Z życia galerii


Sztuka inwestycją w czasach kryzysu

Sztuka inwestycją w czasach kryzysu

Na bessę - sztuka piękna!

Kolekcjonowanie dzieł sztuki należy, w terminologii ekonomicznej, do tak zwanych inwestycji alternatywnych. Wielokrotnie to podkreślamy na łamach naszego bloga. Jednak w czasie globalnego kryzysu, jakim jest sam Covid-19 jak i jego skutki dla gospodarki, należy spojrzeć na to pojęcie pod innym kątem. Dzieła sztuki to lokata kapitału alternatywna wobec czego? Czy jest to bezpieczny ruch finansowy? Jeśli przez cztery z sześciu pierwszych miesięcy roku 2020 trwał lockdown obywatelski i ekonomiczny, sztuka piękna ma potencjał inwestycyjny? Otóż podczas gdy klasyczne rynki "lecą na łeb, na szyję", ze wszech miar: tak!

Więcej...

Konsygnacja dzieł sztuki || Jak podjąć decyzję?

Konsygnacja dzieł sztuki || Jak podjąć decyzję?

Jeśli nie sprzedaż to co?

W obrocie dziełami sztuki podstawowym pojęciem jest naturalnie bezpośrednia sprzedaż eksponatu kolekcjonerom prywatnym lub instytucjom kultury. Dziś jednak zamierzamy rozprawić się z terminem "konsygnacji" sztuki, który to w języku polskim nie jest oczywisty. Traktując sprawę słownikowo, almanachy podają definicję: konsygnować - przekazać towar za pokwitowaniem. Wielu z Państwa może się to nie kojarzyć ze światem sztuki pięknej, lecz z ogólnie pojętym handlem przedmiotami. Dlaczego artyści mieliby "przekazywać" swoje prace artystyczne? Jak to wygląda i czy warto podjąć decyzję o konsygnacji dzieła sztuki wyjaśniamy w artykule...

Więcej...

Internetowa aukcja sztuki || Zasady i przebieg

Internetowa aukcja sztuki || Zasady i przebieg

Po raz trzeci! ... Ping!

Z pewnością przejście w świat wirtualny jest w XXI wieku największym wyzwaniem dla domów aukcyjnych oraz samego procesu licytacji dzieł sztuki. Z jednej strony e-aukcja pozwala hegemonom tego biznesu, Sotheby's czy Christie's powiększyć katalog oferowanych jednocześnie eksponatów, jak i rozszerzyć spektrum potencjalnych inwestorów w obrazy olejne. Cyfrowa licytacja umacnia również podmioty, które działają w oparciu o jedynie e-wydarzenia. Wydaje się, że następujące zmiany już z nami zostaną i pozwolą również na większą inkluzywność artystów i dzieł sztuki z różnych zakątków świata. Zobaczmy szczegóły!

Więcej...

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Dlaczego kolekcjonuje się sztukę?

Jest to pytanie absolutnie podstawowe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gromadzenia eksponatów sztuki pięknej. Jakie są nasze motywacje? Czy to kwestia aktualnej mody, autentyczne zainteresowanie danym okresem historii sztuki czy może impuls inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość? Inną sprawą jest to, iż przy dzisiejszym rozbudowanym rynku sztuki współczesnej oraz bez względu na naszą wiedzę artystyczną i finansową - warto pomyśleć o poradzie specjalisty. Domy aukcyjne i galerie sztuki nowoczesnej pomagają w takich przypadkach i dziś gromadzimy na blogu kilka podstawowych porad w temacie kolekcjonowania dzieł sztuki.

Więcej...

Cena dzieła sztuki i proces jej ustalania

Cena dzieła sztuki i proces jej ustalania

Obraz obrazowi nie równy

Inwestowanie w dzieła sztuki jest nazywane i klasyfikowane jako rynek alternatywny, która to nazwa sugeruje iż jest odmienny od klasycznych form międzynarodowego obrotu towarami i usługami. Finansów, walut, nieruchomości, metali szlachetnych czy ropy. Najważniejszą różnicą jest kwestia długości trwania takiej inwestycji, od zakupu do momentu kiedy kolekcjoner jest skłonny lub musi dane dzieło sztuki pięknej sprzedać. Czy sprzeda je z zyskiem? Tutaj na scenę wkracza cena, mechanizmy której powinny być przeanalizowane szczególnie przez nowych inwestorów na rynkach alternatywnych. Oto jak ona (najczęściej!) powstaje...

