Z życia galerii


Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Listopadowe Targi Sztuki Dostępnej 2019

Już niebawem odbędzie się II edycja Targów Sztuki Dostępnej w Warszawie! Pierwsza edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów oraz koneserów sztuki współczesnej. To właśnie na dziełach sztuki tego nurtu skupia się nadchodzące wydarzenie. Kilkudziesięciu wystawców oraz ponad 20 galerii sztuki współczesnej przyciągnęły uwagę 3.500 gości! Jako wystawca Foksal 17 liczy na równie tłumne odwiedziny w edycji 2019, zapraszamy i podpowiadamy co wyjątkowego jest w TSD w Warszawie!

Więcej...

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

 

To już rok

Czy po 12 miesiącach od śmierci wybitnego artysty można napisać odpowiednie epitafium? Powielić je? 28 października 2018 pożegnaliśmy Edwarda Dwurnika, a jako Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 byliśmy silnie związani zarówno z twórczością malarza, jak i jego niezwykłą osobowością. Poświęcamy Mu dziś kilka słów wspomnienia i podziwu....

Więcej...

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Udostępnianie sztuki niepełnosprawnym

Sztuka i jej dostępność

Skomplikowany temat dzisiejszego artykułu dotyka wielu aspektów: niepełnosprawnych artystów, ułatwień w muzeach i galeriach sztuki dla niepełnosprawnych i ogólnie pojętej inkluzywności osób z trudnościami zdrowotnymi. Czy jest to brak rampy dla wózka inwalidzkiego w muzeum, niezrozumienie dla istoty choroby psychicznej czy dyskryminacja na rynku wtórnym sztuk pięknych - nadal globalnie instytucje sztuki radzą sobie kiepsko. Jednak społeczeństwa stają się coraz bardziej aktywne i wyczulone na potrzeby osób z niepełnosprawnością, to truizm powiedzieć, iż osoby te również chcą poznać estetykę i artyzm.

Więcej...

3 filmy kreujące wizerunek handlarza sztuki

3 filmy kreujące wizerunek handlarza sztuki

Bezduszny sprzedawca?

Galerzysta, dealer, handlarz. Każde z tych określeń osób profesjonalnie zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki niesie za sobą subtelnie odmienne konotacje. Handlowanie, czy też obrót sztuką piękną może kojarzyć się z zaciętością aukcji sztuki oraz bezwzględną rywalizacją. W rzeczywistości, oraz w zależności od wielkości, prestiżu i planów galerii sztuki, operacje sprzedaży wyglądają inaczej. Jednak historia innej dziedziny twórczości artystycznej - filmu - pokazuje, iż scenarzyści zmonopolizowali jeden szczególny archetyp dealera sztuki. Przekonajmy się!

Więcej...

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

5 niebanalnych rzeźb miejskich na świecie

Rzeźba a tkanka miejska

Przestrzeń publiczna w wielu miastach na świecie obfituje w architekturę małą, pomniki i cokoły, formy rzeźbiarskie urbanistyczne, ogrodowe czy parkowe. Są to przeważnie zabytki istotne dla historii, tragicznej lub chwalebnej, danego okresu w historii miasta. To miejsca spotkań i punkty orientacyjne, które budują tożsamość i wyjątkowość współdzielonej przez mieszkańców przestrzeni. W wymiarze współczesnym rzeźba miejska zmienia się podobnie, jak pozostałe działy sztuki pięknej - powstają instalacje kinetyczne, multimedialne. Poznajmy ciekawe przykłady miejskiego rzeźbiarstwa na świecie!

Więcej...

Słoneczniki van Gogha || Symbole radości czy melancholii?

Słoneczniki van Gogha || Symbole radości czy melancholii?

Początki rozpoznawalności

W 1887 roku pewien zmagający się z losem malarz wystawił swoje obrazy w miejscu zwanym Grand Bouillon-Restaurant du Chalet, w Paryżu. Ze względu na niewielki oddźwięk i krótki czas wystawy, Vincent van Gogh srodze pokłócił się z właścicielem miejsca i zabrał swoje prace na zwykłym ręcznym wózku. Dopiero po czasie zestawem obrazów olejnych zainteresował się ... Paul Gauguin. Wybrał dla siebie dwa obrazy w konwencji martwej natury, atłasowych i płomiennych kielichów słoneczników o wyglądzie płomieni. Van Gogh wymienił je na jedynie jeden obraz poważanego symbolisty. Jaka jest pełna historia Słoneczników?

