Z życia galerii


Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Sztuka 2019 - drogo ale nie najdrożej

Od czasu ostatniego boomu rynkowego w dziedzinie sztuki pięknej w 2015 roku, w każdym sezonie notowano rekordowe kwoty na aukcjach sztuki współczesnej. Wydarzenia te relacjonowały media światowe i regionalne, podkreślając niezwykłość transakcji oraz samych eksponatów. W porównaniu do niektórych cen młotkowych obrazów olejnych w tym czasie, rok 2019 przyniósł spektakularne rekordy, lecz nie tak monumentalne jak e.g. Salvador Mundi. Mimo tego, liczby które obserwowaliśmy są zawrotne i niedostępne dla przeciętnego kolekcjonera. Sprawdźmy za jakie kwoty nabywano dzieła sztuki na aukcjach w mijającym roku!

Więcej...

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Konkurent klasy światowej

Kiedy ostatnio byli Państwo na 24-kilometrowym spacerze? Cóż, jeśli pojawiłoby się takie marzenie, właśnie taką długość stanowi przejście przez wszystkie pomieszczenia Państwowego Muzeum Ermitażu w rosyjskim Sankt Petersburgu. To jedno z największych muzeów oraz kolekcji sztuki pięknej na świecie, śmiało konkurujące z Luwrem czy Prado. Kolekcja obrazów olejnych, rzeźby i innych eksponatów powstawała na przestrzeni kilkuset lat, począwszy od zainteresowania Carycy Katarzyny II malarstwem francuskim. Poznajmy podstawowe fakty o Ermitażu, które być może zachęcą do podróży naszych Czytelników!

Więcej...

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Kluczowe kulturowe znaczenie

Krytyk sztuki Federica Martini napisała w swojej książce, iż targi sztuki to sposób na "spektakularyzację codzienności" oraz budowanie wspólnej tożsamości miasta. Nie wypada się z ekspertką nie zgodzić. Uważa ona iż wydarzenia takie jak biennale mają potencjał polityczno-ekonomiczny oraz ułatwiają regenerację tkanki miejskiej. Od czasu pierwszego weneckiego Biennale w roku 1895 wiele w formule tego rodzaju imprezy artystycznej się zmieniło. Zarówno skala, wymiar socjologiczny, artystyczny jak i technologiczny. Poznajmy jednak najpierw czym są targi w modelu biennale i czemu są tak cenne dla świata sztuki!

Więcej...

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Allegro mecenasem Targów Sztuki Dostępnej 2019

Tegoroczna edycja TSD w Warszawie wywołuje emocje już na początku listopada, wielu kolekcjonerów i koneserów sztuki oczekuje z niecierpliwością oferty wystawców oraz wydarzeń towarzyszących Targom. Okoliczności te zaowocowały projektem early-bird, którym jest wyjątkowa oferta aukcyjna we współpracy z gigantem internetowego handlu w Polsce - serwisem Allegro! Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 jest obecna w Strefie Kolekcjonera Allegro od dłuższego czasu i również tym razem, w dniach 7 - 14 listopada br. będziemy oferować nasze eksponaty! Dowiedzcie się Państwo więcej... Więcej...

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Listopadowe Targi Sztuki Dostępnej 2019

Już niebawem odbędzie się II edycja Targów Sztuki Dostępnej w Warszawie! Pierwsza edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów oraz koneserów sztuki współczesnej. To właśnie na dziełach sztuki tego nurtu skupia się nadchodzące wydarzenie. Kilkudziesięciu wystawców oraz ponad 20 galerii sztuki współczesnej przyciągnęły uwagę 3.500 gości! Jako wystawca Foksal 17 liczy na równie tłumne odwiedziny w edycji 2019, zapraszamy i podpowiadamy co wyjątkowego jest w TSD w Warszawie!

Więcej...

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

Edward Dwurnik  ||  Rocznica odejścia Robotnika Sztuki

 

To już rok

Czy po 12 miesiącach od śmierci wybitnego artysty można napisać odpowiednie epitafium? Powielić je? 28 października 2018 pożegnaliśmy Edwarda Dwurnika, a jako Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 byliśmy silnie związani zarówno z twórczością malarza, jak i jego niezwykłą osobowością. Poświęcamy Mu dziś kilka słów wspomnienia i podziwu....

Więcej...

Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki

Dziedziczenie kolekcji dzieł sztuki

Testament i sztuka

Otrzymanie spadku, co jest oczywiste, wiąże się z utratą bliskiej osoby lub człowieka, który zaufał nam na tyle, by przekazać jako akt ostatniej woli, swój cenny życiowy dorobek w nasze ręce. Jednak oprócz smutku i nieodżałowanej straty, otrzymanie kolekcji sztuki pięknej lub użytkowej w spadku, może być cennym doświadczeniem. To okazja do zaznajomienia się ze światem sztuki oraz z historią własnej rodziny. Może jednak wystąpić sytuacja, gdy dziedziczący będzie chciał sprzedać jedno lub kilka z dzieł lub przedmiotów jakie otrzymał. Jak zrobić to bezpiecznie i zapewniając profit?

Więcej...

Wenecja  ||  Miasto sztuki, światła i wody

Wenecja  ||  Miasto sztuki, światła i wody

Wenecja czyli "Inny Świat"

Elegancka, urzekająca, romantyczna, bezcenna: oto Wenecja. Niekwestionowana włoska perła architektoniczna to niezliczone palazzi, place (campi), wąskie uliczki (calli)) i kanały oraz mosty. Piękno Wenecji może wprawiać w zakłopotanie i onieśmielać, świadczy też o jej artystycznej witalności. Bizantyjska przeszłość tego miasta powoduje, iż jest ono zupełnie inne niż Florencja lub Rzym. Mieni się innym światłem i dostarcza innych estetycznych wrażeń. Wenecja to, naturalnie, miejsce wymarzone dla miłośników sztuki. Dziś dla Państwa krótki przegląd i poradnik, gdzie udać się po artystyczne wzruszenia w Wenecji!

Więcej...

Dom aukcyjny Sotheby's || Gigant rynkowy

Dom aukcyjny Sotheby's || Gigant rynkowy

 

Hegemoni licytacji sztuki

Zapytani o największe instytucje zajmujące się handlem sztuką, większość z nas wymieniłaby dwie, trzy. Zdecydowanie więcej światowej sławy muzeów przychodzi na myśl, gdy zastanawiamy się, kto trzyma pieczę i kiesę w świecie artystycznego dziedzictwa kulturowego. Globalny układ na rynku sztuki prezentuje się obecnie dość totalitarnie. Przy niemal 67 tysiącach transakcji oraz prawie 70 miliardach dolarów rocznego obrotu, największych graczy jest około pięciu. Stosunkowo młode domy aukcyjne, takie jak China Guardian ustępują czołówce, Christie's oraz właśnie Sotheby's.

Więcej...

Sławni artyści i ich zwierzęta || Zestawienie

Sławni artyści i ich zwierzęta || Zestawienie

Symbioza istnień

Świat zwierząt oraz świat twórczości artystycznej są ze sobą nierozerwalnie związane od stuleci. Już malunki naskalne z epoki kamienia przedstawiają symbiozę, ale również zagrożenia i niepewności, wynikające ze współistnienia ze zwierzętami dzikimi. Dziś jednak chcemy zająć udomowionymi towarzyszami życia i twórczości sławnych artystów, którzy w urzekający sposób łączyli swoją wenę oraz wypoczynek rzemieślniczy z ukochanymi zwierzętami. Poznajmy kilkoro z nich!

Więcej...

Kategorie