Z życia galerii


5 podwodnych galerii sztuki na świecie

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

Niezwykła artystyczna atrakcja i misja

Mogłoby się wydawać, że koncepcja podwodnej galerii sztuki to pomysł karkołomny, szalony i niepoważny. Hotel lub restauracja poniżej poziomu wody - tego typu atrakcje brzmią bardziej komercyjnie, ale również ekscytująco. Lecz czy jest możliwe kontemplowanie dzieł sztuki i uchwycenie ich przesłania, kiedy ponad naszymi głowami znajdują się miliony litrów wody? Otóż w zaskakująco sporej liczbie lokalizacji postanowiono utworzyć takie galerie, jednak ich przesłanie nie jest czysto turystyczne. W grę ma wchodzić również ekologia i próba zwrócenia uwagi na problemy nękające nasze morza i oceany.

Więcej...

Polski rynek sztuki 2019  ||  Podsumowanie

Polski rynek sztuki 2019  ||  Podsumowanie

Hossa trwa!

Wyraźną tendencję wzrostową na polskim rynku sztuki ogłaszano już w 2018 roku, kiedy to obroty aukcyjne przekroczyły 250 mln złotych. Największą jednorazową licytacją w owym roku była aukcja sztuki współczesnej - co wskazuje na przedział interesujących Polaków dzieł sztuki. Zostały przeprowadzone również owocne aukcje online, co oznacza iż polscy kolekcjonerzy dzieł sztuki stali się bardziej odważni. Zgodnie ze światową tendencją, wykorzystanie środowiska wirtualnego nie jest i u nas przeszkodą w inwestowaniu w dzieła sztuki. Jak więc wypadł w Polsce miniony rok 2019?

Więcej...

Inkografia, czyli druk cyfrowy w sztuce

Inkografia, czyli druk cyfrowy w sztuce

Pauperyzacja sztuki?

Jeśli byli Państwo kiedykolwiek zainteresowani kolekcjonowaniem dzieł sztuki, zapewne natknęliście się na powielone w określonej ilości odbitki danego obrazu olejnego. Jest to metoda, dzięki której do domów mogą trafić wyobrażenia autentycznych eksponatów, lecz za ułamek ceny. Ciężko stwierdzić, z jakich powodów jeszcze 10-15 lat temu w Polsce inkografia była niepopularna lub wręcz nieznana. W pewnym okresie uważano, iż odbitki obrazu olejnego są obrazą dla sztuki i jedynie namiastką rzemiosła. Jednak kilka skutecznych zabiegów rozpopularyzowało inkografię w Polsce i to znakomity krok!

Więcej...

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Spodziewane ożywienie

Kiedy zapytamy przeciętnego Europejczyka o podanie kilku miast, które najbardziej kojarzą się jej/jemu ze sztuką, prawdopodobnie nie usłyszymy o stolicy Belgii. Będzie podobnie w przypadku pytania o muzea, targi sztuki współczesnej czy scenę artystyczną w ogóle. Popularne powiedzonko mówi, że Bruksela jest "kosmopolityczna, ale maleńka", jednak w niczym nie oddaje ono dynamiki miasta i jego faktycznego miejsca na globalnej scenie sztuk pięknych. Otóż na zachętę powiemy, iż w Brukseli odbywa się druga najstarsza europejska impreza targowa, natomiast samych obiektów muzealnych i galerii sztuki współczesnej jest w stolicy około 200!

Więcej...

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Sztuka 2019 - drogo ale nie najdrożej

Od czasu ostatniego boomu rynkowego w dziedzinie sztuki pięknej w 2015 roku, w każdym sezonie notowano rekordowe kwoty na aukcjach sztuki współczesnej. Wydarzenia te relacjonowały media światowe i regionalne, podkreślając niezwykłość transakcji oraz samych eksponatów. W porównaniu do niektórych cen młotkowych obrazów olejnych w tym czasie, rok 2019 przyniósł spektakularne rekordy, lecz nie tak monumentalne jak e.g. Salvador Mundi. Mimo tego, liczby które obserwowaliśmy są zawrotne i niedostępne dla przeciętnego kolekcjonera. Sprawdźmy za jakie kwoty nabywano dzieła sztuki na aukcjach w mijającym roku!

