Z życia galerii


Steampunk  ||  Fenomen w malarstwie surrealistycznym

Steampunk || Fenomen w malarstwie surrealistycznym

Obraz i symbioza pojęć

Zastosowany w tytule dzisiejszego wpisu zwrot "retrofuturyzm" w oczywisty sposób zawierza w sobie, nie tyle sprzeczności, co dwie odmienne ścieżki skojarzeniowe oraz estetyczne. Naszej Galerii ten galimatias jest niezwykle bliski, dlatego rozpracujemy dla Państwa podstawy stylu oraz przesłania nowoczesnych obrazów olejnych, wykorzystujących stylistykę tzw. steampunku. Jest to kierunek zarówno w sztuce wysokiej, jak i rzemiośle, rękodziele oraz grafice i produkcjach komputerowych.

Więcej...

Sztuka i tenis  ||  Starcie w elitarnym świecie

Sztuka i tenis  ||  Starcie w elitarnym świecie

Emocje, wysiłek, wygrana

Rozpatrywaliśmy na blogu Galerii Foksal 17 o rozmaitych połączeniach sfery sztuki pięknej z innymi przejawami działalności człowieka. O znanych aktorkach i aktorach, którzy w toku kariery okazali się być znakomitymi malarzami obrazów współczesnych, o mariażu sztuki z muzyką, zaś o przenikaniu się jej z technologią wielokrotnie! W tej odsłonie postaramy się zreferować Państwu w jaki sposób działalność artystyczna może łączyć się ze sportem, dziedziną pozornie odległą od wyszukanej estetyki. Spoglądamy na przedstawicieli tenisa ziemnego, klasycznej gry postrzeganej jako prestiżowa, którzy mają swoje ulubione "rozstawienia" wśród światowego malarstwa!

Więcej...

Malarstwo nowoczesne ||  Przyszłość akrylu

Malarstwo nowoczesne || Przyszłość akrylu

Nowoczesny obraz akrylowy

Po stuleciach wykorzystywania farb olejnych, złoceń i technik tradycyjnych rozwój procesów wytwarzania farb akrylowych przyniósł malarskiej estetyce sporo zmian. W środowisku artystycznym zwykło się mówić, iż akryl pozwala na osiągnięcie w malarstwie nowoczesnym efektów, jakich nie daje najlepsza farba wodna czy olejna. Historycznym faktem jest, iż akryl w czasach jego pierwszego opracowania, łączył dwa wspomniane produkty poczynając od eksperymentów z żywicą akrylową po opatentowanie w Europie. Jako że techniki i technologie rozwijają się szybciej niż koneserzy sztuki zdążą poznać ich cechy, analitycy rynku postanowili pokusić się o prognozy dla malarstwa akrylowego na najbliższe lata. Zapraszamy do lektury!

Więcej...

Sztuka i pandemia w Polsce || Pomoc dla artystów

Sztuka i pandemia w Polsce || Pomoc dla artystów

Polska reakcja w świecie artystycznym

Podczas gdy świat nadal doświadcza dewastujących skutków pandemii koronawirusa, świat sztuki mobilizuje i gromadzi informacje nie tylko dla instytucji kultury, ale również samych artystów. Rzesze utalentowanych twórców znalazło się bowiem w sytuacji podbramkowej, nie mogąc zapewniać podaży dzieł sztuki współczesnej dla rynku. Narodowe lockdowny oraz ograniczenie działalności gospodarczej lub, chociażby, dostęp do materiałów artystycznych - wszystkie te czynniki sprawiły problemy nie mniejsze dla artystów, niż dla innych branży działalności wytwórczej ludzi. Poznajmy mechanizmy jakie zobowiązała się podjąć Polska wobec artystów i pracowników sektora kultury w związku z Covid-19.

Więcej...

Niepełnosprawni artyści || Wyzwania XXI wieku

Niepełnosprawni artyści || Wyzwania XXI wieku

Bariery i możliwości

Jakiś czas temu poruszaliśmy na łamach naszego bloga temat udostępniania sztuki osobom z niepełnosprawnościami, ruchowymi lub poznawczymi. Podawaliśmy garść faktów o tym, jak galerie sztuki współczesnej oraz muzea starają się przybliżyć światową twórczość artystyczną tym, którzy nie są w stanie w pełni korzystać z owego doświadczenia. Zagadnienie to posiada jeszcze jedno oblicze, równie ważne i ważkie. Otóż chcemy zastanowić się nad tym, w uogólnieniu, wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych będących artystami lub aspirujących do takiego przedsięwzięcia. Jest to bowiem zadanie niełatwe nawet wśród społeczeństw o dużej dozie empatii i rozwoju kulturowym. Oto kilka faktów i przykładów!

Więcej...

