Igor Mitoraj

Igor Mitoraj

Igor Mitoraj (1944 - 2014) przyszedł na świat w Oederan w Rudawach jako syn Polki pracującej przymusowo oraz francuskiego oficera Legii Cudzoziemskiej. Dzieciństwo i młodość Mitoraj spędził w miejscowości Grojec, gdzie powrócił z matką po wojnie. W Bielsku-Białej ukończył Liceum Plastyczne, po czym dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie - jego mentorem od 1963 roku był Tadeusz Kantor. Edukację malarską kontynuował w Paryżu na słynnej École Nationale Supérieure des Beaux-arts (od roku 1968) na wydziale malarskim oraz grafiki, wystawiał swoje prace i w tym mieście również zmarł.

Centrum zainteresowań artystycznych Igora Mitoraja wkrótce stała się rzeźba, której tajniki zgłębiał we Włoszech wykorzystując doświadczenia odlewni twórczych pracujących w marmurze z Carrary oraz w brązie. Szczególnie prace w tym drugim materiale zainteresowały galerię ArtCurial w Paryżu, gdzie pierwsze rzeźby w brązie Mitoraja zostały niebawem wystawione. Również rzeźby w marmurze zainteresowały szerokie gremia koneserów sztuki, co skutkowało od 1977 roku serią wystaw w Rzymie, Mediolanie, Londynie, Krakowie oraz w USA czy w Japonii.

Odlewnie artystyczne we włoskim Pietrasanta zatrzymały Mitoraja na tyle długo, iż w 1983 roku założył tamże swoją pracownię rzeźbiarską. Pracował z mistrzami kamieniarstwa, doskonalił metody stosowania form odlewniczych, estetycznie wzorował się na Michale Aniele oraz Antonio Canovie. 

Cechy twórczości Igora Mitoraja:

- zainteresowanie anatomią człowieka; estetyka i delikatność ludzkiego ciała

- przemijanie życia i aberracje ludzkiej natury 

- klasyczne proporcje rzeźbiarskie; bezpośrednie odniesienia to mitologii greckiej oraz rzymskiej, również w tytułach dzieł (m.in. Mars, Ikar, Centauro, Eros)

- odkształcenia idealnych proporcji rzeźby, ukazanie niedoskonałości posągów; sytuowanie monumentalnych rzeźb na ziemi na kształt upadku

- stosowanie całunów oraz "pustych" oczu w rzeźbionych postaciach, inwokacja kalectwa herosów mitologicznych - sprzeczności wizerunkowe

- inkorporacja nowoczesnego warsztatu do tematów antycznych

- użycie swoistego znaku rozpoznawczego w postaci ust posągów, będących ustami samego Mitoraja.


Odznaczenia Igora Mitoraja:

5. 10. 2005: Krakowski Magistrat honoruje Mitoraja Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

24. 04. 2012: Odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej”


Selekcja wystaw rzeźby Igora Mitoraja:

1976: pierwsza indywidualna wystawa malarstwa i grafiki w Galerie Le Hune w Paryżu

1977: indywidualna wystawa rzeźb i biżuterii z brązu w ArtCurial w Paryżu

1986: udział w XLII Biennale w Wenecji

1989: wystawa w New York Academy of Art

1999: wystawa w Museo Archeologico (Ogrody Boboli) we Florencji

2001: wystawa w Muzeum Olimpijskim w Lozannie

2003:  Rzeźby i rysunki Igora Mitoraja w przestrzeni miast polskich: Poznań (7 września – 5 października 2003)

2004: Kraków (17 października 2003 – 25 stycznia); Warszawa (11 lutego – 25 kwietnia) - publiczna wystawa w przestrzeni miejskiej (klasyczne rzeźby z brązu, marmurów i terakoty oraz rysunki Mitoraja)

Inne rzeźby w plenerze:

Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania – „Per Adriane”

La Défense, Paryż – Ikaria, Wielki Toskańczyk, Tyndareos

Park Olimpijski, Lozanna – Corazza

Piazza Monte Grappa, Rzym – Bogini Rzymu

Abuta na Hokkaido, Japonia – Tsuki-no-hikari (Światło księżyca); sporządzono repliki

Mediolan, Włochy – Fontanny Centaura

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, Rzym – Świątynne Wrota


polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!