Z życia galerii


Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Nierealność, pejzaż, prostota

Na ukształtowanie się warsztatu jednego z najpopularniejszych artystów w Panteonie Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17, wpływ miało kilka czynników. Zarówno bytowych, eksploracji estetyki malarstwa od najmłodszych lat oraz wpływ późniejszych jego idoli. Otóż to właśnie spotkanie i kontakt z twórczością wybitnych polskich prymitywistów - Nikifora i Edwarda Dwurnika - wytyczyły stylistyczną ścieżkę Pawła Kluzy. Pejzaże, miniatury, formy surrealistyczne oraz bezpośrednie nawiązania do mistrzów rysunkowego prymitywizmu to glina, z której Kluza lepi własne prace, wzbogacone o jego nieprzeciętną wyobraźnię i doświadczenia.

Więcej...

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Kultura wyższa vs. wirus

Jeszcze na przełomie stycznia i lutego 2020 magazyny i portale branżowe publikowały sugestie dla koneserów i miłośników sztuki pięknej na "spring break", czy też tegoroczną Majówkę. Niestety rzeczywistość globalna okazała się koszmarem dla milionów ludzi, gałęzi gospodarki oraz wszelakich usług. Wybuchła pandemia choroby Covid-19, która zostanie zapamiętana na kartach historii. Budzącą się wiosną 2020 nikomu nie w głowie wyjazdy i wypoczynek, po pierwsze z powodu obostrzeń państwowych, po drugie ze względu na obawę o własne życie i zdrowie. Dla zachowania zdrowia od strony emocjonalnej jednak, świat sztuki pięknej przychodzi w sukurs spragnionym estetycznych i artystycznych doświadczeń. A zatem koronawirus versus świat wirtualnej rzeczywistości muzealno-galeryjnej!

Więcej...

Czym jest krakelura? || Wpływ na obraz olejny

Czym jest krakelura? || Wpływ na obraz olejny

Wartość dodana niedoskonałości

W teorii sztuki i analizie warsztatowej dzieł dużo miejsca poświęca się pojęciu tekstury oraz faktury obrazu olejnego. To jeden z najważniejszych składników analizy i oceny pracy malarskiej, obok doboru podłoża, medium, tzw. "kreski', łączenia technik oraz oczywiście tematyki. To właśnie zawiłości związane z podłożem obrazu prowadzą nas do dzisiejszego wpisu na blogu Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17. Dołącza do nich czynnik upływu czasu, który skutkuje uszkodzeniami obrazu olejnego, często niezależnie od sposobu obchodzenia się z nim przez właściciela. Przyglądali się Państwo zapewne obrazom, które okazują spękania farby i co ciekawe, możliwe że wydawały się one Państwu frapujące bardziej niż odrzucające. Czemu tak jest? To nie ordynarne rozdarcie czy efekt upadku. To krakelura...

Więcej...

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Fałszerze dzieł sztuki pięknej || Jak działają?

Fałszerze dzieł sztuki pięknej || Jak działają?

Przepraszam, czy to oryginał?

Kopiowanie, wzorowanie się, inspirowanie dziełem innego autora. Brzmi to dostojnie, jednak powiedzmy sobie szczerze - już w starożytności rzymscy rzeźbiarze podrabiali posągi wykonane w Grecji. To bodaj pierwsi fałszerze dzieł sztuki! Na korzyść takich działań wpływał fakt, iż w okresie klasycystycznym tożsamość autora dzieła nie była tak istotna jak jego przesłanie - religijne, historyczne, estetyczne. Czym innym jest idea kopiowania dzieł mistrza malarstwa przez jego uczniów - to raczej rodzaj hołdu. Przez wieki jednak fałszerze udoskonalili swój "fach", osiągali i osiągają spektakularne efekty, wprowadzając zamęt wśród kustoszy i koneserów sztuki, jak również narażają na straty inwestorów w sztukę piękną.

Więcej...