Więcej...

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Zmiana polityki historycznej vs. sztuka

Powstała w wyniku wojny osiemdziesięcioletniej nowa holenderska Republika Zjednoczonych Prowincji była najzamożniejszym i najlepiej prosperującym organizmem państwowym Europy XVII wieku. Wraz z towarzyszącą temu sekularyzacją społeczeństwa, w Niderlandach wzrosło zainteresowanie malarstwem świeckim. Okres ten nazywany jest Złoty Wiekiem Malarstwa Niderlandzkiego, historia sztuki stosuje ten właśnie termin od dawna. Jednak w ostatnim czasie następuje rewizja poglądu na to sformułowanie i holenderskie instytucje kulturowych oraz galerie sztuk pięknych zmieniają podejście. Dlaczego zatem?

Więcej...

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Konkurent klasy światowej

Kiedy ostatnio byli Państwo na 24-kilometrowym spacerze? Cóż, jeśli pojawiłoby się takie marzenie, właśnie taką długość stanowi przejście przez wszystkie pomieszczenia Państwowego Muzeum Ermitażu w rosyjskim Sankt Petersburgu. To jedno z największych muzeów oraz kolekcji sztuki pięknej na świecie, śmiało konkurujące z Luwrem czy Prado. Kolekcja obrazów olejnych, rzeźby i innych eksponatów powstawała na przestrzeni kilkuset lat, począwszy od zainteresowania Carycy Katarzyny II malarstwem francuskim. Poznajmy podstawowe fakty o Ermitażu, które być może zachęcą do podróży naszych Czytelników!

Więcej...

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Inwestycja w sztukę - pastele

Zgadniecie Państwo czym jest proporcja 70 / 700 / 1650? Nie są to daty ani jednostki miary. To porównanie, jaką ilość odcieni pasteli oferowano odpowiednio w XVIII, połowie XIX wieku oraz jaką oferuje się obecnie. Pigment z wypełnieniem bowiem, to nie tylko kredka, jak mogą sobie wyobrażać nie zaznajomieni z historią sztuki. Podobnie jak gros innych technik artystycznych, malarstwo pastelowe przeszło na przestrzeni wieków ewolucję warsztatową i technologiczną. Tak - malarstwo - nie tylko rysunek z pomocą pasteli suchych lub mokrych, kojarzony z amatorskim wykorzystaniem tego medium ...

Więcej...

4 modne koncepcje w sztuce 2019

4 modne koncepcje w sztuce 2019

De gustibus ...

Preferencje dotyczące kolekcjonowania dzieł sztuki oraz ozdabiania nimi swoich domów, to sprawa osobista. Każdego sezonu jednak, podobnie jak w modzie, gastronomii czy turystyce, galerie sztuki współczesnej kreują trendy estetyczne. Jest to jednak zadanie specyficzne i dość niszowa wiedza o owych tendencjach sprawi, że goście w naszych progach docenią wysiłek dekoratorski. Dzięki biuletynom i ekskluzywnym magazynom wydawanym przez prestiżowe galerie sztuki wiemy, jakiego rodzaju eksponaty czy materiały nadadzą modnego sznytu naszym wnętrzom. Co dominowało w roku 2019?

Więcej...

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Kluczowe kulturowe znaczenie

Krytyk sztuki Federica Martini napisała w swojej książce, iż targi sztuki to sposób na "spektakularyzację codzienności" oraz budowanie wspólnej tożsamości miasta. Nie wypada się z ekspertką nie zgodzić. Uważa ona iż wydarzenia takie jak biennale mają potencjał polityczno-ekonomiczny oraz ułatwiają regenerację tkanki miejskiej. Od czasu pierwszego weneckiego Biennale w roku 1895 wiele w formule tego rodzaju imprezy artystycznej się zmieniło. Zarówno skala, wymiar socjologiczny, artystyczny jak i technologiczny. Poznajmy jednak najpierw czym są targi w modelu biennale i czemu są tak cenne dla świata sztuki!

Więcej...

Kategorie