Z życia galerii


Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Estetyka ludzkiego ciała tematem artystycznym

Znajdujemy się w takim momencie dziejów tzw. "świata zachodniego", kiedy to ścierają się ze sobą życiowa frywolność i swoboda, ze swoistą hipokryzją obyczajową i obostrzeniami w dowolnym wyrażaniu siebie na forum publicznym. Jednocześnie na przestrzeni historii sztuki, niezależnie od wydarzeń społeczno-kulturowych, odnajdujemy znakomitą ilość dzieł sztuki o tematyce cielesności, nagości czy negliżu, zmysłowości. W rzeźbie to przede wszystkim przedstawienia idealnych proporcji ludzkiego ciała, adoracja piękna zarówno kobiecego jak i męskiego. Poznajmy kilka podstawowych faktów o aktach...

Więcej...

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Miejsce zwierząt w twórczości artystycznej

Zwierzęta od wieków są integralną częścią historii sztuki i tematem obrazów olejnych, rzeźby i grafiki. Artyści zawsze znajdowali inspirację w życiu fauny, zarówno w wymiarze ich symbiozy z naturą jak i relacjami z człowiekiem. Owszem, motywem bywały często ceremonie rytualne, walki i przemoc - z obu stron, podkreślmy. Jako obrońcy, admiratorzy i właściciele zwierząt - malarze niosą swoisty dialog z naszymi braćmi mniejszymi przez sztukę współczesną w XXI wiek. Wizerunki zwierząt znajdziemy w nowoczesnym realizmie magicznym, surrealizmie czy grafice komputerowej. Dziś kilka słów o motywie animalistycznym!

Więcej...

Mariaż sztuki i finansów  ||  Nowe zjawiska

Mariaż sztuki i finansów  ||  Nowe zjawiska

Wzrost przyciąga jak magnes!

W czasie niebotycznego boomu na rynku sztuki światowej słyszy się często opinie, że zagadnienia związane z inwestycjami w sztukę są nieco nadmiernie wyeksponowane. To bez wątpienia wpływ mass mediów i globalnej wioski, że w 2019 roku rozmawiamy sobie o autentykacji "Salvador Mundi" Leonarda, podczas wizyty u fryzjera czy w restauracji. Oprócz rynku technologii niewiele jest branży, które urosły w takim stopniu w ciągu ostatnich dekad, ja rynek sztuki. Na myśli mamy, oczywiście, obroty i kapitał angażowane w handel eksponatami. To naturalne, że gracze na owym rynku szukają nowych sposobów na powielenie dochodu i rozpoznawalności. Zmienia się też jednak podejście systemowe, akademickie i edukacyjne...

Więcej...

Rosja na rynku sztuki  ||  Tendencje 2019

Rosja na rynku sztuki  ||  Tendencje 2019

Dwie twarze rynku sztuki

Już od niemal 10 lat reporterzy oraz analitycy rynkowi przyznają "tak - na naszych aukcjach pojawiają się zamożni Rosjanie, mają oni pieniądze, lecz także dużo obserwują i są ostrożni". Jednocześnie, ekstremalnie wysokie ceny młotkowe płacone przez rosyjskich oligarchów w tym czasie, są uznawane za ważny element puchnięcia bańki rynku sztuki w XXI wieku. Po wydarzeniach dyplomatycznych i zbrojnych roku 2014 zwiększyły się sankcje, obwarowania handlowe oraz inwigilacja podróżujących po świecie i kupujących dzieła sztuki Rosjan. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy rynek zyskuje na rosyjskich transakcjach?

Więcej...

Akwarela  ||  Subtelne i ponadczasowe malarstwo

Akwarela  ||  Subtelne i ponadczasowe malarstwo

Subtelność i siła estetyki

Technika w zakresie malarstwa światowego, która powoduje spektrum odczuć ze strony koneserów sztuki oraz jej pasjonatów. Znajdziemy pośród nich osoby traktujące malarstwo akwarelowe jako dość prosta, nieskomplikowana metodę nanoszenia pigmentu na podkład - rozmycie barw, podstawowe kontury. Jednak historycznie rzecz ujmując farby wodne stanowią jedna z najtrudniejszych technik malarskich, nie wybaczają one bowiem retuszu i korekt. Poznajmy podstawowe fakty o akwareli!

Więcej...