Więcej...

6 hoteli dla miłośników sztuki || Ranking 2019

6 hoteli dla miłośników sztuki || Ranking 2019

Art hotels wciąż wyjątkowe

Artystyczny hotel nie jest konceptem nowym, wszak na całym świecie formuła serwisu hotelarskiego ewoluuje nieustannie, aby zapewnić turystom maksimum wrażeń. Wiele hoteli o rozmaitym standardzie skłonnych jest do kooperacji z galeriami sztuki lub ruchomymi wystawami cyklicznymi. Oczywiście są i takie placówki, które wywieszają kilka awangardowych obrazów na ścianach lobby i zaczynają mówić o sobie "art hotel". Dodatkowo, jeśli hotel znajduje się w sieci komercyjnej i podlega zasadom korporacyjnym, artystyczna wizja nieco się rozmywa. Wybraliśmy dla Was te hotele, które wyróżniają się pomysłowością i zaangażowaniem w estetyczny przekaz, godzien sztuk pięknych!

Więcej...

5 słynnych artystów na wakacjach || Urlop a kreatywność

5 słynnych artystów na wakacjach || Urlop a kreatywność

Stymulacja estetyczna poprzez odpoczynek

Naukowcy z kilku różnych dziedzin, w tym socjologii, psychologii czy neurologii, orzekli iż urlop od pracy to niezbędny element życia społecznego. Nie brali oni pod uwagę jedynie aspektów relaksacyjnych oraz czysto wypoczynkowych - redukcji zmęczenia i stresu. Okazało się, iż w grupie testowej osób odbywających urlop po pełnych 9 miesiącach pracy, wzrasta poziom kreatywności. Jeśli dodatkowo jest to osoba uzdolniona artystycznie, jej wyniki pną się w górę po taki, dziś powiedzielibyśmy, resecie. Mówimy tu o 10 do 14 dni odpoczynku na wyjeździe, lecz to na pewno nie jest nasz wynalazek! Jak radzili sobie z natłokiem obowiązków sławni artyści-malarze wiele lat temu?

Więcej...

Kryptowaluty w obrocie dziełami sztuki || Nowe horyzonty

Kryptowaluty w obrocie dziełami sztuki || Nowe horyzonty

Kryptowaluty w globalnej świadomości

Zwolennicy technologii blockchain nieustannie zmagają się najważniejszym zarzutem: to mechanizm destrukcyjny dla światowych rynków finansowych. Sporą "winę" za to ponosi silny związek między rozmaitymi kryptowalutami oraz rozdrobnienie tego nowego, nie do końca definiowalnego sektora płatności i obrotu. Jednak od końca 2018 roku pojawiają się głosy, iż kryptowaluty nie odpowiadają jedynie za bilans strat i zysków i mogą stanowić usprawnienie w innych gałęziach gospodarki - na przykład na rynku sztuki piękne. Poznajmy ogólne zasady funkcjonowania i związki blockchainu z przepływem artefaktów oraz kolekcjonerstwem.

Więcej...

Samochody w dziełach sztuki  ||  Pasja i artyzm

Samochody w dziełach sztuki  ||  Pasja i artyzm

Samochody a kultura światowa

Twierdzimy, że nie trzeba być zapaleńcem motoryzacji czy miłośnikiem wyścigów, by docenić piękno samochodu. Odkąd z fabryki wyjechał pierwszy Ford Model T, auta stały się nie tylko środkiem transportu, ale sposobem wyrażenia unikalnego stylu i osobowości. Czy to samochody w duchu old school czy też nowoczesne, w Europie oraz Stanach Zjednoczonych stanowią one istotny element kultury masowej oraz kolekcjonerskiej. Doczekały się zatem odzwierciedlenia w sztukach pięknych i komercyjnej działalności artystycznej. Auta znajdziemy w każdej dziedzinie sztuki - oto krótkie podsumowanie!

Więcej...

Kategorie