Z życia galerii


Zaduszki, strach, gusła - czyli sztuka a śmierć

Zaduszki, strach, gusła - czyli sztuka a śmierć

Duch sztuki

Dzieła sztuki pięknej oraz rozmaite dziedziny rzemiosła nie unikały na przestrzeni historii właściwie żadnych tematów. Również tych niepokojących, pozornie tabu lub wręcz odrażających. Czymże innym są sceny walk na obrazach olejnych czy miedziorytach lub w rzeźbie. Czymże innym są przedstawienia istot piekielnych, morderstw czy elementów okultystycznych. Odwoływanie się do uczuć podstawowych oraz ludzkich instynktów z pewnością przyciąga uwagę widza, konesera sztuki. Archetyp śmierci w sztuce występuje od zarania artystycznych prób człowieka, aż po sztukę współczesną. Za nami Halloween oraz Święto Zmarłych - w Dzień Zaduszny poznajmy kilka przykładów!

Więcej...

Endurance art  ||  Sztuka zwierciadłem kryzysu

Endurance art  ||  Sztuka zwierciadłem kryzysu

W trwającym okresie globalnej pandemii wirusa Covid-19, wiele z naszych społecznych zachowań zostało wystawionych na poważną próbę. Nie tylko musimy zmagać się z sanitarnymi obostrzeniami, wielokrotnie zwiększyć czujność zdrowotną - ale również wykazać się olbrzymią ... cierpliwością. Zarówno w relacjach z rodziną i znajomymi oraz mieszkańcami okolic, jak i w kwestii tego co można nam wykonać na polu aprowizacji, kultury i rozrywki. Istnieje zjawisko z zakresu sztuk pięknych, które utożsamia tego rodzaju rozterki społeczeństw dotkniętych kryzysem gospodarczym, militarnym czy zdrowotnym. Rozwinięta w latach 70. XX wieku endurance art, co możemy w wolnym tłumaczeniu rozumieć jako "sztuka na przetrwanie" lub "sztuka wytrzymałości". Poznajmy jej arkana!

Więcej...

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

3 dzieła sztuki które zawojowały mass media

Artyzm a newsy

Nowoczesna teoria rozrywki jako takiej zakłada dwa efekty doświadczenia kulturowego lub pseudo-kulturalnego. Albo widz poświęca wydarzeniu lub przedmiotowi marginalną uwagę i to go zadowala, bądź też głęboko odczuwa moment gdyż jest zaabsorbowany zjawiskiem i pragnie głębokiej partycypacji. Na tej drugiej grupie osób, z pewnością, mogą skupiać się "żarłoczne" mass media dzisiejszego świata, podając im spektakularne wiadomości. Żyjemy w czasach, w których wytwory działalności artystycznej nietrudno jest postawić w roli przedmiotu celebryckiego. Wielu teoretyków sztuki krzywi się i załamuje ręce nas szumem medialnym wokół artyzmu, jednak definitywnie negatywna lub pozytywna ocena tego zjawiska, zwyczajnie, nie jest możliwa!

Więcej...

Jak eksponować domową kolekcję sztuki  ||  Poradnik

Jak eksponować domową kolekcję sztuki  ||  Poradnik

Sztuka piękna pod strzechą

Niezależnie czy jesteśmy wytrawnymi kolekcjonerami, admiratorami sztuki wysokiej czy zwyczajnie lubimy otaczać siebie i bliskich pięknymi przedmiotami ... Istnieją pewne wskazówki estetyczne ze strony dekoratorów wnętrz czy marszandów galerii sztuki nowoczesnej - które pomogą nam wyeksponować posiadane obiekty odpowiednio. Co to oznacza "odpowiednio"? W żadnym wypadku nie mamy na myśli surowych nakazów lub wytykania nieznajomości materii, a porady zmierzające ku wydobyciu z dzieł sztuki ich największego potencjału artystycznego. W domu czy mieszkaniu możemy stworzyć im znakomite warunki do tego, by właściwie opowiadały swoją historię!

Więcej...

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Paweł Kluza || Sylwetka innowatora prymitywizmu

Nierealność, pejzaż, prostota

Na ukształtowanie się warsztatu jednego z najpopularniejszych artystów w Panteonie Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17, wpływ miało kilka czynników. Zarówno bytowych, eksploracji estetyki malarstwa od najmłodszych lat oraz wpływ późniejszych jego idoli. Otóż to właśnie spotkanie i kontakt z twórczością wybitnych polskich prymitywistów - Nikifora i Edwarda Dwurnika - wytyczyły stylistyczną ścieżkę Pawła Kluzy. Pejzaże, miniatury, formy surrealistyczne oraz bezpośrednie nawiązania do mistrzów rysunkowego prymitywizmu to glina, z której Kluza lepi własne prace, wzbogacone o jego nieprzeciętną wyobraźnię i doświadczenia.

Więcej...

