Z życia galerii


Rzeźba marmurowa w historii sztuki  ||  Przegląd

Rzeźba marmurowa w historii sztuki  ||  Przegląd

Od geologii po piękno

Marmur jest materiałem najczęściej kojarzonym z klasycznym okresem rozwoju sztuki, ma on również artystyczne konotacje w starożytnej sztuce Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Wystarczy wymienić ateński Partenon czy indyjski Taj Mahal, by uzmysłowić sobie jak ważnym kamieniem był marmur w wiekach dawnych. Ten piękny materiał, którego zawdzięczamy procesom geologicznym, stosowano w architekturze, reliefach oraz - oczywiście - rzeźbie wolnostojącej. Grecy określali marmur mianem "błyszczącego kamienia" a jego obecność zaznaczała się w sztuce bizantyjskiej oraz w Renesansie. Jak toczyły się losy marmurowych rzeźb i czy współczesne galerie sztuki są nimi zainteresowane?

Więcej...

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Pejzaż - ewolucja nurtu malarskiego

Ukojenie dla oka

Jaka wizja przychodzi Państwu na myśl, kiedy padnie hasło "krajobraz"? Prawdopodobnie widok na otwartą przestrzeń, wzniesienia, roślinność, góry, wodę. Zdecydowanie nasze myśli wędrują ku wizualizacji przyrody bez ingerencji człowieka, dziewiczej, lub też z dodatkami w postaci sylwetek, budynków, dróg. Byłaby to najprostsza i dość niesprawiedliwie uboga definicja gatunku malarskiego, jakim jest pejzaż. Artystyczne przedstawienia krajobrazu mogą również przedstawiać obszary wiejskie lub miejskie, jednak dziś zajmiemy się klasyczną formą pejzażu, który wzbogaca dorobek kulturowy i sztukę piękną od starożytności. Odpowiemy na pytanie czy jest banalny, niezauważalny, nudny - czy może pełen potencjału!

Więcej...

Obrazy olejne i technologie audio   ||   Przegląd

Obrazy olejne i technologie audio  ||  Przegląd

Obraz z dźwięk

Sztuki audiowizualne oraz tzw. mixed-media stanowią znakomity przykład połączenia rodzajów twórczości warsztatowej, z zamysłem artystycznym. Wykorzystanie dźwięku jako medium estetycznego w zakresie sztuk pięknych, poza funkcją rozrywkową, jest w ostatnich latach niezwykle popularne. Dla twórców interdyscyplinarnych nadeszły sute lata, gdyż błyskawiczny rozwój technologii pozwala na praktycznie nieograniczone wykorzystanie środków audio oraz video. Niezwykła popularność sztuk kinetycznych oraz pokazów multimedialnych, np. w galeriach sztuki nowoczesnej czy na targach sztuki, jedynie wzmaga ten trend. Dźwięk w połączeniu z, mniej lub bardziej, tradycyjną sztuką ma również inne funkcje. Zobaczmy!

Więcej...

Akwaforta, czyli artyzm i procesy chemiczne

Akwaforta, czyli artyzm i procesy chemiczne

Wytrawianie sztuki

Na łamach naszego foksalowego bloga zajmowaliśmy się już w ubiegłych miesiącach przeróżnymi technikami grafiki warsztatowej. Były to między innymi inkografia czy monotypia. Umiejscowione odmiennie w czasie rozwoju sztuki, techniki graficzne stały się popularne od, mniej więcej, XVI wieku zmierzając ku odkrywaniu nowych metod przedstawiania scen i wizerunków. Ten właśnie okres uważa się za stulecie popularyzacji akwaforty, czy też kwasorytu. Brzmi ociężale i nieelegancko? Być może, jednak technika wykorzystywana w jego tworzeniu jest fascynująca i wychodzi o wiele dalej niż tylko użycie podkładu i medium, na modłę obrazu olejnego.

Więcej...

Malarstwo prymitywistyczne  ||  Cechy i odbiór

Malarstwo prymitywistyczne  ||  Cechy i odbiór

Dzieło czy kpina?

Malarstwo dawne to często splendor, przedstawienia monarchii, sceny religijne lub batalistyczne. W żargonie artystycznym powiedziano by, że są to obrazy olejne doskonale "odrobione", powstałe z zachowaniem form, oddające realne kształty obiektów i cechy postaci. Przenosząc się ku końcowi dziewiętnastego wieku jednak, historia sztuki pięknej odnotowuje diametralną zmianę trendów, począwszy od Impresjonizmu poprzez inne nurty fin de siècle. Jednym z takich trendów stała się tzw. "sztuka naiwna", której podstawą warsztatową było uproszczenie scen i elementów w zakresie "kreski" oraz tematyki obrazów czy grafiki. To prymitywizm!

