Z życia galerii


Aukcja sztuki online  ||  Bezpieczeństwo transakcji

Aukcja sztuki online  ||  Bezpieczeństwo transakcji

Od klasyki po futurystykę

Arkana przeprowadzania aukcji sztuki są same w sobie osobliwe, nieubłagane i ocierają się o rytuał. Transakcje biznesowe na rynku sztuki odbywają się twarzą w twarz lub telefonicznie, lecz zawsze finalnie na podstawie fizycznie podpisywanych dokumentów. Jeszcze kilka lat temu finalizacja zakupu dzieła sztuki poprzez Internet nie była traktowana poważnie, uważano że to zajęcie dla amatorów lub przypadkowych użytkowników World Wide Web. Jednak z czasem, gdy galerie sztuki współczesnej oraz domy aukcyjne zaczęły inwestować w nowoczesne technologie sytuacja się zmienia. Pandemia koronawirusa roku 2020 dodatkowo sprawiła, że liczby i udział procentowy aukcji online stanął obecnie na głowie. Czy pozytywnie?

Więcej...

Sztuka z plastiku  ||  Recykling, realizacje

Sztuka z plastiku  ||  Recykling, realizacje

Medium is the message

Wiek dwudziesty przyniósł sztuce pięknej niezmierzoną ilość innowacji zarówno estetycznych, światopoglądowych (tzw. statement art), jak i przekroju materiałów - medium. Do tworzenia obrazów, rzeźby czy w końcu instalacji przestrzennych i kinetycznych zaczęto stosować materiały nietradycyjne, techniki mieszane, nowe odmiany druku . Dzieła sztuki do globalny dorobek ludzkości, obszar skupiony na procesie twórczym, kolekcjonerstwie oraz inwestycjach w obrazy olejne oraz - ujmując to górnolotnie - źródło piękna. Wraz z pogłębianiem się świadomości ochrony środowiska owego globu, pojawiają się inicjatywy wykorzystania na rynku sztuki materiałów, które go zatruwają od dziesięcioleci - plastiku. Czy jest to innowacja estetyczna?

Więcej...

Zaduszki, strach, gusła - czyli sztuka a śmierć

Zaduszki, strach, gusła - czyli sztuka a śmierć

Duch sztuki

Dzieła sztuki pięknej oraz rozmaite dziedziny rzemiosła nie unikały na przestrzeni historii właściwie żadnych tematów. Również tych niepokojących, pozornie tabu lub wręcz odrażających. Czymże innym są sceny walk na obrazach olejnych czy miedziorytach lub w rzeźbie. Czymże innym są przedstawienia istot piekielnych, morderstw czy elementów okultystycznych. Odwoływanie się do uczuć podstawowych oraz ludzkich instynktów z pewnością przyciąga uwagę widza, konesera sztuki. Archetyp śmierci w sztuce występuje od zarania artystycznych prób człowieka, aż po sztukę współczesną. Za nami Halloween oraz Święto Zmarłych - w Dzień Zaduszny poznajmy kilka przykładów!

Więcej...

Oleg Litvinenko - twórca baśniowych miniatur

Oleg Litvinenko - twórca baśniowych miniatur

Estetyczny pakiet

W ostatnich latach rynek dzieł sztuki pięknej, w zakresie ewolucji dziedziny, podlega podobnym zmianom, jak wiele pozostałych procesów i wytworów działalności kulturalnej człowieka. W największym możliwym skrócie mamy na myśli syntezę metod, technik i tematów jakie wykorzystywane są przez artystów czy performerów. Bohater naszego dzisiejszego wpisu blogowego, Oleg Litvinenko, doskonali w swoim warsztacie artystycznym nie tylko techniki obrazowania i nurty malarskie. Jego olejne miniatury przede wszystkim aranżowane są tak, aby przyciągnąć publiczność mieszaną - zarówno małych "milusińskich", jak i dorosłych koneserów sztuki współczesnej. Zapraszamy do biogramu!

Więcej...

Rzeźba marmurowa w historii sztuki  ||  Przegląd

Rzeźba marmurowa w historii sztuki  ||  Przegląd

Od geologii po piękno

Marmur jest materiałem najczęściej kojarzonym z klasycznym okresem rozwoju sztuki, ma on również artystyczne konotacje w starożytnej sztuce Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Wystarczy wymienić ateński Partenon czy indyjski Taj Mahal, by uzmysłowić sobie jak ważnym kamieniem był marmur w wiekach dawnych. Ten piękny materiał, którego zawdzięczamy procesom geologicznym, stosowano w architekturze, reliefach oraz - oczywiście - rzeźbie wolnostojącej. Grecy określali marmur mianem "błyszczącego kamienia" a jego obecność zaznaczała się w sztuce bizantyjskiej oraz w Renesansie. Jak toczyły się losy marmurowych rzeźb i czy współczesne galerie sztuki są nimi zainteresowane?

Więcej...

