Z życia galerii


Sztuka ukraińska || W kierunku XXI wieku

Sztuka ukraińska || W kierunku XXI wieku

Dynamika sprzedaży sztuki ukraińskiej

Ukraina - młoda, niepewna demokracja, od ponad 5 lat targana konfliktami zbrojnymi i terytorialnymi. Pomimo poważnych politycznych zawirowań i skomplikowanych zależnościach, sztuka ukraińska zdołała w XXI wieku odcisnąć znaczące piętno na globalnym rynku sztuki pięknej. Artyści ukraińscy biorą udział w rozmaitych krajowych i zagranicznych wystawach malarstwa nowoczesnego, w świetnej kondycji jest rękodzieło ludowe, a galerie sztuki oraz muzea stale zwiększają swoją ofertę. Na rynku tym zachodzą jednak specyficzne procesy dotyczące popytu na nowoczesne obrazy olejne, czemu dziś się przyglądamy na blogu.

Więcej...

Digital Gallery Hopping || Trend w pandemii

Digital Gallery Hopping || Trend w pandemii

Antidotum na kryzys

Wieczorne czy nocne zwiedzanie określonej porcji muzeów czy galerii sztuki współczesnej jest popularne od lat. Na całym świecie urządzane są tzw. noce muzeów, obfitujące w artystyczne atrakcje dla chętnych poświęcić ten czas koneserów sztuki oraz turystów. Trwająca od początku 2020 roku, fatalna w skutkach na wielu poziomach, pandemia koronawirusa, wymusiła zmiany również i w tym aspekcie kulturalnej rozrywki. Jednak zamknięte dla zwiedzających muzea i galerie zdołały w zdumiewająco szybkim czasie zaadaptować się do kryzysu. Poznajmy sposoby na udostępnianie sztuki pięknej poprzez inicjatywy online!

Więcej...

Wet-on-wet, alla prima  ||  Wyjątkowa technika olejna

Wet-on-wet, alla prima  ||  Wyjątkowa technika olejna

Olej i improwizacja?

Istnieją wypracowywane poprzez stulecia techniki malarskie, które są ujęte w konkretne ramy teoretyczne. Sztuka dwudziestego wieku, a właściwie już ruchy impresjonistyczne oraz modernizm, przełamały sporą ilość z tych ram. W następstwie rosnącej popularności abstrakcji i surrealizmu warsztat artystów-malarzy również ewoluował, a podejście do klasycznej szkoły rozluźniło. Kiedy sztukę figuratywną zastąpiła w dużej mierze estetyka wieloznaczności i nieprzewidywalności efektu końcowego, technika olejna wet-on-wet znalazła dla siebie znakomity zakątek w historii malarstwa i sztuk pięknych. Poznajmy jej cechy.

Więcej...

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Kultura wyższa vs. wirus

Jeszcze na przełomie stycznia i lutego 2020 magazyny i portale branżowe publikowały sugestie dla koneserów i miłośników sztuki pięknej na "spring break", czy też tegoroczną Majówkę. Niestety rzeczywistość globalna okazała się koszmarem dla milionów ludzi, gałęzi gospodarki oraz wszelakich usług. Wybuchła pandemia choroby Covid-19, która zostanie zapamiętana na kartach historii. Budzącą się wiosną 2020 nikomu nie w głowie wyjazdy i wypoczynek, po pierwsze z powodu obostrzeń państwowych, po drugie ze względu na obawę o własne życie i zdrowie. Dla zachowania zdrowia od strony emocjonalnej jednak, świat sztuki pięknej przychodzi w sukurs spragnionym estetycznych i artystycznych doświadczeń. A zatem koronawirus versus świat wirtualnej rzeczywistości muzealno-galeryjnej!

Więcej...

Impasto  ||  Warstwy artystycznej ekspresji

Impasto  ||  Warstwy artystycznej ekspresji

Głębia i tekstura

Pojawiająca się od czasów weneckiego Renesansu technika nadawania obrazowi olejnemu głębi, pojawiała się również w epoce Baroku (odpowiednio Tycjan; Rubens). Znaczący wzrost popularności impast wśród artystów malarzy nastąpił w dziewiętnastowiecznych obrazach naturalistycznych, romantycznych oraz pejzażach. Nomen omen "zgłębianie" zagadnienia tekstury w malarstwie nabrało szczególnego znaczenia w przypadku akrylowych i olejnych obrazów współczesnych, których zadaniem było obdarzenie faktury dzieła własnym życiem i charakterem, nie mniej ważnym niż tematyka i wena twórcy. Poznajmy arkana impasto

Więcej...

