Z życia galerii


Sztuka modernistyczna || Krytyka w XXI wieku

Sztuka modernistyczna || Krytyka w XXI wieku

Sinusoida trendów w sztuce

Sztuką modernistyczną zwykliśmy określać działalność artystyczną na tzw. Zachodzie, od ostatnich dekad XIX wieku, aż po lata 70 XX wieku, kiedy pojawiły się ruchy postmodernistyczne. To olbrzymi zakres w historii sztuki oraz filozofii, zważywszy na burzliwe losy Europy i świata w tym okresie, oraz pojawienie się wielu kluczowych trendów. Modernizm u swego zarania odrzucał oświeceniowe, racjonalne przesłanki i nakazywał tworzenie dzieł sztuki w swobodnym strumieniu świadomości. Dlaczego więc w czasach tolerancji, ironii dziejowej i przy mnogości metod artystycznej ekspresji, na modernizm spadają ciosy krytyków?

Więcej...

Sztuka na Walentynki 2019  ||  Wskazówki zakupowe

Sztuka na Walentynki 2019  ||  Wskazówki zakupowe

Prezent - subiektywna wartość estetyczna

Kilka razy w roku mamy szczęście i okazję obdarowywać naszych bliskich upominkami, do których należy podejść z głową. Wyznaczając sobie limit wydatku na prezent wiemy, że niektóre wytwory artystyczne skutecznie szeregują klientelę. Jednak nie należy, również z powodu niezwykłej obecnie popularności sztuki, rezygnować z takiego właśnie zakupu podarunku dla rodziny lub przyjaciół. Nadchodzi dzień świętego Walentego, szalenie popularne Walentynki, któremu prezent w postaci dzieła sztuki, może dodać dodatkowego estetycznego wymiaru. Spójrzmy w co możemy zainwestować pieniądze, aby w wysublimowany sposób podkreślić zażyłość w związku!

Więcej...

Dotowanie sztuki  ||  Globalne dysproporcje

Dotowanie sztuki  ||  Globalne dysproporcje

Sektorowe czy charytatywne wsparcie sztuki?

Nie sposób ująć w jednym artykule całego spektrum sposobów, jakimi posiłkują się admiratorzy sztuki oraz instytucje kultury, aby wspierać rzemiosło artystyczne. W zależności od tego, czy jest to wsparcie państwowe wynikające z ustawodawstwa, czy partykularne inicjatywy prywatne - dotowanie sztuki jest niezbędne. Nie dlatego, że w kompromitująco szybkim czasie świat zwrócił się od estetyki, po technologię i uproszczenia. Wielowymiarowe wsparcie istnienia zbiorów oraz rozwoju sztuki to nasz cywilizacyjny obowiązek. Żadne z pokoleń nie miało ku temu lepszych i wydajniejszych możliwości, niż my.

Więcej...

5 słynnych kradzieży dzieł sztuki

5 słynnych kradzieży dzieł sztuki

Praktyka stara jak świat

Cenne przedmioty służą ozdobie, zademonstrowaniu prestiżu i bogactwa, ale są też łakomym kąskiem dla oportunistów spod ciemnej gwiazdy. Oprócz indywidualnej złej woli, w historii starożytnej jak i współczesnej dzieła sztuki i precjoza rabowano w ramach wojennych podbojów. Międzynarodowe instytucje kultury od połowy XX wieku nasiliły wysiłki zmierzające do retrybucji rozkradzionych na całym świecie artefaktów sztuki pięknej. Dziś natomiast spojrzymy na te pojedyncze, spektakularne kradzieże, których geneza i efekt automatycznie piszą hollywoodzki scenariusz.

Więcej...

Zima w malarstwie || Świadek historii

Zima w malarstwie || Świadek historii

Majestat śniegu na płótnie

Zimowe pejzaże nie należą do tematów malarskich podejmowanych systematycznie w historii sztuki. Z punktu widzenia podaży obrazów olejnych są to kreacje wyjątkowe, w polskim malarstwie natomiast wyróżniły się dopiero u schyłku XIX wieku. Sceny zimowe pojawiają się od Renesansu, przez Romantyzm po Impresjonistów, a podejście to trudnej materii śniegu to fascynująca przygoda estetyczna. Mroźna pora roku towarzyszyła wielu dramatycznym wydarzeniom historycznym, otula też człowieka w prozaicznych chwilach. Opanowanie bieli i gry światła to zadanie malarskie najwyższej próby!

