Z życia galerii


Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą?

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Zdrowie publiczne a sztuka

Targi sztuki, zorganizowane zwiedzanie muzeum czy samodzielne wizyty w galeriach sztuki nowoczesnej. Są to niezwykłe doświadczenia dla miłośników twórczości artystycznej lecz również, najzwyczajniej w świecie, zbiorowiska ludzi. W dobie docierających do opinii publicznej i władz najnowszych wiadomości o sile epidemii wirusa Covid-19, podejmowane są odpowiednie kroki bezpieczeństwa. Nie trzeba być medykiem aby zrozumieć, iż duże grupy ludzi w jednym pomieszczeniu są narażone na kontakt z owym wirusem. Dlatego instytucje kultury na całym świecie decydują się na ograniczenie działalności. Oto przykłady z ostatnich dni i informacje o zmianach planów na rynku sztuki.

Więcej...

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Gdy spece od sztuki zawodzą

Spektakularna cena młotkowa obrazu olejnego, wielkie otwarcie nowego muzeum, odnalezienie zrabowanych dzieł sztuki. Tego rodzaju informacje elektryzują opinię publiczną i koneserów sztuki. Jednak, podobnie jak w każdej dziedzinie życia, danej branży przytrafiają się przedsięwzięcia nietrafione. Świat sztuki pięknej nie jest wyjątkiem. W latach dwutysięcznych rozpoczął się proces zmiany formuły wystawienniczej dla dzieł sztuki i rzemiosła. Dziś opisujemy kilka, co by nie powiedzieć, największych porażek światowych targów sztuki pięknej i użytkowej.

Więcej...

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Sztuka 2019 - drogo ale nie najdrożej

Od czasu ostatniego boomu rynkowego w dziedzinie sztuki pięknej w 2015 roku, w każdym sezonie notowano rekordowe kwoty na aukcjach sztuki współczesnej. Wydarzenia te relacjonowały media światowe i regionalne, podkreślając niezwykłość transakcji oraz samych eksponatów. W porównaniu do niektórych cen młotkowych obrazów olejnych w tym czasie, rok 2019 przyniósł spektakularne rekordy, lecz nie tak monumentalne jak e.g. Salvador Mundi. Mimo tego, liczby które obserwowaliśmy są zawrotne i niedostępne dla przeciętnego kolekcjonera. Sprawdźmy za jakie kwoty nabywano dzieła sztuki na aukcjach w mijającym roku!

Więcej...

Kubizm i portrety  ||  Magnetyczne połączenie

Kubizm i portrety  ||  Magnetyczne połączenie

Kubizm - poza definicją

W klasycznej łacinie wyrażenie "protrahere" oznaczało - wydobyć na światło dzienne, uwidocznić. Na przestrzeni wieków malarstwa artystycznego portrety osiągały rozmaity status, lecz zapotrzebowanie na tego typu podobizny postaci wydaje się nigdy nie słabnąć. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogły być względy monarchiczne, szlacheckie, batalistyczne czy w końcu rodzinne, sentymentalne czy pośmiertne. Portrety na obrazach to zwyczajowo profil, en face, popiersie i inne ujęcia. Jednak portrety okresu kubizmu wymykają się wszelkim systematykom. Oto garść cech i zalet portretowego malarstwa kubistycznego!

Więcej...

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Konkurent klasy światowej

Kiedy ostatnio byli Państwo na 24-kilometrowym spacerze? Cóż, jeśli pojawiłoby się takie marzenie, właśnie taką długość stanowi przejście przez wszystkie pomieszczenia Państwowego Muzeum Ermitażu w rosyjskim Sankt Petersburgu. To jedno z największych muzeów oraz kolekcji sztuki pięknej na świecie, śmiało konkurujące z Luwrem czy Prado. Kolekcja obrazów olejnych, rzeźby i innych eksponatów powstawała na przestrzeni kilkuset lat, począwszy od zainteresowania Carycy Katarzyny II malarstwem francuskim. Poznajmy podstawowe fakty o Ermitażu, które być może zachęcą do podróży naszych Czytelników!

Więcej...

Kobieta w malarstwie Tamary Łempickiej

Kobieta w malarstwie Tamary Łempickiej

"And all that jazz!"

Od niemalże dwóch lat media donoszą o nowych rekordach aukcyjnych obrazów polskich malarzy. Choć niezupełnie, musimy się tu poprawić - polskiej malarki art deco. Tamara Łempicka, po wyjeździe do Paryża Tamara de Lempicka to postać skomplikowana, fascynująca i w czasach jej współczesnych kontrowersyjna. O wykonanych przez nią w unikalnym stylu portretach kobiet lat 20. i 30. XX wieku krytycy mówią, iż niosą ze sobą "syreni śpiew" - mitologiczne przesłanie kusicielstwa, uroku i urzekających cech. Jak wiemy, cechy te i działania syren niosą również niebezpieczeństwo. Dziś podsumowanie wyjątkowości kobiet de Lempickiej.

Więcej...

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Biennale sztuki  ||  Charakterystyka formuły

Kluczowe kulturowe znaczenie

Krytyk sztuki Federica Martini napisała w swojej książce, iż targi sztuki to sposób na "spektakularyzację codzienności" oraz budowanie wspólnej tożsamości miasta. Nie wypada się z ekspertką nie zgodzić. Uważa ona iż wydarzenia takie jak biennale mają potencjał polityczno-ekonomiczny oraz ułatwiają regenerację tkanki miejskiej. Od czasu pierwszego weneckiego Biennale w roku 1895 wiele w formule tego rodzaju imprezy artystycznej się zmieniło. Zarówno skala, wymiar socjologiczny, artystyczny jak i technologiczny. Poznajmy jednak najpierw czym są targi w modelu biennale i czemu są tak cenne dla świata sztuki!

Więcej...

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Dołączamy do projektu TSD oraz Allegro!

Allegro mecenasem Targów Sztuki Dostępnej 2019

Tegoroczna edycja TSD w Warszawie wywołuje emocje już na początku listopada, wielu kolekcjonerów i koneserów sztuki oczekuje z niecierpliwością oferty wystawców oraz wydarzeń towarzyszących Targom. Okoliczności te zaowocowały projektem early-bird, którym jest wyjątkowa oferta aukcyjna we współpracy z gigantem internetowego handlu w Polsce - serwisem Allegro! Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 jest obecna w Strefie Kolekcjonera Allegro od dłuższego czasu i również tym razem, w dniach 7 - 14 listopada br. będziemy oferować nasze eksponaty! Dowiedzcie się Państwo więcej... Więcej...

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Galeria Foksal 17 na Targach Sztuki Dostępnej 2019!

Listopadowe Targi Sztuki Dostępnej 2019

Już niebawem odbędzie się II edycja Targów Sztuki Dostępnej w Warszawie! Pierwsza edycja Targów spotkała się z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów oraz koneserów sztuki współczesnej. To właśnie na dziełach sztuki tego nurtu skupia się nadchodzące wydarzenie. Kilkudziesięciu wystawców oraz ponad 20 galerii sztuki współczesnej przyciągnęły uwagę 3.500 gości! Jako wystawca Foksal 17 liczy na równie tłumne odwiedziny w edycji 2019, zapraszamy i podpowiadamy co wyjątkowego jest w TSD w Warszawie!

Więcej...

Kategorie