Inwestycje w Dzieła Sztuki Współczesnej.


Na rynku inwestycji w dzieła sztuki działamy od ponad 40 lat. Zaczynaliśmy jako entuzjaści i prywatni kolekcjonerzy, żeby z czasem przekuć imponującą kolekcję w Galerię Sztuki Współczesnej. Już ponad dekadę temu otworzyliśmy, istniejącą po dziś dzień, Galerię Blue-S, która znajduje się na warszawskim Ursynowie.

W latach 2008 - 2011 prowadziliśmy również wystawową Galerię ArTtu na ul. Brzeskiej, w której odbyło się ponad 30 wernisaży i finisaży inaugurujących lub kończących organizowane przez nas wystawy. Informacje o tych wydarzeniach znajdują się w archiwum działalności.

Z początkiem czerwca 2017 powstała Galeria Foksal 17, w dużej mierze skupiająca się na inwestycyjnych dziełach sztuki, wyróżniających się wysokimi walorami artystycznymi, jak również perspektywą solidnego zysku. Nasza galeria w Warszawie powstała na bazie wieloletnich profesjonalnych doświadczeń, inwestowania alternatywnego, budowania kolekcji i analizy trendów we współczesnym malarstwie.

Oferujemy naszym Klientom nie tylko Inwestycje w Dzieła Sztuki Współczesnej z naszych bogatych zbiorów, ale również konsultacje i pomoc w budowaniu portfela Inwestycyjnego z uwzględnieniem gustu i budżetu inwestora.


Czym jest Inwestycja w Dzieła Sztuki?

Inwestycja w Dzieła Sztuki Współczesnej, to przede wszystkim zakup unikatowego w skali globu przedmiotu, który spełnia nie tylko rolę lokaty kapitału, lecz często również stanowi znakomity element dekoracyjny.

Inwestując w Dzieła Sztuki należy pamiętać, że nasz obraz trafi na ścianę do salonu, gabinetu, sypialni lub biura. Dlatego bardzo ważnym kryterium przy wyborze odpowiedniego Dzieła Sztuki pod Inwestycje, jest nasz gust.

Ze względu na fakt, że Inwestycja w Dzieła Sztuki ma charakter osobisty, oraz że w większości przypadków trzymamy Obrazy lub Rzeźby we własnym domu, warto pomyśleć o ubezpieczeniu swojej inwestycji.

Należy w tym miejscu z całą stanowczością zaznaczyć, że inwestycje alternatywne nie są dla ludzi niecierpliwych. Składa się na to kilka czynników. Najważniejszym z nich jest fakt, że Inwestycja w Dzieła Sztuki Współczesnej, to Inwestycja długofalowa. Minimalny okres Inwestycji przewidziany jest na około 15 - 20 lat, lecz najczęściej Dzieła Sztuki wybierane są jako dywersyfikacja w tzw. Inwestycji międzypokoleniowej. Wynika to z ogólnego zjawiska, jakim jest długofalowe bogacenie się społeczeństwa. W połączeniu z posiadaniem unikatowego przedmiotu, rosnącą popularnością jego twórcy i w konsekwencji ograniczoną ilością stworzonych przez niego Dzieł Sztuki, dostajemy bezpieczny produkt Inwestycyjny.

Inwestycja w dzieła Sztuki Współczesnej, to również często wybierana forma optymalizacji podatkowej. Dzięki procedurze VAT Marża oraz krótkim okresem karencji od zakupu do sprzedaży, po którym Inwestor zwolniony jest z podatku dochodowego (tylko 6 miesięcy), inwestycje w dzieła sztuki zyskują na popularności. Należy jedynie pamiętać, przy zakupie Dzieł Sztuki do majątku firmy, że nie zaksięgujemy np. Obrazów Olejnych jako środek trwały.


Inwestycje w Obrazy Olejne.

Obrazy Olejne, to najbardziej popularna i poszukiwana przez wytrawnych kolekcjonerów forma Sztuki Współczesnej. Inwestycje w Nowoczesne Obrazy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wyrównując dystans, jaki w przeszłości dzielił je od inwestycji w sztukę dawną.

Obrazy Olejne cenione są nie tylko za trudną technikę i mozolny proces powstawania, ale również ze względu na trwałość materiałów, z jakich są wykonane. Odpowiednio konserwowany i zabezpieczany Obraz Olejny potrafi przetrwać całe wieki, pod warunkiem, że do jego namalowania użyto materiałów wysokiej jakości.

Obrazy Olejne, zwłaszcza te na płótnie, w przeciwieństwie do np. niektórych rzeźb, charakteryzują się również stosunkowo niewielką wagą, co znacznie ułatwia ich przemieszczanie.

