Z życia galerii


3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

3 trendy na rynku sztuki  ||  Jesień 2019

Cztery pory roku

Koniec okresu urlopowego oznacza także dla ludzi świata sztuki pięknej, powrót do zajęć. Dla kolekcjonerów sztuki, galerii obrazów współczesnych czy aukcjonerów kalendarze na nowo zostają wypełnione. Jesienne wystawy, targi, tzw. evening sales - wszystkie te wydarzenia będą obfitowały w nowe prezentacje pozyskanych kolekcji czy drogocennych obrazów olejnych wystawionych na sprzedaż. Na tych z kolei padną zapewne nowe rekordy cen młotkowych. Globalne otoczenie świata sztuki wskazuje nam co w skali makro będzie się działo jesienią 2019 na rynku sztuki. Sprawdzamy!

Więcej...

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

UE a rynek sztuki

W końcu 2018 roku oraz na początku roku 2019 organy legislacyjne Unii Europejskiej prowadziły intensywne prace nad udoskonaleniem przepisów dotyczących przepływu dóbr kultury między krajami. Powstały i zostały uchwalone zarówno stosowne dyrektywy jak i rozporządzenia. Oprócz regulacji związanych z kwestiami zapobiegania oszustwom na współczesnym rynku sztuki, przyjęto zasady prewencji wobec finansowania terroryzmu międzynarodowego poprzez przemyt artefaktów oraz wytyczne związane z transparentnością transakcji i inwestycji alternatywnych na rynku sztuki światowej. Podsumowujemy obecny stan prawny...

Więcej...

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Niemiecki rynek sztuki || Dysproporcje

Dwa ośrodki i ekonomia

Od kilku lat panuje opinia, iż rynek sztuki w Niemczech jest niekonkurencyjny. Pomimo znakomitej ilości wybitnych muzeów i galerii sztuki, w Niemczech panuje silny interwencjonizm państwa w sferę obrotu dziełami sztuki. Rosnące ceny nieruchomości blokują również możliwość powstawania małych i średnich galerii sztuki współczesnej. Utrudnia to również start, wypromowanie oraz zbudowanie rynku wtórnego młodym artystom. Obecnie da się zauważyć dwie, niejako lokacyjne, tendencje dla niemieckiego rynku sztuki - te ośrodki to Berlin i Monachium. Przyglądamy się ich staraniom w kwestii sztuki.

Więcej...

Rewolucja w Museum of Modern Art

Rewolucja w Museum of Modern Art

Megaremont MoMA

Już 21 października 2019 słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku otworzy ponownie swoje podwoje, po trwającym od lutego olbrzymim remoncie. Znajdujące się w sercu Manhattanu muzeum, a właściwie instytucja, uważana jest powszechnie za najbardziej wpływowy podmiot w świecie sztuki współczesnej na świecie. Zarówno w kwestii posiadanych kolekcji, jak i kształtowania światowych trendów w sztuce nowoczesnej oraz szablonie prowadzenia galerii sztuki współczesnych. Czego możemy się spodziewać po spektakularnej renowacji MoMA?

Więcej...

Serigrafia  ||  Ewolucja techniki twórczej

Serigrafia  ||  Ewolucja techniki twórczej

Rzemiosło artystyczne

Na łamach "Z Życia Galerii" poruszaliśmy już w tym roku zagadnienia poszczególnych technik artystycznych, takie jak akwarela, malarstwo el plein air, rzeźba, abstrakcja...W tej odsłonie proponujemy Państwu przyjrzenie się, mającemu uzasadnione technologiczne konotacje, sitodrukowi. Tak, w przestrzeni sztuk pięknych i w galeriach malarstwa spotkamy eksponaty wykonane w technice serigrafii - matrycy oraz tkaniny. Są to odrębne prace graficzne, ale sitodruk z powodzeniem służył i służy do nanoszenia obrazów fotograficznych bezpośrednio na tkaninę. Jakie jeszcze ciekawostki kryje serigrafia?

Więcej...

