Z życia galerii


Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Czy to pełnoprawna grafika?

Niektórzy obserwatorzy historii sztuki oraz rozwoju druku artystycznego nazywają ją "techniką zagadkową", inni "wyjątkową". Nie dla wszystkich koneserów dzieł sztuki pięknej jasne jest, czym kierują się twórcy wykonując monotypy - pojedyncze odbitki graficzne danej koncepcji artystycznej. W dobie limitowanych serii fotografii oraz ekskluzywnych inkografii, monotypia jawi się jako technika "samolubna" i nieszablonowa. Często nie uważa się tej metody za de facto grafikę, jednak unikatowość wykonania odbitki w technice monotypii skłania do bliższego przyjrzenia się jej arkanom. Przekonajmy się!

Więcej...

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą?

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Pieniądze, napięcie, profesjonalizm

W listopadzie 2017 roku Alex Rotter operował telefonicznymi zgłoszeniami na licytacji w domu aukcyjnym Christie's. W pewnym momencie wypowiedział niewiarygodne słowa "czterysta milionów", a po sali poszedł szmer niedowierzania i spekulacji kto zaproponował taką kwotę. Przybierając swoją najbardziej profesjonalną pozę, Rotter kilkakrotnie spytał anonimowego licytatora, czy jest pewien stawianej kwoty oraz wszystkich opłat dodatkowych. Uzyskał potwierdzenie, a kupiec nabył "Salvatora Mundi" Leonarda za 450.3 miliona USD. Potem aukcjoner wspominał, że wydawało mu się to chwilą, lecz licytacja trwała 18 minut. Nie stracił zimnej krwi, pomimo dramatycznych okoliczności i olbrzymiej ceny młotkowej. To unikatowy przypadek, ale jak pracuje aukcjoner w mniej spektakularnych warunkach? Wyjaśniamy.

Więcej...

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Papier, Picasso, Pasja

Wielcy mistrzowie malarstwa od zawsze charakteryzowali się jakąś cechą, często przywarą, która czyniła ich nietuzinkowymi. Mogły to być codzienne rytuały, ubiór czy metoda pracy w atelier malarskim. W przypadku słynnego Picassa było to tworzenie na materiale, który każdy z nas zna z prozaicznych zastosowań. Otóż mistrz z Figueras fascynował się … papierem. To właśnie w tym medium dosięgał najgłębszych pokładów swojej kreatywności, co może kłócić się z wiedzą ogólną o tym wybitnym artyście. Dziś serwujemy garść informacji o tym, w jaki sposób Picasso wykorzystywał papier w procesie twórczym.

Więcej...

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

  

Dlaczego akryl wraca do łask

Dla wielu profesjonalnych artystów malowanie obrazów farbami akrylowymi jest równoznaczne z zajęciami w przedszkolu. Wielu uczonych sztuk plastycznych również uważało przed połową XX wieku, że farby olejne to jedyne medium odpowiednie dla stworzenia wartościowego obrazu. Po tej cezurze zaczęto jednak opracowywać formułę farb wykorzystujących akryl, które wydawały się o wiele bardziej kuszące od drogich, dość toksycznych i wolno schnących olei. W początkach testów jednak właściwości akryli nie były idealne - były zbyt kredowe i niosły zbyt mało pigmentu. Po wielu latach możemy powiedzieć, że możliwości malarstwa akrylowego osiągnęły poziom znakomity. Przekonajmy się, jaką stylistykę dzieła sztuki współczesnej można uzyskać akrylami najnowszej generacji.

Więcej...

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

Niezwykła artystyczna atrakcja i misja

Mogłoby się wydawać, że koncepcja podwodnej galerii sztuki to pomysł karkołomny, szalony i niepoważny. Hotel lub restauracja poniżej poziomu wody - tego typu atrakcje brzmią bardziej komercyjnie, ale również ekscytująco. Lecz czy jest możliwe kontemplowanie dzieł sztuki i uchwycenie ich przesłania, kiedy ponad naszymi głowami znajdują się miliony litrów wody? Otóż w zaskakująco sporej liczbie lokalizacji postanowiono utworzyć takie galerie, jednak ich przesłanie nie jest czysto turystyczne. W grę ma wchodzić również ekologia i próba zwrócenia uwagi na problemy nękające nasze morza i oceany.

Więcej...

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Spodziewane ożywienie

Kiedy zapytamy przeciętnego Europejczyka o podanie kilku miast, które najbardziej kojarzą się jej/jemu ze sztuką, prawdopodobnie nie usłyszymy o stolicy Belgii. Będzie podobnie w przypadku pytania o muzea, targi sztuki współczesnej czy scenę artystyczną w ogóle. Popularne powiedzonko mówi, że Bruksela jest "kosmopolityczna, ale maleńka", jednak w niczym nie oddaje ono dynamiki miasta i jego faktycznego miejsca na globalnej scenie sztuk pięknych. Otóż na zachętę powiemy, iż w Brukseli odbywa się druga najstarsza europejska impreza targowa, natomiast samych obiektów muzealnych i galerii sztuki współczesnej jest w stolicy około 200!

Więcej...

Barwa niebieska w historii sztuki

Barwa niebieska w historii sztuki

Kolorowa sztuka, moda na kolor

Na naszym blogu poruszaliśmy kilkakrotnie kwestię psychologicznego wpływu barwy na percepcję dzieła sztuki. Pewne odcienie użyte do wykonania danych przedmiotów lub przestrzeni działają w naukowo określony sposób na widza. Wynika to z osobistych preferencji ale i zmiennych determinowanych genetycznie, co skrzętnie wykorzystują marketerzy, architekci czy artyści. Kolor jest więc rodzajem sugestii i nie pozostaje bez znaczenia kwestia trendów sezonowych. W historii sztuki jednak, jedna barwa czy też pigment warsztatowy malarzy obrazów olejnych, zapisał się niezwykle wyraźnie. Niektóre z dzieł z jego wykorzystaniem są wręcz ikoniczne. To błękit, lazur, kolor niebieski, kobalt...

Więcej...

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Zmiana polityki historycznej vs. sztuka

Powstała w wyniku wojny osiemdziesięcioletniej nowa holenderska Republika Zjednoczonych Prowincji była najzamożniejszym i najlepiej prosperującym organizmem państwowym Europy XVII wieku. Wraz z towarzyszącą temu sekularyzacją społeczeństwa, w Niderlandach wzrosło zainteresowanie malarstwem świeckim. Okres ten nazywany jest Złoty Wiekiem Malarstwa Niderlandzkiego, historia sztuki stosuje ten właśnie termin od dawna. Jednak w ostatnim czasie następuje rewizja poglądu na to sformułowanie i holenderskie instytucje kulturowych oraz galerie sztuk pięknych zmieniają podejście. Dlaczego zatem?

Więcej...

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Inwestycja w sztukę - pastele

Zgadniecie Państwo czym jest proporcja 70 / 700 / 1650? Nie są to daty ani jednostki miary. To porównanie, jaką ilość odcieni pasteli oferowano odpowiednio w XVIII, połowie XIX wieku oraz jaką oferuje się obecnie. Pigment z wypełnieniem bowiem, to nie tylko kredka, jak mogą sobie wyobrażać nie zaznajomieni z historią sztuki. Podobnie jak gros innych technik artystycznych, malarstwo pastelowe przeszło na przestrzeni wieków ewolucję warsztatową i technologiczną. Tak - malarstwo - nie tylko rysunek z pomocą pasteli suchych lub mokrych, kojarzony z amatorskim wykorzystaniem tego medium ...

Więcej...

Kategorie