Jarosław Jaśnikowski

Jarosław Jaśnikowski

Artysta, urodzony w Legnicy w 1976 roku. Wybitny przedstawiciel polskiej sztuki współczesnej. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. Pierwsze kroki na swojej drodze twórczej stawiał pod kierunkiem Mirosławy Lickiewicz, legnickiej artystki i pedagog. W tym czasie główną inspiracja młodego artysty stałą się sztuka Science-Fiction. W połowie lat 90tych odkrył twórczość Salwadora Dalego, oraz innych surrealistów, natomiast w 1998 roku, pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w Legnickim Muzeum Miedzi, jak i spotkaniem z samym artystą, postanowił poświęcić się pracy w takich kierunkach jak nadrealizm, czy realizm fantastyczny. W tym samym roku rozpoczął również naukę w Głogowskim studium sztuk Plastycznych, gdzie poznał znanego głogowskiego malarza i poetę; Telemacha Pilitsidisa. Pod jego kierunkiem, uzyskał dyplom z malarstwa w 2001 roku. Jego malarstwo olejne zobaczyć można w wielu galeriach sztuki współczesnej.

Ma na koncie szereg wystaw indywidualnych: "Dziedzictwo czwartego wymiaru" - Legnica 1995, "Gwiezdne dziecko" - Legnica 2000 "Zmierzch czasów" - Legnica 2002 "Imieniny Hermenegildy" - Wrocław 2007 "Morfologia Miłości" - Katowice 2008 "Inne wiatry" - Warszawa 2009 "Przestrzenie współistniejące" - Katowice 2010 ... oraz udział w szeregu wystaw zbiorowych.

Jest laureatem nagrody Prezydenta Miasta Legnica za osiągnięcia artystyczne.

Obecnie Jaśnikowski jest jednym z czołowych twórców realizmu fantastycznego w Polsce, jego obrazy są w kolekcjach na całym świecie. Obrazy Jarosława Jaśnikowskiego stanowią swego rodzaju relację z podróży artysty po nieznanych światach. Autor tworząc inną rzeczywistość, poddaje ją zupełnie odmiennym prawą fizyki, kpiąc sobie z grawitacji czy z właściwości materii.

Choć w wielu miejscach "Światy Alternatywne" Jarka bardzo przypominają tą rzeczywistość, z którą spotykamy się na co dzień, to jednak bardzo szybko spostrzegamy, że to pozorne podobieństwo stanowi zaledwie filar, na którym artysta buduje swój własny świat. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem autora do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin, jak i również miłością do gotyku. Jego obrazy osnute są mroczną tajemnicą, tworząc unikalny klimat charakterystyczny dla całej twórczości tego artysty.

polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!