Z życia galerii


IV licytacja Strefy Kolekcjonera Allegro

IV licytacja Strefy Kolekcjonera Allegro

Rozpoczyna się edycja Strefy Kolekcjonera Allegro!

Już po raz kolejny Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 ma przyjemność oferować swoje zbiory dzieł sztuki na internetowej aukcji portalu Allegro. Zdecydowaliśmy się wyselekcjonować dzieła polskich malarz współczesnych o ugruntowanej renomie oraz twórców, którzy dopiero zyskują swój artystyczny rynek wtórny. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem Strefy Kolekcjonera Allegro i do owocnej licytacji online już od niedzieli, 7 kwietnia!

Więcej...

Brexit vs. rynek inwestycji w sztukę || Scenariusze

Brexit vs. rynek inwestycji w sztukę || Scenariusze

 

Okazja czy regres dla rynku sztuki

Dyskusja o opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednego z największych na świecie hubów handlowych, trwa już trzeci rok. W pierwszym kwartale 2019 roku zaś, nadszedł czas decyzji polityczno-prawnych. Okazuje się, że zamieszanie wokół Brexitu wzmaga się niebotycznie z każdym głosowaniem parlamentarzystów. Kwestie gospodarcze to przepastna kategoria, w której nikt do końca nie wie co się wydarzy 29 marca. Branża handlu sztuką również rozważa plusy i minusy "wyjścia", tworzy plany awaryjne i chce za wszelką cenę zachować płynność na rynku sztuki zarówno dla dealerów, jak i klientów.

Więcej...

Paryż   ||   mekka artystów z całego świata

Paryż   ||   mekka artystów z całego świata

Magia "Miasta Świateł"

Spośród najstarszych europejskich miast, Paryż z pewnością możemy nazwać kolebką sztuki. Zwyczajowymi sloganami są: stolica mody, miasto zakochanych! Jednak to właśnie niezaprzeczalny wpływ rozwoju stolicy Francji na sztukę piękną, jest najbardziej uderzający. Jest dziedzictwem ludzkości, skarbem architektury miejskiej oraz domem dla instytucji kultury i sztuki, które trudno zliczyć. Ów splendor estetyczny nie zaistniałby, gdyby nie wielowiekowa tradycja przybywania do Paryża artystów, liczących na mecenat lub choćby sprzedaż kilku obrazów. Co więc przyciąga artystyczne dusze do Paryża?

Więcej...

5 słynnych i zbyt skandalicznych dzieł sztuki

5 słynnych i zbyt skandalicznych dzieł sztuki

Widmo porażki artystycznej

Ponoć bardziej od jakiejkolwiek krytyki motywację do pracy artystycznej podkopuje obojętność rynku lub koneserów sztuki. Krytyka bowiem zakłada, że ktoś poświęcił swój czas na zapoznanie się z obrazem olejnym lub rzeźbą, formułując wnioski "na poważnie". Odrzucenie zatem, oznacza totalne niedopasowanie estetyki do grupy docelowej, oraz żadnej innej publiczności. Może to podciąć twórcom skrzydła i zniechęcić do dalszego zajmowania się sztuką piękną. Oznaką dojrzałości jednak jest ominięcie opinii stronniczych galerii sztuki i dalsze poszukiwania, które mogą za kilka dekad okazać się strzałem w artystyczną dziesiątkę!

Więcej...

Sztuka modernistyczna || Krytyka w XXI wieku

Sztuka modernistyczna || Krytyka w XXI wieku

Sinusoida trendów w sztuce

Sztuką modernistyczną zwykliśmy określać działalność artystyczną na tzw. Zachodzie, od ostatnich dekad XIX wieku, aż po lata 70 XX wieku, kiedy pojawiły się ruchy postmodernistyczne. To olbrzymi zakres w historii sztuki oraz filozofii, zważywszy na burzliwe losy Europy i świata w tym okresie, oraz pojawienie się wielu kluczowych trendów. Modernizm u swego zarania odrzucał oświeceniowe, racjonalne przesłanki i nakazywał tworzenie dzieł sztuki w swobodnym strumieniu świadomości. Dlaczego więc w czasach tolerancji, ironii dziejowej i przy mnogości metod artystycznej ekspresji, na modernizm spadają ciosy krytyków?

Więcej...

