Z życia galerii


Polski rynek sztuki 2019  ||  Podsumowanie

Polski rynek sztuki 2019  ||  Podsumowanie

Hossa trwa!

Wyraźną tendencję wzrostową na polskim rynku sztuki ogłaszano już w 2018 roku, kiedy to obroty aukcyjne przekroczyły 250 mln złotych. Największą jednorazową licytacją w owym roku była aukcja sztuki współczesnej - co wskazuje na przedział interesujących Polaków dzieł sztuki. Zostały przeprowadzone również owocne aukcje online, co oznacza iż polscy kolekcjonerzy dzieł sztuki stali się bardziej odważni. Zgodnie ze światową tendencją, wykorzystanie środowiska wirtualnego nie jest i u nas przeszkodą w inwestowaniu w dzieła sztuki. Jak więc wypadł w Polsce miniony rok 2019?

Więcej...

Inkografia, czyli druk cyfrowy w sztuce

Inkografia, czyli druk cyfrowy w sztuce

Pauperyzacja sztuki?

Jeśli byli Państwo kiedykolwiek zainteresowani kolekcjonowaniem dzieł sztuki, zapewne natknęliście się na powielone w określonej ilości odbitki danego obrazu olejnego. Jest to metoda, dzięki której do domów mogą trafić wyobrażenia autentycznych eksponatów, lecz za ułamek ceny. Ciężko stwierdzić, z jakich powodów jeszcze 10-15 lat temu w Polsce inkografia była niepopularna lub wręcz nieznana. W pewnym okresie uważano, iż odbitki obrazu olejnego są obrazą dla sztuki i jedynie namiastką rzemiosła. Jednak kilka skutecznych zabiegów rozpopularyzowało inkografię w Polsce i to znakomity krok!

Więcej...

4 modne koncepcje w sztuce 2019

4 modne koncepcje w sztuce 2019

De gustibus ...

Preferencje dotyczące kolekcjonowania dzieł sztuki oraz ozdabiania nimi swoich domów, to sprawa osobista. Każdego sezonu jednak, podobnie jak w modzie, gastronomii czy turystyce, galerie sztuki współczesnej kreują trendy estetyczne. Jest to jednak zadanie specyficzne i dość niszowa wiedza o owych tendencjach sprawi, że goście w naszych progach docenią wysiłek dekoratorski. Dzięki biuletynom i ekskluzywnym magazynom wydawanym przez prestiżowe galerie sztuki wiemy, jakiego rodzaju eksponaty czy materiały nadadzą modnego sznytu naszym wnętrzom. Co dominowało w roku 2019?

Więcej...

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

UE a rynek sztuki

W końcu 2018 roku oraz na początku roku 2019 organy legislacyjne Unii Europejskiej prowadziły intensywne prace nad udoskonaleniem przepisów dotyczących przepływu dóbr kultury między krajami. Powstały i zostały uchwalone zarówno stosowne dyrektywy jak i rozporządzenia. Oprócz regulacji związanych z kwestiami zapobiegania oszustwom na współczesnym rynku sztuki, przyjęto zasady prewencji wobec finansowania terroryzmu międzynarodowego poprzez przemyt artefaktów oraz wytyczne związane z transparentnością transakcji i inwestycji alternatywnych na rynku sztuki światowej. Podsumowujemy obecny stan prawny...

Więcej...

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

Cztery pory roku

Koniec okresu urlopowego oznacza także dla ludzi świata sztuki pięknej, powrót do zajęć. Dla kolekcjonerów sztuki, galerii obrazów współczesnych czy aukcjonerów kalendarze na nowo zostają wypełnione. Jesienne wystawy, targi, tzw. evening sales - wszystkie te wydarzenia będą obfitowały w nowe prezentacje pozyskanych kolekcji czy drogocennych obrazów olejnych wystawionych na sprzedaż. Na tych z kolei padną zapewne nowe rekordy cen młotkowych. Globalne otoczenie świata sztuki wskazuje nam co w skali makro będzie się działo jesienią 2019 na rynku sztuki. Sprawdzamy!