Zaduszki, strach, gusła - czyli sztuka a śmierć

Zaduszki, strach, gusła - czyli sztuka a śmierć

Duch sztuki

Dzieła sztuki pięknej oraz rozmaite dziedziny rzemiosła nie unikały na przestrzeni historii właściwie żadnych tematów. Również tych niepokojących, pozornie tabu lub wręcz odrażających. Czymże innym są sceny walk na obrazach olejnych czy miedziorytach lub w rzeźbie. Czymże innym są przedstawienia istot piekielnych, morderstw czy elementów okultystycznych. Odwoływanie się do uczuć podstawowych oraz ludzkich instynktów z pewnością przyciąga uwagę widza, konesera sztuki. Archetyp śmierci w sztuce występuje od zarania artystycznych prób człowieka, aż po sztukę współczesną. Za nami Halloween oraz Święto Zmarłych - w Dzień Zaduszny poznajmy kilka przykładów!

Więcej...

Endurance art  ||  Sztuka zwierciadłem kryzysu

Endurance art  ||  Sztuka zwierciadłem kryzysu

W trwającym okresie globalnej pandemii wirusa Covid-19, wiele z naszych społecznych zachowań zostało wystawionych na poważną próbę. Nie tylko musimy zmagać się z sanitarnymi obostrzeniami, wielokrotnie zwiększyć czujność zdrowotną - ale również wykazać się olbrzymią ... cierpliwością. Zarówno w relacjach z rodziną i znajomymi oraz mieszkańcami okolic, jak i w kwestii tego co można nam wykonać na polu aprowizacji, kultury i rozrywki. Istnieje zjawisko z zakresu sztuk pięknych, które utożsamia tego rodzaju rozterki społeczeństw dotkniętych kryzysem gospodarczym, militarnym czy zdrowotnym. Rozwinięta w latach 70. XX wieku endurance art, co możemy w wolnym tłumaczeniu rozumieć jako "sztuka na przetrwanie" lub "sztuka wytrzymałości". Poznajmy jej arkana!

Więcej...

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

Artyzm a newsy

Nowoczesna teoria rozrywki jako takiej zakłada dwa efekty doświadczenia kulturowego lub pseudo-kulturalnego. Albo widz poświęca wydarzeniu lub przedmiotowi marginalną uwagę i to go zadowala, bądź też głęboko odczuwa moment gdyż jest zaabsorbowany zjawiskiem i pragnie głębokiej partycypacji. Na tej drugiej grupie osób, z pewnością, mogą skupiać się "żarłoczne" mass media dzisiejszego świata, podając im spektakularne wiadomości. Żyjemy w czasach, w których wytwory działalności artystycznej nietrudno jest postawić w roli przedmiotu celebryckiego. Wielu teoretyków sztuki krzywi się i załamuje ręce nas szumem medialnym wokół artyzmu, jednak definitywnie negatywna lub pozytywna ocena tego zjawiska, zwyczajnie, nie jest możliwa!

Więcej...

Jak eksponować domową kolekcję sztuki  ||  Poradnik

Jak eksponować domową kolekcję sztuki  ||  Poradnik

Sztuka piękna pod strzechą

Niezależnie czy jesteśmy wytrawnymi kolekcjonerami, admiratorami sztuki wysokiej czy zwyczajnie lubimy otaczać siebie i bliskich pięknymi przedmiotami ... Istnieją pewne wskazówki estetyczne ze strony dekoratorów wnętrz czy marszandów galerii sztuki nowoczesnej - które pomogą nam wyeksponować posiadane obiekty odpowiednio. Co to oznacza "odpowiednio"? W żadnym wypadku nie mamy na myśli surowych nakazów lub wytykania nieznajomości materii, a porady zmierzające ku wydobyciu z dzieł sztuki ich największego potencjału artystycznego. W domu czy mieszkaniu możemy stworzyć im znakomite warunki do tego, by właściwie opowiadały swoją historię!

Więcej...

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Nierealność, pejzaż, prostota

Na ukształtowanie się warsztatu jednego z najpopularniejszych artystów w Panteonie Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17, wpływ miało kilka czynników. Zarówno bytowych, eksploracji estetyki malarstwa od najmłodszych lat oraz wpływ późniejszych jego idoli. Otóż to właśnie spotkanie i kontakt z twórczością wybitnych polskich prymitywistów - Nikifora i Edwarda Dwurnika - wytyczyły stylistyczną ścieżkę Pawła Kluzy. Pejzaże, miniatury, formy surrealistyczne oraz bezpośrednie nawiązania do mistrzów rysunkowego prymitywizmu to glina, z której Kluza lepi własne prace, wzbogacone o jego nieprzeciętną wyobraźnię i doświadczenia.

Więcej...

Kategorie