Julian Stańczak

Julian Stańczak

Julian Stańczak (ur. 5 listopada 1928 w Borownicy, zm. 25 marca 2017 w Seven Hills) – polski malarz zamieszkały na stałe w Stanach Zjednoczonych (Seven Hills, Ohio), gdzie wyemigrował w 1950 roku po krótkim pobycie na politechnice w Londynie. W wywiadach podkreślał, iż jego największym wyzwaniem twórczym było wyćwiczenie prawej - niesprawnej w wyniku urazu wojennego - ręki i dłoni tak, aby był zdolny malować wymarzone obrazy. Jest uważany za jednego z pionierów  nurtu malarstwa op-art (ang. Op Art; sztuka optyczna), którego nazwa wzięła się od wystawy samego Stańczaka z roku 1964, zatytułowanej "Optical Paintings". Termin ten zaproponował tygodnik Time, określając prace malarza jako sztukę nieobiektywną, podtyp abstrakcjonizmu wykorzystujący złudzenia optyczne. Julian Stańczak utożsamiany jest z ustawicznymi artystycznymi poszukiwaniami i odkrywaniem możliwości geometrii, tekstury oraz - co było jego największą pasją - operowaniem kolorem. 

Osiedliwszy się w USA, rozpoczął studia w Cleveland Art Institute, w stolicy stanu Ohio, które ukończył w 1954. Dzięki swojej działalności stał się obywatelem Stanów Zjednoczonych w roku 1957. Magisterium z zakresu sztuk pięknych Stańczak uzyskał na Uniwersytecie Yale (Master of Art Sciences), pracował również na uczelni w Cincinnati. Dekadę po opuszczeniu murów akademickich w Ohio, objął tam posadę profesora malarstwa w Instytucie Nauk Artystycznych, gdzie wykładał przez blisko 40 lat.

Dzisiaj Julian Stańczak jest ikoną sztuki XX wieku. Jego obrazy przez blisko 60 lat prezentowane były na licznych wystawach, obecne są także w zbiorach ponad 70 muzeów, jak również wzbogacają wiele prywatnych kolekcji dzieł sztuki współczesnej. Wśród ośrodków posiadających prace Juliana Stańczaka warto wyróżnić: Cleveland Institute of Art, The Metropolitan Museum of Art, Miami University Art Museum, Museum of Fine Arts Boston czy Museum of Modern Art (Nowy Jork). Malarz zmarł w swoim domu w Seven Hills, w wieku 88 lat. 


polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!