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Majówka 2020 - alternatywy dla miłośników sztuki

Kultura wyższa vs. wirus

Jeszcze na przełomie stycznia i lutego 2020 magazyny i portale branżowe publikowały sugestie dla koneserów i miłośników sztuki pięknej na "spring break", czy też tegoroczną Majówkę. Niestety rzeczywistość globalna okazała się koszmarem dla milionów ludzi, gałęzi gospodarki oraz wszelakich usług. Wybuchła pandemia choroby Covid-19, która zostanie zapamiętana na kartach historii. Budzącą się wiosną 2020 nikomu nie w głowie wyjazdy i wypoczynek, po pierwsze z powodu obostrzeń państwowych, po drugie ze względu na obawę o własne życie i zdrowie. Dla zachowania zdrowia od strony emocjonalnej jednak, świat sztuki pięknej przychodzi w sukurs spragnionym estetycznych i artystycznych doświadczeń. A zatem koronawirus versus świat wirtualnej rzeczywistości muzealno-galeryjnej!

Więcej...

Czym jest krakelura? || Wpływ na obraz olejny

Czym jest krakelura? || Wpływ na obraz olejny

Wartość dodana niedoskonałości

W teorii sztuki i analizie warsztatowej dzieł dużo miejsca poświęca się pojęciu tekstury oraz faktury obrazu olejnego. To jeden z najważniejszych składników analizy i oceny pracy malarskiej, obok doboru podłoża, medium, tzw. "kreski', łączenia technik oraz oczywiście tematyki. To właśnie zawiłości związane z podłożem obrazu prowadzą nas do dzisiejszego wpisu na blogu Galerii Sztuki Współczesnej Foksal 17. Dołącza do nich czynnik upływu czasu, który skutkuje uszkodzeniami obrazu olejnego, często niezależnie od sposobu obchodzenia się z nim przez właściciela. Przyglądali się Państwo zapewne obrazom, które okazują spękania farby i co ciekawe, możliwe że wydawały się one Państwu frapujące bardziej niż odrzucające. Czemu tak jest? To nie ordynarne rozdarcie czy efekt upadku. To krakelura...

Więcej...

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Artystka wszechstronna || Sylwetka Mai Borowicz

Jak nie zostać artystą

Droga życiowa związana ze sztuką została dla naszej dzisiejszej bohaterki zdefiniowana dość wcześnie oraz w raczej zaskakujących okolicznościach. Otóż nie została ona przyjęta do liceum plastycznego i jak sama przyznaje w wywiadach, uzmysłowiła sobie wtedy iż bycie artystą to nie tylko kwestia umiejętności. To również usytuowanie w pewnym klastrze społeczno-kulturowym, przypisaną rolą. Z drugiej strony stopniowo rosła jej fascynacja nauką warsztatu w taki sposób, by jej gotowe obrazy olejne wywoływały założone przez nią odczucia u widza. Podchodzi ona do swojej pracy artystycznej w sposób rozsądny i profesjonalny, jednak wysoko ceni sobie sferę emocji, które znakomicie umieszcza w surrealistycznych kreacjach. Poznajmy sylwetkę malarki i graficzki Mai Borowicz!

Więcej...

Fałszerze dzieł sztuki pięknej || Jak działają?

Fałszerze dzieł sztuki pięknej || Jak działają?

Przepraszam, czy to oryginał?

Kopiowanie, wzorowanie się, inspirowanie dziełem innego autora. Brzmi to dostojnie, jednak powiedzmy sobie szczerze - już w starożytności rzymscy rzeźbiarze podrabiali posągi wykonane w Grecji. To bodaj pierwsi fałszerze dzieł sztuki! Na korzyść takich działań wpływał fakt, iż w okresie klasycystycznym tożsamość autora dzieła nie była tak istotna jak jego przesłanie - religijne, historyczne, estetyczne. Czym innym jest idea kopiowania dzieł mistrza malarstwa przez jego uczniów - to raczej rodzaj hołdu. Przez wieki jednak fałszerze udoskonalili swój "fach", osiągali i osiągają spektakularne efekty, wprowadzając zamęt wśród kustoszy i koneserów sztuki, jak również narażają na straty inwestorów w sztukę piękną.

Więcej...

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Wpływ epidemii koronawirusa na rynek sztuki

Zdrowie publiczne a sztuka

Targi sztuki, zorganizowane zwiedzanie muzeum czy samodzielne wizyty w galeriach sztuki nowoczesnej. Są to niezwykłe doświadczenia dla miłośników twórczości artystycznej lecz również, najzwyczajniej w świecie, zbiorowiska ludzi. W dobie docierających do opinii publicznej i władz najnowszych wiadomości o sile epidemii wirusa Covid-19, podejmowane są odpowiednie kroki bezpieczeństwa. Nie trzeba być medykiem aby zrozumieć, iż duże grupy ludzi w jednym pomieszczeniu są narażone na kontakt z owym wirusem. Dlatego instytucje kultury na całym świecie decydują się na ograniczenie działalności. Oto przykłady z ostatnich dni i informacje o zmianach planów na rynku sztuki.

Więcej...

Kategorie