Z życia galerii


Polskie eldorado na rynku sztuki || Tendencje

Polskie eldorado na rynku sztuki || Tendencje

Polska sztuka przyciąga inwestorów

Fakt stopniowego bogacenia się społeczeństw jest jednym z wyjaśnień boomu na rynku sztuki w Polsce. Kluczową zmienną jest to, żeby to inwestorzy chcieli angażować kapitał w transakcje akurat na rynku sztuki oraz w dokładnie polskie malarstwo, rzeźbę czy grafiki. Kupcy zasobów alternatywnych są coraz bardziej odważni, rośnie też podaż przedmiotów na licytacjach - jednak na nieco innych zasadach niż na największych rynkach inwestycji w sztukę. Poznajmy fakty i wydarzenia z kilku ostatnich sezonów aukcyjnych..

Więcej...

Rzeźba jako inwestycja  ||  Vademecum

Rzeźba jako inwestycja  ||  Vademecum

Trzy wymiary piękna

Rys historyczny rzeźby, aby nie ocierać się o oczywistości, możemy przy okazji dzisiejszego tematu w solidnej części pominąć. Jedna z najstarszych sztuk wizualnych nie wymaga długiej introdukcji. Podobnie wygląda sprawa typologii rzeźbiarskiej, szczególnie w sztuce współczesnej, gdzie "wszystkie chwyty" są dozwolone. Zakres który obejmuje temat? Od prehistorii po rzeźby kinetyczne, świetlne oraz machine learning. Skupimy się na zwięzłej analizie trendów na rynku alternatywnym, które należy wziąć pod uwagę rozpoczynając inwestowanie w sztukę.

Więcej...

Światowy rynek sztuki 2018  ||  Podsumowanie roku

Światowy rynek sztuki 2018 || Podsumowanie roku

Sztuka jest en vogue

W mijającym roku największe profity dla kolekcjonerów przynosiły klasyczne samochody, wino oraz sztuka. Według branżowych portali i specjalistycznych badań, rok 2019 rokuje zatem jak najlepsze perspektywy dla inwestycji w rzemiosło artystyczne. Co więcej, pojawiają się już sygnały o koniecznym spowolnieniu bańki cenowej, struktury instytucji sztuki czy ilości dzieł na rynku. Jednoznaczny werdykt dla roku 2018 to: mieliśmy rekordy, sprawdzały się prognozy, czegoś takiego jeszcze nie widziano!

Więcej...

Realizm magiczny  ||  Nadal ceniony w XXI wieku

Realizm magiczny || Nadal ceniony w XXI wieku

Baśniowy odłam malarstwa współczesnego

Nurt realizmu magicznego bywa niekiedy utożsamiany lub mylony z surrealizmem. Teoretycy sztuki nie podają precyzyjnego rozgraniczenia, ustalając że magiczny realizm bardziej harmonijnie łączy temat zjawisk nadprzyrodzonych z rzeczywistością materialną. Jak te zabiegi sprawdzają się, po 100 latach obecności, na dzisiejszym rynku sztuki?

Więcej...

Podpis malarza, czyli talizman dzieł sztuki

Podpis malarza, czyli talizman dzieł sztuki

Element procesu artystycznego

Sygnowanie obrazu olejnego może nieść ze sobą różnorodne przesłanie, wykraczające jedynie poza przyporządkowanie dzieła do twórcy. Na przestrzeni wieków podpisywanie płótna stało się integralną częścią mechanizmu tworzenia. Malarze stosują je, aby finalnie i nieodwracalnie zakończyć pracę oraz często odwieźć samych siebie od dokonywania dalszych poprawek. Czy w pozornie banalnych sygnaturach jest coś więcej?

Więcej...