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Monotypia  ||  Wyjątkowa technika graficzna

Czy to pełnoprawna grafika?

Niektórzy obserwatorzy historii sztuki oraz rozwoju druku artystycznego nazywają ją "techniką zagadkową", inni "wyjątkową". Nie dla wszystkich koneserów dzieł sztuki pięknej jasne jest, czym kierują się twórcy wykonując monotypy - pojedyncze odbitki graficzne danej koncepcji artystycznej. W dobie limitowanych serii fotografii oraz ekskluzywnych inkografii, monotypia jawi się jako technika "samolubna" i nieszablonowa. Często nie uważa się tej metody za de facto grafikę, jednak unikatowość wykonania odbitki w technice monotypii skłania do bliższego przyjrzenia się jej arkanom. Przekonajmy się!

Więcej...

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Aukcjonerzy dzieł sztuki. Jak pracują?

Pieniądze, napięcie, profesjonalizm

W listopadzie 2017 roku Alex Rotter operował telefonicznymi zgłoszeniami na licytacji w domu aukcyjnym Christie's. W pewnym momencie wypowiedział niewiarygodne słowa "czterysta milionów", a po sali poszedł szmer niedowierzania i spekulacji kto zaproponował taką kwotę. Przybierając swoją najbardziej profesjonalną pozę, Rotter kilkakrotnie spytał anonimowego licytatora, czy jest pewien stawianej kwoty oraz wszystkich opłat dodatkowych. Uzyskał potwierdzenie, a kupiec nabył "Salvatora Mundi" Leonarda za 450.3 miliona USD. Potem aukcjoner wspominał, że wydawało mu się to chwilą, lecz licytacja trwała 18 minut. Nie stracił zimnej krwi, pomimo dramatycznych okoliczności i olbrzymiej ceny młotkowej. To unikatowy przypadek, ale jak pracuje aukcjoner w mniej spektakularnych warunkach? Wyjaśniamy.

Więcej...

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Picasso i papier. Fascynacja wielkiego mistrza

Papier, Picasso, Pasja

Wielcy mistrzowie malarstwa od zawsze charakteryzowali się jakąś cechą, często przywarą, która czyniła ich nietuzinkowymi. Mogły to być codzienne rytuały, ubiór czy metoda pracy w atelier malarskim. W przypadku słynnego Picassa było to tworzenie na materiale, który każdy z nas zna z prozaicznych zastosowań. Otóż mistrz z Figueras fascynował się … papierem. To właśnie w tym medium dosięgał najgłębszych pokładów swojej kreatywności, co może kłócić się z wiedzą ogólną o tym wybitnym artyście. Dziś serwujemy garść informacji o tym, w jaki sposób Picasso wykorzystywał papier w procesie twórczym.

Więcej...

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

Malarstwo akrylowe || Techniki popularne w 2020

  

Dlaczego akryl wraca do łask

Dla wielu profesjonalnych artystów malowanie obrazów farbami akrylowymi jest równoznaczne z zajęciami w przedszkolu. Wielu uczonych sztuk plastycznych również uważało przed połową XX wieku, że farby olejne to jedyne medium odpowiednie dla stworzenia wartościowego obrazu. Po tej cezurze zaczęto jednak opracowywać formułę farb wykorzystujących akryl, które wydawały się o wiele bardziej kuszące od drogich, dość toksycznych i wolno schnących olei. W początkach testów jednak właściwości akryli nie były idealne - były zbyt kredowe i niosły zbyt mało pigmentu. Po wielu latach możemy powiedzieć, że możliwości malarstwa akrylowego osiągnęły poziom znakomity. Przekonajmy się, jaką stylistykę dzieła sztuki współczesnej można uzyskać akrylami najnowszej generacji.

Więcej...

Kategorie