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Ukojenie dla oka

Jaka wizja przychodzi Państwu na myśl, kiedy padnie hasło "krajobraz"? Prawdopodobnie widok na otwartą przestrzeń, wzniesienia, roślinność, góry, wodę. Zdecydowanie nasze myśli wędrują ku wizualizacji przyrody bez ingerencji człowieka, dziewiczej, lub też z dodatkami w postaci sylwetek, budynków, dróg. Byłaby to najprostsza i dość niesprawiedliwie uboga definicja gatunku malarskiego, jakim jest pejzaż. Artystyczne przedstawienia krajobrazu mogą również przedstawiać obszary wiejskie lub miejskie, jednak dziś zajmiemy się klasyczną formą pejzażu, który wzbogaca dorobek kulturowy i sztukę piękną od starożytności. Odpowiemy na pytanie czy jest banalny, niezauważalny, nudny - czy może pełen potencjału!

Więcej...

Endurance art  ||  Sztuka zwierciadłem kryzysu

Endurance art  ||  Sztuka zwierciadłem kryzysu

W trwającym okresie globalnej pandemii wirusa Covid-19, wiele z naszych społecznych zachowań zostało wystawionych na poważną próbę. Nie tylko musimy zmagać się z sanitarnymi obostrzeniami, wielokrotnie zwiększyć czujność zdrowotną - ale również wykazać się olbrzymią ... cierpliwością. Zarówno w relacjach z rodziną i znajomymi oraz mieszkańcami okolic, jak i w kwestii tego co można nam wykonać na polu aprowizacji, kultury i rozrywki. Istnieje zjawisko z zakresu sztuk pięknych, które utożsamia tego rodzaju rozterki społeczeństw dotkniętych kryzysem gospodarczym, militarnym czy zdrowotnym. Rozwinięta w latach 70. XX wieku endurance art, co możemy w wolnym tłumaczeniu rozumieć jako "sztuka na przetrwanie" lub "sztuka wytrzymałości". Poznajmy jej arkana!

Więcej...

Sztuka w domu   ||   Trendy na jesień 2020

Sztuka w domu   ||  Trendy na jesień 2020

Decorum, decorum, decorum

W poprzednim wpisie na blogu Galerii Sztuki Współczesnej Foksal w Warszawie poruszyliśmy temat sztuki vs. media. Wspomnieliśmy tam o fakcie, iż od XIX wieku artyści dogadują się dobrze z żurnalami, magazynami i wszelkiej maści periodykami chcącymi promować ich sztukę. Nie trudno się zorientować, iż mimo nastania ery cyfrowej, czasopisma modowe i designerskie nadal mają olbrzymi wpływ na kształtowanie się światowych trendów. Do niezwykle popularnych i będących powodem swoistego współzawodnictwa społecznego zjawisk, należy dekorowanie mieszkania czy domu. W 2020 roku na jesieni, z mocą niespotykaną dotychczas, promowana jest w dekoratorstwie prywatnym ... sztuka!

Więcej...

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

Artyzm a newsy

Nowoczesna teoria rozrywki jako takiej zakłada dwa efekty doświadczenia kulturowego lub pseudo-kulturalnego. Albo widz poświęca wydarzeniu lub przedmiotowi marginalną uwagę i to go zadowala, bądź też głęboko odczuwa moment gdyż jest zaabsorbowany zjawiskiem i pragnie głębokiej partycypacji. Na tej drugiej grupie osób, z pewnością, mogą skupiać się "żarłoczne" mass media dzisiejszego świata, podając im spektakularne wiadomości. Żyjemy w czasach, w których wytwory działalności artystycznej nietrudno jest postawić w roli przedmiotu celebryckiego. Wielu teoretyków sztuki krzywi się i załamuje ręce nas szumem medialnym wokół artyzmu, jednak definitywnie negatywna lub pozytywna ocena tego zjawiska, zwyczajnie, nie jest możliwa!

Więcej...

Obrazy olejne i technologie audio   ||   Przegląd

Obrazy olejne i technologie audio  ||  Przegląd

Obraz z dźwięk

Sztuki audiowizualne oraz tzw. mixed-media stanowią znakomity przykład połączenia rodzajów twórczości warsztatowej, z zamysłem artystycznym. Wykorzystanie dźwięku jako medium estetycznego w zakresie sztuk pięknych, poza funkcją rozrywkową, jest w ostatnich latach niezwykle popularne. Dla twórców interdyscyplinarnych nadeszły sute lata, gdyż błyskawiczny rozwój technologii pozwala na praktycznie nieograniczone wykorzystanie środków audio oraz video. Niezwykła popularność sztuk kinetycznych oraz pokazów multimedialnych, np. w galeriach sztuki nowoczesnej czy na targach sztuki, jedynie wzmaga ten trend. Dźwięk w połączeniu z, mniej lub bardziej, tradycyjną sztuką ma również inne funkcje. Zobaczmy!

Więcej...

Kategorie