Z życia galerii


5 podwodnych galerii sztuki na świecie

5 podwodnych galerii sztuki na świecie

Niezwykła artystyczna atrakcja i misja

Mogłoby się wydawać, że koncepcja podwodnej galerii sztuki to pomysł karkołomny, szalony i niepoważny. Hotel lub restauracja poniżej poziomu wody - tego typu atrakcje brzmią bardziej komercyjnie, ale również ekscytująco. Lecz czy jest możliwe kontemplowanie dzieł sztuki i uchwycenie ich przesłania, kiedy ponad naszymi głowami znajdują się miliony litrów wody? Otóż w zaskakująco sporej liczbie lokalizacji postanowiono utworzyć takie galerie, jednak ich przesłanie nie jest czysto turystyczne. W grę ma wchodzić również ekologia i próba zwrócenia uwagi na problemy nękające nasze morza i oceany.

Więcej...

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Bruksela w roli centrum sztuki nowoczesnej

Spodziewane ożywienie

Kiedy zapytamy przeciętnego Europejczyka o podanie kilku miast, które najbardziej kojarzą się jej/jemu ze sztuką, prawdopodobnie nie usłyszymy o stolicy Belgii. Będzie podobnie w przypadku pytania o muzea, targi sztuki współczesnej czy scenę artystyczną w ogóle. Popularne powiedzonko mówi, że Bruksela jest "kosmopolityczna, ale maleńka", jednak w niczym nie oddaje ono dynamiki miasta i jego faktycznego miejsca na globalnej scenie sztuk pięknych. Otóż na zachętę powiemy, iż w Brukseli odbywa się druga najstarsza europejska impreza targowa, natomiast samych obiektów muzealnych i galerii sztuki współczesnej jest w stolicy około 200!

Więcej...

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Złoty Wiek malarstwa holenderskiego na cenzurowanym

Zmiana polityki historycznej vs. sztuka

Powstała w wyniku wojny osiemdziesięcioletniej nowa holenderska Republika Zjednoczonych Prowincji była najzamożniejszym i najlepiej prosperującym organizmem państwowym Europy XVII wieku. Wraz z towarzyszącą temu sekularyzacją społeczeństwa, w Niderlandach wzrosło zainteresowanie malarstwem świeckim. Okres ten nazywany jest Złoty Wiekiem Malarstwa Niderlandzkiego, historia sztuki stosuje ten właśnie termin od dawna. Jednak w ostatnim czasie następuje rewizja poglądu na to sformułowanie i holenderskie instytucje kulturowych oraz galerie sztuk pięknych zmieniają podejście. Dlaczego zatem?

Więcej...

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Pastele  ||  Subtelność w świecie sztuki

Inwestycja w sztukę - pastele

Zgadniecie Państwo czym jest proporcja 70 / 700 / 1650? Nie są to daty ani jednostki miary. To porównanie, jaką ilość odcieni pasteli oferowano odpowiednio w XVIII, połowie XIX wieku oraz jaką oferuje się obecnie. Pigment z wypełnieniem bowiem, to nie tylko kredka, jak mogą sobie wyobrażać nie zaznajomieni z historią sztuki. Podobnie jak gros innych technik artystycznych, malarstwo pastelowe przeszło na przestrzeni wieków ewolucję warsztatową i technologiczną. Tak - malarstwo - nie tylko rysunek z pomocą pasteli suchych lub mokrych, kojarzony z amatorskim wykorzystaniem tego medium ...

Więcej...

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Listopadowe Targi Sztuki Dostępnej 2019

Już niebawem odbędzie się II edycja Targów Sztuki Dostępnej w Warszawie! Pierwsza edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów oraz koneserów sztuki współczesnej. To właśnie na dziełach sztuki tego nurtu skupia się nadchodzące wydarzenie. Kilkudziesięciu wystawców oraz ponad 20 galerii sztuki współczesnej przyciągnęły uwagę 3.500 gości! Jako wystawca Foksal 17 liczy na równie tłumne odwiedziny w edycji 2019, zapraszamy i podpowiadamy co wyjątkowego jest w TSD w Warszawie!