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Akt w malarstwie, czyli nagość i sztuka

Estetyka ludzkiego ciała tematem artystycznym

Znajdujemy się w takim momencie dziejów tzw. "świata zachodniego", kiedy to ścierają się ze sobą życiowa frywolność i swoboda, ze swoistą hipokryzją obyczajową i obostrzeniami w dowolnym wyrażaniu siebie na forum publicznym. Jednocześnie na przestrzeni historii sztuki, niezależnie od wydarzeń społeczno-kulturowych, odnajdujemy znakomitą ilość dzieł sztuki o tematyce cielesności, nagości czy negliżu, zmysłowości. W rzeźbie to przede wszystkim przedstawienia idealnych proporcji ludzkiego ciała, adoracja piękna zarówno kobiecego jak i męskiego. Poznajmy kilka podstawowych faktów o aktach...

Więcej...

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Zwierzęta w malarstwie i sztukach pięknych

Miejsce zwierząt w twórczości artystycznej

Zwierzęta od wieków są integralną częścią historii sztuki i tematem obrazów olejnych, rzeźby i grafiki. Artyści zawsze znajdowali inspirację w życiu fauny, zarówno w wymiarze ich symbiozy z naturą jak i relacjami z człowiekiem. Owszem, motywem bywały często ceremonie rytualne, walki i przemoc - z obu stron, podkreślmy. Jako obrońcy, admiratorzy i właściciele zwierząt - malarze niosą swoisty dialog z naszymi braćmi mniejszymi przez sztukę współczesną w XXI wiek. Wizerunki zwierząt znajdziemy w nowoczesnym realizmie magicznym, surrealizmie czy grafice komputerowej. Dziś kilka słów o motywie animalistycznym!

Więcej...

Mariaż sztuki i finansów  ||  Nowe zjawiska

Mariaż sztuki i finansów  ||  Nowe zjawiska

Wzrost przyciąga jak magnes!

W czasie niebotycznego boomu na rynku sztuki światowej słyszy się często opinie, że zagadnienia związane z inwestycjami w sztukę są nieco nadmiernie wyeksponowane. To bez wątpienia wpływ mass mediów i globalnej wioski, że w 2019 roku rozmawiamy sobie o autentykacji "Salvador Mundi" Leonarda, podczas wizyty u fryzjera czy w restauracji. Oprócz rynku technologii niewiele jest branży, które urosły w takim stopniu w ciągu ostatnich dekad, ja rynek sztuki. Na myśli mamy, oczywiście, obroty i kapitał angażowane w handel eksponatami. To naturalne, że gracze na owym rynku szukają nowych sposobów na powielenie dochodu i rozpoznawalności. Zmienia się też jednak podejście systemowe, akademickie i edukacyjne...

Więcej...

Rosja na rynku sztuki  ||  Tendencje 2019

Rosja na rynku sztuki  ||  Tendencje 2019

Dwie twarze rynku sztuki

Już od niemal 10 lat reporterzy oraz analitycy rynkowi przyznają "tak - na naszych aukcjach pojawiają się zamożni Rosjanie, mają oni pieniądze, lecz także dużo obserwują i są ostrożni". Jednocześnie, ekstremalnie wysokie ceny młotkowe płacone przez rosyjskich oligarchów w tym czasie, są uznawane za ważny element puchnięcia bańki rynku sztuki w XXI wieku. Po wydarzeniach dyplomatycznych i zbrojnych roku 2014 zwiększyły się sankcje, obwarowania handlowe oraz inwigilacja podróżujących po świecie i kupujących dzieła sztuki Rosjan. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy rynek zyskuje na rosyjskich transakcjach?

Więcej...

Akwarela  ||  Subtelne i ponadczasowe malarstwo

Akwarela  ||  Subtelne i ponadczasowe malarstwo

Subtelność i siła estetyki

Technika w zakresie malarstwa światowego, która powoduje spektrum odczuć ze strony koneserów sztuki oraz jej pasjonatów. Znajdziemy pośród nich osoby traktujące malarstwo akwarelowe jako dość prosta, nieskomplikowana metodę nanoszenia pigmentu na podkład - rozmycie barw, podstawowe kontury. Jednak historycznie rzecz ujmując farby wodne stanowią jedna z najtrudniejszych technik malarskich, nie wybaczają one bowiem retuszu i korekt. Poznajmy podstawowe fakty o akwareli!

Więcej...

Kategorie