Z życia galerii


Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Sztuka immersyjna || Arkana nowego trendu

Odczuwanie sztuki w hi-tech

Pojęcie immersyjności jest zasadniczo rozpatrywane na trzech poziomach: technologii informatycznych, fabularnych gier komputerowych oraz...sztuki. W najbardziej podstawowym wymiarze, dzieła sztuki pięknej z definicji miały przenosić widza w inny świat, pozwalać doświadczyć zjawisk zmysłem wzroku. Dzięki rozwojowi technologicznemu natomiast, "zanurzanie się" w sztukę otrzymało możliwość dostarczania szerszego spektrum odczuć. Historycy sztuki określają całość tych zjawisk "środowiskiem immersyjnym", ściśle związanym z estetycznym doświadczeniem obrazu olejnego, rzeźby kinetycznej czy instalacji interaktywnej. W ostatnich latach koncepcja immersyjności i takowe pokazy sztuki zyskały niezwykłą popularność. Dziś opisujemy na czym polega sztuka immersyjna!

Więcej...

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki?

Dlaczego kolekcjonuje się sztukę?

Jest to pytanie absolutnie podstawowe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu gromadzenia eksponatów sztuki pięknej. Jakie są nasze motywacje? Czy to kwestia aktualnej mody, autentyczne zainteresowanie danym okresem historii sztuki czy może impuls inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość? Inną sprawą jest to, iż przy dzisiejszym rozbudowanym rynku sztuki współczesnej oraz bez względu na naszą wiedzę artystyczną i finansową - warto pomyśleć o poradzie specjalisty. Domy aukcyjne i galerie sztuki nowoczesnej pomagają w takich przypadkach i dziś gromadzimy na blogu kilka podstawowych porad w temacie kolekcjonowania dzieł sztuki.

Więcej...

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Rynek sztuki po Brexicie. Prognozy

Exodus Wielkiej Brytanii a sztuka

Brytyjskie przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe oraz te działające na rynku handlu dziełami sztuki, stanęły przed faktem dokonanym. Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia ze struktur Unii Europejskiej po ponad trzyletniej gehennie społecznej i prawnej. Niektóre przepisy dotyczące obrotu ekonomicznego między UK a UE już stały się faktem, inne sukcesywnie będą wprowadzane w życie. Jak będzie wyglądała wymiana handlowa w zakresie inwestowania w dzieła sztuki między tymi podmiotami? Eksport oraz import spoza struktur? Jak poradzą sobie największe domy aukcyjne? Analizujemy na gorąco!

Więcej...

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Rzemiosło i sztuka dekoracyjna  || Vademecum

Forma niższa sztuki?

W jednej z publikacji o trendach w zakresie współczesnych dzieł sztuki, autor określił rzemiosło dekoracyjne jako "sztukę light". To lekkomyślne i powierzchowne stwierdzenie z pewnością nie padłoby, gdyby dziennikarz odrobinę się rozejrzał i dokonał researchu nowoczesnych targów sztuki. Czasy, gdy wyszywankami zajmowały się panienki w tiulach w ogrodowej altanie, to prehistoria. Sztuka plecenia koszyków czy dywanów to dziedzictwo ludzkości. Sztuką dekoracyjną może być jeden zasuszony kwiat, chromowana mini-rzeźba czy olbrzymie formy ceramiczne. Rzemiosło wraca do łask i jest doceniane w świecie sztuki!

Więcej...

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Kolekcjonowanie rysunków. Vademecum

Wprawki czy dzieła sztuki?

Dzisiejsze zagadnienie nie jest ani nowością, ani innowacją: szkice i rysunki były obiektem kolekcjonerskim od kiedy zaczęły powstawać. W epoce Renesansu stanowiły studium w atelier malarskich. Podając za przykład choćby Giorgio Vasariego wiemy, iż z czasem stały się cenionym dziełem na własnych warunkach. Początkowo najznamienitsze szkice i rysunki na sprzedaż zbierane były przez artystów w klaserach, portfoliach i albumach. Od mniej więcej XVIII wieku spotykamy grafikę kunsztownie oprawioną, często pod szkłem. Jak zatem zacząć przygodę z kolekcjonowaniem rysunków i jak o nie dbać?

Więcej...

