Z życia galerii


Nowoczesne obrazy jesienią. Kolor sezonu!

Nowoczesne obrazy jesienią. Kolor sezonu!

Trendy sztuka na jesień 2021

Choć dzisiejsza propozycja czytelnicza Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17 opatrzona jest fotografią koniczyny, nie przenieśliśmy Państwa w czas celebracji święta St. Patrick's! Powracamy natomiast do kwestii nieodłącznej współpracy barw i tonacji w nowoczesnych obrazach na ścianę. Współczesne malarstwo również, podobnie jak moda czy rękodzieło i wyposażenie wnętrz, pozostaje czujne w kwestii aktualnych trendów kolorystycznych. Pod hasłem "moda" kryją się niekiedy niepochlebne konotacje, gdy mówimy o sztuce pięknej, jednak w szybko zmieniającym się świecie inwestycja w obrazy może być też elementem popularności i tego, co miło zobaczyć u siebie jako dekoracja na ścianę!

Więcej...

Minimalizm w sztuce nowoczesnej || Vademecum

Minimalizm w sztuce nowoczesnej || Vademecum

Nowoczesny obraz bez przekazu?

To, co zaskakuje w opracowaniach dotyczących historii sztuki najbardziej, to przymiotnik jakim określa się nurt minimalizmu - ekstremalny! Słowo to kojarzy się w sposób oczywisty z przesadą, nadmiarem środków wyrazu i przekraczaniem reguł. W zakresie twórczości artystycznej jednak, minimalizm wykształcił się jako celowe stosowanie pojedynczych prostych form i barw, w sposób który może kłócić się z ideą tworzenia w ogóle. Zgodnie z założeniami tego prądu, dzieło sztuki w żaden sposób nie ma imitować rzeczywistości - jest nią - co do zasady spełniając przesłanki malarstwa abstrakcyjnego czy rzeźby. Opowiadamy o genezie minimalizmu jako osobnego nurtu i wyjaśniamy jego znaczenie. Zapraszamy!

Więcej...

Galerie sztuki eksperymentują, czyli o malarskiej inwersji

Galerie sztuki eksperymentują, czyli o malarskiej inwersji

Artystyczne psikusy?

W świecie sztuki współczesnej i wystawiennictwa obserwować można zmianę formuły targów i happeningów artystycznych. Rok 2020 zaś postawił tę branżę przed koniecznością zasadniczego przeformułowania prezentacji dzieł, sprzedaży eksponatów oraz dostępu do informacji o aukcjach sztuki nowoczesnej. Wszystko wskazuje na to, iż oba sukcesywne procesy będą się nadal rozwijać, jednak w dzisiejszym wpisie chcemy skupić się na ciekawym zagadnieniu psychologii galeryjnej. Nie jest to termin naukowy, jednak pokazuje jak poza mechanizmami rynkowymi twórcy i marszandzi sztuki urozmaicają jej odbiór. Są to proste triki, owocujące złożonymi wnioskami dla artyzmu!

Więcej...

Malarstwo kwiatowe || Powiew wiosny w sztuce

Malarstwo kwiatowe || Powiew wiosny w sztuce

Bukiet życia

Światowe autorytety z dziedziny estetyki i historii sztuki uważają, iż kwiat jest tworem doskonałym i kompletnym. W znaczeniu metafizycznym ich rozwój, trwanie oraz usychanie jest perfekcyjną metaforą ludzkiego życia. Nic zatem dziwnego, że kompozycje kwiatowe tworzyli malarze o najsłynniejszych nazwiskach: Monet, Renoir, van Gogh, Cezanne... Etapy przez które w naturze przechodzi piękna kwietna roślina, mogą służyć za środek wyrazu dla spektrum emocji, w zależności od intencji twórcy olejnego obrazu. Już niebawem nastanie astronomiczna oraz kalendarzowa wiosna, czas zmian i oddechu - na naszej półkuli - zatem parę słów o pozytywnych konotacjach kwiatów wiosennych w malarstwie!

Więcej...

Neuroestetyka w sztuce || Badania i rozwój

Neuroestetyka w sztuce || Badania i rozwój

Sztuka nowoczesna - synergia dyscyplin

Na blogu Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17 poruszaliśmy wielokrotnie temat powiązań sztuki pięknej z innymi dyscyplinami i gałęziami działalności człowieka. Na plan pierwszy wysuwają się zwykle nauki ścisłe oraz humanistyczne - od chemii po psychologię. Dziś chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom, miłośnikom sztuki współczesnej, zagadnienie stosunkowo nowe w obszarze nauki. Dyscyplinę wieloaspektową i łączącą świat wrażeń estetycznych z biologią człowieka. Czy to brzmi zbyt chłodno i systemowo? Takie wrażenie można odnieść jedynie patrząc na termin: neuroestetyka, które znika gdy poznamy arkana zjawiska w syntetycznej i przystępnej formie. Zapraszamy do lektury!

Więcej...

