Z życia galerii


Kondycja rynku sztuki współczesnej - I kwartał 2021

Kondycja rynku sztuki współczesnej - I kwartał 2021

Sztuka zmiany

Pytania jakie należy zadać podejmując się podsumowania I kwartału roku 2021 na rynku sztuki są dość przewidywalne. Jak pandemia koronawirusa na świecie wpływa na rynek sztuki pięknej w już drugim roku swojego 'panowania'? Jakie zmiany nastąpiły w obrocie dziełami sztuki współczesnej i jakie modele zarzucono? Czy technologiczne usprawnienia mają również strony ujemne, niekorzystne dla rozwoju nowoczesnego malarstwa? Jak oceniane są szanse na podtrzymanie boomu na rynku w ramach internetowych aukcji sztuki? Otóż odpowiedzi na te pytania należy wyprowadzić od najważniejszego składnika, a jest nim stwierdzenie: wszystko się zmieniło!

Więcej...

Zawody artystyczne   ||  Profesja, pasja, pandemia

Zawody artystyczne   ||  Profesja, pasja, pandemia

Sztuka i kompetencje kontra kryzys

Na dzień dzisiejszy, we wczesnych tygodniach 2021 roku, skutki rozprzestrzeniającej się po globie epidemii koronawirusa nie są do zmierzenia. Bezprecedensowa sytuacja w której znalazła się nowoczesna gospodarka, jak i kraje aspirujące do ekonomicznego rozwoju, wyrządziła realne krzywdy. Spośród udzielonych wywiadów i opowieści ze świata kultury, wybraliśmy dla Państwa garść ocen tego, jak Covid-19 wpłynął na sytuację pracowników sektora kultury i dziedzictwa ludzkości. Słowem - jak oceniają rok 2020 profesjonaliści z zakresu dzieł sztuki współczesnej z punktu widzenia swojej kariery. Czy pandemia to nieodwracalny dla niektórych zawodów artystycznych cios?

Więcej...

Rekordowe ceny dzieł sztuki 2020

Rekordowe ceny dzieł sztuki 2020

Sztuka w roku lockdownu

Jako że ustalony i przewidywalny kalendarz aukcyjny roku 2020 zmiotła pandemia koronawirusa, po mijającym właśnie roku można było spodziewać się wszystkiego. Niemal natychmiast rynek sztuki zorientował się, iż zagrożenie dla płynności finansowej sektora płynie nie tylko z nakazu zamknięcia instytucji. Naturalnie przeniesienie działalności online stanowiło i nadal jest dużym wyzwaniem, jednak to nastawienia potencjalnych inwestorów w dzieła sztuki obawiano się najmocniej. Jak się okazuje, choć 2020 nie był rokiem tak spektakularnym jak poprzedni, obroty na rynku wskazały na sporą odporność na światowy kryzys epidemiczny. Jak zatem poradziła sobie artystyczna ekstraklasa w ostatnich 12. miesiącach? Sprawdźmy!

Więcej...

Polski rynek sztuki 2020  ||  Podsumowanie

Polski rynek sztuki 2020  ||  Podsumowanie

Sztuka i 12 kuriozalnych miesięcy

Rynek sztuki w Polsce zakończył rok 2019 rekordowymi obrotami, a prognozy na nadchodzące kwartały były zdecydowanie optymistyczne. Z pewnością niepotrzebnie przypominamy Państwu jednak, jaka katastrofa dotknęła z początkiem roku 2020 wiele sektorów gospodarki i działalności kulturalnej na świecie. Kryzys pandemiczny nie ominął i rynku sztuki - wartość obrotów oraz liczba aukcji spadły z przyczyn oczywistych. Jednak już w połowie tego nieszczęsnego roku okazało się, iż światowy handel dziełami sztuki współczesnej oddaje cios! Nie inaczej było nad Wisłą, domy aukcyjne zanotowały wzrosty a rok zakończył się kilkoma spektakularnymi licytacjami. Skąd ten paradoks rynkowy? Odpowiadamy!

Więcej...