Przewidywania dla rynku sztuki 2020

Przewidywania dla rynku sztuki 2020

Wróżenie ze sztuki

Prognozy według niejakiego Orwella, są niczym opowieści science fiction - mówią więcej o tym co już się stało, niż o tym co ma nadejść. W przypadku wydarzeń oraz ekonomicznych czy estetycznych przewidywań na rynku sztuki, może być podobnie. Przedstawimy Państwu w tym wpisie kilka wniosków ekspertów ds. rynku dzieł sztuki, opartych na ekonomii, ale również kustoszy, dyrektorów muzeów i domów aukcyjnych. Nie zabraknie opinii zasięgniętych u samych uznanych ale i wschodzących artystów sztuk pięknych. Podamy kilka ważnych dat i wydarzeń. Zapraszam na swoistego "tarota ze sztuki" na 2020 rok!

Więcej...

Inkografia, czyli druk cyfrowy w sztuce

Inkografia, czyli druk cyfrowy w sztuce

Pauperyzacja sztuki?

Jeśli byli Państwo kiedykolwiek zainteresowani kolekcjonowaniem dzieł sztuki, zapewne natknęliście się na powielone w określonej ilości odbitki danego obrazu olejnego. Jest to metoda, dzięki której do domów mogą trafić wyobrażenia autentycznych eksponatów, lecz za ułamek ceny. Ciężko stwierdzić, z jakich powodów jeszcze 10-15 lat temu w Polsce inkografia była niepopularna lub wręcz nieznana. W pewnym okresie uważano, iż odbitki obrazu olejnego są obrazą dla sztuki i jedynie namiastką rzemiosła. Jednak kilka skutecznych zabiegów rozpopularyzowało inkografię w Polsce i to znakomity krok!

Więcej...

Polski rynek sztuki 2019  ||  Podsumowanie

Polski rynek sztuki 2019  ||  Podsumowanie

Hossa trwa!

Wyraźną tendencję wzrostową na polskim rynku sztuki ogłaszano już w 2018 roku, kiedy to obroty aukcyjne przekroczyły 250 mln złotych. Największą jednorazową licytacją w owym roku była aukcja sztuki współczesnej - co wskazuje na przedział interesujących Polaków dzieł sztuki. Zostały przeprowadzone również owocne aukcje online, co oznacza iż polscy kolekcjonerzy dzieł sztuki stali się bardziej odważni. Zgodnie ze światową tendencją, wykorzystanie środowiska wirtualnego nie jest i u nas przeszkodą w inwestowaniu w dzieła sztuki. Jak więc wypadł w Polsce miniony rok 2019?

Więcej...

4 modne koncepcje w sztuce 2019

4 modne koncepcje w sztuce 2019

De gustibus ...

Preferencje dotyczące kolekcjonowania dzieł sztuki oraz ozdabiania nimi swoich domów, to sprawa osobista. Każdego sezonu jednak, podobnie jak w modzie, gastronomii czy turystyce, galerie sztuki współczesnej kreują trendy estetyczne. Jest to jednak zadanie specyficzne i dość niszowa wiedza o owych tendencjach sprawi, że goście w naszych progach docenią wysiłek dekoratorski. Dzięki biuletynom i ekskluzywnym magazynom wydawanym przez prestiżowe galerie sztuki wiemy, jakiego rodzaju eksponaty czy materiały nadadzą modnego sznytu naszym wnętrzom. Co dominowało w roku 2019?

Więcej...

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

Przepływ dóbr kultury || Nowe normy UE

UE a rynek sztuki

W końcu 2018 roku oraz na początku roku 2019 organy legislacyjne Unii Europejskiej prowadziły intensywne prace nad udoskonaleniem przepisów dotyczących przepływu dóbr kultury między krajami. Powstały i zostały uchwalone zarówno stosowne dyrektywy jak i rozporządzenia. Oprócz regulacji związanych z kwestiami zapobiegania oszustwom na współczesnym rynku sztuki, przyjęto zasady prewencji wobec finansowania terroryzmu międzynarodowego poprzez przemyt artefaktów oraz wytyczne związane z transparentnością transakcji i inwestycji alternatywnych na rynku sztuki światowej. Podsumowujemy obecny stan prawny...

Więcej...

Kategorie