Teoria barw  ||  Subiektywna i mierzalna

Teoria barw  ||  Subiektywna i mierzalna

Percepcja koloru w sztuce

Dziś postanowiliśmy przybliżyć i przypomnieć Państwu o kolejnym aspekcie, szeroko pojętych, sztuk audiowizualnych. Obok medium, tematu czy formatu absolutnie kluczowe miejsce zajmuje w odbiorze sztuki współczesnej kolor. W języku polskim słowo stosowane wymiennie z rzeczownikiem "barwa", jednak w malarstwie napotykamy na ich rozróżnienie - o czym piszemy dalej. Nie zajmiemy się jednak stricte psychologią koloru, co w dzisiejszych czasach jest domeną branży reklamowej i marketingowej. Już w przeszłych wiekach bowiem, zaczęła się kształtować teoria barw, opisująca subiektywny wpływ kolorów na percepcję widza na kilku usystematyzowanych poziomach.

Więcej...

Sztuka jako prezent biznesowy  ||  Propozycje

Sztuka jako prezent biznesowy  ||  Propozycje

Sztuka w pracy

W zeszłorocznym wpisie świątecznym na blogu Galerii Foksal 17 zaznaczaliśmy, jak powinno dokonywać się wyboru prezentu dla osoby bliskiej, rodziny lub przyjaciół. Podpowiadaliśmy gdzie są granice osobistego gustu czy emocji włożonych w wybór upominku. W 2020 roku sztuka na prezent wystąpi w odsłonie biznesowej. W kulturze korporacyjnej bowiem, nie tylko ugruntowuje się tradycja dawania prezentów współpracownikom, lecz również poważniejsze inicjatywy np. z okazji jubileuszu pracy szefa. W tych przypadkach nie zawsze możemy sobie pozwolić na swobodę, poznajmy więc garść porad dotyczących dzieła sztuki jako prezentu firmowego, którym może być nowoczesny obraz olejny lub rękodzieło. Zapraszamy!

Więcej...

Aukcja sztuki online  ||  Bezpieczeństwo transakcji

Aukcja sztuki online  ||  Bezpieczeństwo transakcji

Od klasyki po futurystykę

Arkana przeprowadzania aukcji sztuki są same w sobie osobliwe, nieubłagane i ocierają się o rytuał. Transakcje biznesowe na rynku sztuki odbywają się twarzą w twarz lub telefonicznie, lecz zawsze finalnie na podstawie fizycznie podpisywanych dokumentów. Jeszcze kilka lat temu finalizacja zakupu dzieła sztuki poprzez Internet nie była traktowana poważnie, uważano że to zajęcie dla amatorów lub przypadkowych użytkowników World Wide Web. Jednak z czasem, gdy galerie sztuki współczesnej oraz domy aukcyjne zaczęły inwestować w nowoczesne technologie sytuacja się zmienia. Pandemia koronawirusa roku 2020 dodatkowo sprawiła, że liczby i udział procentowy aukcji online stanął obecnie na głowie. Czy pozytywnie?

Więcej...

Sztuka z plastiku  ||  Recykling, realizacje

Sztuka z plastiku  ||  Recykling, realizacje

Medium is the message

Wiek dwudziesty przyniósł sztuce pięknej niezmierzoną ilość innowacji zarówno estetycznych, światopoglądowych (tzw. statement art), jak i przekroju materiałów - medium. Do tworzenia obrazów, rzeźby czy w końcu instalacji przestrzennych i kinetycznych zaczęto stosować materiały nietradycyjne, techniki mieszane, nowe odmiany druku . Dzieła sztuki do globalny dorobek ludzkości, obszar skupiony na procesie twórczym, kolekcjonerstwie oraz inwestycjach w obrazy olejne oraz - ujmując to górnolotnie - źródło piękna. Wraz z pogłębianiem się świadomości ochrony środowiska owego globu, pojawiają się inicjatywy wykorzystania na rynku sztuki materiałów, które go zatruwają od dziesięcioleci - plastiku. Czy jest to innowacja estetyczna?

Więcej...

Oleg Litvinenko - twórca baśniowych miniatur

Oleg Litvinenko - twórca baśniowych miniatur

Estetyczny pakiet

W ostatnich latach rynek dzieł sztuki pięknej, w zakresie ewolucji dziedziny, podlega podobnym zmianom, jak wiele pozostałych procesów i wytworów działalności kulturalnej człowieka. W największym możliwym skrócie mamy na myśli syntezę metod, technik i tematów jakie wykorzystywane są przez artystów czy performerów. Bohater naszego dzisiejszego wpisu blogowego, Oleg Litvinenko, doskonali w swoim warsztacie artystycznym nie tylko techniki obrazowania i nurty malarskie. Jego olejne miniatury przede wszystkim aranżowane są tak, aby przyciągnąć publiczność mieszaną - zarówno małych "milusińskich", jak i dorosłych koneserów sztuki współczesnej. Zapraszamy do biogramu!

Więcej...

Kategorie