Więcej...

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Exodus Wielkiej Brytanii a sztuka

Brytyjskie przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe oraz te działające na rynku handlu dziełami sztuki, stanęły przed faktem dokonanym. Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia ze struktur Unii Europejskiej po ponad trzyletniej gehennie społecznej i prawnej. Niektóre przepisy dotyczące obrotu ekonomicznego między UK a UE już stały się faktem, inne sukcesywnie będą wprowadzane w życie. Jak będzie wyglądała wymiana handlowa w zakresie inwestowania w dzieła sztuki między tymi podmiotami? Eksport oraz import spoza struktur? Jak poradzą sobie największe domy aukcyjne? Analizujemy na gorąco!

Więcej...

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Odczuwanie sztuki w hi-tech

Pojęcie immersyjności jest zasadniczo rozpatrywane na trzech poziomach: technologii informatycznych, fabularnych gier komputerowych oraz...sztuki. W najbardziej podstawowym wymiarze, dzieła sztuki pięknej z definicji miały przenosić widza w inny świat, pozwalać doświadczyć zjawisk zmysłem wzroku. Dzięki rozwojowi technologicznemu natomiast, "zanurzanie się" w sztukę otrzymało możliwość dostarczania szerszego spektrum odczuć. Historycy sztuki określają całość tych zjawisk "środowiskiem immersyjnym", ściśle związanym z estetycznym doświadczeniem obrazu olejnego, rzeźby kinetycznej czy instalacji interaktywnej. W ostatnich latach koncepcja immersyjności i takowe pokazy sztuki zyskały niezwykłą popularność. Dziś opisujemy na czym polega sztuka immersyjna!

Więcej...

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Forma niższa sztuki?

W jednej z publikacji o trendach w zakresie współczesnych dzieł sztuki, autor określił rzemiosło dekoracyjne jako "sztukę light". To lekkomyślne i powierzchowne stwierdzenie z pewnością nie padłoby, gdyby dziennikarz odrobinę się rozejrzał i dokonał researchu nowoczesnych targów sztuki. Czasy, gdy wyszywankami zajmowały się panienki w tiulach w ogrodowej altanie, to prehistoria. Sztuka plecenia koszyków czy dywanów to dziedzictwo ludzkości. Sztuką dekoracyjną może być jeden zasuszony kwiat, chromowana mini-rzeźba czy olbrzymie formy ceramiczne. Rzemiosło wraca do łask i jest doceniane w świecie sztuki!

Więcej...

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Wprawki czy dzieła sztuki?

Dzisiejsze zagadnienie nie jest ani nowością, ani innowacją: szkice i rysunki były obiektem kolekcjonerskim od kiedy zaczęły powstawać. W epoce Renesansu stanowiły studium w atelier malarskich. Podając za przykład choćby Giorgio Vasariego wiemy, iż z czasem stały się cenionym dziełem na własnych warunkach. Początkowo najznamienitsze szkice i rysunki na sprzedaż zbierane były przez artystów w klaserach, portfoliach i albumach. Od mniej więcej XVIII wieku spotykamy grafikę kunsztownie oprawioną, często pod szkłem. Jak zatem zacząć przygodę z kolekcjonowaniem rysunków i jak o nie dbać?

Więcej...

Przewidywania dla rynku sztuki 2020

Przewidywania dla rynku sztuki 2020

Wróżenie ze sztuki

Prognozy według niejakiego Orwella, są niczym opowieści science fiction - mówią więcej o tym co już się stało, niż o tym co ma nadejść. W przypadku wydarzeń oraz ekonomicznych czy estetycznych przewidywań na rynku sztuki, może być podobnie. Przedstawimy Państwu w tym wpisie kilka wniosków ekspertów ds. rynku dzieł sztuki, opartych na ekonomii, ale również kustoszy, dyrektorów muzeów i domów aukcyjnych. Nie zabraknie opinii zasięgniętych u samych uznanych ale i wschodzących artystów sztuk pięknych. Podamy kilka ważnych dat i wydarzeń. Zapraszam na swoistego "tarota ze sztuki" na 2020 rok!

Więcej...

Kategorie