Grafika komputerowa w sztuce || Vademecum

Grafika komputerowa w sztuce || Vademecum

Digital art - narodziny i rozwój

Dziś zajmiemy się przypomnieniem Państwu kilku faktów z zakresu projektowania graficznego w sztuce pięknej. Jak wiadomo, należy ono do sztuk wizualnych, wykorzystujących technologie informatyczne, jak również typografię, fotografię oraz ilustracje. Na początku rozwoju samych komputerów, tradycyjni artyści oraz kolekcjonerzy sztuki pięknej nie byli zagorzałymi zwolennikami ich ingerencji w proces tworzenia. Bywa tak od wieków z wieloma radykalnymi zmianami w podejściu do estetyki, medium oraz złożoności dzieła sztuki. Nie mniej jednak grafika, obok malarstwa oraz rzeźby jest jedną z najważniejszych dziedzin artystycznych - postęp technologii nie mógł i nie powinien jej zatem omijać! Oto nasze vademecum...

Więcej...

Marynistyka || Obrazy olejne nadal modne

Marynistyka || Obrazy olejne nadal modne

........................

. . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . . . . . . lorem ipsum maximus . . .

Więcej...

Rzeźba marmurowa w historii sztuki  ||  Przegląd

Rzeźba marmurowa w historii sztuki  ||  Przegląd

Od geologii po piękno

Marmur jest materiałem najczęściej kojarzonym z klasycznym okresem rozwoju sztuki, ma on również artystyczne konotacje w starożytnej sztuce Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Wystarczy wymienić ateński Partenon czy indyjski Taj Mahal, by uzmysłowić sobie jak ważnym kamieniem był marmur w wiekach dawnych. Ten piękny materiał, którego zawdzięczamy procesom geologicznym, stosowano w architekturze, reliefach oraz - oczywiście - rzeźbie wolnostojącej. Grecy określali marmur mianem "błyszczącego kamienia" a jego obecność zaznaczała się w sztuce bizantyjskiej oraz w Renesansie. Jak toczyły się losy marmurowych rzeźb i czy współczesne galerie sztuki są nimi zainteresowane?

Więcej...

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Ukojenie dla oka

Jaka wizja przychodzi Państwu na myśl, kiedy padnie hasło "krajobraz"? Prawdopodobnie widok na otwartą przestrzeń, wzniesienia, roślinność, góry, wodę. Zdecydowanie nasze myśli wędrują ku wizualizacji przyrody bez ingerencji człowieka, dziewiczej, lub też z dodatkami w postaci sylwetek, budynków, dróg. Byłaby to najprostsza i dość niesprawiedliwie uboga definicja gatunku malarskiego, jakim jest pejzaż. Artystyczne przedstawienia krajobrazu mogą również przedstawiać obszary wiejskie lub miejskie, jednak dziś zajmiemy się klasyczną formą pejzażu, który wzbogaca dorobek kulturowy i sztukę piękną od starożytności. Odpowiemy na pytanie czy jest banalny, niezauważalny, nudny - czy może pełen potencjału!

Więcej...

Obrazy olejne i technologie audio   ||   Przegląd

Obrazy olejne i technologie audio  ||  Przegląd

Obraz z dźwięk

Sztuki audiowizualne oraz tzw. mixed-media stanowią znakomity przykład połączenia rodzajów twórczości warsztatowej, z zamysłem artystycznym. Wykorzystanie dźwięku jako medium estetycznego w zakresie sztuk pięknych, poza funkcją rozrywkową, jest w ostatnich latach niezwykle popularne. Dla twórców interdyscyplinarnych nadeszły sute lata, gdyż błyskawiczny rozwój technologii pozwala na praktycznie nieograniczone wykorzystanie środków audio oraz video. Niezwykła popularność sztuk kinetycznych oraz pokazów multimedialnych, np. w galeriach sztuki nowoczesnej czy na targach sztuki, jedynie wzmaga ten trend. Dźwięk w połączeniu z, mniej lub bardziej, tradycyjną sztuką ma również inne funkcje. Zobaczmy!

Więcej...

Akwaforta, czyli artyzm i procesy chemiczne

Akwaforta, czyli artyzm i procesy chemiczne

Wytrawianie sztuki

Na łamach naszego foksalowego bloga zajmowaliśmy się już w ubiegłych miesiącach przeróżnymi technikami grafiki warsztatowej. Były to między innymi inkografia czy monotypia. Umiejscowione odmiennie w czasie rozwoju sztuki, techniki graficzne stały się popularne od, mniej więcej, XVI wieku zmierzając ku odkrywaniu nowych metod przedstawiania scen i wizerunków. Ten właśnie okres uważa się za stulecie popularyzacji akwaforty, czy też kwasorytu. Brzmi ociężale i nieelegancko? Być może, jednak technika wykorzystywana w jego tworzeniu jest fascynująca i wychodzi o wiele dalej niż tylko użycie podkładu i medium, na modłę obrazu olejnego.

Więcej...

Kategorie