczne. Naszej Galerii ten galimatias jest niezwykle bliski, dlatego rozpracujemy dla Państwa podstawy stylu oraz przesłania nowoczesnych obrazów olejnych, wykorzystujących stylistykę tzw. steampunku. Jest to kierunek zarówno w sztuce wysokiej, jak i rzemiośle, rękodziele oraz grafice i produkcjach komputerowych.

Więcej...

Malarstwo kwiatowe || Powiew wiosny w sztuce

Malarstwo kwiatowe || Powiew wiosny w sztuce

Bukiet życia

Światowe autorytety z dziedziny estetyki i historii sztuki uważają, iż kwiat jest tworem doskonałym i kompletnym. W znaczeniu metafizycznym ich rozwój, trwanie oraz usychanie jest perfekcyjną metaforą ludzkiego życia. Nic zatem dziwnego, że kompozycje kwiatowe tworzyli malarze o najsłynniejszych nazwiskach: Monet, Renoir, van Gogh, Cezanne... Etapy przez które w naturze przechodzi piękna kwietna roślina, mogą służyć za środek wyrazu dla spektrum emocji, w zależności od intencji twórcy olejnego obrazu. Już niebawem nastanie astronomiczna oraz kalendarzowa wiosna, czas zmian i oddechu - na naszej półkuli - zatem parę słów o pozytywnych konotacjach kwiatów wiosennych w malarstwie!

Więcej...

Sztuka i tenis  ||  Starcie w elitarnym świecie

Sztuka i tenis  ||  Starcie w elitarnym świecie

Emocje, wysiłek, wygrana

Rozpatrywaliśmy na blogu Galerii Foksal 17 o rozmaitych połączeniach sfery sztuki pięknej z innymi przejawami działalności człowieka. O znanych aktorkach i aktorach, którzy w toku kariery okazali się być znakomitymi malarzami obrazów współczesnych, o mariażu sztuki z muzyką, zaś o przenikaniu się jej z technologią wielokrotnie! W tej odsłonie postaramy się zreferować Państwu w jaki sposób działalność artystyczna może łączyć się ze sportem, dziedziną pozornie odległą od wyszukanej estetyki. Spoglądamy na przedstawicieli tenisa ziemnego, klasycznej gry postrzeganej jako prestiżowa, którzy mają swoje ulubione "rozstawienia" wśród światowego malarstwa!

Więcej...

Malarstwo nowoczesne ||  Przyszłość akrylu

Malarstwo nowoczesne || Przyszłość akrylu

Nowoczesny obraz akrylowy

Po stuleciach wykorzystywania farb olejnych, złoceń i technik tradycyjnych rozwój procesów wytwarzania farb akrylowych przyniósł malarskiej estetyce sporo zmian. W środowisku artystycznym zwykło się mówić, iż akryl pozwala na osiągnięcie w malarstwie nowoczesnym efektów, jakich nie daje najlepsza farba wodna czy olejna. Historycznym faktem jest, iż akryl w czasach jego pierwszego opracowania, łączył dwa wspomniane produkty poczynając od eksperymentów z żywicą akrylową po opatentowanie w Europie. Jako że techniki i technologie rozwijają się szybciej niż koneserzy sztuki zdążą poznać ich cechy, analitycy rynku postanowili pokusić się o prognozy dla malarstwa akrylowego na najbliższe lata. Zapraszamy do lektury!

Więcej...

Zawody artystyczne   ||  Profesja, pasja, pandemia

Zawody artystyczne   ||  Profesja, pasja, pandemia

Sztuka i kompetencje kontra kryzys

Na dzień dzisiejszy, we wczesnych tygodniach 2021 roku, skutki rozprzestrzeniającej się po globie epidemii koronawirusa nie są do zmierzenia. Bezprecedensowa sytuacja w której znalazła się nowoczesna gospodarka, jak i kraje aspirujące do ekonomicznego rozwoju, wyrządziła realne krzywdy. Spośród udzielonych wywiadów i opowieści ze świata kultury, wybraliśmy dla Państwa garść ocen tego, jak Covid-19 wpłynął na sytuację pracowników sektora kultury i dziedzictwa ludzkości. Słowem - jak oceniają rok 2020 profesjonaliści z zakresu dzieł sztuki współczesnej z punktu widzenia swojej kariery. Czy pandemia to nieodwracalny dla niektórych zawodów artystycznych cios?

Więcej...

Neuroestetyka w sztuce || Badania i rozwój

Neuroestetyka w sztuce || Badania i rozwój

Sztuka nowoczesna - synergia dyscyplin

Na blogu Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17 poruszaliśmy wielokrotnie temat powiązań sztuki pięknej z innymi dyscyplinami i gałęziami działalności człowieka. Na plan pierwszy wysuwają się zwykle nauki ścisłe oraz humanistyczne - od chemii po psychologię. Dziś chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom, miłośnikom sztuki współczesnej, zagadnienie stosunkowo nowe w obszarze nauki. Dyscyplinę wieloaspektową i łączącą świat wrażeń estetycznych z biologią człowieka. Czy to brzmi zbyt chłodno i systemowo? Takie wrażenie można odnieść jedynie patrząc na termin: neuroestetyka, które znika gdy poznamy arkana zjawiska w syntetycznej i przystępnej formie. Zapraszamy do lektury!

Więcej...

Kategorie