Keith Haring

Keith Haring

Keith Haring (ur. 4 maja 1958 w Reading, zm. 16 lutego 1990 w Nowym Jorku) – amerykański artysta współczesny tworzący w nurtach pop-art i street art.

Bardzo wcześnie zaczął interesować się sztuką. W latach 1976–1978 studiował grafikę na uczelni artystycznej The Ivy School of Professional Art w Pittsburghu. W wieku 20 lat przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zainspirowany sztuką graffiti rozpoczął studia w School of Visual Arts.


Jego pierwsze prace zauważone przez szerszą publiczność to rysunki kredą w nowojorskim metrze, uwiecznione przez fotografa Tseng Kwong Chi.


W 1980 artysta zorganizował wystawę w Klubie 57, wtedy też uczestniczył w "Times Square Exhibitons". Jego pierwsza znacząca ekspozycja odbyła się w prestiżowej Tony Shafrazi Gallery w 1981 r. W następnym roku wziął udział w wystawie Documenta 7 w Kassel, w Niemczech.


W 1982 poznał wielu innych artystów, między innymi: Futura 2000, Kenny'ego Scharfa, Madonnę i Jean-Michel Basquiata. W kolejnym roku brał udział w Whitney Biennial, jak również w São Paulo Biennale. W tym czasie poznał Andy'ego Warhola, który był tematem kilku jego prac np. Andy Mouse. Jego przyjaźń z Warholem odgrywała dużą rolę w sukcesie artystycznym.

polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!