Więcej...

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

 

To już rok

Czy po 12 miesiącach od śmierci wybitnego artysty można napisać odpowiednie epitafium? Powielić je? 28 października 2018 pożegnaliśmy Edwarda Dwurnika, a jako Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 byliśmy silnie związani zarówno z twórczością malarza, jak i jego niezwykłą osobowością. Poświęcamy Mu dziś kilka słów wspomnienia i podziwu....

Więcej...

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Sztuka i jej dostępność

Skomplikowany temat dzisiejszego artykułu dotyka wielu aspektów: niepełnosprawnych artystów, ułatwień w muzeach i galeriach sztuki dla niepełnosprawnych i ogólnie pojętej inkluzywności osób z trudnościami zdrowotnymi. Czy jest to brak rampy dla wózka inwalidzkiego w muzeum, niezrozumienie dla istoty choroby psychicznej czy dyskryminacja na rynku wtórnym sztuk pięknych - nadal globalnie instytucje sztuki radzą sobie kiepsko. Jednak społeczeństwa stają się coraz bardziej aktywne i wyczulone na potrzeby osób z niepełnosprawnością, to truizm powiedzieć, iż osoby te również chcą poznać estetykę i artyzm.

Więcej...

3 filmy kreujące wizerunek handlarza sztuki

3 filmy kreujące wizerunek handlarza sztuki

Bezduszny sprzedawca?

Galerzysta, dealer, handlarz. Każde z tych określeń osób profesjonalnie zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki niesie za sobą subtelnie odmienne konotacje. Handlowanie, czy też obrót sztuką piękną może kojarzyć się z zaciętością aukcji sztuki oraz bezwzględną rywalizacją. W rzeczywistości, oraz w zależności od wielkości, prestiżu i planów galerii sztuki, operacje sprzedaży wyglądają inaczej. Jednak historia innej dziedziny twórczości artystycznej - filmu - pokazuje, iż scenarzyści zmonopolizowali jeden szczególny archetyp dealera sztuki. Przekonajmy się!

Więcej...

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

Rzeźba a tkanka miejska

Przestrzeń publiczna w wielu miastach na świecie obfituje w architekturę małą, pomniki i cokoły, formy rzeźbiarskie urbanistyczne, ogrodowe czy parkowe. Są to przeważnie zabytki istotne dla historii, tragicznej lub chwalebnej, danego okresu w historii miasta. To miejsca spotkań i punkty orientacyjne, które budują tożsamość i wyjątkowość współdzielonej przez mieszkańców przestrzeni. W wymiarze współczesnym rzeźba miejska zmienia się podobnie, jak pozostałe działy sztuki pięknej - powstają instalacje kinetyczne, multimedialne. Poznajmy ciekawe przykłady miejskiego rzeźbiarstwa na świecie!

Więcej...

5 przełomowych artystów AI

5 przełomowych artystów AI

Dylematy estetyczno-warsztatowe

Wielu ekspertów z dziedziny historii sztuki uważa, iż wpływ technologii na tę dziedzinę jest już właściwie przesądzony, jednak sprawy nie miały charakteru rewolucyjnego. Jednak zauważalna jest jedna prawidłowość, szczególnie nasilona w środowiskach artystycznych w ostatnim dziesięcioleciu. Otóż wynalezienie fotografii cyfrowej, badań obrazów olejnych ultrafioletem i inne tego typu zjawiska, nie budziły zasadniczego sprzeciwu w branży i w odbiorze. Jednak sztuczna inteligencja w świecie sztuki już tak - to przełomowe osiągnięcie technologiczne wywołuje dylematy. Są jednak artyści, obok których nie można przejść obojętnie. Przekonajmy się!

Więcej...

Kategorie