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Zdrowie publiczne a sztuka

Targi sztuki, zorganizowane zwiedzanie muzeum czy samodzielne wizyty w galeriach sztuki nowoczesnej. Są to niezwykłe doświadczenia dla miłośników twórczości artystycznej lecz również, najzwyczajniej w świecie, zbiorowiska ludzi. W dobie docierających do opinii publicznej i władz najnowszych wiadomości o sile epidemii wirusa Covid-19, podejmowane są odpowiednie kroki bezpieczeństwa. Nie trzeba być medykiem aby zrozumieć, iż duże grupy ludzi w jednym pomieszczeniu są narażone na kontakt z owym wirusem. Dlatego instytucje kultury na całym świecie decydują się na ograniczenie działalności. Oto przykłady z ostatnich dni i informacje o zmianach planów na rynku sztuki.

Więcej...

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Największe wpadki targów sztuki  ||  Przegląd

Gdy spece od sztuki zawodzą

Spektakularna cena młotkowa obrazu olejnego, wielkie otwarcie nowego muzeum, odnalezienie zrabowanych dzieł sztuki. Tego rodzaju informacje elektryzują opinię publiczną i koneserów sztuki. Jednak, podobnie jak w każdej dziedzinie życia, danej branży przytrafiają się przedsięwzięcia nietrafione. Świat sztuki pięknej nie jest wyjątkiem. W latach dwutysięcznych rozpoczął się proces zmiany formuły wystawienniczej dla dzieł sztuki i rzemiosła. Dziś opisujemy kilka, co by nie powiedzieć, największych porażek światowych targów sztuki pięknej i użytkowej.

Więcej...

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Najwyższe ceny młotkowe obrazów w 2019 roku

Sztuka 2019 - drogo ale nie najdrożej

Od czasu ostatniego boomu rynkowego w dziedzinie sztuki pięknej w 2015 roku, w każdym sezonie notowano rekordowe kwoty na aukcjach sztuki współczesnej. Wydarzenia te relacjonowały media światowe i regionalne, podkreślając niezwykłość transakcji oraz samych eksponatów. W porównaniu do niektórych cen młotkowych obrazów olejnych w tym czasie, rok 2019 przyniósł spektakularne rekordy, lecz nie tak monumentalne jak e.g. Salvador Mundi. Mimo tego, liczby które obserwowaliśmy są zawrotne i niedostępne dla przeciętnego kolekcjonera. Sprawdźmy za jakie kwoty nabywano dzieła sztuki na aukcjach w mijającym roku!

Więcej...

Kubizm i portrety  ||  Magnetyczne połączenie

Kubizm i portrety  ||  Magnetyczne połączenie

Kubizm - poza definicją

W klasycznej łacinie wyrażenie "protrahere" oznaczało - wydobyć na światło dzienne, uwidocznić. Na przestrzeni wieków malarstwa artystycznego portrety osiągały rozmaity status, lecz zapotrzebowanie na tego typu podobizny postaci wydaje się nigdy nie słabnąć. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogły być względy monarchiczne, szlacheckie, batalistyczne czy w końcu rodzinne, sentymentalne czy pośmiertne. Portrety na obrazach to zwyczajowo profil, en face, popiersie i inne ujęcia. Jednak portrety okresu kubizmu wymykają się wszelkim systematykom. Oto garść cech i zalet portretowego malarstwa kubistycznego!

Więcej...

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Ermitaż, czyli rosyjski Luwr  ||  Ciekawostki

Konkurent klasy światowej

Kiedy ostatnio byli Państwo na 24-kilometrowym spacerze? Cóż, jeśli pojawiłoby się takie marzenie, właśnie taką długość stanowi przejście przez wszystkie pomieszczenia Państwowego Muzeum Ermitażu w rosyjskim Sankt Petersburgu. To jedno z największych muzeów oraz kolekcji sztuki pięknej na świecie, śmiało konkurujące z Luwrem czy Prado. Kolekcja obrazów olejnych, rzeźby i innych eksponatów powstawała na przestrzeni kilkuset lat, począwszy od zainteresowania Carycy Katarzyny II malarstwem francuskim. Poznajmy podstawowe fakty o Ermitażu, które być może zachęcą do podróży naszych Czytelników!

Więcej...

Kategorie