Więcej...

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Dwa ośrodki i ekonomia

Od kilku lat panuje opinia, iż rynek sztuki w Niemczech jest niekonkurencyjny. Pomimo znakomitej ilości wybitnych muzeów i galerii sztuki, w Niemczech panuje silny interwencjonizm państwa w sferę obrotu dziełami sztuki. Rosnące ceny nieruchomości blokują również możliwość powstawania małych i średnich galerii sztuki współczesnej. Utrudnia to również start, wypromowanie oraz zbudowanie rynku wtórnego młodym artystom. Obecnie da się zauważyć dwie, niejako lokacyjne, tendencje dla niemieckiego rynku sztuki - te ośrodki to Berlin i Monachium. Przyglądamy się ich staraniom w kwestii sztuki.

Więcej...

Rewolucja w Museum of Modern Art

Rewolucja w Museum of Modern Art

Megaremont MoMA

Już 21 października 2019 słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku otworzy ponownie swoje podwoje, po trwającym od lutego olbrzymim remoncie. Znajdujące się w sercu Manhattanu muzeum, a właściwie instytucja, uważana jest powszechnie za najbardziej wpływowy podmiot w świecie sztuki współczesnej na świecie. Zarówno w kwestii posiadanych kolekcji, jak i kształtowania światowych trendów w sztuce nowoczesnej oraz szablonie prowadzenia galerii sztuki współczesnych. Czego możemy się spodziewać po spektakularnej renowacji MoMA?

Więcej...

Serigrafia  ||  Ewolucja techniki twórczej

Serigrafia  ||  Ewolucja techniki twórczej

Rzemiosło artystyczne

Na łamach "Z Życia Galerii" poruszaliśmy już w tym roku zagadnienia poszczególnych technik artystycznych, takie jak akwarela, malarstwo el plein air, rzeźba, abstrakcja...W tej odsłonie proponujemy Państwu przyjrzenie się, mającemu uzasadnione technologiczne konotacje, sitodrukowi. Tak, w przestrzeni sztuk pięknych i w galeriach malarstwa spotkamy eksponaty wykonane w technice serigrafii - matrycy oraz tkaniny. Są to odrębne prace graficzne, ale sitodruk z powodzeniem służył i służy do nanoszenia obrazów fotograficznych bezpośrednio na tkaninę. Jakie jeszcze ciekawostki kryje serigrafia?

Więcej...

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Estetyka ludzkiego ciała tematem artystycznym

Znajdujemy się w takim momencie dziejów tzw. "świata zachodniego", kiedy to ścierają się ze sobą życiowa frywolność i swoboda, ze swoistą hipokryzją obyczajową i obostrzeniami w dowolnym wyrażaniu siebie na forum publicznym. Jednocześnie na przestrzeni historii sztuki, niezależnie od wydarzeń społeczno-kulturowych, odnajdujemy znakomitą ilość dzieł sztuki o tematyce cielesności, nagości czy negliżu, zmysłowości. W rzeźbie to przede wszystkim przedstawienia idealnych proporcji ludzkiego ciała, adoracja piękna zarówno kobiecego jak i męskiego. Poznajmy kilka podstawowych faktów o aktach...

Więcej...

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Miejsce zwierząt w twórczości artystycznej

Zwierzęta od wieków są integralną częścią historii sztuki i tematem obrazów olejnych, rzeźby i grafiki. Artyści zawsze znajdowali inspirację w życiu fauny, zarówno w wymiarze ich symbiozy z naturą jak i relacjami z człowiekiem. Owszem, motywem bywały często ceremonie rytualne, walki i przemoc - z obu stron, podkreślmy. Jako obrońcy, admiratorzy i właściciele zwierząt - malarze niosą swoisty dialog z naszymi braćmi mniejszymi przez sztukę współczesną w XXI wiek. Wizerunki zwierząt znajdziemy w nowoczesnym realizmie magicznym, surrealizmie czy grafice komputerowej. Dziś kilka słów o motywie animalistycznym!

Więcej...

Kategorie