Gabriela i Leszek Wcisło

Gabriela i Leszek Wcisło

Geometria fraktalna towarzyszy nam na każdym kroku. Odnajdujemy ją w budowie organizmu ludzkiego, w świecie natury. Życie, które nas otacza cechuje wzrost poprzez zloty podział.


Drewniane fraktale powstały z potrzeby odnalezienia ponadczasowych form, które łączą starożytność z nowoczesnością. Naszą inspiracją były geometryczne wzory w kamieniu, odkrywane przez archeologów w różnych miejscach na świecie. Ważnym aspektem dla nas było to aby nasza sztuka nie reprezentowała żadnej konkretnej kultury. Fakt odnajdywania geometrycznych symboli w różnych zakątkach świata, dowodzi uniwersalności naszych prac.


Od 8 lat zajmujemy się geometrią fraktalną (geometrią wiru), którą utrwalamy w drewnie.


Proces tworzenia drewnianych fraktali zaczyna się od przygotowania sezonowanego drewna. Wykorzystujemy twarde gatunki drewna tj. Dąb, Buk, Orzech, Czereśnia, Mahoń i inne.


Drewno jest szlachetnym materiałem, które cały czas pracuje. Na każdym etapie pracy, przykładamy do tego ogromną wagę.


Każdy wytworzony przez nas fraktalny wzór jest inny. W projektowaniu wykorzystujemy zasadę złotego podziału . Opracowaliśmy własną technikę, dzięki której uzyskujemy cienkie krawędzie we fraktalnych wzorach. Proces przygotowania drewna – szlifowanie, wymyślanie wzorów, kompozycja kolorystyczna, precyzyjne malowanie z nakładaniem kolejnych warstw, uczą cierpliwości i pokory. Potrafią zająć nawet kilka tygodni dla każdej z prac.


Fraktale opowiadają nam o budowie przestrzeni. Ukazują strukturę min. atomu, próżni, kropli wody, kosmosu. Przedstawiają świat w skali miro I makro. Wszystkie katedry gotyckie są zaprojektowane na fraktalu Róży.


Fraktale reprezentują ruch wirowy. Podczas tańca brył platońskich dostrzegamy zmianę ich skali wg. prawideł Złotego podziału. Ich kształt pozostaje niezmienny.


Drewniane Fraktale nie mieszczą się w ramach płaskorzeźby ani obrazu. Jest to nowy wymiar prac plastycznych. Geometria utrwalona w drewnie odsłania swe kolejne połączenia przy każdym naszym spojrzeniu. Złocenia wykonane stopem metali szlachetnych odgrywają unikalny spektakl podczas gry ze światłem. W zależności od tego czy mamy do czynienia ze światłem słonecznym czy sztucznym, w zależności od kąta padania światła, dostarczają ciągle nowych doznań estetycznych.
Gabriela W.

polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!