Z życia galerii


Pejzaż miejski w malarstwie  ||  Sztuka każdego pokolenia

Pejzaż miejski w malarstwie  ||  Sztuka każdego pokolenia

Urok miasta uchwycony na obrazie

Jest absolutnie jasne, że wraz z postępem cywilizacji pojawiają się nowe tematy artystyczne i rzemieślnicze. Gęsto zapisaną kartę w historii malarstwa tworzy nieustanny rozwój wielkomiejskiej architektury. Iskra postępu i estetyczne zalety architektury napędzają kreatywność twórców sztuki pięknej od kilkuset lat, a miejskie pejzaże stają się pamiątką danych czasów. Budownictwo oraz miastowy styl życia fascynują artystów nowego pokolenia i uświetniają dorobek również polskich malarzy.

Więcej...

Surrealizm || Cechy i pozycja rynkowa

Surrealizm || Cechy i pozycja rynkowa

Pochwała groteski

Historycy sztuki uważają surrealizm za przełomowy prąd artystyczny w najnowszej historii. Nieprzewidywalny, niekiedy niepokojący, frywolny i odrealniony. Jak powiedział twórca pojęcia, Guillaume Apollinaire w roku 1917, surrealizm jest prawdą poza realizmem i bez reszty uwalnia wyobraźnię. To rdzeń wielu dwudziestowiecznych trendów i inherentna składowa postmodernizmu. W najnowszej odsłonie to koncept idealny dla manipulacji cyfrowej, projektowania użytkowego czy animacji 3D. Jakie zatem mechanizmy i przesłanie artystyczne leżą u podstaw surrealistycznego malarstwa?

Więcej...

Dzieło sztuki na prezent  ||  Poradnik świąteczny

Dzieło sztuki na prezent || Poradnik świąteczny

Psychologia podarunku

Każdy z nas borykał się z wątpliwościami dotyczącymi zakupu upominku dla bliskiej osoby. Dzieło sztuki lub finezyjny drobiazg stanowią oryginalny pomysł na prezent, ale jest to również ambitne założenie i powinniśmy przy wyborze wziąć pod uwagę kilka spraw. Gdy znamy gust i preferencje obdarowywanej osoby to gros pracy za nami. Jeśli jest to sfera bardziej enigmatyczna, polecamy skorzystanie z naszych porad.

Więcej...

Konserwacja obrazów   ||    Nauka w służbie sztuki

Konserwacja obrazów || Nauka w służbie sztuki

Jak dbamy o dzieła sztuki w XXI wieku?

Konserwatorzy sztuki uznają za największe wyzwanie proces odkrywania techniki, jaką posługiwał się autor, w kontekście okresu dziejów i samej osoby malarza. Burzliwe losy historyczne często zaciemniają informacje niezbędne do odtworzenia medium i metod autorskich. Precyzyjna ekspertyza naukowa jest nieocenioną pomocą w konserwacji wiekowych dzieł sztuki. Aktualnie stosowane w pracowniach renowacyjnych techniki są niczym innym, jak zdobyczami nauki, które ratują obrazy dla potomności.

Więcej...

Historia abstrakcji   |   Ciekawostki malarskie

Historia abstrakcji | Ciekawostki malarskie

Malarstwo abstrakcyjne - charakterystyka nurtu

Zjawisko lawinowego wzrostu popularności obrazów po śmierci artysty, zarówno wśród szerokiej publiczności, jak i domów aukcyjnych, sugeruje swoistą ekskluzywność i zaszeregowanie. W wielu dziedzinach sztuki współczesnej występuje globalna skłonność do uznawania za protoplastów trendów tych artystów, którzy odnieśli największy sukces. Sukces mierzony rozpoznawalnością obrazów, ilością naśladowców czy ceną aukcyjną dzieł sztuki. Jak zatem wygląda rodowód przepastnego nurtu abstrakcjonizmu?

Więcej...

Wpływ barwy na percepcję odbiorcy sztuki

Wpływ barwy na percepcję odbiorcy sztuki

Barwa w życiu człowieka

Barwy oddziałują na człowieka na wielu płaszczyznach i w rozmaity sposób. Wybierając dekorację do domu lub biura, taką jak obraz olejny, kierujemy się nie tylko wartością inwestycyjną dzieła sztuki, lecz również emocjom, które w nas wywołuje. Dowiedzmy się jak spektrum kolorystyczne może ukierunkować odbiór estetyczny...

Więcej...

Obrazy Edwarda Dwurnika. Tulipany i Action painting

Obrazy Edwarda Dwurnika. Tulipany i Action painting

Monochromatyczne miasta Dwurnika i action painting w stylu Pollocka

Edward Dwurnik tworzy swoje obrazy na pracach innych artystów, co wzbudza w świecie sztuki pewne kontrowersje. Maluje widoki miast, monochromatyczne, błękitne oraz żywe i kolorowe, tworzy również portrety oraz akty. Artysta znany również ze swych prostych, bogatych kolorystycznie tulipanów - niewielkich obrazów z symbolicznym kwiatkiem oraz dużych formatów zapełnionych po brzegi multiplikacjami tych jednobarwnych kwiatów, zajął się malowaniem ciekawych abstrakcji.

Więcej...

Tematy tabu, baśniowy świat i groteska, czyli rysunki Piotra Kamieniarza

Tematy tabu, baśniowy świat i groteska, czyli rysunki Piotra Kamieniarza

Groteskowe rysunki Piotra Kamieniarza

Piotr Kamieniarz to twórca świadomy swej sztuki, wnikliwy obserwator społeczeństwa, znawca ludzi. Jego podszyte groteską, czarno-białe rysunki w subtelny sposób obnażają ludzkie przywary, poruszają tematy tabu, ukazują to czego się wstydzimy, o czym boimy się rozmawiać. Te urocze, pełne słodyczy prace w symboliczny sposób poruszają trudną tematykę zdrady, bólu, rozczarowania. Kamieniarz jako wnikliwy obserwator ludzi w przystępny dla sposób, pod kamuflażem urokliwych rysunków przemyca prawdę, porusza problemy społeczne.

Więcej...

Wyzwanie Leona Dudiy

Wyzwanie Leona Dudiy

Rekonstrukcja Obrazu Andreasa Stecha wykonana przez Leonida Dudija

Wyjątkowe dzieło sztuki Leona Dudija, wspaniała rekonstrukcja obrazu przedstawiającego Mękę Pańską na podstawie obrazu pędzla Andreasa Stecha (1635-1697)

Więcej...

Edward Dwurnik - artysta malarz

Edward Dwurnik - artysta malarz

Kim jest malarz Edward Dwurnik?

Edward Dwurnik to wybitny polski artysta urodzony w 1943 roku w Radzyminie. Studia rozpoczął na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa i rzeźby prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej w 1970 roku.

Edward Dwurnik jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Wczesne prace Dwurnika to studenckie rysunki ołówkiem. Niewielkie ołówkowe pejzaże. Przez 40 lat twórczości Dwurnik mocno związał się z malarstwem, a głównym jego nurtem jest cykl Podróże autost...

Więcej...

Kategorie