Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI urodził się w Sanoku w roku 1929 w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach inżynieryjnych, jak również artystycznych. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie, jednocześnie pielęgnując swoje wszechstronne uzdolnienia. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i wprawki malarskie. W 1955 r. powrócił, wraz z małżonką, do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem, dzielącym swój czas twórczy z obowiązkami technika i społecznika. Działalność artystyczną rozpoczynał od czarno-białych fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając unikalnej - charakterystycznej dziś właśnie dla niego - techniki. W 1977 roku przeniósł się do Warszawy, był członkiem tamtejszego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Po latach ten okres swojej twórczości do początku lat 80. artysta nazwie "okresem fantastycznym". Osiadając na stałe i do końca swojego życia, Beksiński nie zaprzestał kontaktów międzynarodowych, m.in. dzięki znajomości z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał swe dzieła sztuki współczesnej we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach artystycznych w Polsce. Przez pewien czas eskpozycje stałe Zdzisława Beksińskiego w Paryżu i Osace, cieszyły się dużą popularnością. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty.

W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe - widział w nich niewykorzystany potencjał twórczy i z pasją powiększał swoje umiejętności cyfrowe. Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku; Beksiński spoczął na cmentarzu w Sanoku, gdzie jego odejście uczczono oficjalną żałobą.

polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!