Zdzisław Constantin Majrowski-Meyro

Zdzisław Constantin Majrowski-Meyro

Zdzisław Majrowski – Constantin Meyro. Wybitny przedstawiciel polskiej sztuki współczesnej. Europejski malarz średniego pokolenia. Genialny kontynuator Paula Cezanne (rosyjskich konstruktywistów i Franza Kokoschki). Jest przykładem konsekwencji i żelaznej dyscypliny malarskiej, a jednocześnie totalnej wolności i nieposkromionego żywiołu. To artysta, którego twórczość jest kontynuacją dzieł mistrzów takich jak Frans Hals, Diego Velasquez czy Manet. Ogromna pracowitość i mistrzowsko opanowany warsztat dobitnie określają dorobek artysty. Jego bezkompromisowość i perfekcjonizm to główne składowe jego wyjątkowego malarstwa. Urodził się 29 maja 1952 roku. Mordercza praca i talent, już we wczesnym dzieciństwie zwróciła uwagę pedagogów i otworzyła przed nim drzwi do świata sztuki. Mając 14 lat stworzył swoje pierwsze pastisze XVII wiecznych, holenderskich mistrzów. W pełni dojrzałe, namalowane w mistrzowski sposób, pełne głębi i poezji. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Lisa. Dyplom ASP w Warszawie uzyskał w roku 1979 na wydziale Architektury Wnętrz. W 1981 roku miała miejsce pierwsza, poważna wystawa w życiu Zdzisława Majrowskiego, która odbyła się w Monachium (pastisze XVII wiecznego malarstwa, szkoła holenderska).
Jego podróż w poszukiwaniu własnych form wypowiedzi i samego siebie w malarstwie rozpoczęła się na dobre w połowie lat ’80 XX wieku. Przez całe lata w sposób perfekcyjny malował wielkie cykle figuratywnych obrazów. Zanim stworzył swój własny, niepowtarzalny styl przeszedł przez prawie wszystkie etapy malarstwa współczesnego. Od płaskich monochromatycznych kompozycji aż do kontrastowych impastów i reliefów. Przeszedł od klasycznego rysunku do deformacji aż po konstruktywizm. Majrowski stale rozwija i udoskonala swój styl. Malarstwo Zdzisława Majrowskiego znajduje się w wielu galeriach sztuki współczesnej oraz w prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Japonii. Jest jedynym polskim artystą rekomendowanym przez angielski miesięcznik biznesowy "Funds Europe". Jego twórczość to doskonała inwestycja nie tylko dla wytrawnych koneserów. Przekrój twórczości tego uznanego w świecie artysty, odsłania emocjonalne abstrakcje w różnych technikach i nurtach, jakie obrał na przestrzeni 40 lat swojej pracy artystycznej. Widoczne gołym okiem zmiany, jakie zachodziły w jego indywidualnej formie przekazu artystycznego, możemy sklasyfikować na kilka okresów i styli. Od wczesnych, płaskich i nieregularnych form, które sprawiają wrażenie przypadkowych, przez mocno konstruktywistyczne, odważne kształty po dynamiczne, przestrzenne i pełne wyrazu dzieła sztuki.
Dzięki specjalnej technice malarskiej oraz zastosowaniu grubej warstwy farby o mocniejszych, kontrastowych odcieniach, pierwszoplanowy element obrazu nabiera niesamowitej głębi, od której ciężko oderwać wzrok. Częste, puste przestrzenie pozostawiają widzowi wiele do powiedzenia przez własną wyobraźnię, niewątpliwie poruszoną feerią barw i kształtów, które sprawiają, że te niecodzienne obrazy tak często trafiają do prywatnych kolekcji na całym świecie. Wyjątkowość abstrakcji tego niezwykle utalentowanego artysty polega, nie tylko na zaskakującej technice i harmonijnej kompozycji, ale również szerokiej interpretacji dzieła pozostawianej odbiorcom.

Ważniejsze wystawy: 

1981 - Pastisz XVII wiecznego malarstwa holenderskiego - wystawa / Monachium, Niemcy 

2004 - Galeria Blue-S - wystawa retrospektywna / Warszawa, POLSKA 2007 - Van Golik Galeria - wystawa / Warszawa, POLSKA 

2008 - Galeria ArTtu - wystawa / Warszawa, POLSKA 

2008 - Międzynarodowe Targi sztuki współczesnej ART-Kijów - wystawa / Kijów, Ukraina 

2009 - Alain Persico Atelier - wystawa / Paryż, Francja 

2009 - Międzynarodowe Targi sztuki współczesnej ART-Kijów - wystawa / Kijów, Ukraina 

2009 - Galeria Bogacki – wystawa / Worpswede, NIEMCY 

2010 - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - wystawa / Warszawa, POLSKA 

2010 - Deutsche Bank - wystawa / Warszawa, POLSKA 

2011 - Galeria Art Villa - wystawa / Warszawa, POLSKA 

2011 - Galeria Bogacki – wystawa / Worpswede, NIEMCY 

2011 - Andre Zarre Galeria - "Istota uczuć" - wystawa / Nowy Jork, USA 

2011 – Galeria "Der Ort" - "Łączy nas sztuka" - wystawa / Berlin, Niemcy 

2012 – Galeria "Gallery 118" - wystawa / Londyn, Wielka Brytania 

2012 - Galeria Blue-S - Ogrod Botaniczny PAN / Warszawa, Polska 

2014 - Gabriel Fine Art - "The eyes are the windows to our soul" / Londyn, Anglia

2014 - Galeria Blue-S - Ogród Botaniczny PAN w Powsinie / Warszawa - 40 years of artistic journey.

2015 - Galeria Blue-S - Ogród Botaniczny PAN w Powsinie / Warszawa - 40 lecie pracy artystycznej/40 years of artistic journey.
2016 - "Galeria Wieża Sztuki" - Kielce, Polska
2017 - Gallery Yana - Kijów, Ukraina
2018 - Dom Aukcyjny Art in House - Liryzm abstrakcji w obrazach Majrowskiego - Warszawa, Polska 


polecani artyści


Nasza kolekcja nowoczesnych obrazów stale się powiększa. Wszystkim zainteresowanym kupnem dzieła sztuki, służymy naszą znajomością trendów, artystów z ugruntowaną pozycją rynkową oraz nowych i śmiałych twórców o dużym potencjale. Odkrywamy dla Państwa niuanse pracy autorów obrazów, grafiki i rzeźby, znajdujących się w naszej kolekcji. Przedstawiamy i rekomendujemy twórców sztuki pięknej, którzy według naszej skromnej opinii, są w szczególności warci Państwa uwagi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artystami!