Miniatury   ||   Bogaty świat malarski

Miniatury || Bogaty świat malarski

Wpływ formatu na percepcję dzieła

Ludzkie oko instynktownie reaguje na relatywną przestrzeń i wielkość obiektów, które ma ocenić jako przyjemne i przystępne. Można pokusić się o stwierdzenie, że również w świecie sztuki, wielkość dzieła determinuje jego odbiór, przesłanie i emocje od grozy po intymność. Inaczej, pod względem tematu, patrzymy na dzieła Vermeera i Rubensa, odmienny efekt mają mini-grafiki piórkiem oraz wielkoformatowe abstrakcje. Jakie są więc zalety miniatury jako nośnika twórczego?

Więcej...

Ceny dzieł sztuki   ||    Wykalkulowany absurd

Ceny dzieł sztuki || Wykalkulowany absurd

Jak rosną ceny na rynku sztuki?

Druga dekada XXI wieku obfituje w rozmaite rekordy cenowe na rynku sztuki, niekiedy osiągające poziom kuriozalny. Absurd wielomilionowych aukcji nie jest zjawiskiem łatwym do wytłumaczenia. Pamiętając, iż mamy do czynienia z solidną inwestycją, nadal widoczne są emocje, kupcy często pozostają w cieniu. Jednak popularność sprzedaży i kupna dzieł sztuki pozwala wyrwać się koneserom z sideł tandety produkowanej na masową skalę. Dlatego rynek będzie się tym chwalił. Według przewidywań nie zwolni tempa.

Więcej...

Obrazy na ścianę!

Obrazy na ścianę!

Pusta ściana.

Wszystko zaczyna się od pustej ściany. W życiu każdego z nas nadchodzi taki moment, w którym #gołaściana, zaczyna „kłuć w oko”. W dobie Internetu pomysły, inspiracje i gotowe produkty są na wyciągnięcie ręki. Rozpoczynamy więc poszukiwania, a w sieci roi się od stron, blogów, grup, forów i filmów z poradami i propozycjami na mniej lub bardziej skomplikowane dekoracje ścienne. W konsekwencji stajemy przed wyborem, czym zapełnić naszą ścianę, a jak widać jest w czym wybierać.

Obrazy na ścianę.

Wśród wielu pomysłów na dekorowanie ściany, obrazy są jednym z najlepszych wyborów, jakic...

Więcej...

Inwestycje w młodą sztukę. Zarobek czy ryzyko.

Inwestycje w młodą sztukę. Zarobek czy ryzyko.

Młoda sztuka – ile można zarobić?

Nastawienie na szybki zysk w przypadku samodzielnego inwestowania na rynku sztuki w młodą sztukę, jest skazane na porażkę. Dzieła-obrazy młodych twórców o ukształtowanej pozycji i rozpoznawalnym nazwisku na rynku sztuki zwykle przynoszą zwrot dopiero po kilku latach. Zakup prac młodych studentów-debiutantów to istna loteria. Docenieni twórcy, których obrazy znajdują się w na aukcjach w domach aukcyjnych i galeriach sztuki są znacznie pewniejsi dla inwestorów. By uzyskać pewny wzrost cen analizę w tym zakresie może przeprowadzić doświadczony specjalista.

Chcą

Więcej...

Inwestycje w sztukę. Podsumowanie roku 2017.

Inwestycje w sztukę. Podsumowanie roku 2017.

Podsumowanie roku 2017!

Z raportów artinfo.pl wynika, że rok 2017 to rok rekordów! To właśnie 2017 był rokiem, w którym obroty domów aukcyjnych zajmujących się współczesną i dawną sztuką były najwyższe w historii! Zorganizowano 284 aukcje, które przyniosły łączny obrót 214,1 mln zł (o 28% wyższy niż 2016 roku).

Wzrost 28% na rynku sztuki

Domy aukcyjne odnotowały wzrost aż o 28% i ich obroty przekroczyły 214,1 mln zł. To rekordowa kwota na Polskim rynku sztuki. Rosnące zainteresowanie i popyt na sztukę (również współczesną) świadczy o coraz większej śmiałości Polaków.

Kolekcjonerzy i inwestorz...

Więcej...

Kategorie