Sztuka na Walentynki 2019  ||  Wskazówki zakupowe

Sztuka na Walentynki 2019  ||  Wskazówki zakupowe

Prezent - subiektywna wartość estetyczna

Kilka razy w roku mamy szczęście i okazję obdarowywać naszych bliskich upominkami, do których należy podejść z głową. Wyznaczając sobie limit wydatku na prezent wiemy, że niektóre wytwory artystyczne skutecznie szeregują klientelę. Jednak nie należy, również z powodu niezwykłej obecnie popularności sztuki, rezygnować z takiego właśnie zakupu podarunku dla rodziny lub przyjaciół. Nadchodzi dzień świętego Walentego, szalenie popularne Walentynki, któremu prezent w postaci dzieła sztuki, może dodać dodatkowego estetycznego wymiaru. Spójrzmy w co możemy zainwestować pieniądze, aby w wysublimowany sposób podkreślić zażyłość w związku!

Więcej...

Dotowanie sztuki  ||  Globalne dysproporcje

Dotowanie sztuki  ||  Globalne dysproporcje

Sektorowe czy charytatywne wsparcie sztuki?

Nie sposób ująć w jednym artykule całego spektrum sposobów, jakimi posiłkują się admiratorzy sztuki oraz instytucje kultury, aby wspierać rzemiosło artystyczne. W zależności od tego, czy jest to wsparcie państwowe wynikające z ustawodawstwa, czy partykularne inicjatywy prywatne - dotowanie sztuki jest niezbędne. Nie dlatego, że w kompromitująco szybkim czasie świat zwrócił się od estetyki, po technologię i uproszczenia. Wielowymiarowe wsparcie istnienia zbiorów oraz rozwoju sztuki to nasz cywilizacyjny obowiązek. Żadne z pokoleń nie miało ku temu lepszych i wydajniejszych możliwości, niż my.

Więcej...

5 słynnych kradzieży dzieł sztuki

5 słynnych kradzieży dzieł sztuki

Praktyka stara jak świat

Cenne przedmioty służą ozdobie, zademonstrowaniu prestiżu i bogactwa, ale są też łakomym kąskiem dla oportunistów spod ciemnej gwiazdy. Oprócz indywidualnej złej woli, w historii starożytnej jak i współczesnej dzieła sztuki i precjoza rabowano w ramach wojennych podbojów. Międzynarodowe instytucje kultury od połowy XX wieku nasiliły wysiłki zmierzające do retrybucji rozkradzionych na całym świecie artefaktów sztuki pięknej. Dziś natomiast spojrzymy na te pojedyncze, spektakularne kradzieże, których geneza i efekt automatycznie piszą hollywoodzki scenariusz.

Więcej...

Zima w malarstwie || Świadek historii

Zima w malarstwie || Świadek historii

Majestat śniegu na płótnie

Zimowe pejzaże nie należą do tematów malarskich podejmowanych systematycznie w historii sztuki. Z punktu widzenia podaży obrazów olejnych są to kreacje wyjątkowe, w polskim malarstwie natomiast wyróżniły się dopiero u schyłku XIX wieku. Sceny zimowe pojawiają się od Renesansu, przez Romantyzm po Impresjonistów, a podejście to trudnej materii śniegu to fascynująca przygoda estetyczna. Mroźna pora roku towarzyszyła wielu dramatycznym wydarzeniom historycznym, otula też człowieka w prozaicznych chwilach. Opanowanie bieli i gry światła to zadanie malarskie najwyższej próby!

Więcej...

Fotografia inwestycyjna || Opinie i porady

Fotografia inwestycyjna || Opinie i porady

Wschodzący rynek alternatywny

W świecie fotografii postęp technologiczny pozwala na praktycznie nieograniczone eksperymenty ze środkami wyrazu. Z punktu widzenia biznesowego zaś, popyt i podaż limitowanych serii odbitek fotograficznych to coraz bardziej interesująca subkategoria inwestycji alternatywnych. Jest ona w dużej mierze wolna od spekulacji rynkowych i łączy doświadczonych twórców z nowicjuszami w zakresie kolekcjonerstwa. Innowacja i niska bariera wejścia to idealna symbioza ekonomiczna dla rozpoczynających przygodę z inwestowaniem w sztukę.

Więcej...

Kategorie