Zainteresowanie na rynku inwestycji w dzieła sztuki skupia się przede wszystkim na Obrazach Olejnych. Malarstwo stanowi aż 61,2% światowego rynku sztuki. Dla porównania drugi na liście, rysunek cieszy się jedynie 17,4% udziałem, a rzeźba 15,3%.


Obrazy Inwestycyjne, czyli jakie?

Wyznacznikiem dobrej Inwestycji w Dzieła Sztuki jest przede wszystkim nazwisko artysty. Dlatego bardzo ważną kwestią przy wyborze Obrazu Inwestycyjnego jest znajomość twórczości autora, jego biografii oraz osiągnięć takich jak wystawy, czy wyniki aukcyjne.

Bardzo ważny jest również Certyfikat Autentyczności Dzieła Sztuki, który wystawia artysta, dom aukcyjny bądź Galeria Sztuki. Jest to dokument, który potwierdza źródło, z którego pochodzi obraz, bądź inne dzieło sztuki i pozwala zaoszczędzić w przyszłości kosztów związanych z ustaleniem czy dana praca rzeczywiście jest oryginalna.

Częstym błędem świeżo upieczonych inwestorów jest również zakupienie pod inwestycję prac młodych artystów. Wiąże się to z dużym ryzykiem, ze względu na fakt, że nie wiadomo, czy artysta nie wybierze innej ścieżki kariery, a co za tym idzie, jego prace nie będą nabierały wartości.

Wystrzegać należy się obrazów z niepewnych źródeł, które mogą być w najgorszym wypadku kopiami, w najlepszym posiadać wady lub uszkodzenia niewidoczne na pierwszy rzut niewprawionego oka.


Jaką kwotę Inwestować w Dzieła Sztuki?

Kwota, jaką należy rozważyć przy Inwestycji w Dzieła Sztuki Współczesnej, ma bardzo duże "widełki". Na świecie ponad 80% Inwestycji w Dzieła Sztuki Współczesnej to inwestycje poniżej $500, natomiast 90% to kwoty poniżej $1.500. Należy jednak zaznaczyć, że podane wyżej kwoty dotyczą mniej bezpiecznych inwestycji, mianowicie sztuki młodej i mniej znanych artystów. Ta forma inwestycji w dzieła sztuki jest polecana doświadczonym kolekcjonerom.

Jeśli inwestorowi zależy w większym stopniu na stabilnym, bezpiecznym zysku, to wybrać należy Obrazy Olejne, znanych artystów, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku. Kwoty inwestowane w tego typu obiekty są zdecydowanie wyższe i oscylują od 10.000 - 15.000 PLN do 300.000 - 500.000 PLN.

Przy wyższych kwotach polecamy budowę zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, opierającego się na kilku lub nawet kilkunastu dziełach sztuki z różnych półek cenowych. Dzięki temu zabezpieczymy naszą inwestycję na wielu płaszczyznach i wyeliminujemy tzw. czynnik ludzki z ryzyka utraty wartości obrazów danego artysty.

Każdy, szanujący się inwestor powinien wziąć pod uwagę Inwestycje w Dzieła Sztuki Współczesnej, jak formę dywersyfikacji całego portfela inwestycyjnego w ramach bezpiecznych, długofalowych lokat kapitału w alternatywnych do finansowych instrumentach, takich jak Obrazy. Najlepsi światowi doradcy polecają lokowanie kapitału w Inwestycyjnych Dziełach Sztuki Współczesnej na poziomie 10 - 15% oszczędności i takiej samej kwocie całości inwestycji.


Czy muszę znać się na Sztuce, żeby w nią Inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: nie!

Znawcą sztuki można stać się dzięki zainteresowaniu tematem i wieloletniemu zaangażowaniu w kolekcjonerstwo lub bezpośrednio inwestując w dzieła sztuki. Oczywiście, nie bierzemy tutaj pod uwagę kierunkowego wykształcenia jak np. Historia Sztuki, lub ukończenia ASP jako artysta.

Inwestor, który pragnie rozpocząć swoją przygodę z rynkiem sztuki, powinien przede wszystkim zacząć od zdefiniowania swojego gustu i budżetu. Następnie Inwestor powinien, udać się do Galerii Sztuki Współczesnej. Jeśli sam nie chce zgłębiać tematu na tyle, by poznać najlepszych artystów spełniających powyższe warunki, (gdzie przy dodatkowo pełnionym aspekcie dekoracyjnym liczyć się może również format Obrazu), powinien posłuchać Marszanda.