Więcej...

Fotografia inwestycyjna || Opinie i porady

Fotografia inwestycyjna || Opinie i porady

Wschodzący rynek alternatywny

W świecie fotografii postęp technologiczny pozwala na praktycznie nieograniczone eksperymenty ze środkami wyrazu. Z punktu widzenia biznesowego zaś, popyt i podaż limitowanych serii odbitek fotograficznych to coraz bardziej interesująca subkategoria inwestycji alternatywnych. Jest ona w dużej mierze wolna od spekulacji rynkowych i łączy doświadczonych twórców z nowicjuszami w zakresie kolekcjonerstwa. Innowacja i niska bariera wejścia to idealna symbioza ekonomiczna dla rozpoczynających przygodę z inwestowaniem w sztukę.

Więcej...

Dzieło sztuki na prezent  ||  Poradnik świąteczny

Dzieło sztuki na prezent || Poradnik świąteczny

Psychologia podarunku

Każdy z nas borykał się z wątpliwościami dotyczącymi zakupu upominku dla bliskiej osoby. Dzieło sztuki lub finezyjny drobiazg stanowią oryginalny pomysł na prezent, ale jest to również ambitne założenie i powinniśmy przy wyborze wziąć pod uwagę kilka spraw. Gdy znamy gust i preferencje obdarowywanej osoby to gros pracy za nami. Jeśli jest to sfera bardziej enigmatyczna, polecamy skorzystanie z naszych porad.

Więcej...

Edward Dwurnik. Pożegnanie Robotnika Sztuki

Edward Dwurnik. Pożegnanie Robotnika Sztuki

Autor i dzieło - duet nierozerwalny.

Cykl życia dzieł malarskich jest zjawiskiem ciekawym, niekiedy tajemniczym. Często wymyka się on klasycznej ścieżce od prostoty po złożoność, lub od anonimowości po zapomnienie. Charakter obrazów zdaje się być nierozerwalnie związany z etapami życia artysty. Śledzenie owych faz i motywacji jest kluczem do zrozumienia twórcy. Dziś Galeria Foksal 17 żegna malarza, którego meandry pracy twórczej fascynowały pokolenia koneserów sztuki w Polsce i na świecie.

Więcej...

NOC MUZEÓW w GALERII FOKSAL 17

NOC MUZEÓW w GALERII FOKSAL 17

NOC MUZEÓW zbliża się wielkimi krokami! Tej jedynej w roku nocy będziemy mieli możliwość gościć Państwa aż do późnych godzin nocnych!

Zapraszamy Państwa do naszej Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17, gdzie odbędą Państwo niezwykłą podróż przez style różne style i nurty malarstwa współczesnego. Od klasycznego malarstwa olejnego w stylu florenckiego renesansu, przez wizjonerskie dzieła sztuki utrzymane w konwencji romantyzmu, po bardzo nowoczesne obrazy w stylu pop artu czy abstrakcji rodem z lat 40 i 50 ubiegłego stulecia!

Więcej...

Liryzm abstrakcji

Liryzm abstrakcji

Liryzm abstrakcji w obrazach Majrowskiego – wystawa malarstwa Zdzisława Majrowskiego -Constantina Meyro w Domu Aukcyjnym Art in House

Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17 zaprasza na wystawę obrazów Zdzisława Majowskiego-Meyro, która odbędzie się w Domu Aukcyjnym Art In House. To przekrój twórczości tego uznanego w świecie artysty. Obraz zmian i emocji, które towarzyszyły artyście na przestrzeni ponad 40 lat pracy artystycznej. To emocjonalne abstrakcje w różnych technikach, o różnorakim charakterze. Kluczowym aspektem wystawy są zmiany, jakie zachodziły w jego indywidualnej formie przekazu artystycznego.

Więcej...

Kategorie