Kompozycje kwiatowe w malarstwie || Vademecum

Kompozycje kwiatowe w malarstwie || Vademecum

Uniwersalizm bukietów kwiatowych

Kwiaty oraz inne rośliny są tematem urzekającym i dość uniwersalnym. Można je uznać za jeden z najważniejszych i najszerzej przedstawianych tematów malarskich. W sposób naturalny koneserzy sztuki i kolekcjonerzy malarstwa odbierają kwiaty jako nurt martwej natury. Przyjmując taką nomenklaturową symbiozę stwierdzimy, iż kwiaty pojawiają się w sztuce od starożytności. Stanowiły wówczas jedynie dekorację, a gatunek usamodzielnił się w XVII wieku. Historycy sztuki zgodnie uznają, iż najważniejszym ładunkiem estetycznym bukietów kwiatowych jest ulotność czasu i życia. Poznajmy ten gatunek...

Więcej...

Inwestycje w sztukę w I połowie 2019 roku

Inwestycje w sztukę w I połowie 2019 roku

Zmiany w formule

Zarówno końcówka rekordowego roku 2018, jak i początek 2019 upłynęły pod znakiem rekordów na aukcjach sztuki oraz rosnącej popularności tzw. "evening sales". Są to wydarzenia organizowane przez największych graczy na rynku sztuki, takich jak Christie's czy Sotheby's, ale również przez średniej wielkości galerie sztuki i galerie lokalne. Duże kontrowersje wywołują nadal gwarancje z trzeciej ręki, czyli praktyki licytatorskie, o których pisaliśmy w styczniu - link w tekście. Przekonajmy się co wydarzyło się na rynku sztuki pięknej w początkach 2019 roku i co szykują dla nas inwestorzy, artyści i galerie.

Więcej...

Witrażownictwo  ||  Szlachetna sztuka zdobnicza

Witrażownictwo  ||  Szlachetna sztuka zdobnicza

Szklana sztuka

Od czasów gdy człowiek oswoił się z fragmentami stopionej skały, czy z formami będącymi wynikiem uderzenia pioruna w piasek - szkło nieprzerwanie towarzyszy ludzkości. W miarę rozwoju cywilizacji uzyskiwało ono nowe zastosowania, przy czym najbardziej monumentalne z nich to architektura budowlana, a najsubtelniejsze to sztuka użytkowa. Witraże mają swoje korzenie w średniowiecznej Europie, fragmenty tego rzemiosła pochodzą w IX i X wieku (odpowiednio Niemcy i Francja). Dziś na całym globie możemy podziwiać niezwykłą grę świateł zrodzoną z najlepszych projektów witrażownictwa.

Więcej...

Tekstura jako wizualny element sztuki  ||  Vademecum

Tekstura jako wizualny element sztuki  ||  Vademecum

Wymiar doświadczenia estetycznego

W sztukach wizualnych tekstura to postrzegana przez odbiorcę jakość powierzchni dzieła sztuki. Może być ona mechaniczna bądź dekoracyjna i nigdy nie jest zbędnym elementem artystycznego zamysłu malarza. W analizach profesjonalnych oraz w najczęstszych amatorskich wyobrażeniach, najważniejsze dla obrazu są tematyka i kolor. Kwestia dwu i trójwymiarowości rozpatrywana jest zazwyczaj w kategoriach globalnych: malowidło, rzeźba, relief, instalacja przestrzenna. Jedna to tekstura osiągana w kompozycji obrazu olejnego jest dziś naszym "języczkiem uwagi". Poznajmy podstawowe znaczenie i mechanizm tego narzędzia.

Więcej...

4 nieudane obrazy światowej sławy malarzy

4 nieudane obrazy światowej sławy malarzy

Wpadki malarzy - co oni sobie myśleli?

De gustibus non est disputandum - o gustach się nie dyskutuje, wszak preferencje estetyczne to kwestia indywidualna, niekiedy intymna. Inni powiedzą, że w świecie sztuki obowiązują pewne ramy, choćby efemeryczne, poza którymi obraz olejny lub rzeźba są zwyczajnie brzydkie. To fascynujące zjawisko, które można nazwać starciem między elityzmem a egalitaryzmem piękna. Nie można jednocześnie uznać, iż pewien typ malarza lub któryś ze światowych nurtów w sztuce, generowały osobliwie nieestetyczne dzieła. Wpadki zdarzają się największym, na każdym etapie kariery artystycznej i dziś przyglądamy się kilku z nich.

Więcej...

Kategorie