Można oczywiście próbować swoich sił na aukcjach sztuki, ale żeby zachować balans między kosztami a zyskami należy posiadać odpowiednią wiedzę dotyczącą cen za dzieła sztuki wybranego artysty, lub tematu pracy. Drugim rozwiązaniem, są fundusze inwestycyjne, które oferują niższe stopy zwrotu i pozbawiają nas czerpania wymiernych, emocjonalnych korzyści z posiadania Dzieła Sztuki trafiającego w nasz gust.


Ile można zarobić Inwestując w Dzieła Sztuki?

Inwestycje w Dzieła Sztuki Współczesnej oferują bardzo przyzwoitą stopę zwrotu na tle innych, nie tylko alternatywnych inwestycji. Przy założeniu, że inwestujemy na okres minimum 10 - 15 lat, a optimum 20 - 25 lat, w dzieła sztuki artystów o ugruntowanej pozycji, lub dywersyfikując portfel inwestycyjny na obrazy kilku - kilkunastu artystów, spełniając kilka prostych założeń, możemy spodziewać się zysku na poziomie 20% rocznie.

Skąd wynika taka kwota? To dosyć proste, choć na tak doskonałe wyniki składa się wiele czynników. Zacznijmy od artysty. Artysta zyskujący popularność nie zyskuje, tak jak nowoczesne fabryki, możliwość zwiększonej produkcji, w związku z tym cena po udanej wystawie, krytyce w znanym magazynie, czy udanym projekcie, potrafi poszybować mocno w górę ze względu na zwiększone zainteresowanie jego twórczością. Drugim czynnikiem związanym bezpośrednio z artystą jest fakt, że przez całe swoje życie, które niestety kiedyś dobiegnie końca, namaluje ograniczoną ilość obrazów, co dodatkowo podniesie cenę w momencie i po jego śmierci. Kolejnym aspektem jest samo dzieło sztuki i stopniowe, lecz nieuniknione bogacenie się społeczeństwa. Dzięki wzrostowi siły nabywczej i bogaceniu się coraz większej ilości ludzi, wzrasta, po zaspokojeniu podstawowych potrzeb zainteresowanie sztuką. Powtarzamy w tym miejscu, że Dzieła Sztuki to unikatowe przedmioty, w skali całego globu, nie ma całej, nawet limitowanej serii, jak np. wyjątkowo podrasowany model samochodu czy ograniczona edycja jakiejś elektroniki. Obraz jest jeden, na cały świat.

Chętnych zgłębienia tematu zapraszamy do wyszukania raportów dotyczących rynku sztuki w Polsce i na świecie, zapoznania się z amerykańskim indeksem giełdowym MeiMoses, czy śledzenia wyników aukcji największych domów aukcyjnych na świecie, zajmujących się sztuką współczesną. Jeszcze bardziej dociekliwych zapraszamy do naszej Galerii na Foksal 17, chętnie opowiemy o Inwestycjach w Dzieła Sztuki Współczesnej, nie tylko z pozycji znajomości rynku, ale przede wszystkim z własnego, wieloletniego doświadczenia.


Jak spieniężyć Inwestycyjne Dzieła Sztuki?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, dzieła sztuki są inwestycją długofalową, dlatego jest punkt, który należy zapisać w pamięci długotrwałej. Sprzedaż Dzieła Sztuki, nie odbywa się w tak prosty sposób jak handel akcjami, kryptowalutami, czy nawet nieruchomościami.

Sprzedaż dzieła sztuki wymaga cierpliwości, wyczucia momentu i śledzenia cen i wyników aukcyjnych innych obrazów danego artysty. Najlepszą drogą są domy aukcyjne. Rynek wtórny Dzieł Sztuki Współczesnej w Polsce ma się świetnie. W roku 2018 osiągnęliśmy 19 pozycję w światowym rankingu przychodów ze sprzedaży dzieł sztuki. Wyniki aukcyjne zamknęły się w roku 2017 kwotą ponad $3.400.000.

Bardzo ważnym elementem jest również odnalezienie odpowiedniego domu aukcyjnego, który specjalizuje się w sprzedaży dzieł sztuki danego artysty i coś, o czym wspominaliśmy już wcześnie, czyli dokumentacja. Certyfikat Autentyczności, Dzieła Sztuki, artykuły, katalogi, listy wystaw, to rzeczy, o które raz na jakiś czas powinniśmy zadbać, a włożona w to praca odwdzięczy nam się wzrostem cen i pominięciem kosztów wyceny i sprawdzenia autentyczności dzieła.