Więcej...

Kolekcjonowanie fotografii || Vademecum

Kolekcjonowanie fotografii || Vademecum

Wartość dobrego kadru

W historii dziedziny przyjmuje się, iż pierwszą trwałą fotografię wykonał Nicéphore Niépce w roku 1827. Współpracował on z Louisem Jacques’em Daguerrem opracowując technikę dagerotypii. A zatem czynność i proces tak dziś oczywisty jak fotografowanie obiektów i osób, niebawem ''skończy" 200 lat. Z naszej perspektywy wydaje się to imponującym stażem, a niemal każdy człowiek zapewne posiada jakiś zbiór zdjęć, slajdów, odbitek. Biorąc pod uwagę jednak inne dzieła sztuki artystycznej, to zaledwie młodzik, chociażby w porównaniu do dorobku malarstwa olejnego. Co więc skłania kolekcjonerów do inwestowania w fotografię?

Więcej...

Sztuka inwestycją w czasach kryzysu

Sztuka inwestycją w czasach kryzysu

Na bessę - sztuka piękna!

Kolekcjonowanie dzieł sztuki należy, w terminologii ekonomicznej, do tak zwanych inwestycji alternatywnych. Wielokrotnie to podkreślamy na łamach naszego bloga. Jednak w czasie globalnego kryzysu, jakim jest sam Covid-19 jak i jego skutki dla gospodarki, należy spojrzeć na to pojęcie pod innym kątem. Dzieła sztuki to lokata kapitału alternatywna wobec czego? Czy jest to bezpieczny ruch finansowy? Jeśli przez cztery z sześciu pierwszych miesięcy roku 2020 trwał lockdown obywatelski i ekonomiczny, sztuka piękna ma potencjał inwestycyjny? Otóż podczas gdy klasyczne rynki "lecą na łeb, na szyję", ze wszech miar: tak!

Więcej...

Konsygnacja dzieł sztuki || Jak podjąć decyzję?

Konsygnacja dzieł sztuki || Jak podjąć decyzję?

Jeśli nie sprzedaż to co?

W obrocie dziełami sztuki podstawowym pojęciem jest naturalnie bezpośrednia sprzedaż eksponatu kolekcjonerom prywatnym lub instytucjom kultury. Dziś jednak zamierzamy rozprawić się z terminem "konsygnacji" sztuki, który to w języku polskim nie jest oczywisty. Traktując sprawę słownikowo, almanachy podają definicję: konsygnować - przekazać towar za pokwitowaniem. Wielu z Państwa może się to nie kojarzyć ze światem sztuki pięknej, lecz z ogólnie pojętym handlem przedmiotami. Dlaczego artyści mieliby "przekazywać" swoje prace artystyczne? Jak to wygląda i czy warto podjąć decyzję o konsygnacji dzieła sztuki wyjaśniamy w artykule...

Więcej...

Internetowa aukcja sztuki || Zasady i przebieg

Internetowa aukcja sztuki || Zasady i przebieg

Po raz trzeci! ... Ping!

Z pewnością przejście w świat wirtualny jest w XXI wieku największym wyzwaniem dla domów aukcyjnych oraz samego procesu licytacji dzieł sztuki. Z jednej strony e-aukcja pozwala hegemonom tego biznesu, Sotheby's czy Christie's powiększyć katalog oferowanych jednocześnie eksponatów, jak i rozszerzyć spektrum potencjalnych inwestorów w obrazy olejne. Cyfrowa licytacja umacnia również podmioty, które działają w oparciu o jedynie e-wydarzenia. Wydaje się, że następujące zmiany już z nami zostaną i pozwolą również na większą inkluzywność artystów i dzieł sztuki z różnych zakątków świata. Zobaczmy szczegóły!

Więcej...

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Dlaczego kolekcjonuje się sztukę?

Jest to pytanie absolutnie podstawowe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gromadzenia eksponatów sztuki pięknej. Jakie są nasze motywacje? Czy to kwestia aktualnej mody, autentyczne zainteresowanie danym okresem historii sztuki czy może impuls inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość? Inną sprawą jest to, iż przy dzisiejszym rozbudowanym rynku sztuki współczesnej oraz bez względu na naszą wiedzę artystyczną i finansową - warto pomyśleć o poradzie specjalisty. Domy aukcyjne i galerie sztuki nowoczesnej pomagają w takich przypadkach i dziś gromadzimy na blogu kilka podstawowych porad w temacie kolekcjonowania dzieł sztuki.

Więcej...

Kategorie